• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Gyöngyök a rengetegben

Űrdongó

Főkertész
_1012394.jpg


Üdvözlök mindenkit aki olvassa eme sorokat! :)

Külön bemutatkozást még nem írtam, majd arra is sort kerítek talán előbb vagy utóbb...bár nem vagyok egy érdekes egyéniség / személyiség...meg aztán barátságot is nehezen kötök.

Tehát térjünk is a lényegre az 1.-es Fázisra. (én csak így nevezem azt a részt amikor valami születni készül...legyen az akár egy Frankeinstein vagy annak ez ellentettje.)

Egy nano akváriumról lenne szó. Ezt képzeltem el magamnak meg a pénztárcámnak. Egyelőre low-tech-ben gondolkodnék, ahogy itt előttem már sokan megtették. Nem pusztán a türelmetlenségem okán, csupán többet szeretném élvezni a látványát a leendő zöld kockának (reméljük nem az algától lesz zöld :D), két nyírás között. Meg persze a költséghatékonyság is fontos.

Tehát a tervezett akvárium műszaki adatai:
- GA Opti-white Cube akvárium - 27l, 30x30x30 cm - ez nagyon megtetszett és most akcióban is van kisebb űrtartalmat nem nagyon szeretnék.

- Wave Cosmos Zen Artist 13W Nano lámpa - fehér - gondoltam a low-tech-ez elég lesz a 0,5 w/l ..esetleg ha a növényeg beindultak kaphatnak még egy ilyet.

- Eheim AquaCorner 60 - sarok belsőszűrő 200 l/h - tudom, hogy a legfontosabb a szűrés, ami lehetőleg legyen külső...de most első körben mégis ezen vagyok kénytelen a legtöbbet spórolni, és ahogy láttam az Eheim kocka nanóiban már egyszer szépen helyt állt. Később egy Tetra 400-as-t társítanék mellé (hogy ez fél év múlva vagy 2 hónap múlva teljesülne... azt nem tudom.)

FRISSTÉS -2012. 12. 23. : -Pár dolog végül változott, a szűrés egy külső szűrőben testesül meg, egy Eheim 2211 személyében, dupla csapokkal kiegészítve, az egyszerűbb takaríthatóság végett.
Tartalma alulról felfelé: -2,5-3 dl-nyi Eheim Mech
- mechanikai szűrő szivacs (a kék)

- Eheim substrat Pro 4,5-5 dl
- finom perlon szivacs

Talaj összetétele:

Táptalaj: - JBL Aqua Basis Plus Növény táptalaj - 2.5 liter

Általános aljzat.: ADA Aqua Soil Africana - általános növénytalaj - 3 liter Úgy számoltam, hogy a 30*30-as alapterületből, mindössze 25*25 lenne lefedve általános aljzattal, lejtősen elején 3 végén olyan 6 cm magasságban, erre talán elég lenne a 3 liter. Ezt megtámasztanám kövekkel, hogy ne keveredjen a dekorhomokkal.

Dekorhomok: ADA Mekong dekorhomok (Mekong Sand) SS - 2kg - ez menne a maradék 5*5-ös területre egyenletesen elosztva

FRISSTÉS -2012. 12. 23 .: - Végül az Aqua Soul Africana kimaradt az akváriumból, helyette JBL Sansibar White került az általános aljzat helyére, a többi maradt u.a.


Dekoráció, avagy a hardscape "alapkövei":

Próbáltam olyan követ keresni, ami nem keményítené tovább, a vélhetően amúgy is kemény 10.emeleten lévő Budapesti lakás csapvizét és passzol a kicsit vöröses-barnás színű általános aljzathoz. Ezeket a köveket a - Light Pagoda személyében találtam meg, ebből szeretnék legalább 6kg-ot hogy legyen miből építkezni.

Valamint egy kisebb darab Red Moor- gyökér képezné a fő dekorációs elemeket (Szerkeszt: 2012.12.01.: Végül ez nem kerül bele az akváriumba.)


Igazándiból oRphEus, Forgotten Grove - csodájából merítettem ötletet. Hasonló szigetes elrendezést képzeltem el, csak Low-Tech révén, dekorhomokkal körbe véve azt a bizonyos Pagoda szigetet, a közepén ácsingózó gyökérzettel. (Szerkeszt 2012. 12.01.: menet közben a terv megint átalakult, rájöttem, hogy oRphEus ötlete egy tégla alapterületű akváriumban sokkal nagyobb látványt nyújt...míg nálam a kockában túlzsúfolt lenne,)


És legfontosabb, amiben teljességgel bizonytalanságban vagyok, azok a választandó növények.
A jelenlegi elképzelésem: (Szerkeszt 2012. 12. 01.: Ez a rész is átalakulóban, mivel fa nem lesz az akváriumban...tehát részben hülyeséget írok már alant. :D)

Az ágakra kötözve lenne: - Taxiphyllum sp. 'Spiky' és
- Vesicularia ferriei 'Weeping' TC

A kövekre itt ott egy kis: - Monosolenium tenerum

A kis szigeten, elől rögtön a kövek pereménél, de még a táptalajba nyomva lenne: - Elatine hydropiper

A dekor fát két oldalról, az Elatine -t közrefogva ültetnék még: - Hydrocotyle Tripartita Japan-t

A fa tövében lenne egy tő: Staurogyne repens TC


FRISSTÉS -2012. 12. 23. :Növények választásában is módosult a felállás, a kevesebb néha több elvén döntöttem a következő növények mellett egyelőre:

- Eleocharis Parvula : 3 cserép
- Hydrococtyle Tripartita Japan: 2 cserép
- Taxiphillum barbieri Vesicularia: 1 doboz
- Limnobium Laevigatum: 1 doboz




Hydro Japan mögé ültetve lenne még egy két gyorsan növő alkalmatosság pl.:- - Cardamine lyrata
- Lindernia rotundifolia
- Nymphoides sp. Taiwan TC

A tápozást pedig Micro / Macro-val oldanám meg...egyelőre még nem számoltam ki mennyit kellene naponta, de az első héten napi 50 %-os vízcserét tervezek, a második héten kétnaponta 50%-ot, majd hétről hétre csökkentve a vízcseréket, amíg be nem áll a flóra. 3.-4 héten jöhetnének garnélák, esetleg oto-k. Az alga megjelenésétől függően.
Az indítást segíteném még egy kevés Seachem Stability-vel, minden vízcserekor..csak azt nem tudom mennyit. :D

Tehát első nekifutásra kicsit hosszú lett meg száraz, titeket már talán untat is ez a sok kezdő akvárium, de ha találtok valami böszme nagy hibát az elképzelésemben, akkor kérlek szóljatok!! Mert én szépen elképzelem...csak lehet teljességgel működésképtelen az elgondolásom.
 
Utoljára módosított moderátor által:
Üdvözlünk a növényfejek között! Jó irányba tartasz, egész jó az elképzelés.
A 27 liter már egy egész jó méret, garnizáshoz, egy növényes nano-t már elég jól el lehet benne rendezni. A 13W lehet kevés lesz, ezek a kis nano világításokban a refik nem a legtutibbak, de kezdetnek mindenképp elég. Amin én nem spórolnék a helyedben az a szűrés... Te is írtad, hogy rossz, mégis egy viszonylag gyenge szűrővel próbálkoznál. Ehhez az aksihoz egy Eheim 2211 külső szűrőt raknék inkább, ha a jövőben komolyabban is növényezni szeretnél, és pl. a dekorhomokon spórolnék egy keveset, vagy úgyis jön a karácsony, hátha csurran-cseppen valami a rokonoktól :D
Növények terén nincs túl igényes a felsoroltak között, mohákat, anubias-t, microsorum, crpyto-kat egész nyugodtan tarthatsz kevés fénnyel is, talán a hydropiper van a határon, ami már egy fokkal igényesebb növény.

Az viszont dicséretes, hogy szépen előre eltervezed a projektet! Sok sikert! (y) Ha valami kérdésed van nyugodtan kérdezz a fórumon, vagy az adot topikban, biztos találsz választ.
 
Növényekből csak olyanokat tegyél bele amik kicsik. Eztért a Nymphoides taiwan kiesik, az még egy 10x ekkora akiba is nagy. A többi még jó lehet, de a naplók között látsz példát low techre és növényválasztásra is.
Stevo tanácsát fogadd meg a szűrővel kapcsolatban, inkább egy kicsivel tovább gyűjtögess és egyből külsőt vegyél.
 
Köszönöm a gyors válaszokat!

Tudtam, hogy a szűrőt nem úszom meg. :D

Mindenesetre a többit (a növényeket meg a szűrőt leszámíva) a héten vagy a jövőhéten beszerzem, maximum várok még az indítással...:cyclops:
 
Most így pénzre összeszámoltam, hogy mit szeretnél az akvárium+világítás+szűrés hármasra költeni, lehet, hogy elgondolkoznék a helyedben egy Eheim Aquastyle 24 literes szetten, árban kb. ott vagy, jó világítással, ahhoz még elegendő szűréssel. Lásd GA galériás nanok.
 
Igen, már ez a szett is megfordult a fejemben, igaz 3 literrel kevesebb az űrtartalma, de az még beleférne......remélem a héten el tudom adni a bringám és könnyebben hozok majd döntést. :D

Köszönöm a tanácsokat és a segítőkészséget!
 
Nos.

Végül elhatároztam magam. Ma leadtam a megrendelést a GA-ba. :) Első körben a talajokat, a dekorációs elemeket és a technikát rendeltem meg. A növények majd egy hónappal később, tehát az indítással várok még december közepéig, ez így jó is lesz nekem mert addig is ismerkedem a technikával (mivel még soha nem láttam külső szűrőt élőben. XD) és próbálgatom a leendő hardscape-t.

A választott elemek végül ezek lettek:

- 30*30*30-as kocka nano akvárium
- wawe cosmos 13W-os világítás
- és Eheim 2211-es külső szűrő

Hamarosan jelentkezem, remélhetőleg a hardscape elemekkel.
 
Üdv sok sikert kívánnék a projekthez, én csak annyit tennék hozzá kapásból ami már elhangzott hogy nagyon kevés lesz a fényed dupla ennyivel lennél kb szinten, ezt onnan tudom hogy én egy 26 wattossal indítottam a 25 lityósat és még 11wattot tettem fölé hogy besegítsen. Elismerésem a tervezéshez én sosem tudtam így előtervezni:p
 
Üdv sok sikert kívánnék a projekthez, én csak annyit tennék hozzá kapásból ami már elhangzott hogy nagyon kevés lesz a fényed dupla ennyivel lennél kb szinten, ezt onnan tudom hogy én egy 26 wattossal indítottam a 25 lityósat és még 11wattot tettem fölé hogy besegítsen. Elismerésem a tervezéshez én sosem tudtam így előtervezni:p

Szia! Köszönöm az elismerést, bár a tervek néha önmagukban semmit sem érnek megfelelő segítség és inspiráció nélkül, amit számomra ez a fórum ad meg.
Valamint hozzá tenném, hogy én is csak azért kezdtem el tervezgetni (már jó ideje), hogy elüssem a türelmetlenségemből fakadó feszültséget amíg nincsen egy növényes akim valószínűleg ez az állapot fennmarad. :D

A világítással még lehet lesznek gondjaim, bár én teljes mértékben low-tech-ben gondolkodom egyelőre, ezért is állapotdam meg ennyiben, maximum menet közben beszerzek még egy ilyen kis nano pilácsot.


Időközben, megérkeztek a GA-ból rendelt holmijaim, profin csomagolva és teljességgel ügyelve arra, hogy véletlenül se törjön el semmi a dobozban! Ezer köszönet érte.:happy: Én tuti nem vállalnék ilyen csomagolós melóért felelősséget. :D

Elsőre nekem óriásinak tűnt ez a 27 liter, agyaltam is mivel fogom megtölteni. :D Majd szép lassan átnyálaztam mindent, próbálgattam a köveket hogyen lenne jobb a "látkép", majd szomorúan konstatáltam, hogy ismét a türelmem kell próbára tennem, mivel pár dolgot meg kell majd még vennem...de az ember addig él míg remél. :D


Tehát eddig kipipálva:

30*30*30-as OPTI AKI
EHEIM 2211 szűrő + 1l substrat pro + 100ml Seachem Purigen
JBL táptalaj 2,5l + ADA Aqua Soil Africana + ADA Mekong SS
Wawe Cosmos Zen Artist 13W
Easy-Life vízelőkészítő és Seachem Stability a baktériumok érdekében.

Hiányzik még:
Egy fűtő, valószínűleg Jager lesz
a növénytápok melyeket majd a GA-s 300ml-es pakk szolgáltatja
és legalább egy KH/GH teszt, mivel ioncserélt vízzel szeretnék azért valamennyit lágyítani a "panel-vizen".
és persze a növények! ....meg még jó lenne pár dolog, de azokat majd menetközben talán. :D


Azért néhány képet mindjárt rakok fel, hogy milyen elrendezéseket is gondoltam ki fejben.
 
És ahogyan ígértem néhány elképzelés, vagyis egy kis játék a kövekkel....meg a... :D
Remélem mindenki elmondja véleményét, hogy kinek melyik és miért vagy miért nem? :D

Első felvonás: A nyers vadnyugat, nekem itt túl egy vonalba esik a két szikla csúcsa, bár élőben nem rossz.

111.jpg


Második: Mint valami útjelző az őskorból...merre is van Vegas? :D

222.jpg



3. Talán itt jönnek elő legjobban a kövek erényei, szépek az erezetek, az oldalfal egy ívet követ, kicsit még lehetne elfordítani rajta talán...

333.jpg



4. Képen valamiért ez a kompozíció természet ellenesnek hat, bár a szelektől minden forma kitelik.
444.jpg


5.Majdnem ugyanaz mint az első, de csak majdnem. :p
555.jpg


6. Elfáradtam a növények....khm, a kövek pakolászásában. :D

666.jpg



Tehát, várom a javaslatokat, kritikákat.
Megjegyzés: a törlőkendő a kövek alatt az akvárium alapterületének felel meg. (pontosan kimértem, vagyis rácsoztam. :D)
 
Szia ozzy!

Köszönöm az észrevételt!
Igen a Red Moor menetközben tényleg elfelejtődött, valóban sok lenne már a két kőhöz.
A köveket tényleg hasonlóan rendezgettem, mert mindenképpen szeretnék magasra építkezni, a lehetőségekhez képest. Az alsó elég masszív, a tetején úgy tűnhet két kő van, de az igazándiból csak egy, gondolkodtam rajta, hogy lekoppintom az aljáról azt a kisebb "kinövést", de nekem így izgalmasabbnak tűnik, na nem azért, hogy vajon mikor töri össze az akváriumom. :D
Máshogy nem tudnám elképzelni ezeket a köveket, mármint a vízszintes, vagyis egymással párhuzamos elhelyezésen kívül, a természetben is párhuzamosan futnak az üledékes rétegek a sziklák falain.
Az alsó szikla hátulja teljesen be lesz fedve aljzattal, megpróbálom annyira megemelni majd az africana-t...tehát ez tuti nem fog elmozdulin, a felső viszont necces lehet, elképzelhető, hogy összeragasztom a két követ a balesetek elkerülése végett. :D Persze csak akkor ha megvan a fix látkép.
Tényleg mivel javasolnátok összeragasztani? A gél alapú pillanatragasztó jó lehet ilyen kövekhez?
 
Uh.... ezek a sziklák :) Remélem nem lesz off - de engem még gyerekkorom kedvenc mesefilmjének egyik részletére emlékeztet így növények nélkül: Gyalogkakukk :D -imádtam!
Nagyon tetszik, hogy ennyire pontosan előre megtervezed, és a részleteket megosztod velünk;) -Nekem se lenne türelmem ilyet csinálni...
Remélem lassan képeket is láthatunk az elkészült akváról;) Sok sikert és további mégtöbb ilyen jó infóáradatot(y)
 
Uh.... ezek a sziklák :) Remélem nem lesz off - de engem még gyerekkorom kedvenc mesefilmjének egyik részletére emlékeztet így növények nélkül: Gyalogkakukk :D -imádtam!
Nagyon tetszik, hogy ennyire pontosan előre megtervezed, és a részleteket megosztod velünk;) -Nekem se lenne türelmem ilyet csinálni...
Remélem lassan képeket is láthatunk az elkészült akváról;) Sok sikert és további mégtöbb ilyen jó infóáradatot(y)

Egyáltalán nem off! XD A gyalog kakukk szerepét majd néhány az előtérben elviharzó garnéla vállalja fel remélhetőleg. :D Mondjuk remélem senki sem fog majd halál ugrást véghezvinni a csaknem 20 garnélányi magasságból. :D
 
FBS ragasztóval, pillantragasztóból kicsit sok kéne. :)

Igazad van! :D Legközelebb gondolkodom mielőtt kérdeznék valami hülyeséget. :D Ráadásul ha jól tudom az FBS-ből sem oldódik ki semmi káros anyag...tehát a pillanatragasztó megmarad a moháknak. :p
 
Igazad van! :D Legközelebb gondolkodom mielőtt kérdeznék valami hülyeséget. :D Ráadásul ha jól tudom az FBS-ből sem oldódik ki semmi káros anyag...tehát a pillanatragasztó megmarad a moháknak. :p

Jól tudod, FBS-sel ragasztják az aki üveget is. :)
 
Sziasztok!

Elkezdtem berendezni az akváriumot, mivel valószínűleg jövőhéten megrendelem a növényeket és a tápot a GA-ból.
Berendezés közben felsejlett bennem némi félelem az elképzelésemmel kapcsolatban. Ez ügyben szeretném a segítségeteket, véleményeteket kérni.


Jelenleg így állok:
PC051004.jpg


Már összeragasztottam a két sziklát F.BS ragasztóval, ám abba nem gondoltam bele, hogy az esetleges áramlatok mennyire fogják menet közben gyengíteni ezt a felállást...tehát nem fog-e egyszer csak elengedni a ragasztó amíg nem vagyok itthon, és inkább bele sem gondolok a következményekbe..

A második kérdésem az lenne, hogy az általános aljzatra itt az előtérben, mehet-e a dekorhomok? Vagy a dekorhomok alatt ne legye általános aljzat egyáltalán. Kb. az alsó szikla csúcsa elé szeretném hogy elérjen a homok. Vagy kavicsokkal még tuszkoljam feljebb a jelenlegi talajt, hogy egyáltalán ne legyen keveredés?



PC051005.jpg


A harmadik kérdésem pedig az volna, hogy nem-e lesz hátul túl sok ebben a magasságban az általános aljzat? Nem akarom, hogy ez miatt valami galiba legyen a rendszerben...ott hátul eléri a 10cm-t.

A válaszotokat előre is köszönöm!
 
Plussz ami még eszembe jutott, hogy a sziklák miatt, vajon eljut-e majd mindenhova az áramlás? Igaz a legtöbb növény hátulra tervezem, elől max pár moha lesz.
 
Back
Oldal tetejére