• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Első növényes akváriumom - low tech 112l-ben

Olvasgattam a fórumon lévő low-tech-es bejegyzéseket, akváriumokat, de még van mit tanulnom. A szűrés fejlesztése tervben volt, így viszont a világítást is muszáj lesz megbuherálnom, mivel a jelenlegi előtét nem fog elvinni egy 1x14w-os t5-ös csövet :(
Talán a 2x24 is elég, ha tovább világítasz. Van erre egy képlet nigro blogján.
 
Szia racoon!

Szia!

Sajnos egy kicsit elnéztem a növények számát, mikor rendeltem, így valóban elég gyér még az akvárium, főleg a jobb oldal. A rottalát nyírások után vissza szoktam ültetni, had sűrűsödjön. Az az igazság, hogy ilyen hidegben viszont már nem merek rendelni növényeket. Tartok tőle, hogy megfáznának.
Ami a világítást illeti, már többen írták, hogy CO2 nélkül sok lesz a fényem. Mivel nagynyomású rendszert nem szeretnék, így a világítást kellene csökkentenem. Mindenképp low-tech irányba akarom az akváriumot fejleszteni.
Mit gondoltok, miben maximáljam a világítás nagyságát így, CO2 nélkül? Ha jól tudom, általában 0,6w/l-t szokták javasolni felső határnak low-tech akváriumokban. 2x24w + 1x14 w-tal 0,55 w/l, valós vízmennyiséggel számolva pedig 0,62 w/l lenne (plusz refik).
Közvetlen fényt nem kap az akvárium, csak amennyi a szobába beszűrődik. Nem túl sok, nem túl kevés, kb. közepes mennyiségű. Ha már így konkrétan kérded :)

Az hogy közvetlen fényt nem kap az jó!

A 3x24W 8 és 3/4 órán keresztül az sok szerintem ehhez a telepítéshez, de ha ebből az egyik csak 14Wattos akkor jobb a helyzet, viszont akkor is visszavenném az időtartamot max. 8h-ra!
Ami még gondot okozhat, az a kavics szemcsemérete, a 3-5mm-ben már nagyon meg tud ülni a mulm (én az 1-2mm-est használtam, de vannak akik azt is sokallják és a 0.8-1,2mm-es méretre esküsznek)!

A.ttila
 
Szia racoon!



Az hogy közvetlen fényt nem kap az jó!

A 3x24W 8 és 3/4 órán keresztül az sok szerintem ehhez a telepítéshez, de ha ebből az egyik csak 14Wattos akkor jobb a helyzet, viszont akkor is visszavenném az időtartamot max. 8h-ra!
Ami még gondot okozhat, az a kavics szemcsemérete, a 3-5mm-ben már nagyon meg tud ülni a mulm (én az 1-2mm-est használtam, de vannak akik azt is sokallják és a 0.8-1,2mm-es méretre esküsznek)!

A.ttila

Szia Kavicsos!
Az akváriumban lévő kavics szemcsemérete elég vegyes. Kisebb, 1mm szemcse szemcsenagyságú is van benne,csak anno a telepítésnél elkövettem azt a hibát, hogy a nagyobbakat is benne hagytam. A felhalmozódott mulmot vízcseréknél le szoktam szívni, de valamennyi így is meg szokott a szemcsék közt ragadni. A nagyobb szemcséket néhol az alga is belepte. Próbálok megfelelő áramlást kialakítani, hogy minél kevesebb porszívózni valóm legyen. Ha legközelebb újra lesz rakva az akvárium, már biztosan égetett agyagot fogok használni. Ettől függetlenül egyenlőre nem szeretném szétszedni az akváriumot, tapasztalatszerzésnek, tanulásnak tökéletes lesz.

Te mit gondolsz, a világítás nagyságát illetően? Úgy veszem ki a szavaidból, hogy a 62 w-t is sokallod egy kicsit CO2 nélkül. Én a 48 wattot viszont már kicsinek találom, ami jelentősen leszűkítené a tartható növényeket is.

Üdv:Racoon
 
Szia!

Majd látni fogod a különbséget a kavics és az agyag között (+)!

Nem a 62W sok hanem a világítási idő ennyi növényhez!
Nekem van olyan akváriumom ahol a 92l-re 48W-al világítok csak 7 órában (5 órával kezdtem) (szintén GA tápok és Carbo adagolás mellett).

A.ttila
 
A wpg szabály alapján be tudod lőni a világítást. Persze ez növény függő is. Nigro blogja megvolt?
(Bocsánat, de nem olvastam még az elejéről a naplót! Pótolni fogom.)
 
A wpg szabály alapján be tudod lőni a világítást. Persze ez növény függő is. Nigro blogja megvolt?
(Bocsánat, de nem olvastam még az elejéről a naplót! Pótolni fogom.)
Szia Molroth!
Igen, olvastam Nigro blogán az említett bejegyzést. A mostani a világítást is így próbáltam belőni. Csak ugye azzal nem számoltam (ha jól értelmeztem a dolgokat), hogy nekem nincs annyi növény (egyenlőre) az akiban, illetve CO2-t sem használok. Iránymutatásnak mindenképp jó, a legmegfelelőbb értéket meg úgyis nekem kell kitapogatnom az aki egyéb sajátosságainak függvényében.
 
Ma egész nap a fórumon olvasgattam a Low-tech témákat. Ezeknek és persze a sok jó tanácsnak köszönhetően módosítottam pár dolgot. A világítást visszavettem 2x24 w-ra, 8 órára időzítve, amíg ilyen kevés növényem és ekkora szűrésem van. Jut eszembe, van valakinek Szombathelyen, vagy a környékén ritkításból származó előtéri növénye, amiknek ilyen körülmények megfelelőek lenének (elatine, pogo, HM, HC vagy marsilea) :) ?
 
Esetleg érdemes lenne valami gyors háttérnövényt beültetni, akár ideiglenesen. Pl valamilyen bacopa, vagy hasonló igénytelen stem.
 
Esetleg érdemes lenne valami gyors háttérnövényt beültetni, akár ideiglenesen. Pl valamilyen bacopa, vagy hasonló igénytelen stem.

Köszi a tanácsot.Pont láttam a helyi halasnál vmilyen bacopa féleséget.Azt hiszem beújítok párat.Plusz megrendelem azt a pár növényt a GA-ról,amit már régóta terveztem (még a nagy karácsonyi roham előtt) :)
Csak nehogy a paleatusok kitúrják őket...
 
Pénteken sikerült beszereznem a helyi halasnál pár növényt. A pontos fajtájukat nem tudta megmondani, csak annyit hogy bacopák. Ha jól sikerült őket azonosítanom, akkor az egyik australis, míg a másik monnieri, bár nem vagyok benne biztos.
Sajnos a rotalám nem bír magához térni, a régi levelei még mindig rohadnak.
Gondolkodok valamilyen előtéri növényen. A HC szerintetek megmaradna ilyen körülmények között?
És egy jó hír: a kimentett paleatus ikrákból 3 kikelt :)
 
Készítettem pár képet a rotaláról és a hyphogrilláról. Elég rossz bőrben vannak. A régi levelek barnulnak és elhalnak. Már beültetés után jelentkeztek a tünetek (3 hónapja). Állítólag mechanikai sérülés,de annak már el kellett volna múlnia. A tápozáson emeltem kb. 2 hete 2,5 ml/nap-ra, a világítás maradt 2x24w 8 órára időzítve. Gőzöm sincs, hogy mi a baja a növényeknek,lehet CO2 hiány?
DSCN1842.jpg


DSCN1863.jpg
 
Üdv raccon.
Nézd végig a Rotalás képeket.
Minimal Nano. | Magyar Akvakertész Fórum
Bő két hónapos az akvárium,kétszer volt már nyírva.
Szerintem a világításod kevés.Nem időben,hanem W/L .A kavics aljzat se túl nyerő.
Ez persze csak az én véleményen.

Szia fkf!
Köszi a segítséget! Eddig 3x24w volt felette, kb. két hete vettem vissza 2x24w-ra. Páran ajánlották, hogy valószínű ilyen nagy fény (3x24w) mellett el fog árasztani az alga co2 nélkül. Egyébként a tünetek ,már ültetés után (kb. 3 hónap) jelentkeztek, azóta nem igazán javultak. A kavics sajnos tényleg nem nyerő, valószínű már a táptalaj is kimerült, most kezdtem után pótolni JBL tápgolyókkal.
 
Szerintem meg nem fog algásodni!(szintén saját vélemény).
Nekem kisebb az aksim nettó 28 liter-24W. 0,85W/L.Alga nincs.
A szűrésem az viszont elég jó egy ekkora aksihoz.
Vízkezelőt mindig használj.
Co2 trpicas nyomkodós,100ml/nap.
Nem gyöngyöznek a növények,de folyamatosan bubiznak.
Carbot nem használok.
Plusz van kb 40Rc garnim.
 
Szerintem meg nem fog algásodni!(szintén saját vélemény).
Nekem kisebb az aksim nettó 28 liter-24W. 0,85W/L.Alga nincs.
A szűrésem az viszont elég jó egy ekkora aksihoz.
Vízkezelőt mindig használj.
Co2 trpicas nyomkodós,100ml/nap.
Nem gyöngyöznek a növények,de folyamatosan bubiznak.
Carbot nem használok.
Plusz van kb 40Rc garnim.

Hát igen...a szűrésem, az sajnos elég gyenge. Ezt mindenképpen szeretném valamikor fejleszteni. Vízkezelőt természetesen használok, a vizet is lágyítom gyantával (kh,gh: 10 nk). RC-vel én is elvagyok látva rendesen :)
Carboval eléggé meg vagyok elégedve, de algám azért van :)
 
  • Like
Reactions: fkf
Hétfőn megjöttek a megrendelt növényeim: 1 doboz Marseila, 1 doboz Hydrocotyle Tripartita Japan. Kissé féltem, hogy megfáznak ebben a hidegben, de úgy néz ki, rendben lesznek (főleg, hogy szombaton nem tudtam átvenni őket a futártól). Ültetés előtt alátápoztam a talajt JBL golyókkal. A növényeket jól szétszedtem, lemostam, majd beültettem. Valószínű, hogy nemsokára egy Tetratech ex1200-t fogok beüzemelni a 700-s helyett.
A bacopa australis szépen hozza az új hajtásokat, azonban az alsó levelek kissé barnulnak.
Képet az ünnepek alatt rakok majd fel, habár még vannak gondok az algával és a növények állapotával
 
Szia
Jó lesz ez, bár én azért a jobb oldalra is tennék valami magasabb növényt, vagy csak a fa mögötti részt dúsítanám be teljesen :)
Amúgy szerintem jól néz ki az aki, persze majd idővel ha minden növény megindul mégjobb lesz :)
azt nem értem, hogy azt a hőmérőt(?) mért raktad pont oda, a sarokban is ugyanazt mérné szerintem, így eléggé szem előtt/útban van :D
 
Szia
Jó lesz ez, bár én azért a jobb oldalra is tennék valami magasabb növényt, vagy csak a fa mögötti részt dúsítanám be teljesen :)
Amúgy szerintem jól néz ki az aki, persze majd idővel ha minden növény megindul mégjobb lesz :)
azt nem értem, hogy azt a hőmérőt(?) mért raktad pont oda, a sarokban is ugyanazt mérné szerintem, így eléggé szem előtt/útban van :D

A hőmérő az tényleg fura ott. :D Elsőre mondjuk nekem nem tűnt fel....mert csak az a szép zöld gyep. :D
 
Back
Oldal tetejére