• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

A Susnyás - az első kísérlet 54 literben

Senkyke

Új regisztrált
Sziasztok!

Hosszas rákészülés után belevágtam első növényes akváriumomba. Az akvarisztika nem újdonság, kb. 10 éves korom óta van akváriumom (kisebb-nagyobb megszakításokkal), de amióta kb. másfél éve megkaptam ennek a fórumnak a linkjét vérszemet kaptam, és tudtam, hogy ez egy új szenvedély lesz. Az első nekifutásnál azt tartom szem előtt, hogy minden a lehető legoptimálisabb legyen, mivel ez a tanuló akváriumom, és ki kell tapasztalni a csínját-bínját. Mivel nem dagad a bukszám, ki kellett találnom, mit tudok olcsóbban megoldani. Maradt a régi akvárium, és itt el is akadtam, mivel a növényezéshez komolyabb cucc kell, így mást nem tudtam áthozni az eddigi felszerelésből. Hosszas keresgélés után úgy döntöttem saját szűrőt építek (köszönet Procinak!). És szépen nekiláttam megvalósítani mindent.
Az alapötletet a börzsönyi patakmedrek adták, bár a jelenlegi kinézet már egyáltalán nem hajaz rájuk. A Susnyás nevet azért kapta, mert ahogy sorban bekerültek a növények, egyre nagyobb lett a káosz, de remélem majd letisztul. Aljzatnak a Manado-t azért választottam, mert tetszett, de soha többet, minden ültetésnél zokogok. A létesítés 2011. november 20-án vette kezdetét.

(Sajnos a képek mérete nem megfelelő de ott a link is, legközelebb ügyesebb leszek remélem!)

Akvárium: 30x30x60 (bruttó 54l);
Világítás: 2x18w T8 (daylight+osram fluora);
Co2: élesztős megoldás (tervben van a magasnyomású rendszer);
Szűrés: Saját építésű, 1000l/h szivattyúval, a kifolyóágon kb. 500l/h-val, kb 5l szűrőanyaggal (fele lávakő, fele kerámiagyűrű, itt tervben van valami jóféle biológiai közeg), a be- és kifolyócsövek PVC csőből gányolva (baromi rondán) de működnek, következő fizunál be lesz szerezve rendes cucc;

Aljzat: JBL AquaBasis Plus kb. 4l, JBL Manado kb. 3l;
Kövek: sima bazalt;
Fa: szőlőtőke;

Növények:
Anubias barteri var. nana;
Hydrocotyle sp japan;
Cryptocoryne wendtii;
Rotala sp. green;
Acorus Gramineus (ez sajnos mocsári, nem néztem eléggé utána)

Állatok:
10 fekete neon;
10 arany kolibrihal;
4 Otocinclus Affinis (1 sajnos beteg volt);
1 Corydoras paleatus - Foltos páncélosharcsa (ő még az előző akiból maradt);
eredetileg 20 red cherry garnéla;

Tápozás:
Co2: a teszt alapján állítgatom, nem tudom hány bubi/perc; Happy Carbo napi 2-3 ml (nem győzött meg);
Növénytápok: egyenlőre Sera Florena napi 2ml (ez sem győzött meg), a következő fizunál váltani akarok Green Aqua Macro és microra;

Vízcsere hetente 50% (először 2 naponta, később 3-4 naponta volt 50% csere)

A kinézetet úgy képzeltem el, hogy balra egy nagyobb, jobbra egy kisebb "domb" lesz a talajból kiálló kövekkel, a bal oldali buckából ágazik el a fa. A dombok alapjának sódert gondoltam.
www.tvn.hu_f2e5dcb45095c6a2919195981d636ebe.JPG

http://s1.images.www.tvn.hu/2012/01/10/22/05/www.tvn.hu_45d4837e48d04796ea729bac8bb6bf61.JPG

Erre jött a táptalaj és az aljzat:
www.tvn.hu_45d4837e48d04796ea729bac8bb6bf61.JPG

http://s1.images.www.tvn.hu/2012/01/10/22/05/www.tvn.hu_45d4837e48d04796ea729bac8bb6bf61.JPG

Az első növények az előző akiból mentett Microsoriumok voltak, amik azóta sem tudják összeszedni magukat, még várok a GA tápokig, ha nem javulnak, mennek.
www.tvn.hu_8fa9d565884437dc563d0f6352f8ff6e.JPG

http://s1.images.www.tvn.hu/2012/01/10/22/05/www.tvn.hu_8fa9d565884437dc563d0f6352f8ff6e.JPG

Később kaptam Hydrocotyle sp japan-t (köszönet End-ru). Úgy képzeltem, hogy az előteret majd teljesen beborítja, hátrébb meg... na itt még nem tudtam mi lesz.
www.tvn.hu_d7107df66f44ccbaf5564d4a6cef8f82.JPG

http://s1.images.www.tvn.hu/2012/01/10/22/05/www.tvn.hu_d7107df66f44ccbaf5564d4a6cef8f82.JPG

Aztán a világítás megszerzése előtt megtámadott a barna alga, ami az új armatúra fényében ijesztő volt.
www.tvn.hu_c3944c05b13042a75bb8a5a9ea1d36bd.JPG

http://s1.images.www.tvn.hu/2012/01/10/22/05/www.tvn.hu_c3944c05b13042a75bb8a5a9ea1d36bd.JPG

Legalább a növények bubiztak.
www.tvn.hu_66ce1d7f2d0bb8dbec7b918c590b39e7.JPG

http://s1.images.www.tvn.hu/2012/01/10/22/05/www.tvn.hu_66ce1d7f2d0bb8dbec7b918c590b39e7.JPG

Ez történt karácsonyig (azaz nem mert a halak is be lettek telepítve, de azt majd legközelebb). A két ünnep közt eltűnt szerencsére a barna alga.
Szeretnék kérni mindenkit, hogy kritikával, jótanáccsal, észrevétellel és minden egyébbel halmozzon el, hogy javíthassak, és jó akvakertész padavan lehessek.

Péter

Ui.: A képek miatt még egyszer bocsánat!
 
Üdv Mindenkinek!

Az előző bejegyzésben a kisregény a karácsony előtti napoknál szakadt meg. December 22-én elmentem beszerezni a szűrőhöz a tölteteket, halkaját, megrendeltem a "dropcsekkert" és a diffúzort. Másnap, enyhe másnapossággal küzdve (barátom dobbantott Kínába, és búcsúztattuk) elmentem a garnélákért és a halakért. A garnélák háztól a halak boltból jöttek. (Bár tudom, hogy az akváriumindításnak nem ez a menete, de így jött össze, máshogy nemigen tudtam megoldani. A növények azért késlekedtek, mert a beszerzésük elhúzódott.) A betelepítés után pár nappal (26-án) már látszott a jószágok jótékony hatása, a barna algán jól megfigyelhető az oto-k munkája.

100_9140.JPG


100_9190.JPG


27-én elutaztam, és mire 30-án hazaértem az alga nagy része eltűnt, ekkor kezdett egy új megtámadni az, amiről azt hittem fonálalga, de lehet, hogy staghorn (ha valaki tudja kérem, írja le, hogy tudjam mi ellen keressek megoldást).

100_9194.JPG


Ennek ellenére szép lassan kezdett beállni a rendszer, alakult a CO2 szint,

100_9226.JPG


és a jószágok kezdték belakni a helyet, és legnagyobb örömömre néhány garnéla petés is (reméljük lesznek utódok is).

100_9224.JPG


100_9233.JPG


100_9235.JPG


Aztán január 9-én, schruz jóvoltából, sikerült beszereznem a növényeket is,

100_9242.JPG

100_9243.JPG


és az estét ültetéssel töltöttem. Ekkor döntöttem el, hogy soha többet Manado, mert mire a Rotala szálakat bedugdostam kihullott a hajam, és közel voltam ahhoz, hogy tökön szúrjam magam (azóta is minden nap dugdosom vissza a szökevény szálakat). Az Anubias töveket szerencsére nem kellett kötözgetnem, mert szerencsére a szőlőtöke és a kövek pont úgy vannak, hogy csak óvatosan be kellet szorítani őket a résekbe.

100_9252.JPG


100_9257.JPG


Sajnos a csövezés enyhén szólva is ocsmány, jó kis szürke PVC, de maximálisan ellátja a feladatát, az áramlás meg kimondottan jó. Tegnap sajnos szét kellett kapnom a szűrőt, mert szinte semmi nem jött belőle, csak csöpögött. A hiba oka az volt, hogy a perlon eltömítette a szivattyút, de nem gond, szeretem a megoldásra váró problémákat.
Végül pedig egy kép a teljes akváriumról. Kíváncsi vagyok milyen lesz, ha a rotala meghódítja a neki szánt területet a hátsó sorban.

20120109_eg%2525C3%2525A9sz.JPG


És még midig várom az észrevételeket, kritikákat, tanácsokat, és az algám fajtája ügyében nyújtott segítségért is hálás lennék.

Üdv,
Péter

(Remélem most már minden kép látható!)
 
Szia Péter!

A kezdet mindíg nehéz!
Az algád staghorn.
Lesz garnélád bőven, csak győzd a szűrőből kiszedni!
A szőlőtőkén sok kéreg maradt, az még okozhat problémát.

A többi OK.

A.ttila
 
Köszi a véleményeket.
A kéreg azért maradta, mert tetszett, de egy ideje már sejtem, amióta válik le, hogy nem volt jó ötlet. De ez is a tanulás része.
Már kezelem egy ideje Carbo-val, és minden nap baromi csúnyán nézek rá (és irtom is kézzel) de nem hajlandó távozni. Gyanítom, hogy a megoldást csak az állandó és egyenletes Co2 beoldás fogja jelenteni (legalábbis a leírásokból erre következtetek).
 
Kb. 500l/órával megy a rendszer, esőztetővel majdnem teljes szélességben áramoltatja a vizet. Ez lehet gond, vagy inkább nem állt be?
 
Üdv!

A következő rövid bejegyzés a nem túl szép, ám annál rondább és gánynak tűnő első DIY külső szűrőmről fog szólni. Azért nem a DIY topicok valamelyikébe írom, mert alapvetően Proci szűrőjét vettem alapnak, és csak annyit módosítottam, amennyit a rendelkezésre álló anyagok megköveteltek. Az elsődleges cél az volt, hogy minél kevesebből megoldjam, mivel erősen be volt határolva, hogy mennyit tudok rá költeni.

Az alap a szüleim udvarában lévő kerti tóhoz tartozó kis "szökőkút" szivattyúja volt. 1000l/h a teljesítménye a papír szerint. A következő a szükséges szűrőtérfogat (bő 5 liter szűrőanyag megy bele) és a rendelkezésre álló hely összehangolása volt. Erre egy 1m-es 16-os PVC csövet vettem (nem volt kisebb, de maradt még, így a következőhöz is van alapanyag :roll: ). A ki és befolyóágakhoz (Figyelem, termékmegjelenítés!) Gardena-s csatlakozókat vettem, eleve szűkebbet, mivel a szivattyú kivetette volna a halakat az eredeti teljesítményen, tehát teljesítményt kellett csökkenteni. Csapokat első körben nem sikerült szereznem, ezért is volt a szűkítés az optimálisnak tűnő megoldás. Proci írta, hogy a gumilap nem jó, én viszont makacs és önfejű vagyok, vettem vékony gumilapot, hátha az jobban alkalmazkodik (Nem, de mindent sorjában). Ezeken kívül az egyéb apró vackok voltak még: békapánt (néztek rám mint a hülyére, de 10 perc kutatás a boltban, ami nem volt kicsi, és némi "ektiviti" után kiderült, ők békaZÁR-nak ismerik), csövek, PVC ragasztó, stb.

Rövid agyalás után rájöttem, hogy a kertitó-szökőkút nagy lukú külső burka tökéletes, hogy betöltse az ülepítő nemes feladatát. Ez az elrendezés azonban felvetette: hol a francban vezetem be a befolyó ágat! Nos, ez az oka, hogy nagyjából a közepére került a befolyó-csonk, mivel bent mégy megy lefele a cső, de vigyázni kellett, hogy ne törjön meg nagyon. A "kupak" szigetelését első körben a vékony gumilapokkal akartam megoldani, de el kell ismernem:procinak igaza volt. GERONIMO a gumilap mindenhogyan! Az első próba után okádta a vizet a kupak alól. Ez volt a Szűrő 1.0, a zsákutca.
Tehát:
ÍGY NE!!! (úgy, hogy a gumilap nem is volt ennyire meggyűrve, mint látszik)
100_8917.JPG


Aztán (meg nem nevezendő ismerősöm munkahelyéről) kaptam ipari szilikont (betonlapokat ragasztanak és tömítenek vele), ami tökéletesen bevált. A felvitelt a már fent többször is megnevezett szakihoz hasonlóan csinálta. Így a tuti, mindenkinek ezt ajánlom, aki saját szűrő építésbe kezd. Nagyjából ennyi, és még néhány kép a szűrők orkjáról:

Az építés vége (ami közben készült azon sok rettenet látszik, így inkább nem osztom meg):
100_8907.JPG

100_8910.JPG

100_8912.JPG


Sajnos a tesztüzem (szerencsére) elején leszakadt az egyik békapánt, ezért mérgemben megfogattam gurtnival. Kitűnően használható! (már nem akartam furkálni a csövet)
A tesztüzem:
100_8995.JPG


Bár csúnya, tökéletesen ellátja a feladatát. Átmenetileg vékony PVC csövekből vannak az akváriumban lévő szerelvények, előbb-utóbb szeretnék akrilból varázsolni valamit.

Péter
 
Üdv!

A következőkben némi horror jön, így csak az folytassa az olvasást, akinek elég erősek az idegei.
Január utolsó hétvégéjén elutaztam 4 napra, és az akit páromra bíztam. Valószínűleg nem voltam elég körültekintő, és nem mondtam el minden teendőt, mert mire hazaértem az algahad elfoglalta a terepet. A haderőt BBA, staghorn, pont és fonal algáék képezték, és képzik a mai napig. Azóta a carbo túl van adagolva, amennyire lehet, és megállt a terjeszkedés, némi algafogyatkozás is tapasztalható. Február 6.-án elkezdtem Green Aqua Macro-micro-val tápozni. A növények szépen dúsulnak, nőnek, a GA tápozás remélem még jobban megindítja őket.
100_9334.JPG

A red cherry-k is "megellettek" nemrég.
100_9335.JPG

Lassan, de biztosan a nagynyomású co2 rendszernek is nekiálltam, a reduktor már megrendelve, ahogy lesz lé, jön a többi cucc is hozzá. És most jöjjön a rettenet képekben (szeretem a kihívásokat, de ez azért már túlzás... de innen szép nyerni!):
100_9332.JPG

100_9339.JPG


A csata további állásáról is lesz majd beszámoló, remélem nem mint vert sereg kell írnom.

Péter
 
Tegnap szétkaptam a szűrőt, csőtakarítás és áttelepítés miatt, és csináltam néhány képet a belsejéről, mivel a DIY topicban megígértem.
Sajnos nem a legjobbak.
100_9344.JPG

100_9345.JPG

100_9351.JPG


A szilikon elég gány módon van mindenhol, de tömít,és az a lényeg.
 
Elég félelmetesen néz ki az ellenfél de tényleg innen szép nyerni:) Hajrá! Ha innen nyerni tudsz rengeteg tapasztalatot szerzel. Amíg nincs rendes co2 addig carbo "ezerrel" a részmegoldás közvetlenül az alga arcába.
 
Üdv mindenkinek!

Újabb tudósítás következik az algákkal vívott csatáról, arról, hogy közben (szerencsére) virul a flóra és a fauna, és arról, hogy hogyan kezd lassan teljesen kiakadni kis családom a sok (szerintük) hülyeségtől, amiket folyamatosan hazacipelek.
A staghorn feladta a harcot, teljesen eltűnt, hála az égnek, és annak, hogy 3,5x annyi carbot adagoloka, mint ami a flakonon lévő utasításon szerepel (Happy-ék szerint 1ml kéne). Ami még maradt az az ecset, ami az olvasgatások alapján a megfelelő co2 beadagolásával előzhető meg, illetve néhány levélen pontalga, de az nem említésre méltó. Amióta rendesen tápozok a növények összeszedték magukat, a színük sokkal szebb (a nyírás és gyomlálás után a hydro-t cimborámnak adom, ő lesett, hogy mennyire szépek), és nőnek mint a bolondgomba, kíváncsi leszek mi lesz ha lesz rendesen co2. Garnélám valóban lett bőven, már számolni sem tudom, szerencsére a többségnek szép erőteljes piros színe van. Ami nem rég nagy élmény volt, hogy az arany kolibrihalak ráéreztek, hogy jön a tavasz, és a két hím folyamatosan tette magát és egymással kakaskodtak. Hosszan tudtam bámulni őket ahogy vagánykodnak. Sajnos alig készült róluk jó kép, lévén a gépem nem a legjobb, azért ami sikerült megosztom.
A kemény csávók:
100_9356.JPG

100_9358.JPG


A növényzet egy része:
100_9426.JPG


És a teljes akvárium (a két kép kb. 1 perc különbséggel készült, csak kicsit más szögből. Érdekes!)
100_9422.JPG

100_9423.JPG


És amitől a kiccsalád (főleg párom) kezdi ledobni az ékszíjat az az, hogy elkezdtem beszerezni a co2 rendszerhez a cuccokat. Hosszas töprengés után a DIY mellett döntöttem, főleg anyagi okokból. A reduktort már beszereztem, vasárnap megyek a palackért, amiből jó áron csak 10kg-osat sikerült szereznem, de így legalább 3-4 évig elég lesz.
100_9361.JPG


Mára ennyi. A co2-es folyamatról pedig majd tudósítok ismét.

Mindenkinek minden jó!
Péter
 
Back
Oldal tetejére