• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Rendelői 450

BBálint

VIP kertész
F8C58E3F-5FAB-4CBB-9A96-AAFAB3CC9C6F.jpeg
Sziasztok!
Első körben szeretném megjegyezni, hogy nagyon régen nem fórumoztam és a hobbi is háttérbe szorult jó pár éve. Csak saját akváriummal foglalkozok, azzal sem annyit amennyit érdemelne, de szerencsére a technika teszi a dolgát. Nem mondom lehetne jobb is, nem véletlenül nem naplózom. Viszont szeretem csinálni és ha akváriumot látok, mindig megállok kicsit, hogy mit csinálnék másképp, vagy megcsodálom, hogy ez igen.

Így kerültem kapcsolatba egy rendelői 450L-es akváriummal, ami nagyon rossz állapotban volt. Kevés karbantartás, nem hobbista/növényes berendezésre kell gondolni. Kb 3-4 fajta anubias lebegett a vízben az ecsetalga alatt. De abból jó sok volt. Jó sok hallal és sóder aljzattal. A belső szűrőt már cserélték 2 külsőszűrőre és a LED világítás is elég jónak tűnt. Szóval jeleztem, hogy szívesen segítek kicsit összeszedni. Ez tavaly megtörtént év végén, köszönet pár forumtársnak a segítségért, de mivel nem volt még egyértelmű, mi lenne az elképzelés, ezért próbáltam a költségeimet közel tartani a 0-ához. Erről még lenne pár kép, de nem lényeg már.

Eltelt bő fél év és kezdett az egész rendszer összeomlani újra, szintén a karbantartás hiánya okozta a legnagyobb problémát, sok időm nekem sem volt foglalkozni vele. Elmaradt vízcserék, eltömődött szűrő és újra algásodás lett a vége. Mire aztán már nem én ajánlottam fel a segítségemet, hanem megkért a tulaj rá. Kaptam az alkalmon egyrészt a kihívás is érdekelt, másrészt jó a hobbival foglalkozni újra. De itt már jeleztem, hogy költségek nélkül nem fog menni most, de persze nem egy high-tech akváriumot gondoltam neki CO2-vel meg mindenféle finomsággal. Ekkora méretben tudom milyen költségek lehetnek és itt most nem is az volt a cél, hogy a növények kirúgják az üveg oldalát. Belement, így pár alap dologgal elindult a project, amit később persze még fejlesztgetni kell itt-ott. A terv, hogy egy olyan rendszert sikerüljön létrehozni, ami minimális karbantartással fenntartható.

Következzenek a részletek:
- JUWEL Vision LED 450 íves akvárium szett bútorral (151x61x145)
- 31W LED day és 31W LED Nnature duplázva (122W)
- 2 darab Eheim 4+ 600-as 1250l/h gyári töltettel + 3 kis zsák Seachem Purigen
- 1 darab valamilyen Fűtő, nem érdekes

A talaj és dekor maradt az eredeti (apró kavics és Kerek sziklák+ 2 redmoor ág), kivéve 2 zsák Amazonia.

Növények:
- 3 fajta anubias amit sikerült még megmenteni a kukából, 3 nagyobb lávakőre kötözve, terv szerint benövik az egészet.
- Microsorum Petite, az én 64L-esemnek már kinőtte az oldalát, így volt hova menteni és egy mentett bolbitis
- 2 féle Buce talajba ültetve
- Crypto tropica és walkerii illetve a homokban találtam még valamilyen halvány rózsaszín félét
- Rotala Green, rotundifolia, hygrofila difformis, Heteranthera zosterifolia stemek
- Előtérbe még egy kis tenellus green, tényleg csak nyomokban

A koncepció:
Mivel főleg meglévő anyagokból dolgoztam, és költségekben sem akartam elszállni annyira, így szigetes elrendezésben gondolkodtam. Középen egy kb 30x60 területen Dennerle 9in1 táptalajjal 2 zsák AMAZONIA, körülötte pedig az említett homok. Homokot átmostam clorox-al, nem tudom mennyit ért, kicsit szebb lett, jól át is öblítettem, szerintem nem lesz baja. Sziklák full ecsetalgásak voltak, azok is Clorox kezelést kaptak. A 2 redmoorra lettek rakva a microsorumok és a bolbitis. Utóbbinak majdnem minden levelét le kellett vágjam az alga miatt. Hirtelen ennyi történt. Ja az új amazonia-nak nem néztem utána, rendesen meglepett a táprúd benne, nyilván mikor már kiszortam az egészet akkor esett ki, 1 csomaggal azért elszortam, de sokat kellett ásni, így feladtam, jó lesz a dennerle is.

Tápozás a tervek szerint heti 20-25ml micro+macro lesz esetleges kiegészítéssel CARBO. Vízcserét még nem tudom, erre várok javaslatokat, de talán 2 hetente egy 20-30%-nál nem lesz több.

Első napi vízparaméterek amit mérni tudtam (07.18):
- TDS: 412 (ez érdekes mert az egész épületben gyantás vízlágyító dolgozik, majd utána nézek milyen fajta, de az általuk adott teszttablettával valóban lágyat mutat...)
- KH: 10
- Ammónia 1mg/l gondolom az amazónia még?
- pH: 7,5
- PO4: 1mg/l
- NO2: 0
- GH-t nem tudtam mérni, elfogyott a tesztem.
A héten még csinálok azért 2 vízcserét az ammónia miatt. Került bele pluszban még bacikultúra is folyékony formában, ettől még kicsit opálos a víz.

Halak:
- Megmaradt halak...Sajnos az átalakítás nem volt zökkenőmentes, így rengeteg elhullásom volt. Vegyesen megmaradt pár csapathal (2 vörösneon, 1-2 ékfoltos razbora, 5-6 fekete tetra és 6 darab foltos Cory) szóval szabad a pálya.

És hogy miért indítottam neki naplót? Főleg azért, mert itt a fórumon már óriási tudás halmozódott fel és jönnek az jobbnál jobb kertészek, nekem pedig nincs tapasztalatom ekkora akváriumnál. Sok-sok segítséget fogok kérni alga és technika fronton is. DE bármilyen javaslatot szívesen veszek akár layout, technika vagy élővilág tekintetében is.

Amit én még tervezek:
- Amano csapat kiegészítve valamilyen csapvizes garnélával
- Bio szűrőanyag a következő karbantartásnál legkésőbb (+4 liter kb?)
- Neon vagy vegyes csapathal raj (a tulajdonos 5-6 vitorlást szeretne ami nekem is tetszik, de a garnélák miatt nem biztos, hogy jó ötlet)
- felszínleszívót érdemes rakni bele időkapcsolóval?

Aggályok (I):
- Remélem elég stabilok lettek a redmoorok alátámasztásai
- Néhol lehet kicsit vékony (3cm) lett a fedőréteg a táptalajon...remélem ez nem okoz problémát később. Vagy ha mégis, akkor könnyen orvosolható?
- Sima csövön nem tudom mennyire lesz jó az áramlás beállítása
- A több éves sustrat biológiai szűrőanyag még teljesen világos volt mosásnál, elképzelhető hogy valami miatt semmilyen baci nem volt az akváriumba és ez kicsit aggaszt, hogy miért.

Képeket délután teszek fel, hogy minél többen tudjatok segíteni és vonzóbbá tegyem a naplót is.

Összességében amúgy elégedett vagyok vele, és örülök, hogy ennyi kihagyás után még most is élveztem a több órás építgetést.
A halakat nagyon sajnálom R.I.P.
Köszönöm, hogy benéztél
 
Utoljára módosított:
ez szemet szúrt azért... kösd inkább kis kövekre őket, ha a talajon akarok őket hagyni.
A buce ültethető talajba szemben pl az anubiassal. Évek óta használom így középső növénynek. Sokkal dögösebb mint pl a pogo vagy stau.
Közben utána olvastam lehet keverem valami mással ?🤔
Ennek ellenére nálam mióta ültettem semmi gondja, jó nagy bokrok lesznek, ezért én már nem is kötözöm csak ha a scape megkívánja.
Elnézést.
 
Utoljára módosított:
A buce ültethető talajba szemben pl az anubiassal. Évek óta használom így középső növénynek. Sokkal dögösebb mint pl a pogo vagy stau.
Közben utána olvastam lehet keverem valami mással ?🤔
Ennek ellenére nálam mióta ültettem semmi gondja, jó nagy bokrok lesznek, ezért én már nem is kötözöm csak ha a scape megkívánja.
Elnézést.
Kevered. Hosszabb távon kirohadhat.
 
Tegnap voltam ammóniát meg pH-t mérni. Lement 0,5mg/l-re és a ph maradt 7,5. Szóval jól haladnak a dolgok. A homályosság is eltűnt.
Raktam bele 20ml micro-macrot is. Szerintetek elkezdhetem már a tápozást? TEkintve hogy 450L-re van benne 2 zsák amazónia táptalajjal, gondolom nem kéne várnom 1 hónapot vele. Vagy oldódik ki annyi ami elég low techbe?
A világítást még nem állítottam be. "Sajnos" az elvárás az, hogy rendelési időben menjen a világítás, így sok választásom nem lesz mihez igazodni :D

Halakra is lenne kérdésem. Mivel nagy az akvárium, ezért jó sok, valamilyen csapathalra gondoltam. Azt gondolom elbírna 80-100 sima neonhalat. Az mellé még rakhatok pár harcsát meg ilyesmit. Vagy felezzem meg 50-50 neon és mondjuk hengeli?
Adnátok pár javaslatot, mi állna jól neki? Vitorlások? Sügérek? Szeretnék bele garnélát is, hogy a karbantartás kicsit kevesebb legyen, ne csak én takarítsak, ez fontos szempont.

Köszönöm előre is.
 
Kis nyaralás után egy kis karbantartás.
Mindenhol megjelent a barna alga, és a fán kék alga, előbbit lekapartam az üvegről, utóbbi kapott egy kis CARBO-t, remélem eltűnik. Vizet is kicsit zöldesnek láttam, de ebben nem vagyok biztos, mert elég koszos volt a víz.
Sajnos elkövettem azt a hibát, hogy véletlenül carbos vízzel tartottam nedvesen a lávakövekre erősített anubiasokat mikor ültettem. Ennek következtében szinte az összes levél elbarnult és elhalt, gondolom elég komolyan szennyezve a vizet. Szerencsére látok új hajtásokat, idő kérdése és rendbe jönnek remélem.
Az egyik időkapcsoló valamiért Random módban volt, így a növényekről érdemben nem tudok nyilatkozni, mert nem tudom kaptak-e fényt. Mindenhol vannak friss hajtások.
Az alga miatt most nem tápoztam vízcsere után, várok kicsit amíg látom mit hoz a fény beállítása.
A lámpákat így állítottam be:
  • Hétfő: belső lámpa 13:00-20:00 külső lámpa 1 növényes csővel 14:00-19:00
  • Kedd: belső lámpa 8:00-16:00 külső lámpa 1 növényes csővel 9:00-15:00
  • Szerda: belső lámpa 8:00-16:00 külső lámpa 1 növényes csővel 9:00-15:00
  • Csütörtök: belső lámpa 8:00-16:00 külső lámpa 1 növényes csővel 9:00-15:00
  • Péntek: belső lámpa 8:00-16:00 külső lámpa 1 növényes csővel 9:00-15:00
  • Szombat-Vasárnap: belső lámpa 8:00-15:00 külső lámpa 1 növényes csővel 9:00-14:00
Ezzel indulunk aztán meglátjuk mi lesz.
Állítottam a szűrő csöveken kicsit, mert építésnél véletlen fel lettek cserélve és nem tetszett. Egyenlőre úgy látom az áramlás jó.

Raktam tesztre vadas garnélát és 2 amanot is, de sajnos a Fekete tetrák a szemem láttára vadászták őket. Még a nagyobb méretű amanot is megtámadta a kifejlett példány. Szóval szerintem 1 hét alatt elkoptak. Így a garnélák ötlete szerintem nem lehetséges, vagy a halaknak kell menniük. Mivel a tulaj inkább halas, gondolom az utóbbi nem történik meg.
 
Újabb változások történtek.
- Mivel a köveket folyamatosan ellepte a barna alga, és a növényeket is beborította a a haj változata. Meguntam takarítani, ezért beraktam 10 mollit és emeltem a világításon is 1 órát.
- Bekerült 40 nenon és 30 petitella is. Hagytam helyet ha kell még valami algaevő vagy cory vagy vitorlás
- a sárga vízzel sem tudtam mit kezdeni, ezért visszaraktam a 3 kis zsákot, ami az eredeti szettben is benne volt, a tulaj szerint gyanta. Nincs tapasztalatom vele nekem úgy néz ki, mint a Seachem Purigen. Sose használtam szat gyantát, de a víz másnapra tiszta lett. Most figyelem a növényeket, hogy lesz-e valami hiánytünet.
- A lebegő szemcsékre kell még kipróbálnom a seachem Clarity-t vagy valami hasonló terméket.

Kikerült a felszínleszívó is, úgy láttam már nincs rá szükség, kezd szépen összeállni. De pár nap múlva azért ránézek mennyire hártyás. Sikerült kicsit felfelé állítani az egyik beömlőt, így van fodrozódás.

Amit még meg kellene oldanom:
- Bővíteni a biológiai szűrést, mert jelenleg a gyári szűrőanyag van csak az EHIEM szűrőkben.
- Etetést beállítani illetve keresni valami haltápot, amit az automata is ki tud adni és nem a víz tetején úszik. Ha van javaslat szívesen fogadom, mert én kézzel etetek otthon, ide viszont nem járok naponta. A neonok miatt valami kis méretű kellene.
- Néhol megjelent az ecset és agancs alga is, ezt is figyelnem kel.
- A választott háttérnövények nem annyira tetszenek még, de hagyok nekik időt, a rotala green egyáltalán nem fejlődik semmit, szerintem kiszedem. Szóval növények terén lehet lesz változás.
- Kéne bele valami algaevő, ami a köveket és a fákat tisztítja (csiga? vagy OTO?)
- ki kéne dobjam a köves háttérfóliát :)

Jó lett volna a diatomos állapotról képet csinálnom, hogy lássátok a mollik mennyire hatékonyak :) A nagyobb bajom, hogy már van szaporulat....
 
Kiszedtem a rotala greent és a Heteranthera zosterifoliát. utóbbinak elolvadt az alsó 10 cm szára és csak a kis gyökerekkel kapaszkodott, simán felúszott. a felső része pedig szép volt, de így sok értelme nincsen. a Rotala meg egyáltalán nem akart elindulni. A rotundifoliát metszettem és visszaültettem, kíváncsi vagyok mi lesz vele. Sajnos ecset az jön, de nagyjából rendben van. A víz szép tiszta, de továbbra sem bízom a gyantában...szerintem lesz bajom miatta :D
Visszatért a zöld por alga az üvegre, ami átalakítás óta nem volt, lehet a +1 óra miatt, még megvárom mi lesz.
 
Régen nem írtam, mert az ecsettel és aganccsal harcolok, de nem találom az okát....
november 15.-én mértem pár dolgot, és úgy döntöttem kihasználom a blackfriday alkalmat és rendeltem pár dolgot az akváriumhoz.
TDS: 414 24°C
Nitrát, PO4, Ammónia nem kimutatható, foszfát gondolom az aktív talaj miatt, nitrát meg a gyanta miatt.
pH:8
november 29.-én belekerült 5liter Neo Soft szűrőanyag (hogy csökkentsem a pH-t) illetve új perlonokat raktam, hogy az úszó szemcséket jobban kiszűrjem, elég öreg volt ami a szűrőkben volt, illetve kikerült a gyanta is a nitrát megkötés miatt.
KH:22 (JBL) KH:15 (SERA)
GH: 4 (JBL)
pH:8
Ezután tegnap december 6.-án
KH:18 (JBL) KH:13 (SERA)
GH: 3
ph 8,5, ezután megmértem a csapvizet is külön, ami 7-es pH. Tehát az 5liter szűrőanyag egyenlőre nem csökkentett semmit sem, sőt, valami emelte a pH-t.

Mivel elfogyott a Green Aqua Macro+micro is és low-techben megy az akvárium így arra gondoltam hogy váltok profito tápra, foszfát és nitrát úgysincsen a tesztek szerint. Nitrát növelése miatt kivettem a gyantát a szűrőkből.
Innentől kezdve már csak pár ötletem maradt az ecset ellen. Úgy tudom, hogy a nitriát-foszfát-ammónia arány is okozhatja. Arra gondoltam, hogy porral növelném a foszfátot, az jó a zöld poralga ellen is?
Illetve a másik ötletem, hogy az automata haletetőt is kikapcsoltam, lehet túletet, pedig a legkisebb adható mennyiségen van. Mit gondoltok? Az is okozhat ecset algát.

Milyen egyéb ötletetek lenne még? Hogyan tudom csökkenteni tovább a pH-t? KH-t érdemes csökkenteni az alga miatt? És miért mutat mást a 2 fajta teszt? A magasabb pH is okozhat ecsetet?
 
pár kép múlt hétről:
 

Attachments

  • IMG_1007.jpg
    IMG_1007.jpg
    220.8 KB · Megtekintések: 34
  • IMG_1011.jpg
    IMG_1011.jpg
    367.3 KB · Megtekintések: 36
És tegnapról:
 

Attachments

  • IMG_1027.jpg
    IMG_1027.jpg
    200.1 KB · Megtekintések: 31
  • IMG_1031.jpg
    IMG_1031.jpg
    108.4 KB · Megtekintések: 27
Back
Oldal tetejére