• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Terrárium Tartessos kertjei

Gondoltam nyitok egy külön naplót ennek, mert a Khlórisz kertje is nagyon elment attól aminek eredetileg nyitottam. Ahogy időm engedi írom majd a bejegyzéseket.
Az utóbbi időben nagyon megkedveltem a floráriumokat és elhatároztam, hogy a jövőben is fogok építeni hasonlókat. Amiket megtartok magamnak azok bekerülnek majd a Khlórisz kertje naplóba is. Itt magáról az építésekről és a háttér dolgokról teszek majd fel bejegyzéseket.
 
Kezdjük a régmúlttal. Kisgyerekként lenyűgöztek a szárazföldi mohák. Olvasni sem tudtam még, de nagy mohagyűjteményt csináltam. Sajna akkoriban még a fotoszintézisről nem sok fogalmam volt, így a pincébe elhelyezett moháim bár nedvesen maradtak, de fény hiányában nem élték túl. A miniatűr világok és ökoszisztémák iránti rajongásom felnőtté válásom után is megmaradt, így harminc év elteltével egy nagy fejest ugrottam a növényes akvarisztikába, és a tengeribe is belekóstoltam.
 
Viszonylag rövid idő alatt rájöttem, hogy a verseny akváriumok nem az én világom. Ehhez családi megértés és támogatottság sem volt. Ráadásul hamar megismerkedtem Waltsaddal is és beleszerettem a tudományos igényességgel megalkotott natural vonalba is. Az itthoni és az irodai nyilvánvaló korlátok miatt (saját) nagy akváriumot soha nem indítottam. Piciben azért sok mindent kipróbáltam. Mivel a sorozatos covid, háborús és ettől független gazdasági válságok el kellett hogy gondolkodtassanak a költekezési szokásaimról, ami időben egybeesett az akuttá váló időhiánnyal is, ezért pár üveget leépítettem és azokat tartottam zömében meg (tengeri kivétel), amikkel viszonylag csak kevesebbet kellett foglalkoznom. A zárt, mesterséges ökoszisztémák iránti rajongásom megmaradt. És ekkor jött az ördögi youtube algoritmus, ami folyamatosan dobálja az akváriumos és egyéb hasonló tartalmakat. :LOL:
 
Egymás után két nagyszerű youtube csatornát is megismertem.



Én a másodikat jobban szeretem. Van saját weboldala is, ahol publikált is egy könyvet. Érdemes megvenni ezt az ebookot, mert olcsó és nagyon hasznos tartalmak vannak benne. Én már csak azért is megvettem, hogy támogassam a gyereket.

 
No és akkor el is érkeztünk ahhoz a ponthoz, hogy miért is jó ez a florárium dolog.

Ad.1. Sokkal kevesebbet kell foglalkozni vele, mint egy akváriummal és mégis a szoba dísze lehet.
Ad. 2. Vízi mohákkal ellentétben a szárazföldieket kifejezetten kedvelem. Szerintem gyönyörű fajok vannak. Az egyéb kis méretű páfrányok és mindenféle mütyür növények meg egyszerűen csodaszépek.
Ad. 3. Sokkal többet lehet építeni (persze kisebbet) mint növényes akváriumból, ahogy az első pontban írtam kevesebb karbival. Szóval gondolok egyet egy borús szombat délelőtt és felvidítom magam egy kis építéssel.

Egyenlőre egy gond van csak. Az ember nyála csorog a sok gyönyörű növény láttán amit youtube videókon mutatnak, csak venni és rendelni nem igazán lehet itthon. Sőt európában is alig van hely ahonnan lehetne megfelelő választékból rendelni. Ilyen lehetett a növenyes akvarisztika a 2000-es évek elején. Remélem olvassák majd ezt GA tagok is és nyitnak majd e felé az oltári nagy piaci rés felé. Mindegy én elkezdtem megoldani a dolgot magamnak. Folyt köv.
 
Egymás után két nagyszerű youtube csatornát is megismertem.



Én a másodikat jobban szeretem. Van saját weboldala is, ahol publikált is egy könyvet. Érdemes megvenni ezt az ebookot, mert olcsó és nagyon hasznos tartalmak vannak benne. Én már csak azért is megvettem, hogy támogassam a gyereket.


Ezek nekem is kedvenc csatornáim.
Nem titkoltan a második inspirált a mini florariumomra.
Persze ezeken kívül is sok a hasonló csatorna, de ha csak eggyel még kiegészíthetném, akkor ezt tenném ide:
 
SerpaDesign-t én is nagyon kedvelem, csak soha nem tudnék olyan diy dolgokat csinálni, mert nem vagyok jó benne. :D
Mielőtt folytatnám a dolgot, gyorsan megmutatom az első hirtelen összedobott üveget. A fa mögé bal oldalt hátra majd valamelyik fajta páfrány mohát fogom rakni.

IMG_5199.jpeg
 
Szóval kicsit olyan érzés volt nézni ezeket az építés videókat, mint amikor pár éve rátaláltam a növényes akvarisztikára. Egy új világot láttam mindenféle érdekesebbnél érdekesebb növényekkel. Minden új növénynél stop a videó és gugli hol lehetne venni. Hát itthon nem. Még a csipkeharaszt fajták felhozatala is iszonyat szegényes. Terraplázán sikerült venni 2-3 növényt, de pl. Ficus quercifolia sehol nem volt… szóval tele lett a hócipőm és elkezdtem az online európai kínálatot kutatni. Főleg moha vonalon. Nagy sokára egy francia oldalt találtam ahol végre volt választék. 100 EUR feletti vásárlás esetén ingyenes szállítást kínált. Hát nosza. Ennyit bármelyik akvárium indításnál elköltök. Szóval az a terv, hogy jó előre beszereztem az építéshez szükséges alapanyagokat és növényeket és talán még sokasítani is sikerül majd őket.
Baromi jó metódussal küldték a mohákat. Lényegében enyhén ki voltak szárítva és le voltak vákumfóliázva.

IMG_5202.jpeg

Kíváncsi lennék, hogy steril zselés közegben lehetne-e őket árulni. No mindegy. Vízben beáztattam őket és betettem a helyükre. Egyenlőre a fürdőszoba padlón vannak, de télire a padlófűtés miatt ki kell találni valamit…

IMG_5203.jpeg
IMG_5204.jpeg
IMG_5205.jpeg

Ezek a növények jöttek:

Anomodon viticulosus
Hylocomium splendens
Ptilium crista-castrensis
Leptodon smithii
Campylopus pilifer
Fissidens bryoides
Thuidium Delicatulum
Plagiomnium affine
Tortella mediterranea
Bartramia pomiformis
Leucobryum G

Adiantum capillus-veneris
Ficus quercifolia
Selaginella martensii jori
 
Utoljára módosított:
Hát nem az igazi, mert túl vastag talajréteget csináltam, de (majdnem) elsőre nem rossz. Hihetetlen, hogy a csak úgy gondolat nélkül elég gagyira összedobott hardscapet mennyire feledtetni tudják a növények. Még nincs kész, hátulra páfrányokat fogok tenni.

IMG_5227.jpeg
IMG_5225.jpeg
IMG_5226.jpeg
Ajándékba lesz, feleségem szerint lámpát is kell adnom hozzá… :oops:
 
Kezdődik... Az én feleségem is meglebbentette ezt a dolgot, amikor +2 akasztós szűrőt betetetett a kosárba rendeléskor. Szerencsére az olcsó törökből. A lámpástól erősen cidrizek, nagyon rákapott a Chihire...
Háh! 😈 Nem kell vennem chihiros magnet lámpát! Jól emlékeztem hogy eldugva van még egy ilyenem. Ráadásuk kell hogy legyen még egy okos wifi usb dugaljom is az időzítéséhez. Nem olyan szép a színe, mint a chihiros, de a moháknak ez is jó.
IMG_0641.jpeg
 
Végre elkészült a növények véglegesnek tűnő helye. A rumli szobába tettem őket egy salgó polcra. Egy Chihiros B60-at ragasztottam két oldalú ragasztóval a felette lévő polc alsó felére. A lábait pillanatragasztóval ragasztottam a műanyag tartóba.

IMG_5243.jpeg

Egyetlen dologtól tartok csak. Ebben a helyiségben van a kazán is és ezért résnyire mindig nyitva van a bukó ablak télen is. Remélem bírni fogják a növények az 5-10 fokot is.

IMG_5242.jpeg
 
Készül a következő. A történet hozzá, hogy apósomnak feleségem gyerekkorában nagy, pontosabban igen nagy akváriumai voltak. Anyósom ezért dobott egy hátast amikor jött ez a hobbi nálam és igen hamar kinyilvánította, hogy náluk akkor sem lesz újra akvárium. Azóta is ezzel cukkolom, hogy majd hoz a jézuska egy szép kis növényes akváriumot nekik. Csak a villámokat szóró szem látványa miatt megéri. :ROFLMAO:
Nos a florárium az nem akvárium ugye? Főleg hogy ha minden giccsel szembeni ellenérzésem félreteszem, és rakok bele egy buddhát is. Végülis csak egy lakás dekorációs elem. :ROFLMAO: Ezt még feleségem is engedélyezte. Néha tudok meggyőző lenni. Vagy csak megunta a vitatkozást. :unsure: Esetleg úgy van vele, hogy végülis engem hajít ki az anyja szenteste floráriumostul, nem őt.:ROFLMAO:
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére