• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Paludárium Mr. Big

A szekrényt kell átalakítanom első lépésben.
Eddig egy 1000l-es aki volt rajta, annak megfelelt az 1 méteres kezdő magasság. Szerintem lejjebb viszem a szintet 80 cm-re. Csak le kell vágnom a zártszelvény lábakból 20 cm-t. Meg persze a lapszabásznak is adok munkát a bútorlapokkal.

A felső ajtó egy fiók vasalaton csúszkál függőlegesen. A padláson ellensúlyok vannak egy csigán, az tartja. Ezt a bútorlapot elvágom 20 centisre. Ennyi elég lesz, hogy eltakarja a tetején lévő technikát (lámpa, fedél, szellőzés)? Remélem.

Szóval, így a bruttó méret 200 széles, 80 mély, 110 magas, azaz 1.760 liter / 465 gallon. Csak elfér benne ez, az.

52559309264_855a345b6d_c.jpgIMG_20221212_163957 by Bence Tóth, on Flickr

52559290199_972ce0c494_c.jpgIMG_20221212_163942 by Bence Tóth, on Flickr

52558992976_9bbc32f046_c.jpgIMG_20221212_164214 by Bence Tóth, on Flickr
 
A szekrényt kell átalakítanom első lépésben.
Eddig egy 1000l-es aki volt rajta, annak megfelelt az 1 méteres kezdő magasság. Szerintem lejjebb viszem a szintet 80 cm-re. Csak le kell vágnom a zártszelvény lábakból 20 cm-t. Meg persze a lapszabásznak is adok munkát a bútorlapokkal.

A felső ajtó egy fiók vasalaton csúszkál függőlegesen. A padláson ellensúlyok vannak egy csigán, az tartja. Ezt a bútorlapot elvágom 20 centisre. Ennyi elég lesz, hogy eltakarja a tetején lévő technikát (lámpa, fedél, szellőzés)? Remélem.

Szóval, így a bruttó méret 200 széles, 80 mély, 110 magas, azaz 1.760 liter / 465 gallon. Csak elfér benne ez, az.

View attachment 171796IMG_20221212_163957 by Bence Tóth, on Flickr

View attachment 171797IMG_20221212_163942 by Bence Tóth, on Flickr

View attachment 171798IMG_20221212_164214 by Bence Tóth, on Flickr
Ez igen! Döbbenet. Kíváncsi leszek a végeredményre.

Tudom, nem kérdeztél, de olvasom, hogy levágsz a lábából... Az én akvám 60 centi magas, és székben üldögélve szoktam nézegetni. Napokig tervezgettem a szekrény magasságát. Végül 60 centi magas lett, így 1,20 -on van a víz felszíne, pont szemmagasságban. Nem bántam meg. Jó, jó, ez nem akvárium lesz...
 
Ez igen! Döbbenet. Kíváncsi leszek a végeredményre.

Tudom, nem kérdeztél, de olvasom, hogy levágsz a lábából... Az én akvám 60 centi magas, és székben üldögélve szoktam nézegetni. Napokig tervezgettem a szekrény magasságát. Végül 60 centi magas lett, így 1,20 -on van a víz felszíne, pont szemmagasságban. Nem bántam meg. Jó, jó, ez nem akvárium lesz...
Nincs messze az elképzelésünk. Nagyjából 30 cm vizet tervezek az előtérbe, mint egy folyó, tehát a tetje 110 cm-en lesz.
 
Innentől számítanék a kedves kartársak segítségére! Minden ötletet, hozzászólást, kiigazítást szívesen veszek.

Kezdem a tank tervezését. Ez egy vízhangsúlyos, vízeséses, vámpírrákos, gyászos gekkós, sűrű növényes, farönkös, sok mohás (kedvencem a moha) paludárium lesz. Tudom, hogy ezek önmagukban is kemény diók, nemhogy együtt.

Inspiráció:





A lényeg, hogy a front és a bal oldal szabadon belátható, tehát egy bal sarokból kiinduló desing szükséges.


felülnézet.jpg

elölnézet.jpg
 
Az első kérdés: hogyan, miből készüljön a medence? (bal oldal és hátfal nem látszik, jobb oldal látható)
Arra gondoltam, hogy a bal oldal és a hátsó oldal ne üvegből legyen. Lehet esetleg plexiből, vagy másból? Össze lehet ragasztani az üveggel?
Az eleje 3 tolóajtó, vagy esetleg kettő is elég?
Mekkora legyen az első szellőző nyílás a vízszint felett?
Csinált már valaki hasonló méretűt, tudtok esetleg ajánlani szakit?

medence.png
 
Az első kérdés: hogyan, miből készüljön a medence? (bal oldal és hátfal nem látszik, jobb oldal látható)
Arra gondoltam, hogy a bal oldal és a hátsó oldal ne üvegből legyen. Lehet esetleg plexiből, vagy másból? Össze lehet ragasztani az üveggel?
Az eleje 3 tolóajtó, vagy esetleg kettő is elég?
Mekkora legyen az első szellőző nyílás a vízszint felett?
Csinált már valaki hasonló méretűt, tudtok esetleg ajánlani szakit?

View attachment 172172
Szia!
Ha már kérdeztél...
A plexit elvetném.
1. ragasztani csak plexi ragasztóval lehet (ami xilol vagy toulol alapú). Az üveghez, a plexi ragasztó, biztosan nem köt. Az üveghez alkalmas szilikon ragasztó meg a plexihez nem köt...
2. Sérülékeny, karcolódik.
 
lehet, hogy valamilyen hibrid megoldás kell ide
a nagy része vízhatlanra kezelt fából lehetne, a vizes rész meg üvegből
így a medence vize el lenne teljesen választva a palu egyéb vizeitől


ilyesmi?

medence.png
 
lehet, hogy valamilyen hibrid megoldás kell ide
a nagy része vízhatlanra kezelt fából lehetne, a vizes rész meg üvegből
így a medence vize el lenne teljesen választva a palu egyéb vizeitől


ilyesmi?

View attachment 172178
Nem használnék sem üveget, sem plexit, csakis természetes anyagokkal dolgoznék. Tanner más vonalat (DIY) vonalat nyomat.
Helyedben lennék, kövekből alakítanám ki a partvonalat, és hátulról geotextillel zárnám le a "szárazföld" felőli részt.
 
Nem használnék sem üveget, sem plexit, csakis természetes anyagokkal dolgoznék. Tanner más vonalat (DIY) vonalat nyomat.
Helyedben lennék, kövekből alakítanám ki a partvonalat, és hátulról geotextillel zárnám le a "szárazföld" felőli részt.
Nem pontosan értem. Megkérdezhetem, hogy mire gondolsz?
 
A váznak a plexit senki nem fogja megcsinálni kb 160l víz fogja nyomni nem bíznék benne. A belső akvárium vázat szintén üvegből csináltatnám meg, kicsit nagyobbat hogy legyen hely sziklával dekorálni. Valahol megfúrnám vagy vágatnék rá nyílást a víz szűrésének a vízvonal felett, vagy az alján két furat a két végébe és akkor alulról egy be és egy kifolyó. A hátsó részre is raknék egy furatot az aljára ha kialakul pangó víz vagy valamiért sok kerül bele ne legyen mocsár. Az ajtó egy kényes pont, mivel van alul szellőző, az ajtók nehezek így ott nagyon vastag üvegmerevítéseket fognak beragasztgatni ami zavaró lehet. lehet ott elgondolkoznék egy nagy tábla plexin. Felül szintén kell valami rács a szellőzésnek ,a hátsó falra is raknék furatokat esőztető bevezetésre hideg-párásítónak stb.
 
Szeretném megkérdezni, hogy milyen vastag üvegből kell egy 192x80x30cm akváriumot elkészíteni?

Az új ötlet, hogy az alja lesz üvegből, és egy más a anyagból lesz a "felépítmény". Mivel a purhabos háttér úgyis eltakar mindent, így ez a trükk nem lesz látható. Viszont jóval kezelhetőbb lesz az egész, mivel nem teljesen üveg.
A hátfal és a bal oldal, akár a falhoz is rögzíthető, mivel az egész egy sarokban van. Szóval, nem is kell, hogy a felépítményt az üveg medence tartsa.
Belül már úgy lesz a víz és a szárazföld elválasztva, ahogy általában szokták: partvonal lávakő, mögötte agyaggolyó (ezen a táptalaj), előtte a víz.

medence.png
 
Utoljára módosított:
Végül ez a megoldás tetszett meg:


Mekkora üvegből csinálnátok? A videó alapján erre gondoltam:
alja 10 mm
oldala, hátulja 8 mm
teteje 6 mm
eleje alul 8 mm
tolóajtók 4 mm

Merevítésnek alumínuimból megcsináltatnám a szellőzőket és a tolóajtó felső sínjét, ahogy a videón is látható. Jó ötletnek tűnik.
 
ezt te fogod otthon ragasztani vagy mozgatni is akarod?
Nekem 6os üvegből készült egy 100*60*130as terrárium, de az üveges sem volt biztos abban hogy ez kibírja a hazautat (nem is vállalta a szállítást...) és olyan 60kiló körül lehet az üveg így is.
Ha szállítani is kell lehet még a 8as üveg is necces lesz, de én inkább keresnék terráriumkészítőket és tőlük kérnék ajánlatot. Ha otthon helyben ragasztod bármi működhet :cool:
 
itthon megragasztom, szeretem a kihívásokat

tudnátok ajánlani konkrét ragasztót?
és üvegest észak Pest környékén?
 
Utoljára módosított:
Csak a gondolataim írom mert nincs tapasztalatom, de vizes rész a kérdéses nálam. Fenti rész jó 8asból, de nem tudom mennyire éri meg a tetejét csak 6osból csinálni.
Vizes résznél talán valaki meg tudja mondani elég-e a 8as üveg vagy nagyon hasasodna, esetleg merevítéssel működik. Az ajtók miatt úgyis kell erősítés elől.
Én biztos hogy még oldalt is raknék merevítést, ahogy az enyémet készítő szaki mondta az oldalakat elől nem tartja semmi az könnyen eldurranhat 😁
 
Csak a gondolataim írom mert nincs tapasztalatom, de vizes rész a kérdéses nálam. Fenti rész jó 8asból, de nem tudom mennyire éri meg a tetejét csak 6osból csinálni.
Vizes résznél talán valaki meg tudja mondani elég-e a 8as üveg vagy nagyon hasasodna, esetleg merevítéssel működik. Az ajtók miatt úgyis kell erősítés elől.
Én biztos hogy még oldalt is raknék merevítést, ahogy az enyémet készítő szaki mondta az oldalakat elől nem tartja semmi az könnyen eldurranhat 😁
ebben max 150 liter víz lesz, kb 25 cm magas vízoszloppal
a videón a srác 1/4" üveget emleget, az 6-os és több vizet tett bele, mint én fogok
az alu szellőző+tolóajtó sín lesz az első merevítés elvileg

nekem sincs tapasztalatom, most szerzem élesben, szóval a fentiek mögé kérdőjel is tehető...
megköszönök minden véleményt
 
Back
Oldal tetejére