• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Új vagyok, kérdésem van

Sziasztok!
Megnyertem egy akvárium rendbetételét, 200L-es, 120 x 40cm alapterületű.
https://drive.google.com/file/d/10r9VlOGEZrjlpu-Sgynqhs7wic4OLUex/view?usp=sharing
Kezdésnek az aljzatot szeretném lecserélni, mert most világos homok van az akváriumban, alatta pedig Sera táptalaj. Valamiért a homok algásodik, ami különösen az üvegnél látszódik. Echinodorus Tricolor, Bacopa monnieri, Cryptocoryne aponogetifolia, Cryptocoryne wendtii növények vannak benne. A világítás nagyon szegényes, T8 30W-os Juwel növényes cső volt csak felette, nemrég mellétettem még néhány méter LED szalagot.
Első kérdésem, Manado talajt szeretnék bele tenni, szerintetek ajánlott ilyen növények mellé táptalaj, vagy elég lenne táprudazni vagy ilyesmi?
Most egy belső szűrő van bent, idővel lecserélném valami rendes külsőre, nem keveri fel a Manadot nagyon a belső szűrő?
Úgy terveztem, hogy a kb. víz felét halakkal félrerakom vödrökbe, a szűrőt pedig majd járatom az egyikben. Majd, ha betettem az új talajt, elrendeztem a növényeket, akkor minden megy vissza. Cseréltetek már így aljzatot? Halakat mennyire viseli meg?
Köszi előre is a tanácsokat!
 
Sziasztok !
Van egy eheim 2213as külső szűrők kb három hete vettem. Tegnap reggelre a nyomása teljesen visszaesett a hangja meg elég durván zörög mi lehet a baj? Fars levegőt tuti nem szív ellenőriztem. Azt olvastam pedig hogy az eheimek teljesen megbízhatók. Most nem értem mi lehet. Ha kihúzott áram alól alig akar beindulni vagy be se indul. A rotort megtisztítottam.
 
Megnézem majd. De a nyomás drasztikus csökkenése miért lehet?
Együtt forog a rotor a mágnessel? Találkoztam már szivattyúval, hogy a rotor fix kötésben volt a mágnessel, és olyannal is, hogy a rotor kismértékben el tudott forogni a mágneshez képest (erre a könnyebb indulás miatt van szükség). Ha nincs fix kötés, köztük, akkor nem lehet, hogy az a kis műanyag pöcök megsérült, ami a kapcsolatot létrehozza?
 
koszos a cső :D
Nem vicc, de en igy jartam. Nem volt garnivedom es egy nagylyuku szivascot tomtem a beszivo kosaraba. Ket nap kellet, mire rajottem, hogy annyira feltelt kosszal, hogy az fojtotta.:wacky: Addig szetszedtem egy parszor a szurot...:ROFLMAO:
 
Nem vicc, de en igy jartam. Nem volt garnivedom es egy nagylyuku szivascot tomtem a beszivo kosaraba. Ket nap kellet, mire rajottem, hogy annyira feltelt kosszal, hogy az fojtotta.:wacky: Addig szetszedtem egy parszor a szurot...:ROFLMAO:
nekem egy JBL külső szűrő szív falsot, néhány hét után ha a garnivédő szivacs koszos a beszívó ágon, eheim-nél nincs fals szívás, de csökken a vízforgatás.
Azért is írtam mert annyira logikus, de időnként kimarad az ötletelésből.
 
nekem egy JBL külső szűrő szív falsot, néhány hét után ha a garnivédő szivacs koszos a beszívó ágon, eheim-nél nincs fals szívás, de csökken a vízforgatás.
Azért is írtam mert annyira logikus, de időnként kimarad az ötletelésből.
Megtiszítottam a csöveket. Tudom hogy egy kicsit idővel gyengül a nyomás csak ez nem igazán kicsi. És még kicsivel több mint három hetes szűrő az akim meg 30l nem nagy aki.
 
Sziasztok! Ma megint szétszedtem a szűrőt megnéztem hogy a kis fekete pöckök a helyükön. Összeraktam elindítottam és ugyan az gyenge nyomás a hangja pedig olyan mintha lenne benne levegő zörgő sercegő zajos pedig le van légtelenítve rendesen. Lehet hogy a rotorral van gond. De mikor szétszedtem és csak a fejrészt áramalá tettem nagyon szép búgó hangja van alig lehetett hallani.
 
Sziasztok! Ma megint szétszedtem a szűrőt megnéztem hogy a kis fekete pöckök a helyükön. Összeraktam elindítottam és ugyan az gyenge nyomás a hangja pedig olyan mintha lenne benne levegő zörgő sercegő zajos pedig le van légtelenítve rendesen. Lehet hogy a rotorral van gond. De mikor szétszedtem és csak a fejrészt áramalá tettem nagyon szép búgó hangja van alig lehetett hallani.

Rotor csere. Eheim Classic betegség. A mágnes ragasztása elengedte magát vagy egyszerűen megsérült.
Elég gyenguszok az utóbbi 2-3 évben a Eheim Classic szűrők rotorjai. Vagy csak mostanság érzem problémásnak és mindig is ez volt?

A lényeg hogy 99% hogy ez a gond. Csere és ok lesz.
 
Sziasztok! Megint szeretnék segítséget kérni. A co2 patron állhat vízszintesen?
Mert van egy ilyen rendszerem amihez a 95g os patront csak vízszintesen lehetne betenni ahhoz hogy a buborékszámláló felfelé álljon. Lehet hozzá nagy palackot is venni csak most fogok ismerkedni a rendszerrel és azért gondoltam hogy ezzel próbálnám ki.
 

Attachments

  • 40B87D32-7DBF-4454-BB54-30B3701B32E7.jpeg
    40B87D32-7DBF-4454-BB54-30B3701B32E7.jpeg
    185.4 KB · Megtekintések: 3
  • 708BC2C4-E8D3-4CC3-94A2-399FDC61C2B6.jpeg
    708BC2C4-E8D3-4CC3-94A2-399FDC61C2B6.jpeg
    210.5 KB · Megtekintések: 2
Sziasztok! Megint szeretnék segítséget kérni. A co2 patron állhat vízszintesen?
Mert van egy ilyen rendszerem amihez a 95g os patront csak vízszintesen lehetne betenni ahhoz hogy a buborékszámláló felfelé álljon. Lehet hozzá nagy palackot is venni csak most fogok ismerkedni a rendszerrel és azért gondoltam hogy ezzel próbálnám ki.
Nem lehet, vízszintesen működtetni.
 
Sziasztok! Egy 860 l/h szűrőm van egy 116l akváriumon és a az lenne a kérdésem hogy mivel a 2,5 liter matrix miatt már nem jutott elég hely a szivacsoknak és a perlonnak egy előszűrő mennyire fog á vissza a teljesítményét?

Válaszotokat előre is köszönöm!
 
Sziasztok! Egy 860 l/h szűrőm van egy 116l akváriumon és a az lenne a kérdésem hogy mivel a 2,5 liter matrix miatt már nem jutott elég hely a szivacsoknak és a perlonnak egy előszűrő mennyire fog á vissza a teljesítményét?

Válaszotokat előre is köszönöm!
Hagyd a szivacsokat, és itt kihangsúlyozom a többesszámot. Sok matrix aztán még egy kicsi és a végén 2-3 cm vastag perlon. Ha plussz szűrőt akarsz berakni abba is matrixot tegyel.
 
Sziasztok!

Cirka 8 éve van akváriumom, amíg nem látogattam el a Green Aqua honlapjára/boltjába azt hittem "na ez akvárium"! "Kisállat kereskedésben" vásárolva ahol bármre rámutattam, azt mondák, persze jó lesz! Lentebb látjátok mennyire jó! :D
Szóval tovább lépnék, a jelenlegi 60l -es Juwel -t szeretném átalakítani. Ebben kérném a tanácsotokat!

A jelenlegi set-up:
bruttó űrtartalom: 60L
talaj: gyöngykavics (nem röhög!:))
világítás: 1x15W T5 (ez sem vicc sajnos)
halak: 10 x zöld neon, 5 x szivárványos guppi, 1 x törpe szívóharcsa, 3 x talajtúró
CO2: van (jelenleg még élesztős a gyári keringtető levegőszelepén porlasztva, citromsavas lesz porlasztóval és mágnesszeleppel -majd egyszer, ha a szükség és a kényelem na meg az anyagiak úgy hozzák)
szűrés: belső: 1x Nitrax, 1 x sűrűbb fizikai szűrő, 1 x aktív szenes, 1 x előszűrő
növények: meg nem mondom se a latin se a magyar nevüket, 4 fajta van jelenleg, ebből 2 a fára kötve mivel a gyönygkavics sajnos semmit nem ér tápanyag felvétel szempontjából és rögzíteni is nehéz ebbe (nagy kavicsméret, nem maradnak egymáson)
tápozás: easy-life növénytáp + carbo naponta
vízcsere: hetente 1 x ~40-50% vízkezeléssel (ha van időm 1 éjszakát áll pluszban a csere előtt) + talajtisztítás (gyönygkavics esetén sajnos kötelező, rettentő sok nitrát képződik (vagy nitrit? melyik a halálos a halaknak, mindig összekeverem?)
hűtés: DIY 12cm -es PC ventillátor

open


Amit szeretnék:
talaj: ADA Aqua Soil Amazonia 9l + ADA növény táptalaj "S"
világítás: 2x24W T8 (de ha lehet egyelőre maradnék még a jelenleginél mivel ez a lámpa 15k HUF -ha elkerülhetetlen rövid távon a jó eredmény eléréséért a csere akkor nincs más választásom, hosszú távon amúgy is cserélném erre
halak, szűrő, CO2: nem lenne változás
növények: Micranthemum Sp. Monte Carlo (ez lenne a "gyep"), Tropica Limnophila (ez menne hátra), Riccia fluitans ez pedig a dekorra ami fa és kő

Kérdéseim:
1. Mennyire működne a fenti összeállítás? (maradnék low-tech de a kavicstól szabadulnék)
2. Talajtúró mennyire jó ezen a talajon?
3. Mennyire kivitelezhető a talajcsere bejáratott akváriumnál, élőlényekkel?

A terv:
1. víz le egy tiszta lavorba, halak, növények be a vízbe (+fűtés) szűrők maradnak!
2. kavics kuka
3. táp és talaj berak, növények tereptárgyak beültet, RÉGI víz vissza szűrőn keresztül
4. halak vissza a régi, bejáratott vízbe ami az akváriumba bekerült de már az új talajjal!
5. vízpótlás vízkezelés után
Előre is köszönöm szépen a válaszokat és a segíséget!

Viktor
 
Utoljára módosított:
Amit szeretnék:
talaj: ADA Aqua Soil Amazonia 9l + ADA növény táptalaj "S"
szűrés: belső: 1x Nitrax, 1 x sűrűbb fizikai szűrő, 1 x aktív szenes, 1 x előszűrő

Szia!

Ha nem tudod megoldani, hogy az új talajjal legalább 3 hétig élőlények nélkül járasd az akvát, én másik aktív talajt választanék. Az Amazonia az első időkben sok ammóniát bocsájt ki magából, vannak olyan szintén aktív talajok, amik sokkal kevesebbet. (Amazonia light, Dennerle Scaper's soil) A szűrődben nem látok egyáltalán biológiai szűrést, enélkül az ammónia nem fog eltűnni, félő, hogy a kopoltyúsok látnák kárát.
Szerintem a szűrő upgrade lenne a legfontosabb, lehetőleg külső szűrő, biológiai töltettel. Ezt járatni pár hétig párhuzamosan a belsővel, majd jöhetne a talajcsere. Ha nincs jó szűrés, az ember csak szív az algával.
Ha kevesebb a fény, okos növényválasztással is lehet szépet összehozni.
 
Back
Oldal tetejére