• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Ultra Wide Format

eMZé

Kertész bálvány
11 év után megváltam növényes pályafutásom legsikeresebb üvegétől a 90P-től (90x45x45). Igazából már amikor megvettem, sokkal inkább szerettem volna egy 120P-t (120x45x45), de győzött a józan ész. Igaz később amikor 2 akváriumom lett, akkor megnövekedtek a költségek, tehát a kettő helyett simán lehetett volna egy darab 120P. Na elég a múltba révedésből.

Az új akvárium hosszas számolgatás és fejtörés után egy 158 literes, 110 széles, 36 magas és 40 mély lett.
Miért?
A szekrényem alapterülete 110x36 cm - ez hátrafelé 4 centivel meg lesz toldva (elvileg holnap)
A meglévő 4 db AI lámpám, bár egyenként 50 Wattosak, de igazából nagyon nem szeretem a hangjukat 28 Watt fölött. Ezt a mélységet/magasságot simán bevilágítják félgázon is, de a 45x45 pont nem ment nekik. Más lámpára nem akartam váltani, mert igazából egyik gyártó terméke sem tetszik. Vagy a szoftver, vagy a megjelenítés színvilága, de legtöbbször mindkettő felejtős számomra.
Ezen kívül mindig is szerettem volna egy sokkal szélesebb üveget. Na ez arányaiban pont olyan, mint a 180P. Persze költségekben jóval kedvezőbb, de berendezhetőségben nyílván kompromisszumos.
Utolsó szempont volt, hogy nagyon sok akváriumnál azt láttam, hogy a felső 10 centi üres, vagy szinte üres. Így miért ne lehetne megszabadulni tőle?

Technika:
Szűrés - ADA ES-1200
8 liter Seachem Mátrix
lehet szükség lesz még egy szűrőre?

CO2
5kg szabványos palack + Papillon reduktor + Aqua Medic mágnesszelep + beoldás valószínűleg újra ADA diffúzor
reaktort nem fogom haszmálni, mert fél év alatt iszonyat zajos lett az ADA szűrő Iwaki pumpája (van csere alkatrész, csak neki kéne állni)

Világítás
4x Aqua Illumination Prime Freshwater
Terveim szerint ezúttal egy függesztett fa gerendára lesznek rögzítve

Tápadagoló
Jebao Doser 3.4

Akvárium hűtés
TZ féle konzolon álló ventillátor kínai vezérlővel/hőmérséklet szenzorral
Sajnos ezt még télen is használnom kell, mert a nappalink 24~26 fok között ingadozik a cserépkályhás fűtés miatt.

Az üveg 2 napja van itthon. Elsőre a 7 éve használt Red Moore fákkal tettem egy próbát, de végül elengedtem a dolgot, mert a bal oldalt sehogy sem tudtam összepofozni.
 
Utoljára módosított:
Tegnap a Greenaquaban kiszedtem a ládából az összes vasfát és kiválogattam a nekem tetszőket. Aztán legóztam velük. Összesen 3 órát biztosan ott voltam. Ez lett a vége:

20221215_141947.jpg

Tegnap este és ma délután próbáltam ugyanígy összerakni itthon, de egyre inkább tudatosult bennem, hogy nem ezt akarom. Nézegettem rengeteg vasfás berendezést a neten, mire összeállt a kép, hogy mit is akarok. Amit vettem friss fát plusz az előző berendezés összes fáját sikerült belapátolnom az üvegbe. Még nincs rögzítve semmi sem, ezért nem áll minden úgy ahogy kellene, de a lényeg látszik, hogy mit is szeretnék. Persze még ki kell pakolni az egész üveget, mert most a 90-es szekrényen van. Szóval jó móka lesz. 20221216_175952.jpg
 
Ma a karácsonyi 5 órás bevásárláson kívül, megcsináltam a szekrény átalakítását. Ez a hátsó vörösfenyős toldáson kívül egy csomó oldal és hátfal kivágást is jelentett. Ezen kívül 90%-ban újra lett kábelezve a belseje. A régi SonOff kapcsókat kukáztam, mert a legtöbbhöz szinte soha nem lehetett kapcsolódni. Igazából most már csak egy kapcsolóra van szükség a CO2-höz. Az egy sima konnektorba dugható Ledvance (volt Osram) aljzatra esett a választásom. Illetve az eddigi zsinórján lógó kínai hőmérséklet vezérlőt is rögzítettem 2db L vassal és kétoldalú ragasztóval. Így a belső szerelésekkel elkészültem. Holnap a kivágásokat és a toldást fogom festeni. Még szerencse, hogy sohasem törlöm a levelezésem, így vissza tudtam keresni a festék eredeti színkódját.
 
Festés 3 rétegben, 24 órás száradási időkkel 3 nap alatt elkészült. Szekrény a helyére került és ki lett vízszintezve. A lámpákhoz sehol sem találtam alumínium U profilt, így úgy döntöttem a szekrény toldásához használt maradék mini gerendát használom. Pont jó méret maradt: 90x6x4 cm, így még vágni sem kellett. A felsőmarót viszont annál többet kellett tologatnom, hogy a felső részén a kábeleket el tudjam rejteni. Most használtam másodszor és ahhoz képest egész szép lett a bemarás. Folytatás következik, addig is képek a jelenlegi állásról:
 

Attachments

  • 20221221_210705.jpg
    20221221_210705.jpg
    155.5 KB · Megtekintések: 98
  • 20221221_210727.jpg
    20221221_210727.jpg
    99.1 KB · Megtekintések: 98
  • 20221221_210749.jpg
    20221221_210749.jpg
    77.4 KB · Megtekintések: 93
Festés 3 rétegben, 24 órás száradási időkkel 3 nap alatt elkészült. Szekrény a helyére került és ki lett vízszintezve. A lámpákhoz sehol sem találtam alumínium U profilt, így úgy döntöttem a szekrény toldásához használt maradék mini gerendát használom. Pont jó méret maradt: 90x6x4 cm, így még vágni sem kellett. A felsőmarót viszont annál többet kellett tologatnom, hogy a felső részén a kábeleket el tudjam rejteni. Most használtam másodszor és ahhoz képest egész szép lett a bemarás. Folytatás következik, addig is képek a jelenlegi állásról:
Nagyon szuper lett az armatúrád, Zoli!
Egyedül a sarok felőli fekete vontatókötél zavaró. Azzal kapcsolatban van terved?

(Mondjuk a felsőmaró miatt jobban irigykedem. :D)
 
Egyedül a sarok felőli fekete vontatókötél zavaró.
Hifiboltban vettem. Kígyóbőrnek hívják. 4 kábel fut benne. Nélküle még rondább lenne a kábelek látványa. Jelenleg ennél jobbat nem tudtam kitalálni. Ha felfelé vinnék 2-2 kábelt a sodronyokon a plafonig sem lenne sokkal szebb ráadásul a zsinórok ahhoz már nem elég hosszúak, hogy fel és újra lejöjjenek. Ráadásul akkor még 4 db méretes tápegységet is el kellene rejteni a plafonban vagy a padlástérben. Ahhoz meg jó sokat kellene vésni a vasbeton födémet.
 
Hifiboltban vettem. Kígyóbőrnek hívják. 4 kábel fut benne. Nélküle még rondább lenne a kábelek látványa. Jelenleg ennél jobbat nem tudtam kitalálni. Ha felfelé vinnék 2-2 kábelt a sodronyokon a plafonig sem lenne sokkal szebb ráadásul a zsinórok ahhoz már nem elég hosszúak, hogy fel és újra lejöjjenek. Ráadásul akkor még 4 db méretes tápegységet is el kellene rejteni a plafonban vagy a padlástérben. Ahhoz meg jó sokat kellene vésni a vasbeton födémet.
Csak arra gondoltam, hogy másik feledet befoghatnád és két bejglisütés között betekerhetné juta, vagy kenderkötéllel. 😬
 
Csak arra gondoltam, hogy másik feledet befoghatnád és két bejglisütés között betekerhetné juta, vagy kenderkötéllel. 😬
A két gyerek és a 15 beosztott pesztrálása, na meg a háztartás mellett nem sok ideje marad. Sokszor este is laptoppal az ölében ül és dolgozik. Kérdeztem tőle, hogy zavarje-e a fekete kígyóbőr, legyen-e természetesebb a látvány, de azt mondta jól van ez így.
 
Ma felszívtam magam és nekiláttam a fák ragasztásának. Persze 90%-ban ki kellett pakolni az üveget és féltem, hogy nem fogom tudni újra építeni úgy, hogy jól is nézzen ki. Farkas Balázzsal (GA főni) egyeztetve az volt a terv, hogy laposabb szögben álljanak a fák, illetve középen ne legyen szögletes az átmenet. Ez szerencsére össze is jött. Végül 3,5 óra ragasztgatás, fűrészelés után elkészült a hardscape. Ebéd közben aztán találtam is 2 hibát a jobb oldalon. Bedobtam még oda két kisebb fát, hogy kevésbé legyen feltűnő. Ezek még nincsenek összeragasztva, de lehet nem is fogom, mert részben benne lesznek a talajban. 20221223_153424.jpg
 
Utoljára módosított:
@Matyi
Tegnap hazafelé betértem a praktikus áruházba, mert a webshopjuk szerint 15 db matt statikus fóliájuk volt készleten. 1 óra keresgélés és több eladóval történő egyeztetés után sem sikerült megtalálni. Persze egyik sem volt hajlandó odajönni és segíteni. Aztán tettem egy próbát a hódosban is, de ott csak öntapadós volt. Így egyenlőre nem lesz fólia.
 
Back
Oldal tetejére