• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Újjászületés

Mennyire van világos a térben, ahol az akváriumod van? Pár hete jött elő nálam is ez "szőrmók". Még az akvárium indítása után kora nyáron volt vele egy kis dolgom illetve a rokonával (Oedogonium), egy hasonlóan szőrős, csak rövid szálakban. Elvileg mind a kettőneka az alacsony CO2 és vagy tápozás az elsődleges oka. Persze jöhet a kérdés, hogy mihez képest. És szerintem a természetes fény lehet a ludas, ami sok bajt okozhat. Októberben még erősebb volt a délután napfény a szobában, mint pl. május/júniusban, aminek látványos "szőrösödés" lett az eredménye.

Gondolotam rákérdezek erre, mielőtt elkezded kezelni a vizet.
 
Mennyire van világos a térben, ahol az akváriumod van? Pár hete jött elő nálam is ez "szőrmók". Még az akvárium indítása után kora nyáron volt vele egy kis dolgom illetve a rokonával (Oedogonium), egy hasonlóan szőrős, csak rövid szálakban. Elvileg mind a kettőneka az alacsony CO2 és vagy tápozás az elsődleges oka. Persze jöhet a kérdés, hogy mihez képest. És szerintem a természetes fény lehet a ludas, ami sok bajt okozhat. Októberben még erősebb volt a délután napfény a szobában, mint pl. május/júniusban, aminek látványos "szőrösödés" lett az eredménye.

Gondolotam rákérdezek erre, mielőtt elkezded kezelni a vizet.

Mit egy normális nappaliban. Szembe 4-5 méterre van az egyik ablak, tehát fény azért szűrődik az üvegre.
Viszont akkor kellene lennie szerintem más algának is, nem csak ez a szőrös hulladék... :)
 
Mivel nálam is ezek a szőrmókok vannak, így csak a természetes fényre tudok gondolni. Nálam sincs más. Ezért dobtam be témának.

Nyárom a nagyon hosszú CO2 beoldással védekeztem. Már hajnali 5:15-kor indult a CO2 rendszer, miközben a lámpa csak délután 1-kor kapcsolt be. Úgy nem volt gond. Aztán fokozatosan csökkentettem ezt az időt, mondván, hogy ősz van. Persze közbene emeltem a CO2 beoldást is. De valamit elrontottam. Szóval agyalgatok. Lehet tudnánk segíteni egymásnak :)
 
Mivel nálam is ezek a szőrmókok vannak, így csak a természetes fényre tudok gondolni. Nálam sincs más. Ezért dobtam be témának.

Nyárom a nagyon hosszú CO2 beoldással védekeztem. Már hajnali 5:15-kor indult a CO2 rendszer, miközben a lámpa csak délután 1-kor kapcsolt be. Úgy nem volt gond. Aztán fokozatosan csökkentettem ezt az időt, mondván, hogy ősz van. Persze közbene emeltem a CO2 beoldást is. De valamit elrontottam. Szóval agyalgatok. Lehet tudnánk segíteni egymásnak :)

Érdekes gondolat.
De ez nem egészen magyarázza, hogy pl. miért csak a Parvula és a Fissidens-ban telepedik meg.
Se az MC, se a többi moha... Lehet, hogy itt jön képbe az, amit @inadsz írt, hogy esetleg a többi növény gyorsabban nő, elnyomja az algát, vagy nemes egyszerűséggel csak eleszi előle a tápanyagot?
 
Nálam sem mindenben vagy mindenhol van. Nekem is van olyan mohám, ami egyáltalán nem algásodik, pedig nagyon lassan nő és sok fény is éri. De pl. az Anubias féléket sem piszkálja ez a szőrmók, miközben fény őket is éri. Más növényeken is hol van hol nincs. Nem egyértelműen jelenik meg az egész növényen. Nálam is accit piszkálja leginkább, de akkor bosszantott fel, amikor a riccardiára támadt.

Szóval elég hasonló cipőben járunk, ahogy nézem.
 
Bypass:
Ma voltam GA-ban, elhoztam a 16/22-es T elosztót, így végre megxsináltam a Bypasst.
A Bypass-ban elhelyezett Eheim csap állítgatásával lehet a két ágon a Flow-t szabályozni. Ahhoz, hogy az AM-1000-es reaktor-ban elég Flow legyen a CO2 beoldásához a csapot kb. 3/4-ig nyitotra kell állítani.
Ennek az eredménye az lett, hogy látványosan jobb lett az akváriumon belül a vízáramlás, s a 2078-as szűrő a 6 LED-es skálán 5-ös erőpsséggel dolgozik, azaz nem csak látszik az eredmény, hanem a szűrő visszajelzése is alátámasztja azt.
Teljesen nyitott csap esetében 100%-on megy a szűrő, de akkor a mellékágban kevés a vízmozgás, és az AM-1000-es reaktor nem tudja hatékonyan beoldani már a CO2-őt.
S ha már szétkaptam a csöveket, akkor gyorsan kalibráltam a pH szondát, letakarítottam, és természetesen a hőmérő szondát is.

Szóval meg vagyok elégedve a megoldással! (y)

Alga:
Küzdök már pár hete a zöld kis hajszerű szutyokkal. Két hete bekerült egy új szűrő (Eheim 2078), s azóta rendszeresen Green Bacter-t is tolok (többet, mint előírt, de ezt főleg a szűrő miatt.) Ennek eredménye, hogy jelenleg úgy tűnik, a Fissidens Fontanus-on nem terjed, mintha enyhe javulást látnék...
Erre teszek mától még egy lapáttal, ugyanis vettem ADA Phyton GIT-et, ami ugyan nem feltétlenül erre való, de mivel elősegíti a növények antibakteriális hatóanyagainak termelését, úgy gondolom egy próbát mindenképp megér.

Növények:
S persze jöttek még növények is:
- Ranunculus inundatus
- Hydrocotyle verticillata
- Staurgyne repens

El még nem ültettem őket, remélem holnap lesz rá időm, de a tervek szerint a kis akváriumba is kerül belőlük.
 
Ugyan a folyamatábra rajzoló alkalmazásokat nem erre szokták haználni, de ez a lényege a tegnap beszerelt bypass-nak:

988408304bypass_www.kepfeltoltes.hu_.png


Az AM-1000-es reaktor az Eheim 2078-at már nagyon visszafogta, így itt már erősen ajánlott volt egy bypass beszerelére.
S természetesen minden összetevő közé került dupla csap, így bármi is hibásodjon meg, az azonnal kivehető a körből, a szűrő és az akváriumpedig üzemelhet tovább... Tudom, ez a része kicsit beteges :D
 
Ugyan a folyamatábra rajzoló alkalmazásokat nem erre szokták haználni, de ez a lényege a tegnap beszerelt bypass-nak:

988408304bypass_www.kepfeltoltes.hu_.png


Az AM-1000-es reaktor az Eheim 2078-at már nagyon visszafogta, így itt már erősen ajánlott volt egy bypass beszerelére.
S természetesen minden összetevő közé került dupla csap, így bármi is hibásodjon meg, az azonnal kivehető a körből, a szűrő és az akváriumpedig üzemelhet tovább... Tudom, ez a része kicsit beteges :D
Manuálisan annyi vizet engedsz co2 reaktorra, amennyi még megfelelően porlaszt, a többit egyből a felesleget meg visszatereled egyből az akváriumba?
Lehet nekem is be kellene egy ilyet iktassak, mert a reaktor ahogy nézem azért koszolódik, vagyis inkább abba is beköltöztek a bacik.
 
Manuálisan annyi vizet engedsz co2 reaktorra, amennyi még megfelelően porlaszt, a többit egyből a felesleget meg visszatereled egyből az akváriumba?
Lehet nekem is be kellene egy ilyet iktassak, mert a reaktor ahogy nézem azért koszolódik, vagyis inkább abba is beköltöztek a bacik.

Igen, lényegében ezért van a szimpla csap a bypass ágon, hogy szabályozzam a reaktor felé menő víz mennyiségét.
Tegnap este első belövésre az tűnt ideálisnak, ha 75%-on nyitva van a csap. Ezt mihelyst hazaérek le is ellenőrzöm, bár a pH adatok alapján távolról jónak tűnik a beállítás.

Egy napot mindekép ki akarok majd próbálni teljesen nyitott csappal is, mert abban az esetben az Eheim 2078 hozza a teljes vízhozamot (75%-os nyitott csapnál kb. 80%-ot hoz, de lehet ez is teljesen elég lesz az akváriumnak, ), s értelemszerűen látni kell a reaktorban azt is, hogy a bubik mennyire gyűlnek fel ebben az esetben.
Az biztos, hogy sokat lehet ezzel majd még játszogatni, de a csap lényege a szabályozhatóság.
 
Múltkor a fórumon elbeszélgetve @viktorlantos -al jöttem rá, hogy a JBL 6-os ventije nagyon hangos és nem is lehet a fordulatszámot állítani...
Ennek megoldására vettem végül egy állítható tápegységet (Ansmann APS2250L), így a ventik 12 volt helyett már csak 7,5 voltot kapnak, s így alig hallhatóak, 6 volton meg már nem is hallhatóak.

t_p_www.kepfeltoltes.hu_.png


Bár nem volt annyira sürgős, hisz nyáron volt eddig csak rá szükség, de ha esetleg a téli hideg időszakban jobban befűtve, és az Ati fényágyúnak köszönhetően feljebb menne a hőmérséklet, nem kell majd bosszankodnom a hengerő miatt. :)

S ha már szóba került az Ati fényágyú:
Miután pár hete visszakerült az aki fölé, most lejjebb tettem 20 cm-re (30 cm-ről).
Ennek eredményeként az Amania sp. bonsai új hajtásai nagyon szép pirosas árnyalatban pompáznak... (y) Ha minden jól megy, akkor a hétvégén lövök róluk egy képet is.
 
Utoljára módosított:
Múltkor a fórumon elbeszélgetve @viktorlantos -al jöttem rá, hogy a JBL 6-os ventije nagyon hangos és nem is lehet a fordulatszámot állítani...
Ennek megoldására vettem végül egy állítható tápegységet (Ansmann APS2250L), így a ventik 12 volt helyett már csak 7,5 voltot kapnak, s így alig hallhatóak, 6 volton meg már nem is hallhatóak.

t_p_www.kepfeltoltes.hu_.png


Bár nem volt annyira sürgős, hisz nyáron volt eddig csak rá szükség, de ha esetleg a téli hideg időszakban jobban befűtve, és az Ati fényágyúnak köszönhetően feljebb menne a hőmérséklet, nem kell majd bosszankodnom a hengerő miatt. :)

S ha már szóba került az Ati fényágyú:
Miután pár hete visszakerült az aki fölé, most lejjebb tettem 20 cm-re (30 cm-ről).
Ennek eredményeként az Amania sp. bonsai új hajtásai nagyon szép pirosas árnyalatban pompáznak... (y) Ha minden jól megy, akkor a hétvégén lövök róluk egy képet is.
Várjuk-várjuk!

Én január környékén indítom újra az akváriumot akk94 terveke egy ilyen lámpát. Most quadot használom grolux csövekkel, sem rossz egyébkén.
 
Várjuk-várjuk!

Én január környékén indítom újra az akváriumot akk94 terveke egy ilyen lámpát. Most quadot használom grolux csövekkel, sem rossz egyébkén.

Nekem az Ati mellett / helyett egy ideig egy Aqua Medic volt fent. Árkategóriában hasonló az Ati-hoz, teljesítményben a közelébe sem ér.
A Quad-ot sosem próbáltam még, de a fórumon olvasott vélemények alapján az Ati őt is magasan veri.

Persze arra ügyelni kell, hogy a fénybombázás egyik mellékhatása az algásodás lehet...
 
Mai vízcsere + karbantartás közben megszületett a döntés.

Mihelyst lesz egy kis időm, elmegyek Törökbálintra, veszek két öl fát, fél mázsa követ, egy taliga homokot, s az akváriumból a parvula minit kivágom!
Magyarul rescape lesz, mert nagyon ideges vagyok.

Mint olvashattátok, a blanket weed jellegű alga megtámadta a Fissidenst és a Parvula minit †.
Kipróbáltam mindent, volt Phyton Git, CO2, kevesebb fény, több fény, napi gyomlálás, napi gyomorideg és még sorolhatnám, eredménye semmi.
A Fissidens esetében a több fény hatásosnak bizonyult abból a szempontból, hogy gyorsabban nő, mint ez a szutyok. A parvula mini viszont foltokban bebarnult, van ahol szinte gyökér sem tartja, így a tisztogatása is nehéz, hisz folyamatosan fel akar jönni.
Így ma jól felb@xytam magam agyilag.

Nem egészen értem, s nem tudom összerakni, mert az MC, a Staurogyne, az Ammania sp. Bonsai tankönyve illő szépségben pompázik, de a Parvula Mini úgy gondolja, ő mehet a saját feje után... :mad: :mad: :mad:
Kiveszem, kiszárítom és felgyújtom! :finger:
 
abcúg parvula mini, én mindig mondtam. :)

Most már én is elhiszem. Pedig olyan szépen fejlődött az első hónapokban, sőt most is, s továbbra is szeretem ezt a növényt, csak valamiért nem akar összejönni a dolog...
 
Most már én is elhiszem. Pedig olyan szépen fejlődött az első hónapokban, sőt most is, s továbbra is szeretem ezt a növényt, csak valamiért nem akar összejönni a dolog...
Tápgolyók/multi bottim esetleg? Bár még nincs fél éves az aki, nem?
 
Tápgolyók/multi bottim esetleg? Bár még nincs fél éves az aki, nem?

Még nincs teljesen 5 hónapos az aki.
Táptalaj: JBL AquaBasis Plus
Talaj: 5 cm Environment (nem volt júliusban Amazonia), annak a tetején Amazonia Powder (1-1,5 cm vastagon)

Ennek lehet köze hozzá?
 
Még nincs teljesen 5 hónapos az aki.
Táptalaj: JBL AquaBasis Plus
Talaj: 5 cm Environment (nem volt júliusban Amazonia), annak a tetején Amazonia Powder (1-1,5 cm vastagon)

Ennek lehet köze hozzá?
Hát, határ eset. Elvileg olyan fél évig bírják ezek a táptalajok. Bár az algásodást ez elvileg nem okozhatja, max a barnulás.
Alacsony Kh esetleg közre játszhat a cladophora megjelenésében.
 
Back
Oldal tetejére