• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vízlágyítás

Így néz ki definíciószerűen a szikes víz. pH 8,4, alacsony összes keménység, magas változókeménység, 45 mg/l nátrium. Ezzel nem nagyon lehet akvarizálni, sajnos. Két dolgot tehetsz: az egyik, hogy RO-készülékkel vagy ioncserélő gyantával kezeled, a másik, hogy Ca és Mg-sókkal visszakeményíted (hasra ütök: 10-12 °nk körülire), majd RO/ioncserélt vízzel hígítod (hasra ütök: 4-5 °nk körülire). A pH ettől még nem lesz jelentősen alacsonyabb, de az legalább stabil lesz, és a nátriumot felezed vele. Ez az olcsóbb, de pöcsölősebb megoldás. A RO drága, és vízpazarló, de egyszerű.
Nagyon szépen köszönöm a válaszod, akkor rendelem az RO-t.
 
Azért vedd figyelembe, hogy a táblázat a 2019. évi átlagértékeket mutatja.
Igen tudom, sajnos még 2020-as adat nincs.
Átnéztem a korábbi éveket, hasonló eredmények voltak, kivéve 2015-öt, amikor zajlott a nagy Ivóvízminőség javító program, azóta lett ilyen. :)
Ebből gondolom, hogy ma is hasonló még a vízminőség.
 
Kivételesen azt mondom, hogy jól döntöttél. Ha viszont pénzt teszel bele, tegyél bele "kicsit többet" és minőségi, profi RO-gépet vegyél. Nem fogod megbánni.
Melyik számít minőségi profi gépnek? Heti kb 80 liter vizet cserélnék. Milyen hozamút válasszak, jó víz rossz víz arány? Öblítőcsap az gondolom kell.
 
Melyik számít minőségi profi gépnek? Heti kb 80 liter vizet cserélnék. Milyen hozamút válasszak, jó víz rossz víz arány? Öblítőcsap az gondolom kell.
gondolom 5 lépcsősregondolt, és legalább 400gdp membrán +nyomásfokozópumpa, de ezekhez más úgyis van! itt nagyvalószínűséggel 1-1 a rosszvíz jóvíz arány és a 80 liter lejön egy óra alatt kb!
 
gondolom 5 lépcsősregondolt, és legalább 400gdp membrán +nyomásfokozópumpa, de ezekhez más úgyis van! itt nagyvalószínűséggel 1-1 a rosszvíz jóvíz arány és a 80 liter lejön egy óra alatt kb!

Nem olyanra :) De nem a random kínai "kidobom és veszek egy másikat" rendszerre. Amiket a GA árul, azok teljesen jók. Bár én a 3 előszűrőre esküszöm (5 - szén - 1), de 80 literhez a legkisebb GA-s rendszer is megteszi. A nyomásfokozó pumpa opcionális. Nekem van, használom, mert egyrészt kevesebb a hulladékvíz, másrészt jobb minőségű víz jön le a membránról.
 
Nem olyanra :) De nem a random kínai "kidobom és veszek egy másikat" rendszerre. Amiket a GA árul, azok teljesen jók. Bár én a 3 előszűrőre esküszöm (5 - szén - 1), de 80 literhez a legkisebb GA-s rendszer is megteszi. A nyomásfokozó pumpa opcionális. Nekem van, használom, mert egyrészt kevesebb a hulladékvíz, másrészt jobb minőségű víz jön le a membránról.
akkor a tied a 4 lépcsös nálam 6 van :D membrán után még egy szén és egy gyanta! igy nyugodt a lélek! ;)
 
akkor a tied a 4 lépcsös nálam 6 van :D membrán után még egy szén és egy gyanta! igy nyugodt a lélek! ;)

Magam raktam össze a rendszert, szándékosan, hogy ismerjem minden porcikáját. 1 év után kapott egy nyomásnövelő pumpát, áthúztam a csöveket, és most fogok membráncserekor egy lépést növelni rajta (100 -> 150 GDP), mert a pumpám (UP-8000 10 bar feletti nyomást visz a "kicsi" membránra, a "nagynál" elvileg 8 bar lenne csak) . A membrán méret nekem nem számít, mert tárolom a vizet, általában egy szombatot fordítok rá havonta, vízcserék vagy egyéb házimunka közben legyártok 140-200 l vizet, azzal elvagyok kb. 2 hétig.
Nekem a csúcsok csúcsa, és a végső célom egy RO membrán nélküli, ioncserén alapuló DIY víztisztító lenne, aminek a terveit kb kidolgoztam már, de a lakásban nem fér el, a garázsban pedig nincs víz egyelőre :) Majd egyszer...
 
Mármint hogy érted hogy érteni kell hozzá?

Vagy pancsolós (pet palack, hordó, stb.), és boltban cseréled a telített ("kimerült") gyantát, de ekkor nem olcsó és nem egyszerű, vagy építesz egy DIY rendszert, pontosan belövöd az kation/anion cserélő gyanta mennyiségét, áramlást állítasz, kiszellőztetsz, stb., és a telített gyantát magad regenerálod. Ez az elején jelentős költség, utána viszont nagyon egyszerű és bámulatosan olcsó.

Az első verzióhoz kiegészítésképpen van egy kiváló blog: zsotyi blogja.
 
Készültem a vízcseréhez de feltűnt, hogy kissé sárgás a bontatlan palackban a víz színe. A palack alján rozsdaszerű valami van. Készítettem Fe tesztet a belőle kinyert vízből, de 0 lett. Lekapartam az üledéket és beletettem a már kikevert tesztbe és be is bizonyosodott, hogy vas. Aki szintén tecsós vizet használ, figyeljen jobban mint én. (el kell gondolkodnom az RO beszerzésén azt hiszem)
IMG_6208[750].jpgIMG_6209[752].jpgIMG_6211[754].jpg
 
Sziasztok az RO a nitrátot is ki szedi a csap vízből? Mert nálunk bizony igen magas a nitrát a csap vízben 20ppm felett és inkább én adagoljam.
 
Back
Oldal tetejére