• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Újjászületés

sszever

VIP kertész
Sziasztok,

Lassan 3 éve születet meg első növények akváriumom, 340L-es méretben, teljesen kezdőként.

Első nap:

aki1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg



Majd 4 hónap múlva:

AK-120225-01_www.kepfeltoltes.hu_.jpg



Teljes napló.

Majd nem sokkal később előáastam a pincéből a 40 literes akváriumot is:

Teljes napló.

Azóta pedig eltelt jó sok idő. A kisebbik akváriumot idén már tudatosan növény nevelésre használtam, így van jelenleg eszméletlen mennyiségű Echinodorus tenelus-om.

A nagyobbik akvárium jelenleg siralmas állapotban van. A crypto bokor a teljes bal oldalát (bal felét) elfoglalja már, jobb oldalt elég káoszos, képet fel sem töltök inkább, mert csak elszégyelném magam.
Sokat ültem előtte, gondolkoztam, mi legyen, illetve mi a káosz oka...
A legfőbb ok, hogy mivel ez egy teljesen zárt akvárium, sok esetben ha épp történik valami, nem olyan könnyű beavatkozni, mivel le kell pakolni, le kell venni a tetejét és még sorolhatnám, tehát ha nincs sok időm, el sem kezdem.

Gondolkoztam azon is, hogy abba hagyom, de mégis csak egy olyan dísze a lakásnak, amit mindenki megnéz, no meg egy olyan hobbi, ami kifejezetten nyugtató, így ezt a gondolatot gyorsan elhesegettem.
Majd jött a megvilágosodás a héten: rendezzük át a lakást, cserélünk pár bútort, festés, miegyéb, akvárium is új helyre kerül, de akkor nem jó a szekrénye, ha meg már új szekrény, akkor új üveg is, stb...

Időközben megszületett a terv, elment az első rendelés, és a következőket írtam össze:

Akvárium: 120x45x45 cm, 243L, Opti White a GA-tól.

Szekrény: asztalos ismerősöm támogatásával ADA stílusú szekrény, pár apróság átalakítva, magasítva 85 cm-re (aláférjen az 5L-es CO2-es palack) és toldásként mellé egy íróasztal. (A rajzon még a régi magasság szerepel)
PastedGraphic-4_www.kepfeltoltes.hu_.png


CO2: 5L palack, illetve a régi aki komplett felszerelése. A Sera 500-as reaktora viszont megy, helyette jön a GA nagy üvegdifi-je.

Talaj:
JBL AquaBasis Plus növényi táptalaj, 1x5L
Environment Aquarium Soil, 2x9L (Ada Aqua Soil Amazonia sajnos nincs raktáron)
Ada Aqua Soil Powder Amazonia, 1x9L

Ki - befolyók:
GreenWorks üveg ki és befolyók, fehér tömlők

Szűrő:
Marad a két régi szűrő 1x Eheim Eco Pro 300 + 1 x EHEIM 2228
Mindkét szűrő esetében teljes biológiai szűrőanyag csere lesz, a mechanikai marad, fel lesz "újítva", max kiagészítve, abból van még tartalék is.

Növények:
Amiket eddig nézegettem:
- Lilaeopsis Brasliensis
- Blyxa Japonica
- Alternanthera reineckii mini
- Achinodorus Tenellus
- Hemianthus micranthemoides

Meglévő Echinodorus tenelus.

Fa:
Meglévő vasfa (3 darab) + red moor (az is meglévő).

Kő:
Lávakőben gondolkozom, esetleg bazalt, gránit, ha találok tetszetőset.

Világítás:
Először LED-ben gondolkoztam, de Nigro javaslata alapján ezt gyorsan el is vetettem.
ATI illetve az Quad 4x54 + 4x MoonLed (Odyssea) között megy a filózás.
Elvileg az ATI jobb, de tényleg megéri a 3-4x-es árkülönbséget? Annyival jobb?
Ami az ATI ellen szól, hogy fekete lámpát szeretnék.
Ötletek? Vélemények?

Scape:
Még fogalalmam sincs, de szívesen vennék ötleteket a fentiek alapján scape-re, növényre is!

Valami dimbes - dombos-ra gondoltam. Esetleg a Redmoor egyik ágát kifuttatva az egyik hátsó sarokban, rajta kinövő növénnyel.

A nagy nap jövő hétévégén lenne, remélem az üveg is megérkezik addigra... Előtte holnap ötletelés GA-ban.
 
Ati ez nem vitäs!Nekem lassan 2 éve van meg, tökéletes!Jo kis leiräs,én is ezt a méretet szeretnem,nekem 90*45*45 ös van,lassan kicsi lesz!Igaz ha az egészet cserélném akkor új bútor,új lámpa új üveg!Kiväncsian várom a fejleményeket!Azért meg pár Redmoort vegyél!Ekkora akiba bőven elfér!
 
Elvileg az ATI jobb, de tényleg megéri a 3-4x-es árkülönbséget? Annyival jobb?

Igen. Aki ATI lámpát használ sosem menne vissza :) Annyival több a fény, hogy bármilyen növényt a legjobb formába tudsz hozni.
A QUAD-nál biztos tudnék néhány tucat növényt mondani ami nem hozná a színt és formát. És ennél több lenne az a stem ami egy 45 magas akváriumnál túl sok árnyékot kapna alul és nem lenne igazán szép.
Az ATI szélesebb jobban befogja a 45 mély területet.

Ami az ATI ellen szól, hogy fekete lámpát szeretnék.

Kb észre sem fogod venni, hogy az akvárium felett van. Anno amikor növényezésre adtam a fejem és megvettem életem első minőségi lámpáját, rámentem a külsőre. Nem kellett 1 év, hogy belássam a fény sokkal inkább kellett volna amit egy másik lámpa alapból tudott. 5 éves távlatban pedig a dezájnos formában sem látok akkora különbséget egy ATI és egy Arcadia között (utóbbi van nekem)
 
A QUAD-nál biztos tudnék néhány tucat növényt mondani ami nem hozná a színt és formát.
Sajnos Én is úgy hogy ha teheted + 1 ATI (y)

Valami dimbes - dombos-ra gondoltam. Esetleg a Redmoor egyik ágát kifuttatva az egyik hátsó sarokban, rajta kinövő növénnyel.
Ekkora méretben már igen jó elrendezéseket lehet összehozni,nézz körül a versenyakváriumok közt illetve a különböző google által feldobott képek közt.De mindig leírom a legjobb inspiráció a természetben van.
Függ attól is milyen alakúak a dekor fáid illetve a végleges kövektől is.;)
 
Igen. Aki ATI lámpát használ sosem menne vissza Annyival több a fény, hogy bármilyen növényt a legjobb formába tudsz hozni.
A QUAD-nál biztos tudnék néhány tucat növényt mondani ami nem hozná a színt és formát. És ennél több lenne az a stem ami egy 45 magas akváriumnál túl sok árnyékot kapna alul és nem lenne igazán szép.
Az ATI szélesebb jobban befogja a 45 mély területet.

Itt az ATI PowerModule T5 4x54W lenne gondolom a nyerő.

2 darab Sylvania 865 T5 54W 6500K + 2 darab Sylvania Grolux T5 54W 8500K keverve?
 
Szia, csak éppen belenéztem a naplódba: a szekrénynek nem terveztetek állítható lábakat, vagy csak a rajzon nem szerepel?
Mellesleg fenemód irigyellek, hogy ilyen nagy fába vághatod a fejszéd! :D
 
Szia, csak éppen belenéztem a naplódba: a szekrénynek nem terveztetek állítható lábakat, vagy csak a rajzon nem szerepel?
Mellesleg fenemód irigyellek, hogy ilyen nagy fába vághatod a fejszéd! :D

Mindenkép állítható láb lesz alatta, bár még a pontos kivitel még csak a hétvégén dől el.
 
Szerintem 30-40%-kal olcsóbban kijöhetsz egy épített lámpával, rendes elektronikus vezérléssel szerelve. Az ATI titka esélyes, hogy inkább a speckó reflektorokban keresendő, melyeket meg ugyanúgy beleépíthetsz egy egyedi armatúrába is...
 
Erre gondolsz?

Mi a különbség a kettő között, azon kívül, hogy ez valamennyivel olcsóbb is még?
A piacon elérhető legjobb minőségű reflektorok (+15% teljesítmény)!
• Aktív hűtés: rendkívül halk ventillátorok.
• Függeszthető.
• Fénycső és foglalat cseppvédelem: Akril üveg.Röviden.De nezz be a topicjäba!
 
Mai GA-s látogatás eredménye:
1, mindenkit lefárasztottam :sneaky:
2, jól bevásároltam (y)
3, el si szúrtam :banghead:

Elszúrtam, ugyanis hülye fejemmel este nem néztem meg a 2228-as EHEIM szűrőt csöveit (csak az egyiket) s 16/22-es átlátszó csövet, illetve üveg ki / befolyót vettem.
A 2228-as szűrő befolyója 16/22-es, kifolyója 12/16-os. :banghead: :banghead: :banghead:
Szükségem lesz egy tágítóidomra.

De a lényeg, hogy:

Lámpa:
ATI Sun Power dimmelhető 4x54W, 121 cm
Fénycső: 3x 6500K + 1xGrolux

Miért ez a lámpa?
Attila (Nigro) olyan meggyőződéssel adta elő a napkelte, naplemente életérzést, hogy engem meggyőzött.
(igazából, ha még egy könycseppet is elmorzsol szeme sarkában, megvárom a 17 órát, megnézem élőben és szerintme egymás válára borultunk volna...)

Egyéb nyalánkság:
- Hydor ETH 300 külső szűrő
- Twinstar Nano

Nagyjából a scape alapirányát is kitaláltuk: szikla...
Most kutatok ötleteket, ha esetleg van valakinek, ne tartsa magában, holnap délig meg kellene szülnöm, milyen növényekkel, hogy azok is meglegyenek jövő hétre...
 
Éjjel megrendeltem a növényeket:

Pogostemon helferi
Alternanthera reineckli Mini
Hemianthus callitrichoides Cuba
Fissidens fontanus
Vesicularia dubyana Christmas
Eleocharis sp - montividensis
Eleocharis parvula mini
Bacopa australis
Bacopa caroliana

Nyalánkság: Eheim 16/22 szűkítő.
 
A lámpával garantálom ,hogy nem fogtál mellé :)
Sok sikert hozzá!!!

Biztos vagyok bvenne, hogy nagyon pöpec lesz. Az előző, 340L-es akváriumon házi gyártású lámpa volt, 5x54 W, olcsó 6500K-s csövekkel és az is gyönyörűen működött.
Ezzel biztos vagyok benne, hogy jobban fog.

Már várom a jövő hétvégét, hogy a bútor, az üveg is meglegyen és indulhasson a legózás...
 
Ismét világmegváltó ötletem támadt:

Nézegetve ma a régi akváriumot, elgondolkoztam azon, hogy bizony a nyári hónapok nem feltétlenül kedveznek ám neki a meleg miatt.
Jelenleg a víz hőmérséklete 28C. Mindezt úgy, hogy az 5x54W DIY lámpa kb. 3 órája ég felette, a klíma viszont eléggé az üveget fújja pár méterről.
Az új akvárium esetében az rendben van, hogy nem zárt lesz a teteje, jobban szellőzik, viszont a klímától kieső területen lesz, így valószínűleg nem lesz nagy változás a hőmérsékletben.

Vajon mi a legjobb megoldás?
1, veszek egy konnektor termosztátot, vízálló hőmérő érzékelővel + felrakok mondjuk egy Artic Breeze-t 4 ventillátorral.
Mindehez még szerelek egy 3 pumpás, vezérős GHL Dosing Unit-ot. (1 x micro + 1 x macro + 1 x párolgó víz utánpótlása) - oka: sokszor elég későn érek haza, s ilyenkor már megfeletkezem a tápozásról, persze a család is elég gyakran.

2, Artic Breeze + 3 pumpás GHL Dosing Unit + ProfiLux 3.1N?
Vezérelve a Dosing unit a fentiekben leírtak szerint, de ezzel vezérelve az Artic Breeze és az átfolyós fűtő is. Sőt, mivel tudja a CO2 mágnes szelepe is a Ph alapján...
Valószínűleg idővel kiegészítve etetéssel és akkor már a pumpa is lekapcsolható 5 percre...

Valószínűleg a 2-es a profibb megoldás, hisz szinte automatizálódik az akvárium, de van ennek értelme?
 
Nálam a klíma 26 fokra hűti a lakást. Szintén nem kapja telibe az akváriumot, de ez nem is baj, mert akkor nagyon nagy lenne a párolgás. Nyitott akváriumról lévén szó a víz csak + 1 fokkal lesz melegebb a világítási idő végére. Ez így még pont elmegy. A nyitott akvárium és az ATI lámpa előnye, hogy nem közvetlenül a vízfelszín fölött van a lámpa, így kevésbé melegíti a vizet. Ráadásul a nyitott akvárium sokkal jobban párolog, így az hűti is valamelyest. Én azt mondom, hogy első körben ne csúfítsd el az akváriumot ventilátorokkal, hanem próbáld ki, hogy megy e nélkülük.


Valószínűleg a 2-es a profibb megoldás, hisz szinte automatizálódik az akvárium, de van ennek értelme?
Bizony van. Ideális szinten tudja tartani a CO2 szintet, ezért picivel kevesebb fog fogyni belőle. De ami a legnagyobb előnye, hogy még stabilabb lesz az egyensúly az akváriumban.
 
Nálam a klíma 26 fokra hűti a lakást. Szintén nem kapja telibe az akváriumot, de ez nem is baj, mert akkor nagyon nagy lenne a párolgás. Nyitott akváriumról lévén szó a víz csak + 1 fokkal lesz melegebb a világítási idő végére. Ez így még pont elmegy. A nyitott akvárium és az ATI lámpa előnye, hogy nem közvetlenül a vízfelszín fölött van a lámpa, így kevésbé melegíti a vizet. Ráadásul a nyitott akvárium sokkal jobban párolog, így az hűti is valamelyest. Én azt mondom, hogy első körben ne csúfítsd el az akváriumot ventilátorokkal, hanem próbáld ki, hogy megy e nélkülük.



Bizony van. Ideális szinten tudja tartani a CO2 szintet, ezért picivel kevesebb fog fogyni belőle. De ami a legnagyobb előnye, hogy még stabilabb lesz az egyensúly az akváriumban.


Köszi!

Igen, a ventilátoros megoldást végig kell gondolni. Bár, ha a 2-es megoldás mellett gondolkodom, akkor annak vezérlése elég könynen megoldott.
Viszont mivel jobban párolog, akkor a vízszint pótlást még mindig érdemes végig gondolni, de igazából ezzel az is megoldott lenne, igaz vannak olcsóbb, egyszerűbb megoldások is. Nem tudom, ezzel van e valakinek már tapasztalata.

Első 2-3 hétben annyira úgysem égető a kérdés, hisz a gyakori vízcsere azért folyamatosan lehúzza a hőmérsékletet.
 
S még egy kérdés:
A lámpa mennyire kell, hogy legyen a víz felett? Esetleg akinek van ilyen lámpája, meg tudja mondani, hogy a függesztett felhelyezés esetén mennyivel magasabnak kellene lennie a tartónak?
(a tervek szerint a szekrényre szerelve lenne egy lámpa tartó, amiről függesztve lenne)
 
kb. 25 centiméterre a vízfelszíntől. De nem árt, ha feljebb tudod húzni úgy 35 centiméterig. Ha esetleg bealgásodsz az nagyon jól tud jönni. Én a szekrényre nem raknék konzolt, szerintem nem szép megoldás. A gyári tartó a plafonba befúrva kifejezetten esztétikus megoldás. A betáp kábelt viszont nem kell felvinni a plafonra, az rögtön mehet be az akvárium mögé. Nálam legalábbis úgy van.
 
Back
Oldal tetejére