• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kezdő és haladó Bettások

Kivegyem?
Èn anno akkor vettem ki a nöstényt, amikor
a.) vagy nagyon elzavarta a him
b.) ha 2-3 óra elteltével sem történt semmi.

Ami nálam segitett a sérüléseket elkerülni:
A nöstényt a him akváriumába tettem, de egy vázában. tehát fizikailag nem tudtak egymáshoz érni. Egy idö után aztán kiengedtem a nöstényt.
Amely pár nem fogadta egymást egy alkalommal az később sem fogja? Mi a tapasztalat?
De, azért összejöhet késöbb. Sokat számit, hogy mennyire tapasztaltak az egyedek.
Mi a helyzet a testvér - párokkal? Ívnak? Vagy ez vérfertőzést okozhat?
Ivnak, nálam a testvérszerelemböl egy gerincferdüléses utód lett (de ezt valoszinüleg én egyszer beszippantottam takaritáskor, és emiatt lett nyominca).
Ugyan nincs ezzel kapcsolatos hosszú távú tapasztalatom (csak guppikkal), de szerintem érdemes a belterjességet lehetöleg kerülni.

Valaki fejt már bettát? A Pasaréti Gyulától hallottam, hogy onnan tudják melyik nőstény érett az ivarzásra, hogy megfejik, és ha van benne ikra akkor jó..
Szerintem ez egy felesleges lépés, amely a betta számára tuti, nem kellemes. Àltalában egyértelmüen kivehetö kivülröl tekintve is, hogy petés-e a nöstény.

Szerintetek mi a hiba?
Teszel fel a bettákról / ivási medencéröl képeket, és az ivási kisérletröl esetleg videót? Meg irsz még pár infót? Pl. milyen vizben vannak, mivel eteted öket, mennyi idösek, stb.
 
Sajnos ezt elrontottam, megtépték egymást kb 3 órát volt bent 6,8 - 7 ph , 28 C° kb 20l es medence, tettem a tetejére pukkanós fóliát, ahhogy egy amerikai sráctól láttam.. a látvány miatt bocs de nem teszek fel képet...😔
 
Bamboocha46, említetted, hogy neked már sikerült, van olyan párod ami működik? Esetleg van rólla fotód? Lehhet érdekellne.
 
Valami száraz levelet láttam sokan használnak az mire kell? És mi az? Tudja valaki? Cserző anyag begerjeszti őket?
 
Valami száraz levelet láttam sokan használnak az mire kell? És mi az? Tudja valaki?
Valószinüleg "Catappa" levél.
Sok pozitivuma van, többek között: megszinezi a vizet, melyet sok hal jobban szeret, mint a kristálytiszta vizet; plusz csökkenti a ph-t is.

Bamboocha46, említetted, hogy neked már sikerült, van olyan párod ami működik? Esetleg van rólla fotód? Lehhet érdekellne.
Fotóm rögtön a profilképemen van. :D Velük jött össze 12- vagy 13 utód. Viszont ar egyik sincs meg, jelenleg bette nélküli vagyok.
Huh, ki kell keresem a régi naplómban, hogy dokumentáltam-e a sikert...

Minden esetre arra még emlékszem, hogy nekem se jött össze elsöre, és azt hiszem, azzal a nösténnyel, amivel én akartam, hogy összeivjon, azzal nem jött össze, csak egy másikkal.
 
Jelenleg
Valószinüleg "Catappa" levél.
Sok pozitivuma van, többek között: megszinezi a vizet, melyet sok hal jobban szeret, mint a kristálytiszta vizet; plusz csökkenti a ph-t is.


Fotóm rögtön a profilképemen van. :D Velük jött össze 12- vagy 13 utód. Viszont ar egyik sincs meg, jelenleg bette nélküli vagyok.
Huh, ki kell keresem a régi naplómban, hogy dokumentáltam-e a sikert...

Minden esetre arra még emlékszem, hogy nekem se jött össze elsöre, és azt hiszem, azzal a nösténnyel, amivel én akartam, hogy összeivjon, azzal nem jött össze, csak egy másikkal.
Három nősténnyel is próbáltam, aztán leálltam mert így valami nem jó. Szinte mindenki sérült...😓 Csak azt remélem túlélik...
 
Jelenleg

Három nősténnyel is próbáltam, aztán leálltam mert így valami nem jó. Szinte mindenki sérült...😓 Csak azt remélem túlélik...
Bettagran Nature szinező eledel mellett kapnak tubit, szúnyoglárvát, vizibolhát is ha van... Kaja bőséges, az viszont tény hogy hétvégenként vannak szünetek beiktatva egy másfél nap méregtelenítési koplalás... Lehhet nem most kellett volna ... Általában ekkor van a tisztításuk is.
 
Itt kezdtem el irni a második probálkozásról, de ahogy átfutottam, ezt sem dokumentáltam annyira, hogy nagyon a segítségedre lehetne. :/

Az elsö próbálkozásról nem nagyon irtam akkor, egyszer csak bejelntettem, hogy összejött. :D
Ha 2-3 nekifutásra nem jön össze, akkor érdemes pihentetni mind a nöstényt, mind a hímet, és a projektet 1-2 hétre jegelni. Föleg, ha még fiatalok az egyedek.
Aztán van olyan, hogy valamelyik himmel egyszerüen nem jön össze.

Szinte mindenki sérült...😓 Csak azt remélem túlélik...
Figyeld rendszeresen a sérüléseket. pikkelysérülések / megszaggatott uszonyok idövel visszenönek, de általában nem olyan szépre, mint eredeti formájában.


Hasznos olvasmány, mind a 81 oldalt csak ajánlani tudom: Algaland
Kiemelt Bettás tartalmak:
Bettaszeksz: https://akvakertesz.hu/threads/algaland.7006/post-434215
 
Èn anno akkor vettem ki a nöstényt, amikor
a.) vagy nagyon elzavarta a him
b.) ha 2-3 óra elteltével sem történt semmi.

Ami nálam segitett a sérüléseket elkerülni:
A nöstényt a him akváriumába tettem, de egy vázában. tehát fizikailag nem tudtak egymáshoz érni. Egy idö után aztán kiengedtem a nöstényt.

De, azért összejöhet késöbb. Sokat számit, hogy mennyire tapasztaltak az egyedek.

Ivnak, nálam a testvérszerelemböl egy gerincferdüléses utód lett (de ezt valoszinüleg én egyszer beszippantottam takaritáskor, és emiatt lett nyominca).
Ugyan nincs ezzel kapcsolatos hosszú távú tapasztalatom (csak guppikkal), de szerintem érdemes a belterjességet lehetöleg kerülni.


Szerintem ez egy felesleges lépés, amely a betta számára tuti, nem kellemes. Àltalában egyértelmüen kivehetö kivülröl tekintve is, hogy petés-e a nöstény.


Teszel fel a bettákról / ivási medencéröl képeket, és az ivási kisérletröl esetleg videót? Meg irsz még pár infót? Pl. milyen vizben vannak, mivel eteted öket, mennyi idösek, stb.
Kb 4 hónaposak a halaim. Néhány hét eltérés van közöttük.
 
Valaki fejt már bettát? A Pasaréti Gyulától hallottam, hogy onnan tudják melyik nőstény érett az ivarzásra, hogy megfejik, és ha van benne ikra akkor jó..
Mindazt, amit e fórumon kérdeztél Betta splendens témában, Pasaréti Gyulától érdemes megkérdezni. Amit Ő nem tud, azt nem érdemes tudni.

U. i.: A "vérfertőzős" kérdésedet látva, inkább előbb olvass az akvarisztika alapjairól (pl.: Pasaréti Gyula könyveit és Hans Freitől az Akvarista lexikont). Ha már azzal megleszel, akkor kezdjed zebra dániókkal, utána neonhalakkal, mint Bettákkal.
 
Utoljára módosított:
Mindazt, amit e fórumon kérdeztél Betta spledens témában, Pasaréti Gyulától érdemes megkérdezni. Amit Ő nem tud, azt nem érdemes tudni.

U. i.: A "vérfertőzős" kérdésedet látva, inkább előbb olvass az akvarisztika alapjairól (pl.: Pasaréti Gyula könyveit és Hans Freitől az Akvarista lexikont). Ha már azzal megleszel, akkor kezdjed zebra dániókkal, utána neonhalakkal, mint Bettákkal.
Eddig csak az alapokkal, legegyszerűbb Halbarátok zsebkönyvét, olvastam át, (Pasaréti Gyula-Phető Pál Zoltán-Illyés Csaba: Akváriumi Halak)
Hans Frey: Az akvarista kislexikona, című könyvre gondolsz?
 
Utoljára módosított:
Meglett az első fordított ozmós víztisztítóm is. Lassan összeáll a teljes kép.
 

Attachments

  • full.jpg
    full.jpg
    99.3 KB · Megtekintések: 3
Már méregetem az állvány méreteket... Vannak ötleteitek?
Lehhet a fűtés be lessz vezetve az állványba...
 
Sokunknak már összejött, de nem tudom, hogy valaki a bettázásból anyagilag pluszban jött volna-e ki. Talán @tsokee ék a fehér "menyasszony bettákkal".

Mi lenne a célod a betták tenyésztésével?

Eladni, nehéz lesz öket, mivel az akvarisztika nem a legelterjedtebb hobbik közé tartozik, és az akvarizálók közül csak egy kis társaság tart bettát. Az óriástenyésztökkel szemben szinte lehetetlen felvenni a kesztyüt.

Ha csak a magad örömére szeretnéd, akkor már az elején gondolj arra, hogy egy sikeres ivás után akàr 30 - 100 vagy még több egyed is felnöhet. A himeket a 2-3. hónaptól el kell különiteni egymástól, más különben cafatosra tépkedik egymást.

Nekem nagy szerencsém volt, mert a tapasztalatlan és fiatal "szülö egyedeim" egyszer 3 darab bettát hoztak össze, másodjára meg talán egy tucatot. Tehát nálam kevés kishal jött össze, de mégis tele kellett raknom a lakást nano akváriumokkal... hetente vizcsere, rendszeresen etetni élötáppal /fokozatosan átszoktatni öket tápra ; figyelni, nehogy megfázzanak... nagyon sok idöd felemésztett. Minden féle szinü volt, hagyomànyos kék-piros, thai-flag és koi... mégis egyetlen egyet tudtam eladni, amely árából éppenhogy a sóráktenyésztés eszközeit tudtam fedezni.

Persze egy bettas szoba, 50-60 akváriummal jól hangzik: de van rá idöd, és az anyagi lehetöségedhez ez az elképzelés passzol?
Van rá időm, benne vagyok nyakig...😁 Valakinek van esetleg "Pomacea canaliculata" belevágok az Infuzória tenyésztésbe... Talán pár hét múlva lessz elegendő, ha mégis lebabáznának a Bettáim...🙂
Végre megszereztem az első érdemesre tartott akvarisztikai könyvemet: Jeremy Gay: A tökéletes akvárium. Egyből nekiugrottam átolvastam... Így mégtöbb kérdésem van, de sok értékes információt gyűjtöttem.
 
Utoljára módosított:
Valakinek van esetleg "Pomacea canaliculata"
Mire kell neked?
Ha jól tudom, az egész EUban tilos a pomacea fajokat árulni, mert ivaziv faj.


belevágok az Infuzória tenyésztésbe...
Kell majd nekik nagyobb élö kaja is, microkukac, sórák vagy vizibolha/cyclops viszonylag egyszerüen elöállitható...

de szerintem legyél inkább pár hét/hónap türelemmel, és még olvass a témában. Tavasszal a betták családalapitási szándéka is nagyobb + addig lenne elég idöd jól beleásni magad a témába.
 
Mire kell neked?
Ha jól tudom, az egész EUban tilos a pomacea fajokat árulni, mert ivaziv faj.



Kell majd nekik nagyobb élö kaja is, microkukac, sórák vagy vizibolha/cyclops viszonylag egyszerüen elöállitható...

de szerintem legyél inkább pár hét/hónap türelemmel, és még olvass a témában. Tavasszal a betták családalapitási szándéka is nagyobb + addig lenne elég idöd jól beleásni magad a témába.
Előre gondolkozva azok a kishalak enni fognak, és nem kicsi étvágyúak, ahogy a szüleiket ismerem...,😄
 
Back
Oldal tetejére