• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Új vagyok, kérdésem van

Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni.
December elején elindítottam az ajándékba kapott 160 literes akváriumomat, és hozzá az alábbi technikai felszerelést:
Odyssea T5 DUAL lámpa DP 90/100 2X39W,
Atman AT-F304 belső szűrő
Atman AT 200 vízmelegítő
Az aksiba (most már egyre inkább bánom) nem került táptalaj, csak aljzat (apró szemű kavics), egy jól kiáztatott vasfa és kisebb-nagyobb díszkövek és a növények.
Az akvárium beüzemelés után 1 hónapig lakók nélkül üzemelt:
Easy Life ProFito általános növénytáp és Easy Life Easy Carbo - a folyékony CO2, mindkettő a javasolt adagolás szerint.
Majd január végén jöttek a lakók is:
22 kék neon, 2 anci, 1 apistoloricaria, 2 páncélos harcsa, 2 vitorlás, 2 kék és 2 gyöngy gurámi, 5 szumátraii díszmárna (ebből 3 zöld változat), 2 sisak csiga.
Az állatkereskedésben azt mondták nem lesz gond. Azóta látom, hogy a márnákkal csak az van. Tündériek, játszanak, de a többiekkel nem jönnek ki sajnos.
Mikor elfogyott az első adag ProFito (április volt) más növénytápot vásároltam (ezt is tudom már, hogy nagy hiba volt), és a növények napról napra egyre inkább sorvadtak el. És a fátyolúszós majd később a sima ancim bánta. :(
Azóta visszaálltam a ProFitora, de nem az igazi azóta sem a helyzet. Mit javasolnátok? Hogy tudom javítani az eddig felhalmozott hibákat? Jelenleg azon a ponton vagyok, hogy újra kellene kezdeni az egészet.
Kidobnam a talajt, tennek bele taptalajt, ra fedo reteget rendes aljzatbol. Kidobnam a belso szurot, es vagy csak keves fenyt kedvelo novenyeket tartanek, vagy ha masban gondolkozol erositenem a vilagitast. Az akvarium gondolom 100x40x40 ennel a magassagnal keveslem a 2 csovet.
Vennek kulso szurot rendes szuroanyaggal. Igy kezdenek.
Szerk: a tapozast megtartanam a mic mac-al. Mac-bol kevesebb kell.
 
Ez egy hosszu beszelgetes lesz, mire kihamozod a baj forrasat. A profito egy mikro noveny tap. A carbot nem adagoltad tul. A Green Aqua Micro Macro sokkal jobb novenytap, attol nem dogolhetnek a halak, max eletre ternek a novenyek. Hacsak bele nem borult. Itt mas problemat kell keresni.
Borulni nem borult :)
Kidobnam a talajt, tennek bele taptalajt, ra fedo reteget rendes aljzatbol. Kidobnam a belso szurot, es vagy csak keves fenyt kedvelo novenyeket tartanek, vagy ha masban gondolkozol erositenem a vilagitast. Az akvarium gondolom 100x40x40 ennel a magassagnal keveslem a 2 csovet.
Vennek kulso szurot rendes szuroanyaggal. Igy kezdenek.
Szerk: a tapozast megtartanam a mic mac-al. Mac-bol kevesebb kell.

Sajnos én is erre gondoltam. És milyen, táptalajt, fedőt, külső szűrőt ajánlanál? Valamint még az kardinális kérdés, hogy a halakkal mit csinálok addig? Mert ha újrakezdem, akkor gondolom ismét kell az a pár hét, mire beáll a dolog.
 
Borulni nem borult :)


Sajnos én is erre gondoltam. És milyen, táptalajt, fedőt, külső szűrőt ajánlanál? Valamint még az kardinális kérdés, hogy a halakkal mit csinálok addig? Mert ha újrakezdem, akkor gondolom ismét kell az a pár hét, mire beáll a dolog.
Ezert irtam, hogy hosszu lesz
Itt ugye minden informacionak szinte kulon topikja van.
Vagy egy egyszerubb lepes, keszits naplot, es ha aktiv tagja maradsz a forumnak, a naplodban, minden kerdes valaszra talal. Sokan kovetnek es segitenek. Csak ehhez aktivnak kell lenni, es akar annak is maradni.
Mindent a raforditani valo kereted szab meg. Minden van olcsobban, dragabban, de a magasabb ar nem feltetlen a jobb hasznalhatobb minoseget tukrozi. Szuresbol minimum tetra ex 1200. Annal csak erosebb vagy nagyobb. Szuroanyagbol minimum eheim substrat. Talajban sajna segiteni nem tudok.
 
Ezert irtam, hogy hosszu lesz
Itt ugye minden informacionak szinte kulon topikja van.
Vagy egy egyszerubb lepes, keszits naplot, es ha aktiv tagja maradsz a forumnak, a naplodban, minden kerdes valaszra talal. Sokan kovetnek es segitenek. Csak ehhez aktivnak kell lenni, es akar annak is maradni.
Mindent a raforditani valo kereted szab meg. Minden van olcsobban, dragabban, de a magasabb ar nem feltetlen a jobb hasznalhatobb minoseget tukrozi. Szuresbol minimum tetra ex 1200. Annal csak erosebb vagy nagyobb. Szuroanyagbol minimum eheim substrat. Talajban sajna segiteni nem tudok.

Köszönöm a tippeket! Évek óta olvasgattam cikkeket, hogy majd ha lesz egyszer egy ekkora álom-akváriumom,miket kellene, hogyan kellene... stb. De mindig oda jutottam, hogy ahány cikk annyi féle lehetőség van, és a kereskedésekben is mindenki mást mondott a kezdeteknél. Igazából teljesen elvesztem a vélemények és a lehetőségek között. De egyre inkább valóban rá kell jöjjek, hogy itt sokszor a saját tapasztalat a meghatározó. Hát most megtapasztaltam. :( Augusztusra tervezem az egész újra indítását, de most ismét azt érzem, hogy ott vagyok ahol elkezdtem: egy nagy kérdőjelnél. Sőt, még hátrébb, mert itt vann közel 40 éhes száj, akikkel valamit kezdenem is kell, amíg az akvárium és az egész rendszer újra össze nem áll.
 
Köszönöm a tippeket! Évek óta olvasgattam cikkeket, hogy majd ha lesz egyszer egy ekkora álom-akváriumom,miket kellene, hogyan kellene... stb. De mindig oda jutottam, hogy ahány cikk annyi féle lehetőség van, és a kereskedésekben is mindenki mást mondott a kezdeteknél. Igazából teljesen elvesztem a vélemények és a lehetőségek között. De egyre inkább valóban rá kell jöjjek, hogy itt sokszor a saját tapasztalat a meghatározó. Hát most megtapasztaltam. :( Augusztusra tervezem az egész újra indítását, de most ismét azt érzem, hogy ott vagyok ahol elkezdtem: egy nagy kérdőjelnél. Sőt, még hátrébb, mert itt vann közel 40 éhes száj, akikkel valamit kezdenem is kell, amíg az akvárium és az egész rendszer újra össze nem áll.
Indits naplot, kapsz segitseget es sikerulni fog.
 
6129E428-8A4C-4CB5-BA54-1C6685247A3F.jpeg 47D8B993-E824-4AA4-B2B9-A357C51297C5.jpeg Sziasztok! Volt már valakinek ilyen?
Fehér színű nagyon vékony valamik mintha férgek lennének. Mi lehet ez???
Remélem valaki tud nekem segíteni mit lehet tenni hogy kiírtsam őket.
Képet is felrakok.
 
View attachment 58405 View attachment 58406 Sziasztok! Volt már valakinek ilyen?
Fehér színű nagyon vékony valamik mintha férgek lennének. Mi lehet ez???
Remélem valaki tud nekem segíteni mit lehet tenni hogy kiírtsam őket.
Képet is felrakok.
Szerintunk tok jol nez ki.
Egyebkent slime mold.
Nalunk a munkahelyi akvaban jelent meg tavaly, amikor a kollegakra bíztuk a tapozast, kajaltatast, vizcseret. Tuletettek, rendszertelenül tapoztak es nem csereltek vizet, nem takaritottak szurot. Egy het alatt eltunt, miutan ezt rendbe tettuk. :)
 
Szerintunk tok jol nez ki.
Egyebkent slime mold.
Nalunk a munkahelyi akvaban jelent meg tavaly, amikor a kollegakra bíztuk a tapozast, kajaltatast, vizcseret. Tuletettek, rendszertelenül tapoztak es nem csereltek vizet, nem takaritottak szurot. Egy het alatt eltunt, miutan ezt rendbe tettuk. :)
Köszönöm a gyors reagálást.
Pedig csak egy hónapja lett indítva az aki. A vízcserék rendszeresek. A tápozás az naponta easy carbo és egy héten egyszer 2ml Green Aqua Micro macro növénytáp.
És vannak benne ilyen fonálszerű fehér férgek is azok is eltűnnek majd?
 
Köszönöm a gyors reagálást.
Pedig csak egy hónapja lett indítva az aki. A vízcserék rendszeresek. A tápozás az naponta easy carbo és egy héten egyszer 2ml Green Aqua Micro macro növénytáp.
És vannak benne ilyen fonálszerű fehér férgek is azok is eltűnnek majd?
Ok pedig a nematodak. Nalunk 2 db rasbora tuntette el oket veglegesen.
 
Sziasztok,

Régóta követem ezt a fórumot és rengeteg gyönyörű akváriumot láttam eddig.
Gyerekkoromban nekem is volt egy, és eljött az idő, hogy újra belekezdjek. A teljes tudatlansággal indulok neki majd ennek az új akinak, így nagyon sok segítségre lenne szükségem. Remélem segítetek is majd. :)
Van egy kislányom és szeretne valami háziállatot, amit gondozhat, etethet, stb.
Én meg nagyon régóta szeretnék újra akváriumot így gondoltam akkor lehetne mindenki boldog.

Sajnos idő szűkében - a gyereknek ebben a hónapban lesz a szülinapja - szeretnék venni egy kezdő szettet, ami indulásnak jó lehet. De fogalmam sincs, hogy milyet kellene.
Nyílván növényes lesz a cél, de még nagyon sokat kell ahhoz tanulnom újra erről a világról mire elérek arra a szintre hogy PH-t tudjak mérni. :)
Egy kisebb akit indítanék 50-60L és tanácsot szeretnék kérni leginkább szűrő ügyben hogy mi lenne hozzá a jó. Opti-t szerettem volt venni, de be kell látni, hogy a szüleim nem milliomosok, és én sem dolgozom a parlamentben.
Így marad a sima üveg. Külső vagy belső szűrő? Típus javaslatoknak is nagyon örülnék. Nézegettem szetteket, de mindhez belső szűrőt adnak. Vagy jó lesz az egy ideig?
Tanácsot szeretnék kérni tőletek, hogy mit lehet érdemes megvenni. 40-50e HUF van jelenleg a szettre. És apránként jönnének a fejlesztések, miközben én is fejlődök. :)
Elnézést hogy ide írtam mindezt. Akartam nyitni egy naplót, de sajnos még nem vagyok rá jogosult. Pedig rengeteg lesz a kérdés és remélem a válasz is :)

Szép napot mindenkinek.
 
Szia
A gyári szetteket felejtsd el.
Külső szűrőből olyat nézz 60 literhez, amibe belefér legalább 3 liter szűrőanyag. A típus ajánlást kihagynám, megbízhatóság, szervizeltethetőség, alapzaj, kezelhetőség (csapok stb) és egyéb paraméterek alapján válassz igényeid és pénztárcád szerint.
Az üveg méreteit úgy válaszd meg, hogy találj hozzá passzoló lámpát (hacsak nem magad készíted). Értsd: egy 50 cm széles akváriumra nagy valószínűséggel nem fogsz találni méretes lámpát, leszűkülnek a lehetőségeid kb egy függesztett Solar lámpára.
Napló nyitására biztosan nincs jogosultságod? Furcsállom. EBBEN a listában sem szerepel a korlátozás...
 
Szia
A gyári szetteket felejtsd el.
Külső szűrőből olyat nézz 60 literhez, amibe belefér legalább 3 liter szűrőanyag. A típus ajánlást kihagynám, megbízhatóság, szervizeltethetőség, alapzaj, kezelhetőség (csapok stb) és egyéb paraméterek alapján válassz igényeid és pénztárcád szerint.
Az üveg méreteit úgy válaszd meg, hogy találj hozzá passzoló lámpát (hacsak nem magad készíted). Értsd: egy 50 cm széles akváriumra nagy valószínűséggel nem fogsz találni méretes lámpát, leszűkülnek a lehetőségeid kb egy függesztett Solar lámpára.
Napló nyitására biztosan nincs jogosultságod? Furcsállom. EBBEN a listában sem szerepel a korlátozás...

Akkor meg is volt az első beégésem :)
Valóban tudok naplót nyitni. Csak nem láttam a gombot. :)
Akkor hamarosan azt is csinálok. Nagyon izgulok. :D

Megnézem a piacot és összeszedek egy "konfigot".
 
Sziasztok,

Régóta követem ezt a fórumot és rengeteg gyönyörű akváriumot láttam eddig.
Gyerekkoromban nekem is volt egy, és eljött az idő, hogy újra belekezdjek. A teljes tudatlansággal indulok neki majd ennek az új akinak, így nagyon sok segítségre lenne szükségem. Remélem segítetek is majd. :)
Van egy kislányom és szeretne valami háziállatot, amit gondozhat, etethet, stb.
Én meg nagyon régóta szeretnék újra akváriumot így gondoltam akkor lehetne mindenki boldog.

Sajnos idő szűkében - a gyereknek ebben a hónapban lesz a szülinapja - szeretnék venni egy kezdő szettet, ami indulásnak jó lehet. De fogalmam sincs, hogy milyet kellene.
Nyílván növényes lesz a cél, de még nagyon sokat kell ahhoz tanulnom újra erről a világról mire elérek arra a szintre hogy PH-t tudjak mérni. :)
Egy kisebb akit indítanék 50-60L és tanácsot szeretnék kérni leginkább szűrő ügyben hogy mi lenne hozzá a jó. Opti-t szerettem volt venni, de be kell látni, hogy a szüleim nem milliomosok, és én sem dolgozom a parlamentben.
Így marad a sima üveg. Külső vagy belső szűrő? Típus javaslatoknak is nagyon örülnék. Nézegettem szetteket, de mindhez belső szűrőt adnak. Vagy jó lesz az egy ideig?
Tanácsot szeretnék kérni tőletek, hogy mit lehet érdemes megvenni. 40-50e HUF van jelenleg a szettre. És apránként jönnének a fejlesztések, miközben én is fejlődök. :)
Elnézést hogy ide írtam mindezt. Akartam nyitni egy naplót, de sajnos még nem vagyok rá jogosult. Pedig rengeteg lesz a kérdés és remélem a válasz is :)

Szép napot mindenkinek.
Szia!

Alább összegyűjtöm neked a saját véleményeimet (ami nem feltétlenül fog egyezni a többiekével), amit fiatalabb énemnek tanácsolnék ha lehetne. :)

50 literbe még elég a belső szűrő, ha anyagi korlátja van a külsőnek (több a semminél alapon), viszont érdemes lenne betekinteni a használtan eladó külső szűrők topikjába is itt, mert a külső mindig jobb.
Gondold meg, hogy tápozni akarsz-e egyáltalán, ha nem, akkor olyan növényeket kell választani, amiknek erre nincs szüksége. Első akváriummal úgy gondolom, hogy sikerélmény kell, nem szabad kezdőként bevonzani az akvarisztika összes nyűgét, azzal hamar elriad az ember a hobbytól... szóval visszatekintve a saját nyűglődésemre, csapvíz + Anubias, Microsorum, Cryptocoryne, Bucephalandra ágon vágnék bele az egészbe, ezeknek a vízhőmérséklet is szinte mindegy, és világítás ügyében sem kell mélyen zsebbe nyúlni, így egy komplett EHEIM Aquastar szett megfelel nekik (ha érdemesnek találtatott ezeknek a növényeknek InzerZoora is, akkor jó lesz otthonra is). Minden máshoz már külön lenne érdemes vásárolni a dolgokat, mert mindenből többet igényelnek, mint amit egy olcsóbb szett tudna nyújtani. Viszont itt figyelembe kell venni, hogy nem minden akváriumi állat szereti a csapvíz keménységét. A lágyítást desztillálttal nem ajánlom. Minél kevesebb csapvizet használsz annál több ásványi anyagtól esel el, ami a növényeknek kell, tehát tápozás nélkül nem tudsz a növényeknek meg a halaknak is jót tenni. Ezt jól meg kell fontolni, hogy mi a fontosabb.
 
Nagy szivfajdalom nekem, hogy nem opti lesz, de nekem is kompromisszumokat kell hoznom.
Az üveg mérete úgy tűnik végleges: 60x30x40
Na ehhez próbálok majd kompatibilis technikát találni. A világítás valóban elég kritikus, nagyon szeretnék ledet, de az nem fog beleférni. Viszont azt majd házilag meggyártom idővel.
60-as szélességnél ahogy néztem duál 2x24W-ot kevés lesz ha növényes irányban is nyitni szeretnék, 1W/L nem jön ki. Quadot néztem, csak nem tudom hogy az eladó e még. Az viszont szélesebb mint az aki. De függesztve simán jó lehet, ha nem akkora katakrizma hogy szélesebb.
A szűrő lesz amit még el kell dönteni. És még kell várni amíg szembe is jön velem. :D
 
Nagy szivfajdalom nekem, hogy nem opti lesz, de nekem is kompromisszumokat kell hoznom.
Az üveg mérete úgy tűnik végleges: 60x30x40
Na ehhez próbálok majd kompatibilis technikát találni. A világítás valóban elég kritikus, nagyon szeretnék ledet, de az nem fog beleférni. Viszont azt majd házilag meggyártom idővel.
60-as szélességnél ahogy néztem duál 2x24W-ot kevés lesz ha növényes irányban is nyitni szeretnék, 1W/L nem jön ki. Quadot néztem, csak nem tudom hogy az eladó e még. Az viszont szélesebb mint az aki. De függesztve simán jó lehet, ha nem akkora katakrizma hogy szélesebb.
A szűrő lesz amit még el kell dönteni. És még kell várni amíg szembe is jön velem. :D
Nem akarom spamelni tovább ezt a topicot, így a továbbiakat a naplómban, mert van már olyanom is :) folytatom!
 
Back
Oldal tetejére