• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

After the Rain (nano)

bkrisztian

Nézelődő
Sziasztok

Régóta olvasója vagyok a fórumnak, kisebb nagyobb megszakításokkal. A legutolsó low-tech akváriumom szétbontása óta eltelt kb 1 év. Az akkori kudarcok után megfogadtam, legközelebb csak is akkor vágok új akvárium építésébe, ha majd meg tudom magamnak engedni egy számomra komolyanabb akvárium összeállítását! Így hát az akkori akváriumomat és vele együtt a berendezéseimet pénzé tettem.
Már hetek óta tervezgetem az új akváriumom, mekkora legyen milyen stílusban rendezzem be, milyen eszközöket kell hozzá megvásárolnom…
A legtöbb dolog már megfogalmazódott a bennem, sok dolognak utána jártam, de rengeteg minden van még amiben szeretném a kedves hozzáértők/tapasztalt akvakertészek segítségét kérni, ezért is indítottam el ezt a topic-ot.
Egy nano iwugami stílusú akvárium összeállítását tervezem.
A szemléltetés végett összegyűjtöttem pár képet.




A terv részletes adatai:

Akvárium:
Típus: 25 - 30 literes Green Aqua nano vagy Opti-white
Gondolkoztam azon, hogy kocka típusú akvárium legyen, de végül a klasszikus téglatest forma mellett döntöttem.

Akvárium bútor:
Az ADA koncepció alapján egy asztalossal el szeretnék készítetni egy szekrényt.

Szűrés:
Na itt a méretezés kapcsán rögtön lenne is kérdésem. A méretezéssel kapcsolatban. A fórumot olvasgatva arra jutottam, hogy számomra egy 600-700 lph külső szűrő lenne az ideális de leginkább a 700 lph felé hajlok. Úgy tudom, a kifolyóág csapján lehet állítani, ha túl nagy lenne az áramlás az akváriumban és ez ellentétben a befolyó ágon történő állítással nem tesz kárt a szűrőnkben sem.
Szűrőnek a Tetratech EX 700 –as típust néztem ki, a kedvező ára és a forumon olvasott pozitív tapasztalatok után. A szűrőben a gyári szűrő töltetet majd lecserélem.
Szűrő töltet: Siporax, szivacs, perlon vatta
Ami a kifolyó csöveket illeti a régi akváriumomból megmaradt az akril ki és befolyó cső, amelyet az interneten vásároltam. A befolyó cső esőztető típusú, ezért ha esetleg azt le is kel rövidíteni az akvárium mérete miatt… nem jelentene gondot. És ezt valamelyik oldalfalra helyezném el. Viszont abban nem vagyok biztos, nem lenne-e jobb egy lily pipe-ot beszerezni az esőztető helyett.
Szóval lily pipe vagy esőztető?

Világítás:
Ezen a téren több kombináció is szóba jött nálam. Leírom, a variációkat hátha segítenétek a döntésben. Tehát az akvárium 25-30L. A lámpákat szintén a Green Aqua -ban szeretném megvásárolni. A kombinációk:
2 db Blau Mini PL 2x13W
2 db Blau Mini PL 2x18W
2 db Wave Cosmos 2x13W (ebből a 2x20W szerintem már nagyon sok lenne)
Aztán fellelhető még a boltban a Wave Cosmos Zen Artist, de erről nem tudok sokat, ez mivel tud többet, mint a sima verzió?
Szóval szerintetek elég a 26W vagy pedig legyen inkább a 36W? Esztétikai szempontok végett szeretném, ha egyformán nézne ki a két lámpa. Továbbá ezekhez a típusú lámpákhoz lehet majd a későbbiekben izzót kapni? Ugyanis ez is fontos szempont lenne.

Egyenlőre ennyi a későbbiekben majd folytatom a tervem részletezését a CO2 rendszerrel, talaj, dekoráció, vízcsere, fűtés-hűtés, tápozással és az élőlényekkel.
 
Sok sikert az új projekthez! ;)
A wave cosmos és a zen artist ugyan az, csak más a színe és designosabb a doboza. Jah és átlátszó akril a felfogatója.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
A lámpát aszerint válassz, hogy lesz-e palackos co2 rendszered. Viszont 700lph-nál az esőztető túl koncentrált áramlást fog létrehozni, így kelleni fog a lily pipe. A szűrőanyagokat még cserélheted jobbra is, ekkore akváriumnál kényesebb az egyensúly, inkább legyen jobb a bio szűrőanyag (matrix)elég egy réteg szivacs, pl Seachem Purigen is mehet.
 
Sok sikert az új projekthez! ;)
A wave cosmos és a zen artist ugyan az, csak más a színe és designosabb a doboza. Jah és átlátszó akril a felfogatója.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Köszönöm az útmutatást!:) Most már csak az érdekelne, hogy kapható-e nálatok a boltban az izzókból ha pótolni kellene később?

A lámpát aszerint válassz, hogy lesz-e palackos co2 rendszered. Viszont 700lph-nál az esőztető túl koncentrált áramlást fog létrehozni, így kelleni fog a lily pipe. A szűrőanyagokat még cserélheted jobbra is, ekkora akváriumnál kényesebb az egyensúly, inkább legyen jobb a bio szűrőanyag (matrix)elég egy réteg szivacs, pl Seachem Purigen is mehet.

Igen lesz palackos co2 rendszerem. Ebben az esetben nem lenne sok a 36W? Ugyanis még, ha 30literes lesz az akvárium akkor sem lesz benne 30l víz, a talaj és a dekor elemek miatt. a 26W megfelelne?
Említetted, hogy több bioszűrő anyagot kellene majd használnom, tehát ha a siporax mennyiségét növelem az jó lehet? A Seachem Purigen-ről még nem hallottam, viszont utána néztem és elég húzós ára van ha jól tudom ez a vizet "kristály tisztává" varázsolja. Van esetleg ennek valami olcsóbb változata is?

Ja igen és a lily pipe méretét hogyan kell megválasztani, van ugye a mini, aminek semmi tölcsére nincs, az is elég lenne?
Köszönöm a segítséged!
 
Folytatnám a naplót a co2 rendszer tervezésével. A régi akváriumomnál élesztőztem, amiből nagyon elegem lett és megfogadtam csak is olyan co rendszert, fogok alkalmazni, ami állandó nyomást biztosít majd és ezzel állandó bejutatott mennyiséget az akváriumba.
Találtam más olcsóbb lehetőségeket, mint a normál nagynyomású rendszerek, amelyekre a fent említettek, nem biztos, hogy igazak lehetnek.
A co2 beoldását egy kisméretű nano diffúzorral szeretném majd megoldani
Három lehetőség elé állítottam magam:
1. Egy nagynyomás rendszer, amit külön vásárolnák meg mert úgy olcsóbb. Egy 500g os palack hozzá tartozó reduktorral + csövezés (visszafolyásgátló, buborékszámláló, diffúzor) Már csak az a kérdés meddig bírhatja egy 500g-os palack egy nano-nál…?

Ehhez rögtön lenne egy kérdésem is. Mágnesszelep vásárlását egyelőre nem tervezem, szóval minden nap megnyitnám és elzárnám. Ez problémát jelenthet a későbbiekben, hogy olyakor 1-2 órával előbb kapcsolom be, vagy zárom el?

2. A Green Aqua-ban megvásárolható TMC AquaGro Expert szett. Ehhez 95g-os palack van. Van valakinek tapasztalata milyen, gyakran kell a palackokat cserélni. Szóval meddig bírja egy nano akváriumnál egy palack.
TMC AquaGro CO2 Expert szett Green Aqua

3. Ideiglenes megoldásnak, hogy elsőre ne legyen olyan sok a kiadás. A legolcsóbb megoldás lenne a szintén Green Aquaban megvásárolható Tropica System 60 co2 szett. Itt is kérdés meddig bírhatja egy palack.
Tropica System 60 CO2 szett Green Aqua

Az nyilvánvaló az első megoldás lenne a legjobb és a legkifizetődőbb is. Viszont a kezdeti költségek csökkentése érdekében mi a véleményetek a másik két variációról?
 
Az 1. és 2. kérdés megválaszolásában tudok segíteni :) Nekem, ugyan nem ez a típusú, de 95 grammos palackom van, mivel egyelőre nem tudom elhelyezni a nagyobbat máshova, de a 95 grammos nálam bő egy hónapig bírja 2 bubi/sec beállítással a bruttó 54 literen.
 
Én csak a 3. kérdésre tudok neked válaszolni. Nálam 85 literre van/volt egy ilyen "rendszerem". 1 hónap után se fogyott ki.

Annyi volt vele a bajom, hogy:
- elég csúnyácskán néz ki a nagy harang
- telemegy levegővel 2-3 nap után, mindig fordítgatni kell
- elég gyorsan elillan egy tele harang, habár neked biztos elég lesz
- szabálytalanul "adagol", mivel az elején nagyon gyorsan, utána fokozatosan lassul a beoldás

Ami pozitív benne, az hogy baromi olcsó. :)
 
A harangot fordítgatni amúgy nem kell, azért van a tetején a szilikon sapka, hogy azon engedd ki a selejt gázt.;)
Harang szerintem nem olyan csúnya, de ez ízlés (és akvárium méret) kérdése.
Én ideiglenesnek inkább ezt venném, mint a TMC szettet, de azt csak te tudod, milyen gyorsan jön utána össze a nagynyomású.
Szűrőanyag fronton én megfontolnám az ADA Bio Rio-t.;) Kicsit olcsóbb, talán kicsit jobb és nálad nem baj, ha fojtja a szűrőt, mert úgyis túlméretezted.:)
 
Back
Oldal tetejére