• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Tomcsi 42literes próbálkozása/Üvegbe zárt természet

gordias

Tapasztalt kertész
Kaló Tamás a nevem 24éves vagyok. nem úszom sajnos a pénzben,mert minimálbérből nem lehet,de nagyon megtetszett ez a hobbi,de ez nállam már a környezetem szerint több mint hobbi,inkább megszállottság! de megprobálom minimális pénzráfordításból csodaszépet létrehozni,s bemutatom,hogy igen ÉN MEGCSINÁLTAM! aztán rájöttem,hogy hát erre azért szánni kell pénzt. de igyekszem...
Már régóta gondolkozom azon,hogy nyissak egy naplót,csak eddig ugy gondolom nem volt méltó ahoz,hogy bemutassam nektek, hisz annyi csodálatos akváriumot naplóztok napról-napra,hogy nem mertem megmutatni. na meg félek is a negatív kritikától,de rájöttem,hogy kell az is a fejlődéshez! most felbátorodtam! nem azért,hogy megvagyok vele elégedve,mert ez nem így van. kb most lesz 1éve,hogy elkezdtem akvarizálni. persze kiskoromban én is foglalkoztam vele. emlékszem még amikor apukám a közeli víztározóbol fogott pár sneci halat,azt beletette nekem és a tesvéreimnek egy 5literes befőttesüvegbe,s néztük a halakat. persze szenvedtek szegények,de ezt akkoriban nem nagyon fogtuk fel,mert kb 7éves ha lehettem. anyukámmal felváltava fújtunk szívószállal levegőt a vízbe,mert a halak pipáltak... sajnos nem volt pénzünk se akváriumra,sem levegőztetőre(nem mint ha tudtam volna hogy lehet kapni) sem vízszűrőre. ezen most már csak mosolygok,hogy tényleg ilyeneket csináltunk.
utána egy pár évre bizniszeltem haveromtól egy 20literes akváriumot. abban volt egy pár hal,de olyan sokáig. talán 1 évig. nem voltam elég felelősségteljes gazdájuk(szégyenlem is nagyon már)! Survivor volt a halaknak,aki a legerősebb,tovább huzza. hisz akkor sem volt se levegőztető,sem szűrő,sem semmi.ekkor 10-11éves lehettem.
aztán tavaly év elején kaptam egyik munkatársamtól 5db black mollyt,hogy nálla sokan vannak,s gondoskodnék e róla... hát itt kezdődött el az egész őrület.
eleinte én is beleestem a hibák sokaságába. vettem szűrőt,amit az egekbe magasztaltak az akvarista boltba. egy aquael fan 1 plus 320l/h-s szűrőt. nem mondom hohógy nem jó,mert még most is használom,de ha 1-2ezer ft-t költöttem volna rá,sokkal külömbet is kaptam volna. aztán jött a berendezés. műnövények sokasága,műanyag búvár,babszem nagyságú kavics ajzat,mészkő mert milyen jól nézett ki benne... pfff...
aztán nézegettem a netet,s találtam olyan akit,aminek beépített háttere van. nekem ilyen kell. csináltam egy komolytalant. de ilyen is volt. ez kb 2hónap leforgása alatt.
aztán megtaláltam a fényt! igen mindenki tudja... Nigro írását,amikor berendezte a kisfiának a spongle bob-os akváriumát. végig nézegettem,s gondoltam milyen jó lesz ha a keresztfiamnak is tudok majd ilyet csinálni,s a végén ott volt a CSODA! http://www.haldorado.hu/articles.php?articleid=1966

ITT KEZDŐDÖTT EL AZ EGÉSZ ŐRÜLET! Kössz Nigro :lol: :D
rÉSZT VETTEM A H.A.C-on is,bár tudtam,hogy esélytelen vagyok,csak kíváncsi voltam,hogy az utolsónál jobb leszek e,s sikerült,hisz 52-ből 46 lettem :lol: ezt én már sikerélményként fogtam fel!
rengetek bevezető után akkor a mostani akváriumom,s fejlődése. megjegyzem mégegyszer. köze nincs a tökéleteshez,csak most már kezd tetszeni:)

Akvárium méretei - 55*24*32.5cm
Ajzat - 1-2mm-es kavics ajzat,nincs növénytáptalaj. de majd a legközelebbibe lesz az is. tudom! "kőbe nem ültetünk"
Hány literes az akvárium? - 42
Szűrés - Aquael Fan 1 belső szűrő 320 l/h , Hydor Prime 10 külső szűrő 300l/h
Világítás típusa - 2*T8 15Watt Sera Plant Color,Sera Daylight. +T4 8Watt cool white
CO2 tápozás - élesztős Co2 üveg diffuzor. igyekszem beszerezni nagynyomású rendszert. keresek palackot pecas62felajánlotta a többi cuccott hozzá. köszönet a segítséget!
Vízcsere gyakorisága - heti 50-60%
Tápozás neptun növénytápsó 8ml/nap
easy carbo 1ml/nap
igyekszem majd beszerezni Green Aqua Micro/Macro-t. ha megnyílik a GA SHOP ellátogatok,s ott veszem meg. mondjuk csak a Micro-t kell,mert Keymaker felajánlott egy üveg Macro-t ajándékba. köszi Key! :lol:

Fauna-2db Crossocheilus siamensis(sziámi algaevő),1db Otocinclus affinis,vagy ezer maláj tornyoscsiga
Hardscape (kövek, fák, aljzat) vasfa,csavart fűz, bazalt kövek(most csak a fa rögzítésére)

Növények
Anubias Barteri
Eleocharis parvula
Eleocharis acicularis
Cladophora aegagropila-Gömbmoha -kaptam barátnőmtől:)
Hydrocotyle leucocephala
Hygrophila corymbosa
Riccia fluitans - Úszó májmoha egyenlőre száműztem,mert felidegesít,de lehet még nekifutok mégegyszer
Vesicularia dubyana - Jávai moha
karácsony moha-köszi pecas62

hát akkor pár kép:
1184490691_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

5621347442_valisneria4ever_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

6768360743_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

12338209664_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

ezt a képet küldtem be a H.A.C-ra
5hac_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

és egy kis átrendezés után(kikellett támasztani a fűzfát,mert felemelgedett)
6548544366_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

és még egyszer átrendezve,ez a jelenlegi állapota az akinak(szerintem így marad)
7_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

8_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

5566011729_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

71090587610_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

115953788111_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

12utols__www.kepfeltoltes.hu_.jpg


rendeltem a helyi boltba hc-t.. hát ezt kaptam
13hm_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

N-emy szerint ez emers HM. elültettem. majd meglátjuk mi lesz belőle.
igyekszem még szerezni bele rotala rotundifolia,rotala sp. "green"-t remélem egy-egy szép nagy bokorral jobban néz majd ki.
a HC-nek jobban örültem volna,de remélem ebből is jo kis mezőt lehet nevelni. majd meglátjuk:)
várom a kritikákat. köszi hogy benéztetek,s hogy a kis naplómra szántátok az időtöket.
 
uhh.. megküzdöttem a képekkel,mire megjelentek. ebben a naploban cirka 5óra munkám van... pfff... ezzel lehet nem kéne dicsekednem :roll: :lol:
 
Üdv Gordias!
Gratulálok az akváriumhoz! :thumbup:
Az első kép emlékeztet a 10 literes akváriumomra. A régi szép idők. :mrgreen: :D
Legjobban föntről a 4. kép tetszik Nekem. Kicsit zsúfoltnak tűnik az utolsó pár kép.De ez csak lehet Nekem tűnik annak. :)
A növény amit kaptál szerintem is HM lesz, lehet belőle is mezőt csinálni csak sokat kell nyírni mert tud ám nőni.:)
Sok sikert a továbbiakban is!
 
Az első képhez képest nagy a válltozás!
Szép az akid!
Tetszett az úszó hőmérő! :lol:
Nekem se maradt meg a falon!
 
Az utóbbi napokban megjelent az akiban a zöld fonalalga. hozzá még nem volt szerencsém. gyanítom,hogy ez annak tudható be,hogy a betett csavart fűz lehet hogy nem készítettem elő rendesen. szárítottam,kifőztem amennyire lehetett,áztattam,igaz,csak pár napot. kb azóta jelent meg az alga. nem tudom,hogy mi lenne a megoldás ellene. célzottan kap carbo-t 2ml/nap az 1 helyett. remélem hogy nem kell kivenni a fát,mert akkor mekopaszodna az aki redesen.
a külső szűrőben eddig csak gagyibb anyagok voltak. volt 2db vastagabb szivacs alulra-felülre,közte krumpilszsák,s egy kis aktív szén. most lecseréltem:alul szivacs,perlon vatta egy pár rétegben,150g akív szén,350g siporax. remélem ez is segít az algákkal való hacban nyerni.
 
Sikerült szereznem rotala sp. "green"-t. ezer hála s köszönet érte Zoi-nak!!! egy igazán rendkívüli és segítőkész embernek,s akvarista társnak ismertem meg!!! elültettem,túlvan már egy nyíráson is,mert egész szépen nő. remélem kisidőn belül kinövi az akit:) még rotala rotundifolia-t szeretnék szerezni,de remélhetőleg az is kisidő kérdése. a HM is szépen terjeszkedik,minden héten végni kell,mert megduplázza a magasságát.
sajnos a fonálalgával szemben még semmi. leszedegetem,de visszatermelődik. egyenlőre nincs jobb ötletem. gondolom az EI szerinti tápozás,s a magasnyomású co2 megoldaná 1-2-re a problémámat,de így hozzávalók nélkül is megprobálom legyőzni.
 
Örülök, hogy a rotala sikerrel átvészelte a szállítást, és erőre is kapott. Azért ne "fényezz" annyira, mert :oops: Remélem hamarosan képek is lesznek!
 
hát a képekkel egyenlőre még várnék egy pár hetet,mert megnyirbáltam a jávai mohát is,s elég kopár lett. nem nyújtja most a legfényesebb formáját az aki. de remélhetőleg minél hamarabb eljön az az idő is. addigra megérkezik a neonhal raj is,vagy 7-8 példány.
 
ma vízcsere közben azon gondolkodtam,hogy hogyan tudnék nagyobb-jobb flowt létrehozni,mert ahol dúsabb a növényzet nem jut el az áramlat olyan mértékben ahogy kéne. akkor bevillant, hogy még anno vagy 10 éve katam egyik haveromtól egy kis hydor vízpumpát. megkerestem,s kiderült hogy még mükszik,s nagyon megy. ugyhogy beüzemelésre került,most már 42literben(-az aljzat,meg a fák...stb.) cirka 920l/h vízforgás van. remélem ez már elég lesz. hátha így már mindenhová eljut a co2 is. s visszavonulót fúj a fonálalga is.
ez a kis szerkezet lenne az:
744763764115342059_1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

(a kép csak illusztráció. köszönet:google :lol: )
 
kissebb rendezkedés az akiban,alakítgatás,csinosítás után muszály voltam hozni egy nagyobb döntést az alga visszaszorítása érdekében, ugyhogy kb 1 órája elkezdődött a 4 napos blackout. remélhetőleg lesz haszna is.
 
végelett vasárnap a blackout-nak. megörültem amikor megláttam,hogy kb 90%-os sikert arattam az algával szemben.de korai volt az öröm. tegnap már több algát láttam. ma még nem kapcsolt fel a villany,mert most csak 4órát világítok. remélem nem terjed. teszek fel mindjárt képet is róla. csattintottam pár képet. remélem tetszenek majd nektek,szerintem egész jók lettek:) bár csak kis gépem volt hozzá.
a sötítétést a halak jól viselték. a növények nem annyira. a rotala green átváltott rotala yellow módba... remélem visszatér a szine :? a hm is sárgult kicsit+jópár szálat a flow ide oda vitte az akiban.
megjöttek a neonhalaim is. 11 neonhallal bővült a étszám. volt bent egy pár hétig egy betta splendens is. ő jól érezte magát a "nagy" aksiban az ő 4litereséhez képest. a sziámi algaevők már nem annyira. nem bántotta őket,de befenyítette a 2kis halacskát,s ha kimertek jönni a sarokból akkor felfujta magát,s visszakergette őket a sarokba. megmutatta ki a főnök. mellettük volt még a kis oto. őt észre sem vette hogy bent van. most nincs bent a betta,mert a sötétkura alatt elköltözött 4literbe. még gondolkozok rajta be merjem e tenni most már a 11neon 2 sziámi és 1 oto mellé...

nah sok szöveg után teszek fel pár képet így a blackout és a tereprendezés után....

az utálatos alga ami most nem nagyon van,de uszkál még 1-2szál:
UT_LATOS_ALGA_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


UT_LATOS_ALGA2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


P2140334_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


BETTA_SPLENDENS_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


P2140349_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


P2140350_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


_sv_ny_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


BARNA_CSIGA_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


P2140347_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


P2140338_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


P2140340_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
hát...ahogy az utolsó bejegyzésemen is látszik,küzdöttem az algával... a végeredmény egy gyönyörű algárium lett... komolyan,már szegény halak alig tudtak úszni,mert feltekeredtek a lebegő fonál algára... kb 3-4héttel ez előttig még reménykedtem,hogy le tudom győzni a fonálalgát,de feladtam... rájöttem,hogy ezzel a technikai,s tápozási módszeremmel ez nem fog menni... feladtam.. nem cseréltem vizet 3-4hétig..tápozni tápoztam,azon kívül semmi... élesztős co2-m van,amit igazából amikor nagyon foglalkoztam az akival hetente 1szer csinálok újat,most 1szer csináltam kb félidőben,de ennyi.
gondolkodtam az új akin milyen is legyen,de annyi ötlet kavarog a fejemben,hogy azt lehetettlen megvalósíani főleg 42literben. elhatároztam,hogy először is csinálok egy DIY szűrőt,ami 1600 illetve 3200liter/óra nyomást tud produkálni. ezt ugy értem,hogy 2motor lesz benne. ez lesz rákötve a hydor külső szűrőre. de ez a szűrő még csak fejben létezik,az anyagok beszerrzés alatt állnak.
nah,s addig filóztam az új akin,s hanyagoltam a mostanit(amivel amugy nincs semmi bajom,csak legyőzött az alga),hogy múlt héten eljutottam odáig,hogy cserélek vizet. s rádöbbentem,hogy egyik napről a másikra eltünt az alga... egy szál sem maradt.. kop-kop-kop!
nem tudom mit csináltam,vagy mit nem ami tetszett neki,de nagyon jó. ugyhogy a nagy tervezgetés abba maradt,s van nagy öröm a réginek:) vizcsere előtti nap a vasfáról leszedtem a jávai mohadzsungel nagy rászát..lehet ez jót tett neki.. pedig ugy vettem észre,hogy az algafészek epicentruma a fűzfaág ami be van rakva(lehet nem volt elég az előkészítés) de most nem is töröm ezen a fejem..most már csak reménykedek,hogy szépül,dúsúl.s irány az őszi HAC..:)

Sajnos kötelességem még megemlítenem,hogy a fauna az eredeti felállásban: 11neon hal,2sziámi algaevő,1 oto,1 betta,s kaptam Valentin napra a barátnőmtől 1 kakadu sügeret,s rengeteg barna és maláj tornyos csiga.
s ez a szám csökkent. Eltávozott 1 neon hal(a belső vizforgató végzett vele) s a Betta Splendens is,ami a barátnőmé volt.(nem jöttek ki a kakadu sügérrel) de nem merném bizton állítani hogy ő végzett vele,kb 1hónapig el voltak egymás melett.
1 szóval: R.I.P.
 
felmerült bennem egy valószínüleg hülye ötlet,de azért beírom,nehogy tényleg súlyos következményei legyenek. az új szűrőbe kell majd szűrőanyag bőven. siporax+szivacs biztos megy bele,de láttam a Tescoba 3kg lávakövet barátságos áron,csak aza problémája,hogy grillezéshez való. gondoltam először,hogy a kő az kő.. de nem vagyok benne biztos,hogy ez nincs átitatva valamféle vegyszerrel,hogy jobban égjen? jó nagy darabok,valószínüleg apritani kéne,jó porózus a felülete.. de félek,nehogy baj legyen belőle.(másrészt nem érné meg nekik átitatni folyadékkal,mert akkor nem kéne venni grill gyújtó lötyit külön) bocs ha nagyon hülye a kérdés...:)
 
Nekem ugyanez az algám van most elhanyagolható mennyiségben a mohában néha sok van belőle akkor leszedem fogkefével.A black outot még nem próbáltam de ha ennyi haszna van akkor inkább nem is fogom. Lehet 1hónap vízcsere nélkül a megoldás tényleg. :D
 
nem tudom hogy az vált e be,vagy mostanra alakult ki a megfelelő baktérium kultura a szürőben.. passz:) :roll:
 
Back
Oldal tetejére