• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Alex - növények (BR) 75 literen

_Alex_

Új regisztrált
Üdv:)

Lehet, páran ismertek régebbről, (Noé, Árkád), amikor még aktívan halaztam. Nos, az nem tegnap volt, ez alább ki is fog derülni... ;) És ha már van ilyen, akkor miért ne legyen napló...

Jó régóta abbahagytam a halazást, egyrészt a munka, másrészt az életemet fűszerező történések (igen, NŐ volt a dologban) miatt. Mostanában már nincs aksiellenes gátoltság és az utóbbi 6-7 hónapban annyi stressz ért, amit már-már nem bírtam feldolgozni - így (mivel egy szép akvárium köztudottan kiváló stresszoldó) elhatároztam, összerakok valami kicsit "gyógyászati" céllal. Le is dzsaltam a pincébe, körbenézni, mi maradt régről.

Találtam jónéhány tenyészakit, amik közül végül is egy bruttó 75 literesre (55x32x40) esett a választásom. Nos, ez azon kívűl, hogy nem a legszebben összerakott akvárium (nem szép, de legalább csúnya), a magassága (40 cm) miatt nem túl alkalmas növényezni, dehát mindegy - eszi, nem eszi, ez volt kéznél. Úgyis csak időlegesen kell és most csak a könyvespolcon van neki hely (na, a polc megerősítése is kész komédia volt :p). Mivel nem a legtutibban néz ki, ezért némi öntapadós fekete müanyag tapétával renováltam kicsit a széleit és lefedtem a jobb oldalát, hogy ne látszódjanak majd a vackok mellette (külső szűrő, stb). Ehhez sok szerszám nem kellett, csak egy tál víz, egy szivacs, egy éles olló és egy penge. A víz és a szivacs a nagyobb felületeknél jött jól, a penge meg a kisebb, de szoros illesztések pontosítására. Ez sem volt egyszerű, mert amikor nekiálltam a pengével ügyeskedni, röggtön eszembe is jutott egy bölcs mondás, igaz, az íjjal kapcsolatban: "ne feledd! ha lőni akarsz vele, akkor a hegyesebbik végét ne magad felé tartsd!". Ez a pengére is igaz, csak neki ugye éle van. Nem is akármilyen, mert kezdetnek vagy 3x elvágtam vele az ujjam. Ennyit a bölcs mondások észben tartásáról... :p

Megjegyzem, első nekifutásra összedobtam egy jó kis szűrőakit mellette, amihez volt egy kis pumpám, de a víz nem igazán akart olyan gyorsan visszafolyni bele (a közlekedő edény elve nem egy kapkodó idegbeteg, főleg vékonyabb csönél), ahogy a pumpa kinyomta belőle az akiba. Jó 5let volt, jól eljátszottam vele, míg elkészült, de ment a pincébe porosodni... :D

Mivel sok-sok éve halazok, ahogy az egyszeri sebész is mondta: "na, vágjunk bele!" felkiálltással nekifogtam. A szűrőaki után képes voltam venni egy 2211es EHEIM-et, ami a maga 300 l/h-jával nem is tudom, hogy gondoltam, hogy elég lesz. Sebaj, majd elhasználom a 200 literesbe a CO2 reaktorhoz (szintén a pincében nyaral), ha majd lesz helyem arra is. Addig meg elkotyog ebben a kicsiben, max rásegítek egy kisebb belsővel, hogy jobb legyen a flow :cool:

Szóval: tapétázás megvolt, az alap koncepcióm is kezdett kialakulni (azaz volt egy böszme nagy s.szürke gránitsziklám, amihez a Vadonban vettem egy kistesót). Mivel akartam dombokat, vettem 1-2 mm-es sódert, meg 2 zacsi szat homokot, természetesen F0-st :D Lelki szemeim előtt láttam már, hogy a fehér homokba amolyan karibi tengerpart style-ban milyen klasszul nő majd a fű.

Ugye mondtam már, hogy sok éve akizom? :) Na, mivel itt már túl voltam 1-2 pofáraesésen, itt volt az ideje mégegynek! Persze, hogy semmi nem nő az F0-s homokban (és ezt mondjuk még tudtam is, de vhogy nem ugrott be a látványterv kigondolásánál)... :oops:

Tehát visszatértem az alapokhoz, ahogy a bölcsek is mondják: "ha sokat tudsz már, akkor tudod csak, hogy mennyit nem tudsz". Itt le is tettem az ecsetet a vászon mellé és nekiálltam olvasgatni. Persze, hogy én is hamar kikötöttem ezen az oldalon, s ahogy másoknak is, fért még nekem is "némi kis" tudás a búrámba... :p

Emígyen "újraokosodva" már jobban tágondoltam a dolgokat, plusz kértem is 1-2 tanácsot.

Tehát homok ment a pincébe, a sóder nagy része is kuka. Kaptam a Vadonban (egy régi jó ismerős a boltos srác, köszönet a kavicsokért), egy fél liter apró lávakőzúzalékot (aksiból kivett, használt talaj volt, de alátétnek teljesen okés), amivel kiegészítve a sódert megalkottam a dombokat. Belehajigáltam a sziklákat - majd betojtam, amikor majdnem beleejtettem a nagyobbikat, de csak sikerült a végén:

DSC00122k_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


És persze immár "értelmes kertészkezdeményként" a Tropica táptalajt alulra, majd rá ADA AQUA Soil Amazonia-t. Aztán, ahogy napokig nézegettem, szint mindig volt valami, ami nem tetszett - ahogy az lenni szokott. Kb. mostanra jutottam oda, hogy már nem tudok benne semmit úgy átpiszkálni, hogy jobb legyen...:

DSC00128k_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Most jön majd a növényezés, ha hazaérek végre és meglesznek a gazaim is... :)

[Bocs a nem túl jó minőségért, de most csak a telcsimmel tudtam leképezni szegényt...]

Méret: 55x32x40
Világítás: 2x7,5 watt LED (elvileg 5x ennyinek számít T8-asban). - ha kevés lesz, mellérakok még egy T8-as csövet.
Szűrés: EHEIM 2211 - esetleg egy kis belső, szivaccsal, a jobb flow miatt.
CO2: az elején élesztős nano diffuzorral, de mihamarabb szeretnék nagynyomásúra áttérni.
Táptalaj: Tropica
Aljzat: ADA Amazónia
Növények (kicsit változhat): Staurogyne SP., Eleocharis Parvula, Blyxa Japonica, Pogostemon Helferi, Pogostemon Stellatus, Cyperus Helferi, Glossostigma Elanitoides, Anubias nana v. minima, Limnophila Aromatica, és ha tudok szerezni, akkor Proserpicana (a vöröske) :)
 
üdv minálunk ;) a két fotó azért is érdekes, mert tökéletesen példázza azt is, mennyivel jobb látványra egy profi talaj. Ugyanaz a dekor ugyanaz az aki és mégis.... utóbbiba szívesen ültetnék én is. ;)
 
Világítás: 2x7,5 watt LED (elvileg 5x ennyinek számít T8-asban).

Erről az információról én még nem halottam.
Mindenesetre számomra elég furán hangzik, hogy 15W ledet raknál 75 liter fölé. Szerintem szükséged lesz arra a t8 csőre/csövekre.
Kiváncsian várom a folytatást! ;)
 
Ramen said:
Világítás: 2x7,5 watt LED (elvileg 5x ennyinek számít T8-asban).

Erről az információról én még nem halottam.
Mindenesetre számomra elég furán hangzik, hogy 15W ledet raknál 75 liter fölé. Szerintem szükséged lesz arra a t8 csőre/csövekre.
Kiváncsian várom a folytatást! ;)

Nekem is fura. De a villanyos ember váltig állította, hogy ez ötszörös wattszámnak felel meg. Vettem volna nála mást, sz'al nem a vevőottartásért mondta. De majd kiderül :)
 
Hát nem tudom.Nagyon nem mindegy a színhőmérséklet és a lumen.
Kíváncsi vagyok arra a ledre.Sima mezei led,és mi, spot?
 
gelo said:
Hát nem tudom.Nagyon nem mindegy a színhőmérséklet és a lumen.
Kíváncsi vagyok arra a ledre.Sima mezei led,és mi, spot?

Na, ez jó kérdés. Ezt így utólag, itthon hogy látom rajta?:)
 
Megmondom őszintén nem tudom.
Utána kellene nézni a gyártó oldalán,vagy le infózni vele.
6500 kelvin már jó.
Ha nem akvarisztikai célra gyártott ledről van szó,és gyanítom nem.Akkor adtál a sz....k egy pofont. ;)
Már megint. :lol: :oops:
De ez nem akkor baj,mert ebből tanulsz. :)
 
gelo said:
Megmondom őszintén nem tudom.
Utána kellene nézni a gyártó oldalán,vagy le infózni vele.
6500 kelvin már jó.
Ha nem akvarisztikai célra gyártott ledről van szó,és gyanítom nem.Akkor adtál a sz....k egy pofont. ;)
Már megint. :lol: :oops:
De ez nem akkor baj,mert ebből tanulsz. :)

6500 K-es... ;)
 
_Alex_!

Nem kötözködés képpen mondom, de a köveidnek semmi köze a gránithoz. Na jó! Egy kis köze mégis csak van. A gránit mélységi magmás kőzet (szép nagy kristályos szerkezettel), ami neked van az szerintem a gránit kiömlési változata vagyis bazalt.
Amúgy jó lett a hardscape!
Már kíváncsian várom a növényeket!
 
Eqinox said:
_Alex_!

Nem kötözködés képpen mondom, de a köveidnek semmi köze a gránithoz. Na jó! Egy kis köze mégis csak van. A gránit mélységi magmás kőzet (szép nagy kristályos szerkezettel), ami neked van az szerintem a gránit kiömlési változata vagyis bazalt.
Amúgy jó lett a hardscape!
Már kíváncsian várom a növényeket!

Puff! :D

Igez, ez bazalt, nem vitás. Nem is tudom, miért írtam gránitot? :oops:
Val'szeg azért, mert amennyire egyszerű volt eddig minden, kellett egy kis baki a végére... :p
 
Helló Alex!

Rég olvastuk a hangulatos beszámolóid. Mi lett az akival, remélem nem lett megint a pince lakója. :)

Roboo
 
Back
Oldal tetejére