• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

91 literes növényes

oRphEus

VIP kertész
Legjobb napló
Sziasztok!

Az alábbiakban szeretném bemutatni 91 L-es akváriumomat. Nem egy növényes akvárium alaposan megtervezett összeállításáról és lépésenkénti berendezéséről lesz szó, hanem azt az utat próbálom felvázolni, amit az utóbbi 1 évben végigjártam. A képek minősége sajnos nem a legjobb, egy részük telefonnal készült, más részük egy nagyon régi kompakt géppel. Majd igyekszem jobb technikát beszerezni és szebb képeket feltölteni.

Az egész történet elég messziről indult, ott kezdődött, hogy 2008. januárjában elhatároztam: tarisznyarákot fogok tartani. Készíttettem egy 91 L-es akva-terráriumot, vettem némi kavicsot, homokot, fűtőt és egy kis Eheim belső szűrőt. Na meg két tarisznyarákot. Persze mindezt plázában, jó drágán. Fogalmam sem volt a tartásukról, ezért úgy ahogy berendeztem nekik a kettéosztott akváriumot. A fele víz a fele homok. Az alábbi képen láthatjátok.

2008.01:

200801_B-1.jpg


(Na jó, ez tényleg gáz, ma már jobbat csinálnék. :))


Adja magát a kérdés, hogy lett ebből növényes akvárium, hogyan kerültek képbe a halak és a növények? Nos lehet, hogy ezen némelyek meg fognak botránkozni, de 2008. júniusában egy hirtelen ötlettől vezérelve arra gondoltam megkóstoltatom a rákokkal az élő eleséget és a zöldkosztot. :) Vettem ezért a rákoknak két pici dániót és két cserép olcsó növényt. (Nem is tudom, hogy egy akvakertész oldalon melyik a nagyobb skandalum: a halak vagy a növények feletetése..:)) A dániók persze olyan gyorsak voltak, hogy a rákok a közelükbe sem értek, a növényekkel meg nem igazán foglalkoztak. :) A halak azonban sokáig nem élvezhették a rákok társaságát, mert az ízeltlábúak – valószínűleg egy olcsó növénytáp-tablettától, de nem tudtam biztosra megállapítani – sajnálatos módon elpusztultak. Így a zsákmánynak szánt halak túlélték a „vadászokat”. :)

Adott volt tehát az üres akva-terrárium és a két dánió. Úgy gondoltam, ha már túlélték a rákokat megérdemlik, hogy megfelelő életteret kapjanak, néhány ezrest pedig megér nekem a próba. (Ja, akkor még néhány ezresben gondolkodtam, de mint utóbb kiderült, enyhén szólva alábecsültem a költségeket..:)) Kiszedtem az akvárium közepéből az üveglapot, és elkezdtem utánanézni a neten a témának. Rátaláltam az akvarista.hu fórumára (R.I.P.), rengeteget olvastam, és megpróbáltam az olvasottaknak megfelelően kellemesebbé tenni a halak környezetét. Szintén a neten találtam rá az AquaDepora is, ahol a kezdetekben sok hasznos tanácsot kaptam a felszerelések és halak mellé. <Itt egy pillanatra megáll, és szórakozottan megtapogatja a zsebében lapuló „Bujtatott reklámért” feliratú borítékot. ;)> Beszereztem tehát egy nagyobb Eheim belső szűrőt, légpumpát, növényeket (persze többnyire csak hínárokat), halakat, világítást, stb. Így nézett ki akkor az akvárium:

2008.augusztus:

200808_B-1.jpg


Még mindig elég messze van egy növényes akváriumtól, de akkor kezdtem ismerkedni az akvarisztikával, elsajátítani/megtapasztalni az alapokat.

A következő fontos lépés az volt, amikor az akvaristán a növények CO2 ellátásáról olvasgattam, és először hallottam az élesztős módszerről. Gyorsan ki is próbáltam, és az akkori állapotokhoz képest meglepő fejlődést tapasztaltam a növényeimen. Elkezdtem kicsit jobban utána olvasni a növényes témának, szerencsére épp akkor, amikor Nigro mester elindította a blogját. Az elsők között regisztrálhattam, és a blognak köszönhetően rengeteget tanultam (és tanulok ma is). Így nézett ki akkor az akvárium, már lecserélt aljzattal:

2008 őszén:

200809-2_B-1.jpg


A következő fontos lépést 2009. első hónapjaiban tettem meg, amikor is fejlesztettem a világítást az addigi 30 W T8-ról 96 W T5-re, beszereztem egy 700 l/h-s külső szűrőt, és végül egy palackos CO2 rendszert. Ez lett az eredmény:

2009. február:

200902-1_B-1.jpg


2009. március eleje:

IM000017_B-1.jpg


Megpróbálkoztam az előtér befuttatásával is. A glosso őrült ütemben fejlődött, olyannyira, hogy egy idő után kontrollálhatatlan lett.

2009. március vége:

IM000005_B-1.jpg


A fény növelése után persze beindult az alga is: zöld pontalga, black brush és staghorn, de szerencsére pár hónap alatt eléggé visszaszorult. Most is van alga az akváriumban, de csak minimális szinten. A jobb áramlás érdekében beszereztem egy másik külső szűrőt, azt skimmerrel használom. A növények elég sokat változtak az indítás óta. Sajnos az akvárium magassága nem túl nagy (35 cm) így nehéz olyan növényt találnom, ami nem növi ki nagyon hamar. (Tippek jöhetnek.) A másik, amit sajnálok, hogy a nem megfelelő tisztítás miatt elég karcos az akvárium, talán látszik is a képeken. Időközben kiszedtem a glossot, és bekerült egy kis adag fissidens. Meglátjuk mi lesz belőle...


2009. április eleje:

IM000013-1.jpg

IM000001-1.jpg


2009. április vége:

IM000004-1.jpg

IM000011-2-1.jpg


A technikai paraméterek előtt pedig néhány egészen friss kép (egy nyírásra már szükség lesz):

2009. 05. 03:

IM000001_B_resize.jpg

IM000016_B_resize.jpg

IM000021_B_resize.jpg

IM000006_C_resize.jpg

_____________________________________

paraméterek, technika:

a medence mérete: 65*40*35(magas)

világítás: Dymax HI-5 60 cm-es armatúra, 4*24 W T5 HO fénycsővel (3*6500K Sylvania Luxline Plus Daylight De Luxe, 1*8500K Sylvania Gro-Lux), napi 10 óra

szűrés: Aqua Pro 2 (gyári 700 l/h) + Eden 501 skimmerrel (gyári 300 l/h)

fűtés: Tetra 75 W

hűtés: lassan megrendelem…

aljzat: apró szemű fekete bazalt, alatta Tetra Complete Substrate táptalaj

tápozás: Happy Life Profito, Ferro, Carbo – heti 3x

CO2: palackos rendszer - Linde 5 kg-os palack, Papillon reduktor, mágnesszelep, diffúzor, stb.

vízcsere: heti 30%

vízértékek: GH: 10 KH: 4 pH: 6,6

flóra: Bacopa caroliniana, Lilaeopsis brasiliensis, Limnophila aquatica, Cryptocoryne parva, Ludwigia arcuata, Vesicularia dubyana, Fissidens fontanus, Hemianthus micranthemoides, Micranthemum umbrosum, Ammania gracilis, Glossostigma elatinoides

fauna: 6 leopárd dánió, 12 neonhal, 6 corydoras paleatus, 3 otocinclus, 2 sziámi algaevő, 5 amano garnéla valamint megszámlálhatatlan red cherry és maláji tornyos csiga.

_____________________________________
 
Lám lám! Miből lesz a cserebogár, avagy hogyan lesz a halálfejesből, szép növényes. Elismerésem ;)
Eleocharist még javaslom. Cryptocoryne parva-t meg még nem is láttam itthon. Egész pofás növény. Kicsit a Microsorium Narrow-ra emlékeztet.
 
Szia!
Pont tegnap gondolkodtam, hogy csomószor olvastam már a hozzászólásodat, de az aksidat még nem láttam :D
Viszont az első pár képen kicsit "meglepődtem", de a változás, amin az akváriumod átment, zseniális! Gratulálok!

u.i.: Nagyon remélem, hogy ebben az évben lesz AGA-n vagy esetleg más nagy veresenyen magyar résztvevő, mert nagyon dinamikusan fejlődik a magyar tábor!
 
Tényleg szépen átalakult. Hangulatos kis aki. Sokat dob a látványon ez a nyitott medence és a ráültetett lámpa is.
 
nagyon szép. iszonyat mértékű oxigén fejlesztés nem semmi.
az akvárium tetejétől 1-0.5 cm is feltöltheted a vizet . több helyet ad a növényeknek, halaknak+ szebb is lesz
a glosso nem semmi, mennyi idő alatt lett ekkora, mielőtt a nagyját ki szedted volna?
üdv art.
 
Hát én is csak gratulálni szeretnék, nagyon szépek a növények! A glosso hova tünt a végére? Az Happy life termékeivel milyen dózisokat adsz a vízhez?
 
Szia! Az akvárium gyönyörű nagyon nagy változáson ment keresztül méghozzá jó irányba :)
A világítással mi a véleményed??? Mert én is ilyet tervezek, és jó lenne tudni hogy vált be neked.
 
Szia!
Gratulálok. Szép akváriumot sikerült csinálnod. Hatalmas a változás az első képekhez képest. Tetszik az írásod, és a sok változást bemutató kép is.
Mégegyszer gratulálok.
 
csatlakozom a törzsfejlődésért és a képekért gratulálók táborához. A glossoért külön +1 pont. :)
 
Sziasztok!

Mindenkinek köszönöm a gratulációkat, véleményeket, kérdéseket. :) Megpróbálok egyenként válaszolni:


Arizona said:
Hatalmas változás, hála a kis fürge dánióknak. :lol: Nagyon jó!
Gratulálok!
Hát igen, néha látszólag jelentéktelen véletleneknek komoly hatása lehet a későbbiekben. :)

Nigro said:
Lám lám! Miből lesz a cserebogár, avagy hogyan lesz a halálfejesből, szép növényes. Elismerésem ;)
Eleocharist még javaslom. Cryptocoryne parva-t meg még nem is láttam itthon. Egész pofás növény. Kicsit a Microsorium Narrow-ra emlékeztet.
Pedig ez a crypto kb. minden kisállatkereskedésben kapható. Lehet, hogy nem is parva..? (Ide kellene egy fejét vakaró smiley) Esetleg cryptocoryne lucens? Netes keresés alapján inkább c. parva-ként azonosítottam...

dekalabda00 said:
Szia!Pont tegnap gondolkodtam, hogy csomószor olvastam már a hozzászólásodat, de az aksidat még nem láttam :D Viszont az első pár képen kicsit "meglepődtem", de a változás, amin az akváriumod átment, zseniális! Gratulálok!
Nos igen, amikor a postolás előtt előkerestem a régi képeket és is "meglepődtem"... :) Gondolkodtam is rajta, hogy feltegyem-e a korai képeket, elvégre elég cikisek. :) De végül arra jutottam, hogy egyrészt mindenki volt kezdő, másrészt pont így lesz értelme az egésznek, bemutatni, hogy honnan hova fejlődött a dolog, hiszen nem egy már az elejétől kezdve tudatosan megtervezett akváriumról van szó. Így alakult.. :)

viktorlantos said:
Tényleg szépen átalakult. Hangulatos kis aki. Sokat dob a látványon ez a nyitott medence és a ráültetett lámpa is.
Csak az a baj, hogy kereszt-merevítős, ezt így utólag már máshogy csinálnám...

artegor said:
nagyon szép. iszonyat mértékű oxigén fejlesztés nem semmi.
az akvárium tetejétől 1-0.5 cm is feltöltheted a vizet . több helyet ad a növényeknek, halaknak+ szebb is lesz
a glosso nem semmi, mennyi idő alatt lett ekkora, mielőtt a nagyját ki szedted volna?
üdv art.
Az oxigénfejlesztés is jelentős valóban, de az a sok örvénylő bubi inkább CO2. :) A Papillon reaktor - bár csúnya de - iszonyat apróra porlaszt. Vízszintesen beállítottam mellé egy esőztetőt (az egyik képen látszik is), így az egész akváriumban örvénylenek az apró CO2 bubik. Előnye a jó - és valószínűleg az egész akváriumban egyenletes(ebb) - beoldás, hátránya, hogy folyamatosan úgy néz ki, mintha havazna a víz alatt..:) Sajnos az akvárium rendelkezik két hosszanti és egy kereszt-merevítővel, így csak eddig tudom feltölteni. :( A glosso kb. 1 hónap alatt beborította az egész előteret, és kezdett felmászni a középen található mohára is. (Köszönhetően annak, hogy a vízszint magassága kb. 30-32 cm és e fölött van 96 W T5.)

Levinen said:
Hát én is csak gratulálni szeretnék, nagyon szépek a növények! A glosso hova tünt a végére? Az Happy life termékeivel milyen dózisokat adsz a vízhez?
A glossot - fájó szívvel - eladtam, kezelhetetlenné vált, és mindenre rámászott:) De tervezem, hogy megpróbálkozom helyette HC-vel... A Happy Life tápok adagolása elvileg úgy néz ki, hogy Hétfő-Szerda-Péntek=5ml Profito (tehát egy héten 15ml), Kedd-Csütörtök-Szombat=5ml Ferro (szintén heti 15ml), és naponta/kétnaponta 1 ml Carbo. Legalábbis nagyjából, mert sokszor elfelejtem/nem vagyok otthon/stb.

inadsz said:
Szia! Az akvárium gyönyörű nagyon nagy változáson ment keresztül méghozzá jó irányba :)
A világítással mi a véleményed??? Mert én is ilyet tervezek, és jó lenne tudni hogy vált be neked.
A világítás jó. A 30 W T8 után elég durva váltás volt, de megérte. A srác akitől vettem kicserélte az eredeti plexit víztiszta polikarbonátlapra, ami sokat számít. Kb. 10-15% fényt elnyelt az eredeti! Szóval ezt mindenképpen érdemes. A reflektora nem csúcsminőségű, de elmegy. Apró hátrány, hogy az elején és a hátán a kialakítás szöge olyan, hogy a lámpatest elég sokat kitakar, magyarul lehetett volna kicsit nagyobb szögben is tervezni. De összességében sztem jó cucc. Az árát mindenképpen megéri. (A fénycsöveket persze cseréltem.)

kocsa said:
Szia!Gratulálok. Szép akváriumot sikerült csinálnod. Hatalmas a változás az első képekhez képest. Tetszik az írásod, és a sok változást bemutató kép is. Mégegyszer gratulálok.
Külön köszönöm az írás megemlítését. ;) Bár a képek minősége néhol hagy némi kívánnivalót maga után, de ígyekeztem úgy összeválogatni őket, hogy jól nyomon követhető legyen a változás.

SPAGI said:
csatlakozom a törzsfejlődésért és a képekért gratulálók táborához. A glossoért külön +1 pont. :)
A glossot én is kedveltem, fájó szívvel váltam meg tőle (az okokat lásd fent).
 
Szia Orpheus!

Én is gratulálok, valóban hatalmas változáson mentél keresztül és ezáltal az akváriumod is. Ha még megvannak a dánióid, akkor azokról már elmondható, hogy megéltek egy s mást... :)
Nos kíváncsi lennék, ha most újratelepítenéd az akváriumod, hogyan csinálnád. Stílus, kompozíció, növény stb... (folyamatosan tanul az ember, optimális esetben) :)
Hogy ha javasolhatom és még nem tetted meg, akkor válts a Green Aqua-s tápra, tehát az EI-féle módszerre és meglátod még megdöbbentőbb eredmény lesz. És még meg merem kockáztatni, hogy pénzben is jobban jössz ki.

Üdv
 
Ati20 said:
Szia Orpheus!

Én is gratulálok, valóban hatalmas változáson mentél keresztül és ezáltal az akváriumod is. Ha még megvannak a dánióid, akkor azokról már elmondható, hogy megéltek egy s mást... :)
Nos kíváncsi lennék, ha most újratelepítenéd az akváriumod, hogyan csinálnád. Stílus, kompozíció, növény stb... (folyamatosan tanul az ember, optimális esetben) :)
Hogy ha javasolhatom és még nem tetted meg, akkor válts a Green Aqua-s tápra, tehát az EI-féle módszerre és meglátod még megdöbbentőbb eredmény lesz. És még meg merem kockáztatni, hogy pénzben is jobban jössz ki.

Üdv
Szia!

Köszönöm.:)

A tápokkal kapcsolatban: pénzben biztos, hogy nem jövök ki jobban, de a hatékonyságában nem kételkedem. Egyelőre viszont így is elég durva ütemben nőnek a hátsó növények, nem szeretném kétnaponta visszavágni őket. De a későbbiekben tervezem a kipróbálásukat.

Ha most kezdeném el berendezni az üres akváriumot valószínűleg iwagumi stílusú elrendezést választanék, mert ezekhez a paraméterekhez (65*40*35magas) az lenne az optimális. Így sajnos a háttérben álló növények nagyon hamar elérik a vízfelszínt. A glossot, HC-t, micrantheum umbrosum-ot valószínűleg használnám. Lehet, hogy átrendezem, meglátjuk. Egyébként a következő 2 akvárium a kedvenceim közé tartozik, szóval ha végre lesz valami a tervezett 200 L-esemből, akkor biztos, hogy felfedezhető lesz ezek hatása:

main_photo2.jpg


692.jpg
 
baropeter said:
Gratulálok, nagyon szép aki! És egyben meg is kérdezném, hogy milyen szűrőanyagot használsz?
Üdv.
Szia! Köszi. Az Evo-ban a gyári töltet van, tehát BAkto-Max kerámiagyűrű, lávakő, szivacs és perlonvatta. Az Eden 501 esetében a gyári szivacs, a gyári kerámiagyűrűt itt viszont lecseréltem szintén Bakto-Max-ra, mert úgy ítéltem meg, hogy nem elég porózus a szerkezete, nem alakul ki akkora baktériumtelep rajta. (Bár Levi ezzel vitatkozni szokott.. :))
 
Egy mai kép (2009. május 19.). A növények a korábbiakhoz képest erősen meg lettek ritkítva és nyírva. A bacopa - bár nagyon szépen fejlődik, de - nagyobb akváriumban mutatna igazán jól; hamarosan lecserélem, csak ki kell találnom, hogy mi legyen helyette... A fissidens fontanus viszont látványosat fejlődött ez alatt a 2-2,5 hét alatt is. :D

0519_01_resized1024.jpg
 
iszonyat bubizás van az akidban. nem zavar egy idő után? szokták hogy ilyen erős porlasztásnál elrejtik a bubikat hogy ne bombázza az összképet.
pl beszívó ág alá vagy ahhoz közel rakják a difit. így egy része a szűrőn át jön vissza az akiba.

A fissidens fontanus viszont nagyon baba :)
 
De jó, a Fissidens is már gyönyörű. Én erre voltam a legkíváncsibb. Én is épp most rendeltem, remélem nálami is megkapaszkodik majd. Grat! ;)
 
viktorlantos said:
iszonyat bubizás van az akidban. nem zavar egy idő után?
De igen. :) Majd megpróbálom átvariálni a dolgot, vagy a külső reaktoron gondolkodtam még. Valamit kitalálok.

Levinen said:
De jó, a Fissidens is már gyönyörű. Én erre voltam a legkíváncsibb. Én is épp most rendeltem, remélem nálami is megkapaszkodik majd. Grat! ;)
Köszi, úgy tűnik szépen alakulgat. Egyelőre csak beraktam középre, hogy megerősödjön, itt éri a legjobban a fény és itt a legjobb az áramlás. (Most előny az alacsony akvárium.)
 
oRphEus said:
viktorlantos said:
iszonyat bubizás van az akidban. nem zavar egy idő után?
De igen. :) Majd megpróbálom átvariálni a dolgot, vagy a külső reaktoron gondolkodtam még. Valamit kitalálok.

Levinen said:
De jó, a Fissidens is már gyönyörű. Én erre voltam a legkíváncsibb. Én is épp most rendeltem, remélem nálami is megkapaszkodik majd. Grat! ;)
Köszi, úgy tűnik szépen alakulgat. Egyelőre csak beraktam középre, hogy megerősödjön, itt éri a legjobban a fény és itt a legjobb az áramlás. (Most előny az alacsony akvárium.)

azert ha annyira megno hogy mar nem tudsz vele mit kezdeni egy szemtelenul nagy osszegert atveszem ;)

csodaszep egyebkent.
 
Back
Oldal tetejére