• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Algásodás

Ez nekem tengeri élőhelynek(esetleg brakkvízi) tűnik, moszat meg lepényhal. Innen valóban nem látunk algát, de vajon ha nagyítóval közel mennénk és megnéznénk az idősebb leveleket? :)
Édesvízi élőhely is érdekelne, mert a modern növényes akvarisztika nagyrészt édesvízi. A youtube-on sok olyan édesvízi élőhelyről van videó, ahol rengeteg növény van, viszont ott az idősebb leveleken van alga jól láthatóan, ha messzebbről nem is feltűnő. Ilyen pl. az Okawango deltája, gyönyörű édesvízi növényes biotópok, de egyáltalán nem algamentes. Az alga minden valamirevaló vízi élőhelynek része, hiszen táplálékul szolgál sok élőlény számára és biztosítja az egészséges körforgást, persze csak bizonyos határokon belül. A növényes akvarisztikában viszont mindenfajta alga már kis mennyiségben is cikinek számít. És ennek sok meló, technika, adott esetben vegyszerek az ára.
 
Sziasztok!
Talaltam egy erdekes irast alga elleni harcrol ugymond termeszet erejevel.
"Első védelmi vonal:
A borostán. Akinek nem ugrana be a névről annak: Futó növény, a házak falát ez növi be.
Régen, mikor még nem voltak műgyanták, és különböző nitrátkötő készítmények, az akvaristák ezzel nitrátmentesítettek.
(A borostyán amúgy antibakteriális és gombaölő hatással is bír.)
Szerezzünk 2-3 szál, permet és más szennyeződéstől mentes, élő, kb. 25cm hosszú darabot. Jó alaposan mossuk meg, majd az akváriumban egy kő segítségével rögzítsük a talajhoz. Körülbelül 2 hétig kell az akváriumban tartanunk. Ez idő alatt fahéjsav oldódik ki belőle, ami meggátolja az alga szaporodását.
Ha az algásodást a felhalmozódott bomlástermékek, nitrátok, vagy tápanyagok okozták, akkor lehet még mit tenni."

De itt a link az oldalra: DIYhal - Egy kis algázás
Ti mit gondoltok rola??

Es elnezest szeretnek kerni az ekezetmentesegemert, nem tudok gyorsan helyesen irni a nem magyar letemre es most pont melohelyrol irok :D
 
Régebben próbáltam, látható eredményt nem hozott, plusz nem hogy két hetet, de egyet sem bír ki a borostyán a vízben, hamarabb elkezd bomlani.
Ettől függetlenül egy próbát megérhet, lehet én bénáztam el valamit.
 
Érdekes ez a borostyányos tipp :) Halakra nincs káros hatással?
Tudom, növényes akváriumban nem nagyon vannak ilyen halak, de nekem a fonalalgázók nagyon bejöttek. Növényeket nem bántják, de szélvészgyorsan minden algát felettek(kivétel a pontalga).
 
Nemtom még, én is csak most olvastam az egészről, érdekesnek találtam és gondoltam megosztom veletek, hogy ki mit gondol róla vagy esetleg volt aki már ki is próbálta volna.
Eddig alga ellen nekem is nagyon bejött az én kis trióm: Oto, Géb és sün/zebracsiga :)
De a fekete algától parázok rendesen, sajnos be sikerült hoznom a kezdők figyelmetlenségével :(
Tudom hogy SAE elvileg azt meg tudnak enni, de ugyanakkor mohák friss hajtásait is szereti... :( Ezert nem nagyon szeretnem azt betelepíteni, a végen 360as akiból ki sem fogom tudni halászni! :D
 
Szia!
SAE alatt Sziámi Ormányos Márnát értesz? Akkor teljesen igazad van. Napokban likvidáltam ezt a halat, Teljesen rászokott a moháim hajtásaira.( Pedig az étrendben mindig volt növényi eredetű is.)
Két hetembe telt mire "megcsíptem". Nem semmi volt kifogni 200l-ből.
 
10 napja indítottam egy akváriumot. Bazalt aljzat 0.5-1cm vastagon, szőlőtőke, pár kő. Pihentetett csapvízzel és némi használt, de átszűrt akváriumvízzel töltöttem fel. Anubias, Micro, Bolbitis, gömbmoha, Hydrocotyle van benne, felkötve. 53lumen/liter, 8h/nap a világítás (kompakt). Táp és CO2 nincs, és nem is lesz. A víz kristálytisztának látszik.

Amit felfedeztem: a szűrőszivacsokon, a nagyobb köveken és az Anubiasokon ilyen algát látok:

5662229_bad461f051e4f501b8ed5f2547d091e3_m.jpg


Hagyjam békén, vagy szedjem le?
 
Szia!
SAE alatt Sziámi Ormányos Márnát értesz? Akkor teljesen igazad van. Napokban likvidáltam ezt a halat, Teljesen rászokott a moháim hajtásaira.( Pedig az étrendben mindig volt növényi eredetű is.)
Két hetembe telt mire "megcsíptem". Nem semmi volt kifogni 200l-ből.
Azaz, azt olvastam róluk hogy amíg nem érnek el 7 centit, addig nincs velük baj de aztán felfalnak mindent, barátomnál pl. valami kardfúszerűséget is elkezdtek zabálni.
 
10 napja indítottam egy akváriumot. Bazalt aljzat 0.5-1cm vastagon, szőlőtőke, pár kő. Pihentetett csapvízzel és némi használt, de átszűrt akváriumvízzel töltöttem fel. Anubias, Micro, Bolbitis, gömbmoha, Hydrocotyle van benne, felkötve. 53lumen/liter, 8h/nap a világítás (kompakt). Táp és CO2 nincs, és nem is lesz. A víz kristálytisztának látszik.

Amit felfedeztem: a szűrőszivacsokon, a nagyobb köveken és az Anubiasokon ilyen algát látok:

5662229_bad461f051e4f501b8ed5f2547d091e3_m.jpg


Hagyjam békén, vagy szedjem le?
Barna algának latszik, Otók kedvence :)
 
10 napja indítottam egy akváriumot. Bazalt aljzat 0.5-1cm vastagon, szőlőtőke, pár kő. Pihentetett csapvízzel és némi használt, de átszűrt akváriumvízzel töltöttem fel. Anubias, Micro, Bolbitis, gömbmoha, Hydrocotyle van benne, felkötve. 53lumen/liter, 8h/nap a világítás (kompakt). Táp és CO2 nincs, és nem is lesz. A víz kristálytisztának látszik.

Amit felfedeztem: a szűrőszivacsokon, a nagyobb köveken és az Anubiasokon ilyen algát látok:

5662229_bad461f051e4f501b8ed5f2547d091e3_m.jpg


Hagyjam békén, vagy szedjem le?


Szerintem elégtelen a szűrés, a biológiai szűrésed nincs kialakulva rendesen. Megpróbálhatod leszedni de én rábíznám a melót az algaevőkre és a garnélákra.
 
Nem lehet, hogy sok a fény CO2 és táp nélkül?

Ez a létező legkisebb teljesítményű ebből a kompaktból: 15W, 800lumen, 6500K.

Szerintem elégtelen a szűrés, a biológiai szűrésed nincs kialakulva rendesen. Megpróbálhatod leszedni de én rábíznám a melót az algaevőkre és a garnélákra.

Éppen kialakulóban van, hiszen még nagyon friss a berendezés. Nem szeretném babrálni, úgyis garnélák kerülnek bele a hónap végén.
 
Sziasztok!

Tudnátok segíteni abban, hogy a képen látható algától hogyan szabadulhatnék meg? Ma leszedegettem csipesszel a nagy részét, viszont mostmár nem csak a mohán, de az aljzaton is látszik...
112 literes az akvárium, co2 citromsavas megoldás, szűrést egy Tetra Ex 800 plus végzi..
4558cdf55dde6df62a8ff2c3fa45ca8a.jpg

97abe9a43c48e2835bef6b8af53f10b4.jpg

Örömmel jelentem, hogy a BGA végre megszűnni látszik az akváriumban. :)
Gondoltam megosztom, hogy azóta, mióta megjelent, mit csináltam másképp. Tulajdonképpen nem jutottam semmire az ügyben, hogy mitől tűnt el, ettől függetlenül nagyon örülök. :)

Tehát:
  • A tápozáson nem változtattam. Maradt minden a "régi": 112 literre, naponta 8,5 ml Green Aqua Macro és 7,5 ml Green Aqua Micro, 5 ml Carbo, Co2 -> DC lime zöld (kH 6-7 körül, Ph 6,9 - 7 körül)
  • Az előző vízcserénél (előző hét péntek), amikor még szép számban akadt ebből a rondaságból, a szokásos 30-40 % helyett közel 70 %-os cserét csináltam. Amit csipesszel, ollóval el tudtam távolítani, megtettem.
  • A vízcsere napján csak akkor tápozok, amikor a végeztem a cserével. Ez most is így történt, annyi különbséggel, hogy most leállított szűrő mellett, célzottan a fertőzött területre adtam a Carbo-t.
  • A szűrőt kitakarítottam, a perlont cseréltem, Seachem Purigen-t pedig átköltöztettem egy jó kis Clorox-os fürdőbe. :) (Nem is raktam vissza az első két napig)
  • A szűrő indításakor az aki vízébe 20 ml Easystart-ot adtam. "Szép" opálos lett a víz, még másnap sem volt teljesen tiszta. Gondoltam, ennyit megér. (Ez a lépés új volt az eddigi vízcserékhez képest, eddig nem adtam szűrőbacikat a vízhez.)
  • Másnap reggel szintén leállítottam a szűrőt a tápozás idejére, és a Carbot ismét célzottan "adtam be". Negyed órára hagytam a szűrőt állni.
  • Harmadnap amit láttam, kiszedtem ismét, lecsíptem ahonnan tudtam, ahol láttam. (Ez már előző hét vasárnap)
  • A Seachem Purigen-t visszatettem (természetesen egy 24 órás Seachem Prime-os áztatás, és alapos mosás után).
  • Keddtől beizzítottam egy légpumpát éjjelre. Lámpa lekapcsolás előtt egy órával a Co2 elzár, majd a sötétség beállta után kb. 1 órával indul a légpumpa; egész éjjel! Ez egészen máig is így van.
DSC_0994.jpg


A fentiek után a mai nap szinte már nyoma sincs a BGA-nak. Ez a kép tegnapi, itt még azért a moha friss hajtásainak a végén itt-ott látszik. Mára ez is teljesen megszűnt! :)

Örülhetek vajon, hogy én győztem? Vagy még túl korai örülnöm? Viszont a víznek az az "érdekes, BGA-s szaga" még nem tűnt el. Bízom benne, hogy a holnapi vízcsere majd ezt a problémát is megoldja. Most már csak a rengeteg kagylósráktól kellene valahogy megszabadulnom... Erre van tippetek?? Nagyon idegesít. Most, hogy megy a légpumpa éjjel, reggelre a vízfelszínen lebegve több tíz darabot halászok le...
 
A mostani meccset megnyerted, de a csatát még nem :)
A fentiek segítettek kicsit visszaszorítani és talán az elmúlt hét lehülése és kevésbé napos időjárása is melléd állt. A vízhőfok lecsökkent és nem érte annyi fény az akváriumot.
De jövőhéten megint jön a jó idő és a sok nap úgyhogy nem lehet lazulni. :)

Meg lehetne próbálni kísérletben, hogy picit emelni a tápozáson és a co2-n amikor ennyire megváltoznak a körülmények, de figyelni rá, hogy ne emelkedjen a víz hőmérséklete 25 fok fölé.

ui: az hogy a víznek még kellemetlen BGA szaga van nem jelent sok jót. Akkor érzed amikor az alga kifejezetten jól érzi magát és szaporodik. Amikor le van gyilkolva és visszavonulót fúj már alig érezni.
 
A mostani meccset megnyerted, de a csatát még nem :)
A fentiek segítettek kicsit visszaszorítani és talán az elmúlt hét lehülése és kevésbé napos időjárása is melléd állt. A vízhőfok lecsökkent és nem érte annyi fény az akváriumot.
De jövőhéten megint jön a jó idő és a sok nap úgyhogy nem lehet lazulni. :)

Meg lehetne próbálni kísérletben, hogy picit emelni a tápozáson és a co2-n amikor ennyire megváltoznak a körülmények, de figyelni rá, hogy ne emelkedjen a víz hőmérséklete 25 fok fölé.

ui: az hogy a víznek még kellemetlen BGA szaga van nem jelent sok jót. Akkor érzed amikor az alga kifejezetten jól érzi magát és szaporodik. Amikor le van gyilkolva és visszavonulót fúj már alig érezni.

Milyen mértékű emelést javasolsz Viktor?
 
Az már szinte 1 ml/10 l lesz. Ez duplája az "előírtnak". Nem olvastad félre? Mehet ilyen extrém tápozás?
 
Melegebb víz, naposabb fényesebb nappalok miatt felgyorsul az anyagcsere és sokkal több tápot is elfogyasztanának a növények. Pláne a több extra fény miatt.
A BGA-t alultápozás is okozhatja. Fent egy is egy pont volt amit ki kell próbálni.
 
A mostani meccset megnyerted, de a csatát még nem :)
A fentiek segítettek kicsit visszaszorítani és talán az elmúlt hét lehülése és kevésbé napos időjárása is melléd állt. A vízhőfok lecsökkent és nem érte annyi fény az akváriumot.
De jövőhéten megint jön a jó idő és a sok nap úgyhogy nem lehet lazulni. :)

Meg lehetne próbálni kísérletben, hogy picit emelni a tápozáson és a co2-n amikor ennyire megváltoznak a körülmények, de figyelni rá, hogy ne emelkedjen a víz hőmérséklete 25 fok fölé.

ui: az hogy a víznek még kellemetlen BGA szaga van nem jelent sok jót. Akkor érzed amikor az alga kifejezetten jól érzi magát és szaporodik. Amikor le van gyilkolva és visszavonulót fúj már alig érezni.
Érdekes ez a napfény téma... eddig úgy gondoltam, hogy engem nem érinthet, hiszen az akvárium a nappalinak az ablaktól távol eső sarkában van (kb. 6 méterre), de a délutáni órákban (15 és 19 óra között) pont megvilágítja a lemenő nap. Most, hogy pár napja borús idő van, az algám is visszavonulót fújt...
 
Back
Oldal tetejére