• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Route of life (45l)

Moondas

Tapasztalt kertész
Gyerekkoromban volt több akváriumom is, sajnos abba kellett hagynom akkor. Most sikerült egy újat kezdenem és szinte kezdőnek érzem magam.

Az akvárium adatai:
- akvárium: 50x30x30 (45l)
- Világítás: Wiwal beépített ledes világítás 4,6 W (Samsung)
- Fűtés: Xilong 50W (aksihoz volt)
- Szűrés: Eheim Pickup 60
- Talaj: webshop moderálva Japanese soil (powder)

Növények:
- Vivipara
- Christmas moss
- Eleocharis sp. mini

Az elején nagyon tetszett, amit sikerült összehoznom:

Kb 1 hónapig nem volt alga gondom, utána lett először fehér penész a Red Mooron, Barna alga a Frodo kövön majd, a fogkefe után szétterjedt, pedig cseréltem vizet is és most 1 hete van fonálalgám is. Ötletem nincs mi történt, csináltam teszteket is. Kipróbáltam a nitrivec-et, aquatant, toxivecet. Eddig nem segített (1 hét) semmi.
3 napja csináltam élesztős CO2 reaktort és 2 napra rá a porlasztó fehér penészes lett így kivettem. Ráadásul a fonal alga gyorsabban kezdet nőni :(
Szíves segítségeteket kérném, hogy lehetne visszahozni az akvárium szépségét. Köszönöm előre is
 
Nem bántásnak írom, de ez az akva indítással jár, semmi "végzetes" dolog nem történt. A fán a penész természetes, egyszerűen le kell fogkefével szedni, később ha lesznek garnélák megeszik. Egy idő után el fog tűnni magától, ez a red moor fák velejárója indításkor. A barna alga pedig annak a jele, hogy a szűrőd kezd beállni. Szivaccsal töröld le, majd amint minden rendben lesz magátók eltűnik. A fonal alga más tészta, azt is szedd le kézzel, fogkefével, pálcikával, amennyire tudod. Konkrétabban segíteni nem tudok, szerintem más sem fog, amíg az elvégzett tesztek eredményeit nem osztod meg velünk. Elsősorban No2, No3, nh4, Po4, Fe, ph, gh, kh lenne érdekes, továbbá a co2(bubiszámlálód van-e, vagy dropchecker). Vagy kezdésnek amiket el tudtál végezni előrébb leszünk az adatokkal.
 
Sziasztok,

Kicsit pontatlan a proscan. Illetve párat nem tudok mérni vele.
Hőmérséklet: 25°C
Ph: 6,6
Cl: 0
No2: 0
No3: 10
Gh: >7
Kh: 4,5
Co2: 20
Drop checkerem nincs
Lehet kövi hónapban tudok venni
 
Utoljára módosított:
Sziasztok,

Kicsit pontatlan a proscan. Illetve párat nem tudok mérni vele.
Hőmérséklet: 25°C
Ph: 6,6
Cl: 0
No2: 0
No3: 10
Gh: >7
Kh: 4,5
Co2: 20
Drop checkerem nincs
Lehet kövi hónapban tudok venni
elsőnek a hőmérsékletet csökkentsd szobahőmérsékletre 20-22 fokra. Amennyiben a helyiség fűtöt szobahőmérséklet 20-22 fok körül van a fűtő nem is kell bele.

Foszfát eredmény lenne nagyon fontos még, mert szerintem neked 0 körül van az aktív talaj miatt. A növényeid sárgulnak ez lehet vas, foszfát, nitrogén probléma. mivel, mennyit tápozol jelenleg?
 
Foszfát eredmény lenne nagyon fontos még, mert szerintem neked 0 körül van az aktív talaj miatt. A növényeid sárgulnak ez lehet vas, foszfát, nitrogén probléma. mivel, mennyit tápozol jelenleg?
Nem tapozok jelenleg, most megyek a GA-ba gondoltam venni wellness csomagot, po4 tesztet, illetve Amandan vacillalok, azt vehetek most? 20k a keret
A moha meg mintha "olvadna"
 
Nem tapozok jelenleg, most megyek a GA-ba gondoltam venni wellness csomagot, po4 tesztet, illetve Amandan vacillalok, azt vehetek most? 20k a keret
A moha meg mintha "olvadna"
Ne csodálkozz, ha olvadnak a növények :O 1 hónapos akva és nem kaptak még semmilyen tápot... örülj, hogy még megvannak :)

Amennyiben tudsz növénytápot vegyél nekik amilyen gyorsan lehet.

A fórumon sokan dícsérik pl. ezt. neked napi 1,3 ml-re van belőle szükséged szóval elégnek kell lennie ca. 153 napig :)


szinte biztos fog kelleni a foszfát teszt mellé ez is: ebből az 500 ml-s 900 ft-tal drágább, de jobban megéri.

https://greenaqua.hu/hu/easy-life-fosfo-foszfat-po4-novenytap-250ml.html


A vízről nem beszéltünk még :) csapvízet használsz? azt mivel kezeled? vagy ro vízet sózol vissza :) Az élőlényekkel várnék még, előbb beszéljünk át mindent, hogy dönteni lehessen :)
pontossan mennyi idős az akva?
vízcserét milyen időközönként csinálsz, hány litert cserélsz?
mennyit megy a világítás?
 
Már pont visszafelé tartok, vettem NH3 és PO4 cseptesztet, algaszt ajánlottak de pont nem volt utána 1 hetre az amandát. Vettem wellness csomagot Excellel, Alga pelyhet ha lesz algasz és túl hatékony lenne...

Hetente cserelem kb a felét a viznek, csapvizet használok aquatan és nitriveccel. Még régi seras berogzodes...

Dec 23-án uzemeltem be
Világítás 10 órát megy és elvileg 227 lumenes
Tapozast azért nem csináltam mert állítólag minden jóval tele van a talaj

A barna alga meg valószínűleg a szilikat miatt van azt a tesztet meg pont elfelejtettem, a homok az szilikat meg gondolom a frodoban is van

Szólj ha valamit kihagytam
 
Már pont visszafelé tartok, vettem NH3 és PO4 cseptesztet, algaszt ajánlottak de pont nem volt utána 1 hetre az amandát. Vettem wellness csomagot Excellel, Alga pelyhet ha lesz algasz és túl hatékony lenne...

Hetente cserelem kb a felét a viznek, csapvizet használok aquatan és nitriveccel. Még régi seras berogzodes...

Dec 23-án uzemeltem be
Világítás 10 órát megy és elvileg 227 lumenes
Tapozast azért nem csináltam mert állítólag minden jóval tele van a talaj

A barna alga meg valószínűleg a szilikat miatt van azt a tesztet meg pont elfelejtettem, a homok az szilikat meg gondolom a frodoban is van

Szólj ha valamit kihagytam
értem, hogy minden jóval tele a talaj, de a moha pl. nem érintkezik vele :) az aktív talajok az elején szívják befelé a dolgokat, azért alakulnak ki bizonyos elemekből hiánytünetek.

Algázót ilyen pici akváriumba max amano garnélát vagy otot ajánlok, nagyobb halat nem. A méréseket végezd el tápozás előtt, de szinte tuti a po4 0 lesz, vagy nem arányos a nitráttal. 10:1(nitrát : foszfát), a táp pedig nem fogja tudni pótolni a talaj igényét kell amit linkeltem :) remélem közel laksz a GA-hoz XD

várjuk az eredményeket :p
 
értem, hogy minden jóval tele a talaj, de a moha pl. nem érintkezik vele :) az aktív talajok az elején szívják befelé a dolgokat, azért alakulnak ki bizonyos elemekből hiánytünetek.

Algázót ilyen pici akváriumba max amano garnélát vagy otot ajánlok, nagyobb halat nem. A méréseket végezd el tápozás előtt, de szinte tuti a po4 0 lesz, vagy nem arányos a nitráttal. 10:1(nitrát : foszfát), a táp pedig nem fogja tudni pótolni a talaj igényét kell amit linkeltem :) remélem közel laksz a GA-hoz XD

várjuk az eredményeket :p
Sajnos nem lakom közel a GA-hoz, nyitvatartásra meg csak szombatonként tudok menni addig osszeirom mi kell, meg elvegzem a teszteket
Köszönöm a segítséget

Otoban gondolkodom, bár eredetileg csak Amandat szerettem volna :D
 
Már pont visszafelé tartok, vettem NH3 és PO4 cseptesztet, algaszt ajánlottak de pont nem volt utána 1 hetre az amandát. Vettem wellness csomagot Excellel, Alga pelyhet ha lesz algasz és túl hatékony lenne...

Hetente cserelem kb a felét a viznek, csapvizet használok aquatan és nitriveccel. Még régi seras berogzodes...

Dec 23-án uzemeltem be
Világítás 10 órát megy és elvileg 227 lumenes
Tapozast azért nem csináltam mert állítólag minden jóval tele van a talaj

A barna alga meg valószínűleg a szilikat miatt van azt a tesztet meg pont elfelejtettem, a homok az szilikat meg gondolom a frodoban is van

Szólj ha valamit kihagytam

Amit még @Pityke85 által elmondottakon kívül észre vettem, az a világításod. A 10 óra világítási idő, még fullra tápozott, beállt akva esetén is jóval hosszabb az optimálisnál. Értem én, hogy csak 227 lm a lámpa, ami valóban nem túl sok, de max. 8 óra fény elég a növényeknek. Amúgy a nulla foszfát miatt nem is baj, hogy nem erős a lámpa.
A mohák biztos bírni fogják, nekik nem kell sok fény, a fű is lehet, hogy megmarad, de nem valószínű, hogy összefüggő gyep lesz belőle. Mindenesetre figyelj rá, hogy a moha ne tudjon annyira elhatalmasodni, hogy a fűre plusz árnyékot vessen.
 
Fölösleges volt a teszt, igazad volt
Po4 - 0
Nh4 - 0

A csikon meg a nitrit és nitrát is fehér az kb 0 :)

Ez aztán a tiszta lap xD
Azért cserelek egy kis vizet nyirok a növényekből, majd tapozok. Otot meg foglalok, hogy legyen :)
A teszt soha nem felesleges, megerősíti a gyanút :) szóval amilyen gyorsan lehet plusz foszfát kell extrán. Minden nap számít, ha esetleg van más akva bolt a közeledben be kellene szerezni. Az nh4 0 az jó, mehetnek majd élőlények bele mivel az no2 is 0.
 
Amit még @Pityke85 által elmondottakon kívül észre vettem, az a világításod. A 10 óra világítási idő, még fullra tápozott, beállt akva esetén is jóval hosszabb az optimálisnál. Értem én, hogy csak 227 lm a lámpa, ami valóban nem túl sok, de max. 8 óra fény elég a növényeknek. Amúgy a nulla foszfát miatt nem is baj, hogy nem erős a lámpa.
A mohák biztos bírni fogják, nekik nem kell sok fény, a fű is lehet, hogy megmarad, de nem valószínű, hogy összefüggő gyep lesz belőle. Mindenesetre figyelj rá, hogy a moha ne tudjon annyira elhatalmasodni, hogy a fűre plusz árnyékot vessen.
Köszi fény belőve 8 órára (nem lehet valahogy több idő? :D szeretem nézni)
A fű szaporodik hál' istennek :)
A vivipara a legintenzívebb
 
Köszi fény belőve 8 órára (nem lehet valahogy több idő? :D szeretem nézni)
A fű szaporodik hál' istennek :)
A vivipara a legintenzívebb

Ha lesz mit enniük a növényeknek, akkor persze, lehet, de nullás értékek mellett, ha kevesebb a fény, akkor kevésbé viseli meg a növényeket a tápanyaghiány. Ha később emelni akarod a világítás idejét, szép fokozatosan tedd, ne egyszerre a 2 órát, kevésbé lesz stresszes úgy a növényeknek.
A nitrát - foszfát arányt érdemes 10:1 körülire belőni, kevés fény mellé nem kell valami hatalmas tápanyag értékekben gondolkodni, a növényeid sem egy nagy táp zabálók - szerintem 5-ös nitrát, 0,5-ösz foszfát bőven elég lehet, hozzá úgy 0,05 -0,1-es vas bőven elég.
 
Ne csodálkozz, ha olvadnak a növények :O 1 hónapos akva és nem kaptak még semmilyen tápot... örülj, hogy még megvannak :)

Amennyiben tudsz növénytápot vegyél nekik amilyen gyorsan lehet.

A fórumon sokan dícsérik pl. ezt. neked napi 1,3 ml-re van belőle szükséged szóval elégnek kell lennie ca. 153 napig :)

A macroban is van foszfát:

Az adagolás kicsit fura számomra, külön van CO2 mellett és nélkül, az oké, de ha Excelt használok mellé akkor az vele vagy nélküle? Vagy csak a nagynyomású számít?
 
Back
Oldal tetejére