• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Algásodás

Pár értéket megtudtam mérni, a többit be kell szereznem, vagy ha esetleg van valaki a közelben besegíthetne, ha van rá módja egy teszt erejéig.

PH - 6,5-7
Kh - 5
nh3 - 0

Fe, po4 tesztet még szereznem kell.
Törökbálint nincs már olyan messze, Szerintem a fiúk szívesen segítenek, ha viszel nekik egy kis vízmintát! :)
Ott garantáltan tudnak tanácsot is adni a továbblépésről.
 
Sziasztok!


1 hete indítottam a 140 literes növényes akváriumomat.

Némi fonalas alga problémám akadt és szeretném megelőzni még az elején, hogy eldurvuljon a helyzet. Néhány kép és adat:


Talaj:
Táptalaj: JBL aqua basic Plus
Általános talaj: Aquatic nature Pro soil

Dekoráció: Fuji lávakövek (Még tervezek egy előkészített szőlőtőkét még nincs benne)

Növények:

Staurogyne repens (szépen fejlődik vannak oldalhajtások is)
Ranunculus inundatus (lassan nő, van pár új hajtás)
Glossostigma Elatinoides (Tudom hogy igényes, de próba szerencse. Eddig szép és kezd indákat növeszteni, szerintem kicsit nagy bokrokba ültettem őket.)
Pogostemon helferi (nem sokat változott beültetés óta)
Riccia fluitans (Nem választottam szét, egyben van egy sziklán. Nő és hoz új hajtásokat de a közepe felé valamiért bomladozik.)
Hemianthus micranthemoides (szépen fejlődik vannak oldalhajtások is)
Vallisneria americana var. Asiatica (A képen nem látszik de több új szép levél növekszik a régiek kicsit csapzottak)
Myriophyllum matogrossense (Szép és gyorsan nő, sok oldalhajtással)
Limnophila hippuridoides (beültetés óta nem nőtt, kinézetéből adódóan romlott az állapota és eléggé bealgásodott)


Halak és egyéb állatok még nincsenek (1 hónapig nem is tervezem a benépesítést, legfeljebb rókamárna, moszatevő márna és törpe szívóharcsa, esetleg garnélák az algák miatt )


Probléma:

Megjelent a cérna/fonál alga. Igazából a beazonosítással gondban a vagyok. Hosszú szálak nőnek már lassan mindenütt, leginkább a Limnophila hippuridoides növényen. Nőnek újak , de vannak kifehéredett valószínűleg pusztuló félben lévők is.
Az üvegen is volt zöld alga azt könnyen eltávolítottam.
Tanácsot, illetve kezelési/megelőzési módszert szeretnék a további algásodás elkerülése végett.
Esetleg tápozás/világítás időtartam módosítása.


Tápozás (heti 1x30% vízcsere):
4-4 ml Green Aqua Macro, micro/ nap
Easy life Carbo 5-6 ml/nap

Szűrés:

JBL Cristal Profi 900
Szűrőanyagok: Sera siporax, eheim substrat pro, SZAT clear water (most nézem ez lehet nem jó növényesbe?)+ szivacsok
(Működő akváriumról tettem át, megtisztítás után, remélhetőleg a baktériumkultúra nagyja megmaradt)

Világítás:
Quad T5 4x24 Watt (Így 0,66W/l)
2 növényes 2 "sima" fénycső
2x24 külön-külön megy egy órát, Együtt hét órát Azaz összesen 9 óra világítás.

Fűtő:
Hydor külső
hőmérséklet: 26°C

CO2:
Igen nagy hiányosságom de egyenlőre csak:
2 üveges zselés
+Easy life Carbo 5-6 ml/nap


Némelyik növény szokott buborékokat eregetni.

Vízkeménység:
Összekeménység: 5 °nk
Karbonátkeménység: Nem jelzett semmit az oldat 0?


Ph érték: 6 (remélhetőleg nem kevesebb, elég kicsi a különbség a színskálán)
(csepegtetős tesztekkel)


Víz indításkor: kb. 50-50% előkészített csapvíz és RO víz
Vízcsere: 30%/hét RO vízzel (eddig egyszer)
A hét elején tettem Sera nitrivecet a vízbe (adagolási útmutató szerinti mennyiséget indításhoz)

Képek:
http://kepfeltoltes.hu/140905/DSC_0203_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/140905/DSC_0204_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/140905/DSC_0205_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Sziasztok
kis tanacsadasra lenne szükségem,67 literes akirol van szo 2x24w vilagitassal,ellesztös CO2-vel,elegge köszködök az algakkal is(staghorn bba)
sajna kette kellett rekesztenem az akit mivel leikraztak a halaim,es gondoltam 2 hetet kibirnak igy is mig megnönek az ivadekok akkorara h a többi hal ne tudja megenni öket
es furcsa dolog kezdett törtenni,az egyik fele elkezdett rettenetesen algasodni ,de epp az ahola befolyocsö es a CO2 van ,a masik oldalon pedig a növenyek bubiznak sokkal jobban neznek ki mint elkerites elött,az alga is szemlattomast visszahuzodott,pedig az aramlas is szinte teljesen lecsökkent ezen az oldalon,nem ertem...
 
Van kèt öves díszcsík az akváriumban, akik mostanság elég sokat turkálnak a parvula között ami elkezdett algásodni. Feltételezem hogy a turkálással okozott felkavarodás okozhat algásodást. Tart még rajtam kívül valaki csíkfèléket?
 
Mit csináljak ezzel az algával? A növény 3 hete van az akvában és olyan algalepel borítja be, hogy kezdem félteni az egészségét. A többi növény tip-top. Minimális (3-4) csomó ecsetalga van néhány crypto levelének szélén, meg az egyik moha gyűjti a fonalas zöldalgát, de az szinte semmi. Továbbá az üveg alsó részén van egy pár cm-es pontalga sáv, ami visszavonulóban van a megnövelt foszfát adagolástól, szóval az sem tétel. De ez...

Szóval van tippetek, hogy mit kezdjek ezzel a növénnyel?

cos8er0qx0autie8fup6.jpg


Jah, ugyanilyen van még a lobelia cardinalison is, de azt még meg is értem, mert elsősorban nem akváriumi növény.

Köszönöm a válaszokat!
 
Tudom nem vigasztal, de nekem minden növényem ilyen. Már feladtam a harcot. Majd lesz valami vele.
 
Mit csináljak ezzel az algával? A növény 3 hete van az akvában és olyan algalepel borítja be, hogy kezdem félteni az egészségét. A többi növény tip-top. Minimális (3-4) csomó ecsetalga van néhány crypto levelének szélén, meg az egyik moha gyűjti a fonalas zöldalgát, de az szinte semmi. Továbbá az üveg alsó részén van egy pár cm-es pontalga sáv, ami visszavonulóban van a megnövelt foszfát adagolástól, szóval az sem tétel. De ez...

Szóval van tippetek, hogy mit kezdjek ezzel a növénnyel?

cos8er0qx0autie8fup6.jpg


Jah, ugyanilyen van még a lobelia cardinalison is, de azt még meg is értem, mert elsősorban nem akváriumi növény.

Köszönöm a válaszokat!
Most nem jut eszembe a neve, de nekem is van ilyenem, hasonlóan algásodott, mígnem elszaporodott a felszínen a "békalencse", és a csökkentett fény után már nem algásodott...
 
Tudom nem vigasztal, de nekem minden növényem ilyen. Már feladtam a harcot. Majd lesz valami vele.

Most nem jut eszembe a neve, de nekem is van ilyenem, hasonlóan algásodott, mígnem elszaporodott a felszínen a "békalencse", és a csökkentett fény után már nem algásodott...

Uraim, az nem vígasztal, hogy Nektek is van. Jobban örülnék neki, ha csak nekem lenne, de a legjobb az lenne, hogy ha egyikőnknek se jönne elő ilyen dög :)

Más:

Figyú, tapasztaltak legyetek szívesek válaszolni nekem! Előjött némi Cladophora, van pár csomó ecset, és sok-sok zöld pont + szőrösödik az üveg. Mivel túlnyomórészt zöldalga, így a redfield elmélet szerint a nitrát-foszfát arány felborult, túl sok a nitrát. (Az akvárium átépítés utáni, sok új talajjal, tehát a foszfátot elvileg simán megkötheti még.)

Nah most azt találtam ki a bevitt táp mennyiségét 50%-kkal csökkentem, a fényt pedig 30%-kal (3*54 W csőből 1 csövet kikapcsolok.) Lehet-e ebből nagyobb baj?
 
Uraim, az nem vígasztal, hogy Nektek is van. Jobban örülnék neki, ha csak nekem lenne, de a legjobb az lenne, hogy ha egyikőnknek se jönne elő ilyen dög :)

Más:

Figyú, tapasztaltak legyetek szívesek válaszolni nekem! Előjött némi Cladophora, van pár csomó ecset, és sok-sok zöld pont + szőrösödik az üveg. Mivel túlnyomórészt zöldalga, így a redfield elmélet szerint a nitrát-foszfát arány felborult, túl sok a nitrát. (Az akvárium átépítés utáni, sok új talajjal, tehát a foszfátot elvileg simán megkötheti még.)

Nah most azt találtam ki a bevitt táp mennyiségét 50%-kkal csökkentem, a fényt pedig 30%-kal (3*54 W csőből 1 csövet kikapcsolok.) Lehet-e ebből nagyobb baj?
Mérjél egy nitrátot, aztán foszfátot. Aztán meglátjuk, hogy tényleg felborult-e és milyen irányba. Nekem pl. az a gondom, hogy kimutathatatlan a nitrát, ugyanakkor túl sok a foszfát. A helyes arány kb. 10:1.
 
Hali!
DIYhal - 4)Alga elleni harc vegyszerek nélkül
Ezekben lehet vmi igazság? Próbáltatok már ebből vmit?

Tetszenek, a borostyánt kipróbálom. Anyukámnál van két óriási fa tele borostyánnal. De a többinek nincs értelme növényes akváriumban. Ha növényezel, tele van olyan növénnyel, ami tápanyagot szív el az alga elől. Két szál nád, vagy egy fűzfacsemete sem fog többet elszívni. Ha meg igen, akkor a növényeid lesznek tápanyag hiányosok.
Szerintem.
 
Sziasztok,

Ecsetalgával küzdök még mindig, kipróbálnék valami vegyszert, ezt találtam:
Aquatic Nature Alg Control F
Ismeri valaki?
A Carbozásos megoldás nehézkes, rengeteg helyen van, leveleken is, 10-15ml kéne hogy végigspricceljek mindent a növényeken kívül.

Érdemes vegyszerezni?
 
Sziasztok!


Egy érdekes /lehet, hogy csak számomra/ tapasztalatot szeretnék megosztani veletek. Az enyémmel együtt a környezetemben négy akvárium van. Mind a négy hagyományosnak mondható, fekete műanyagtetős, mérettől függően 1-2 fénycsővel ellátott akvárium. Korábban mind a négyben egyszerű motoros belső szűrő volt. Az eredmény a szokásos kissé opálos víz, könnyen letörölhető minimális alga az üvegen, és fénytől függően némi sötétzöld hártyaszerű alga a leveleken, amit simán kézzel is le lehetett dörzsölni. Pár éve én „fertőződtem” meg először a Green Aqua-val. Vettem egy Tetratec 1200-as külső szűrőt a 160 l-es akváriumba, és a fénycsöveket növénybarátibbra /Osram 865/ cseréltem. Aztán így tettek az ismerőseim is. A 2 db 40 l-es akváriumba egy-egy Tetratec 400-as, a 80 l-esbe pedig egy Tetratec 700-as szűrő került, illetve ezekbe kifejezetten növényes csövek.
Valamennyi akváriumnál azonos változások történtek. A víz gyönyörű kristálytiszta lett. Node alga fronton már nem volt ilyen rózsás a helyzet. Minden akváriumot ellepett kisebb nagyobb sőt az enyémet elképzelhetetlen mennyiségű hosszúkás, nyúlós trutymós alga /bocs a neveket nem tudom/, meg fonalalga meg ecsetalga. Az akváriumok minden tereptárgyán, növényén, üvegén ott lógnak. Az enyém oly annyira kezelhetetlen volt, hogy pár hónap után teljesen kiürítettem, és most egy közbejött költözés óta még mindig üresen áll. Fontos még, hogy az akváriumok maradtak a helyükön, tehát a külső fényviszonyok nem változtak. A növénytápozásra csak én figyeltem oda, a többiek el-el felejtve végezték. Tehát ebben sem volt változás.

Kérdés: Mi a gond, és mi a megoldás?

Üdv.

Tipegő
 
Sziasztok!
Mostanában elég sokat elmélkedek a tápozásról. Sok helyen olvasom, hogy elégtelen tápozás paradox módon alganövekedést okoz. Mi ennek a magyarázata? A növények lassabban nőnek az algáknál vagy esetleg a károsodott levelek lebomlása miatt?
Úgy tudom az a jó, ha egy akváriumban minél több növény van, hogy "megtisztítsák" a vizet. Lehetséges, hogy egy dús növényzetű, alacsony tápozású akváriumban több alga jelenik meg, amennyiben a növények felélik a készletet, mint egy ritkábban növényesített medencében?
 
Az utóbbi 1 hétben eléggé felbátorodtak a napsugarak :)

Nálam konkrétan minden évben ilyenkor kezdődik a para. Reggel 2-3 órában keményen ostromolja az akváriumot a betűző fény.
A szűrőcsövek az utóbbi 4-5 hétben teljesen tiszták voltak, most hogy természetes fény is van azonnal beköszönt a barna alga. Tegnap kellett is takarítani emiatt.
Cyano nem volt az indítás óta. A Twinstar miatt elég jól ki volt sterilizálva az aljzat is. Most, hogy az akvárium bal oldala és a front üveg kap egy "kis" napfényt egyből látom, hogy a homokban megjelent a BGA.

Fonal szerencsére nincs. Már csak ő hiányozna :)

Nálatok mi a szitu? Éledeznek az algák a tavaszi napsugarakkal? :)
 
Az utóbbi 1 hétben eléggé felbátorodtak a napsugarak :)

Nálam konkrétan minden évben ilyenkor kezdődik a para. Reggel 2-3 órában keményen ostromolja az akváriumot a betűző fény.
A szűrőcsövek az utóbbi 4-5 hétben teljesen tiszták voltak, most hogy természetes fény is van azonnal beköszönt a barna alga. Tegnap kellett is takarítani emiatt.
Cyano nem volt az indítás óta. A Twinstar miatt elég jól ki volt sterilizálva az aljzat is. Most, hogy az akvárium bal oldala és a front üveg kap egy "kis" napfényt egyből látom, hogy a homokban megjelent a BGA.

Fonal szerencsére nincs. Már csak ő hiányozna :)

Nálatok mi a szitu? Éledeznek az algák a tavaszi napsugarakkal? :)
Én meg minden reggel mikor elmegyek itthonról karton papírral takarom le az akvát. És amikor 5 körül haza érek akkor veszem le, akkor már nem éri a nap és nincs is algám. A világításom meg du. 1kor kapcsol be. A csövei is elvannak takarva a Lilynek ilyenkor.
 
Nálam BGA, Fonál és némi Diatom :confused: . . . de az új startnak tudom be. :)
A csöveimre is ráfér már egy pucera a gáz az, hogy a hosszabbak min. 3 méteresek. Valami drótra aplikálok egy kis darab rongyot és azzal megpróbálom kitisztítani őket. Az adapterről le szoktátok húzni a csöveket?
 
Back
Oldal tetejére