• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vízlágyítás

Kicsit túlspilázottnak tűnik. Mennyi ppm az RO-d, hogy még tovább szeretnéd lágyítani a vizet?
Kicsit túlspilázottnak tűnik. Mennyi ppm az RO-d, hogy még tovább szeretnéd lágyítani a vizet?
nem spirázom túl! kiakarom zárni azt a 4-5% nyi koszos vizet mivel 92-98% tisztaságot ajánlanak! gyártóként persze eltér! amúgy 9ppm az 500gdp membrán produkciója! most 1ppm gyantával!
Még annyi hozzá hogy bizonyított hogy ha kivan vonva a teljes mértékben szilikát, a cyano és a planaria visszaszorul hosszútávon, tartósan gátolva van! a pld ért meg bocs. innen olvastam!
"Durch die Verwendung des Reinstwasser Harzes werden Kieselalgen gestoppt. Planarien und Cyanobakterien werden durch den Entzug von Silikat nachhaltig gehemmt. "
 
Utoljára módosított:
Kicsit túlspilázottnak tűnik. Mennyi ppm az RO-d, hogy még tovább szeretnéd lágyítani a vizet?

Tengervízben van egyedül létjogosultsága, mert ott a ciano tényleg probléma. Édesvízben kicsit fel van fújva a dolog. Az ipari víztisztítás is így működik 1.) kationcsere gyantával - 2.) RO membrán - 3.) maradék ionok eltávolítása gyantával. Így lehet csinálni 1 microS/cm alatti vizet.
 
nem spirázom túl! kiakarom zárni azt a 4-5% nyi koszos vizet mivel 92-98% tisztaságot ajánlanak! gyártóként persze eltér! amúgy 9ppm az 500gdp membrán produkciója! most 1ppm gyantával!
Még annyi hozzá hogy bizonyított hogy ha kivan vonva a teljes mértékben szilikát, a cyano és a planaria visszaszorul hosszútávon, tartósan gátolva van! a pld ért meg bocs. innen olvastam!
"Durch die Verwendung des Reinstwasser Harzes werden Kieselalgen gestoppt. Planarien und Cyanobakterien werden durch den Entzug von Silikat nachhaltig gehemmt. "

A helyedben erre nem áldoznék időt és energiát. A földkéreg nagyobb része valamilyen szilikát ásvány, így a táptalajokban, az aktív talajokban is van, a dekorok (homok, kő) is tartalmaznak/tartalmazhatnak szilikátot. Egyszerűen nem tudjuk kizárni. A tengeri akvarisztikában van jelentősége egyedül, mert ott a ciano tényleg gond.

A forrást ugyan nem jelölted meg, de vannak kétségeim, ugyanis 10 évvel ezelőtt a csapvíz szilikáttartalmát tették felelőssé az ecsetalgáért. Arról is kiderült, hogy semmi köze a valósághoz.
 
A helyedben erre nem áldoznék időt és energiát. A földkéreg nagyobb része valamilyen szilikát ásvány, így a táptalajokban, az aktív talajokban is van, a dekorok (homok, kő) is tartalmaznak/tartalmazhatnak szilikátot. Egyszerűen nem tudjuk kizárni. A tengeri akvarisztikában van jelentősége egyedül, mert ott a ciano tényleg gond.

A forrást ugyan nem jelölted meg, de vannak kétségeim, ugyanis 10 évvel ezelőtt a csapvíz szilikáttartalmát tették felelőssé az ecsetalgáért. Arról is kiderült, hogy semmi köze a valósághoz.

Köszi a meglátásod!
Egy tengeri akvarisztikával foglalkozó cégtől vettem ki a mondatot!
 
Sziasztok,
valakinek van tapasztalata,? Kevertágyas gyanta Ro vízlágyítóhoz kötve utolsó tartályként, Kell e vele valamit tenni vagy a vizet rögtön lehet hasznosítani, első használatról lévén szó!?? köszi a hasznos ötleteket!
üdv Adrian


Ennyire 0-ás vizet tengerhez szoktak de mehet egyből minden. Át folyatod rajta a Ro vizet és már lehet is használni.
 
Arra valakinek valami tippje hogy a tegnap délutáni vízcsere után mért 170 tds ma reggelre hogyan kúszott fel 250re? Lávakő keményíthet vagy esetleg a talaj? ( "akvarisztikai" boltban vett márkamegjelölés nélküli táptalaj a hátsó részen a növényekalatt és szűrőhomok elől. ) Más dekor és semmi egyéb nincs az akváriumban és nem adtam hozzá semmi olyan anyagot ami ezt okozhatná, ezért vagyok dilemmában.
 
Lávakő nem, talaj igen, táptalaj simán, ha nincs rajta elég vastag fedőtalaj. Továbbá egyes szűrőanyagok is emelhetnek rajta, illetve végsősoron az oldott gázok is beleszámítanak a TDS mérésbe (utóbbiak természetesen nem óriási mértékben). Továbbá: párolgás is növel rajta ugyebár, valamint kérdéses, hogy a 170-et mikor és hol mérted, kellőképpen el volt keveredve az új cserevíz és az akváriumban maradt víz, ment-e a szűrő, stb-stb. Mérd meg ma este is, az már mutatja az irányt.
 
Lávakő nem, talaj igen, táptalaj simán, ha nincs rajta elég vastag fedőtalaj. Továbbá egyes szűrőanyagok is emelhetnek rajta, illetve végsősoron az oldott gázok is beleszámítanak a TDS mérésbe (utóbbiak természetesen nem óriási mértékben). Továbbá: párolgás is növel rajta ugyebár, valamint kérdéses, hogy a 170-et mikor és hol mérted, kellőképpen el volt keveredve az új cserevíz és az akváriumban maradt víz, ment-e a szűrő, stb-stb. Mérd meg ma este is, az már mutatja az irányt.
Kb 70es RO vízzel cseréltem tegnap és mintha mi sem látszott volna reggelre :/
De reggel mértem GH-KH-t is és az viszont csökkent.
 
Kérdés: a TDS milyen anyagokat “tartalmaz”? Ro vízzel cserélek amit kb 140 TDS értékkel viszek be (GA GH+). Az akva TDS értéke mindig 200 környékén van ennek ellenére. Dragon kő van benn egyedül. Növénytápból jöhet a plusz érték? GA tápot használok.
 
Kérdés: a TDS milyen anyagokat “tartalmaz”? Ro vízzel cserélek amit kb 140 TDS értékkel viszek be (GA GH+). Az akva TDS értéke mindig 200 környékén van ennek ellenére. Dragon kő van benn egyedül. Növénytápból jöhet a plusz érték? GA tápot használok.

Én nem sózom vissza az Ro vizet. 1ppm a Tds szintje. Az akváriumban már 200 ppm kereken. A kh 4 a gh 8. Kb 4 kg Seiryu kő van benne. Gondolom ez nyomja meg.
 
Kérdés: a TDS milyen anyagokat “tartalmaz”? Ro vízzel cserélek amit kb 140 TDS értékkel viszek be (GA GH+). Az akva TDS értéke mindig 200 környékén van ennek ellenére. Dragon kő van benn egyedül. Növénytápból jöhet a plusz érték? GA tápot használok.

A TDS egy mesterséges érték, tudományos értelme abban az értelemben, ahogy az akvarisztikában használjuk, nincs. A TDS mérők vezetőképességet mérnek, így tehát minden oldott anyag, amely a vezetőképességet növeli beleszámít a TDS értékbe. A teljesség igénye nélkül: halkaja, CO2, növénytáp, talajból, dekorból, kövekből kioldódó ionok, stb.
 
A TDS egy mesterséges érték, tudományos értelme abban az értelemben, ahogy az akvarisztikában használjuk, nincs. A TDS mérők vezetőképességet mérnek, így tehát minden oldott anyag, amely a vezetőképességet növeli beleszámít a TDS értékbe. A teljesség igénye nélkül: halkaja, CO2, növénytáp, talajból, dekorból, kövekből kioldódó ionok, stb.
Co2 is?
 
CO2 akvarisztikai mennyiségek esetén nagyon, nagyon kicsi, elhanyagolható mértékben befolyásolja a TDS mérőt.
Legalábbis ezen a linken van egy ábra a 13. oldalon és ebből gondolom:

http://www.gatewayequipment.com/cond_CO2.pdf

Viszont itt "ultra tiszta" vizet használtak.

Ha vízbe CO2 gáz oldódik be, egy része szénsavvá alakul, ami nem stabil, hanem bikarbonát ion (HCO3-) keletkezik. Minél alacsonyabb a pH, annál nagyobb a CO2 aránya a bikarbonátokhoz képest. CO2 nem vezeti az áramot. Bikarbonátok például kalciummal, magnéziummal, káliummal, nátriummal bikarbonát sókat képezhetnek. Töltéssel rendelkező ionok vezetik az áramot a vízben.

Szóval az első link alapján nekem úgy tűnik, hogy a CO2 nagyon kis mértékben befolyásolja a vezetőképességet. (Növényes akváriumban a CO2 tipikusan 0-30 ppm körüli.)
 
Utoljára módosított:
Nem tudjátok, hogy a Green Aqua GH Plus vízkeménység növelőben mi van? Leírásában nem látok erről információt.

Szulfát sókat tartalmaz? (Azért kérdezem, mert több termékben ez van, és földes akváriumban gondot okozhat.)
Hogyan emeli a vízkeménységet? Ca és Mg-t is tartalmaz? Milyen arányban? Vagy csak Ca?
Valamilyen bikarbonátot tartalmaz?

@Mr. Krabs @Pendulum
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Nagyon rég jártam itt, évek óta nincs akváriumom, viszont elég sok olyan szobanövényem van, amik igénylik a lágyvizet. De sajnos nálam elég kemény a csapvíz 😕
Az utóbbi hetekben kizárólag olyan vízzel locsolok, amit felforralok és 1 napig hagyom állni. Nem mérem a vízkeménységet utána, de arra gondoltam, hogy megpróbálkoznék a műgyantás vízlágyítással. Heti 8-10 liter vízre van szükségem.
Javasoljátok e ezt a fajta lágyítást (locsoláshoz) és ha igen, tudtok egy rövid leírást küldeni arról, hogy hogyan csináljam? Ha jól sejtem egy vödör, belső szűrő, amiben egy harisnyában van a gyanta és pár óráig járatni kell. (?)

Előre is köszönöm a segítséget! 😙
 
Back
Oldal tetejére