• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes The Islander

Sziasztok!
Két hónapja nem jelentkeztem, most 5 hónapos az akvárium. Az előző bejegyzésem óta sem sok minden történt.
Úgy néz ki, beállt az egyensúly. A növények egészségesek. Nincs túlpörgetve a rendszer, de azért a pilács alatt szépen jönnek a színek a bucéknál és a pinnatifidánál.
Helyenként még a tarra vágott stau is kihajtott, de látszik rajta, hogy nem ideálisak neki a körülmények, elég lassan nő és a nagyobb levelek eldeformálódnak.
Alga minimális zöld pont, ecset és cyano, ami kezelhető. Homokot sem cserélgetem már túl sűrűn, legutoljára vagy másfél hónapja töltöttem bele újat.
A vasfa helyenként még mindig taknyosodik, ezért próbáltam telepíteni pár Otocinclust. Sajnos 4 db-ból csak 1 maradt, az is inkább az üveget nyalogatja.
A zöld neon csapatom is megcsappant, a fentebb említett parazitózis továbbra is betegíti őket, már csak 6 db maradt a 20-ból... Szerencsére a fantomlazacok úgy tűnik immunisak rá. Bár szépek ezek a neonok, azért elég félősek. Lévén, hogy az akvárium központi helyen van a lakásban, elég sok stressznek vannak kitéve a halak, amit a neonok rosszabbul viselnek, gyakorlatilag mindig bujkálnak.
Jöjjenek a száraz adatok:
- fény: 7 óra/nap, 1-1 óra ramp time, 33 W (R: 75%, G: 55%, B: 65%, W: 50 %, össz. kb. 60%)
- tápozás: 3x11 ml Macro-Micro, 3x1 ml foszfátoldat (1 g/250 ml)
- carbo: 2 hónapja nem
- CO2: 100 bubi/min
- vízcsere 40 l RO/hét
- TDS: 150-190 ppm
Tápanyagszinteket egy ideje nem mértem.
Jelenlegi helyzet (CO2 mellett elég zizisek lettek a képek...):
Photo 2022. 07. 10. 20 56 07 másolat.jpg
Photo 2022. 07. 10. 20 56 53 másolat.jpg

Ja, és felkerült végre a Shade! Így már kevésbé zavaró a lámpa az esti filmezéseknél:
Photo 2022. 06. 14. 18 25 25.jpg
Nagy terveim nincsenek ezzel az akvával. Neonhalakat nem fogom pótolni, inkább több fantomlazacot szeretnék majd beletenni. Meglátjuk, meddig fog így üzemelni. Ha nagyon megunom, akkor lehet beledobok pár ramirezit, amikor már nem sajnálom, ha összehomokozzák a növényeket. Addig meg próbálom beszerezni a cuccokat a 120P medencéhez.
Köszi, hogy benéztél!
 
Sziasztok!
Rövid helyzetjelentés. 3 hónapja volt az utolsó bejegyzés (úgy látszik, egyre ritkábban jelentkezek...). Jelenleg 8 hónapos az akvárium.
Gond nélkül üzemel a rendszer. A meglévő növények szépen megerősödtek. Rávettem magam egy alapos homoktisztításra és próbáltam készíteni néhány jobb minőségű (nem telefonos) képet.
Jelenlegi állás:
DSC_0013 másolat.jpg
DSC_0024 másolat.jpg
Fény, CO2 változatlan. A pinnatifida gyengülni kezdett, ezért emeltem a tápozáson, jelenleg 3x12 ml Mac-Mic/hét. Sajnos valamiért így sem maradt meg, a nyírások után nem tudott megerősödni. A többi növény egészséges. A Bucék brutál beindultak, szinte 2 hetente ritkítanom kell őket, hogy megmaradjon a scape. Stau is majdnem kiveszett, neki sem ideálisak a körülmények, de ő a nyírást szereti, a tőcsonkokból pár hét alatt újranő. Bekerült még pár Oto, mostanra 3 db maradt meg, ők szépen lepucolták a maradék taknyot a vasfáról. Bővült a fantomlazac csapat, így ők kb. 15-en, a zöld neonok 8-an vannak. Vízcserék úgy 10 naponta mennek, nem mindig tudok hetente. Előszűrő-szűrő pucolás menetrend szerint megy.
Nehéz lenne innen továbbfejlődni, új növényt már nem nagyon tudnék hova tenni. A nagy 120 cm-es medencétől még messze vagyok, a világ jelenlegi helyzete alapján szerintem még kb. 1 év, mire belevágok. Gondolkodom egy hasonló, de kisebb, 45-60 literes biotóp jellegű ramis akváriumon (melegebb, barnább vízzel), de ahhoz is kevés a cucc, egyelőre nagyobb beruházást nem szeretnék.
Köszi, hogy benéztél!
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Rövid helyzetjelentés. 3 hónapja volt az utolsó bejegyzés (úgy látszik, egyre ritkábban jelentkezek...). Jelenleg 8 hónapos az akvárium.
Gond nélkül üzemel a rendszer. A meglévő növények szépen megerősödtek. Rávettem magam egy alapos homoktisztításra és próbáltam készíteni néhány jobb minőségű (nem telefonos) képet.
Jelenlegi állás:
View attachment 171082
View attachment 171083
Fény, CO2 változatlan. A pinnatifida gyengülni kezdett, ezért emeltem a tápozáson, jelenleg 3x12 ml Mac-Mic/hét. Sajnos valamiért így sem maradt meg, a nyírások után nem tudott megerősödni. A többi növény egészséges. A Bucék brutál beindultak, szinte 2 hetente ritkítanom kell őket, hogy megmaradjon a scape. Stau is majdnem kiveszett, neki sem ideálisak a körülmények, de ő a nyírást szereti, a tőcsonkokból pár hét alatt újranő. Bekerült még pár Oto, mostanra 3 db maradt meg, ők szépen lepucolták a maradék taknyot a vasfáról. Bővült a fantomlazac csapat, így ők kb. 15-en, a zöld neonok 8-an vannak. Vízcserék úgy 10 naponta mennek, nem mindig tudok hetente. Előszűrő-szűrő pucolás menetrend szerint megy.
Nehéz lenne innen továbbfejlődni, új növényt már nem nagyon tudnék hova tenni. A nagy 120 cm-es medencétől még messze vagyok, a világ jelenlegi helyzete alapján szerintem még kb. 1 év, mire belevágok. Gondolkodom egy hasonló, de kisebb, 45-60 literes biotóp jellegű ramis akváriumon (melegebb, barnább vízzel), de ahhoz is kevés a cucc, egyelőre nagyobb beruházást nem szeretnék.
Köszi, hogy benéztél!
Ezért érdemes volt elővenni a fényképező gépet. Nagyon szépen beérett. Kösz, hogy megosztottad velünk.
 
Sziasztok!
Épphogy beszámoltam róla, hogy milyen szépen üzemel az akvárium, amikor észrevettem, hogy egyre több Bucén és Microsoriumon jelenik meg az ecset. Jobban megnézve a Bucék és a Stauk növekedésben lévő levelei eldeformálódtak, besárgultak... Nehéz visszakeresni a kiváltó okot, mert úgy alakult, hogy egyszerre 3 nagyobb esemény is volt: 1. szűrőpucolás, Seachem Purigen csere, 2. jelentős dekorhomok csere, homok szintjében üvegpucolással, 3. makró táp bekeverése házilag az eddigiek szerint. Annyi biztos, hogy valami megváltozott a vízben, amire a növények így reagáltak. Az áramlás szemmel láthatóan nőtt a szűrőpucolás után. Elképzelhető, hogy a dekorhomok igazításánál túl sok nemkívánatos anyag került a vízbe, ráadásul a nagyobb mennyiségű homok bejuttatásával az ionösszetétel is változhatott (nem is kellett visszasóznom). Az is lehet, hogy a makró táp töménysége nem volt azonos az utoljára használtévál. Arra is gondoltam, hogy a Purigenben maradhatott klór. Amit még másképpen csináltam, az az, hogy a szűrőtisztítást nem vízcserével egybekötve végeztem, így a Mátrixot nem akváriumvízben, hanem RO vízben öblítettem át. Szerintem ez utóbbi nem okozhatott gondot.
Mindent összevetve nem vészes a helyzet, távolról nézve nem látszik a gond, de azért most pár hétre csökkentem a világítás intenzitását 10%-kal (33W -> 29 W) és igyekszem odafigyelni a heti vízcserékre. Ha nem javul a helyzet, akkor mérek makro szinteket, de lusta vagyok. :p

Ezzel párhuzamosan egy kisebb projekten is dolgoztam. Nézegetve az akvárium és a fal közötti hézagot, végre találtam egy megoldást arra, hogyan tudnám lezárni azt a rést.
Szerettem volna szárazföldi növényt az akvárium mellé/fölé, de közvetlenül az akváriumvízbe nem akartam beletenni, mert egyrészt a rögzítést nem tudtam volna esztétikusan megoldani, másrészt nem akartam, hogy elszívja a tápanyagokat a többi növénytől. Aztán arra gondoltam, miért ne lehetne odatenni egy vázát akváriumvízzel és abba gyökereztetni a növényt?
Így jött az alábbi megoldás:
Photo 2022. 11. 28. 22 41 13.jpg
Egyelőre egyszerű futókával próbálkozok, de mondjuk egy szeldelt levelű filodendron lehet, hogy mutatósabb lenne. A váza 2/3 része gyöngykaviccsal van feltöltve, ebbe ment a csere akváriumvíz, amit 2 hetente az előszűrő tisztításakor nyert "anyaggal" pótolok. A növény átlátszó műanyag orchidea támasztékra van rögzítve. Az egészet 2 db L alakban rögzített, bútorlapból készült panellal takartam le, hogy könnyen hozzáférhető legyen. Sajnos az illesztések nem pontosak, mert a bútor ezen része nincs teljesen vízszintben és amatőr barkácsolóként a bútorlapokat sem tudtam tökéletesen derékszögben rögzíteni, de teszi a dolgát.
Photo 2022. 11. 28. 22 44 19.jpg
Photo 2022. 11. 28. 22 44 48.jpg
Köszi, hogy benéztél!
 
Nagyon leleményes megoldást találtál ki @ClassicLook 👏
A Pothos (futóka) helyett valamilyen testesebb növényt tennék hátra. Pl. ami az akva másik végénél van. Csak egy téglatest alakú cserép kell. Nem rontaná a látványt (takar), és terebélyesebb lesz. A futóka idővel a lakás minden más szegletébe fog elindulni, ezért hosszútávon nem fogja azt a fílinget adni, amit szeretnél.
 
Nagyon leleményes megoldást találtál ki @ClassicLook 👏
A Pothos (futóka) helyett valamilyen testesebb növényt tennék hátra. Pl. ami az akva másik végénél van. Csak egy téglatest alakú cserép kell. Nem rontaná a látványt (takar), és terebélyesebb lesz. A futóka idővel a lakás minden más szegletébe fog elindulni, ezért hosszútávon nem fogja azt a fílinget adni, amit szeretnél.
Köszönöm a javaslatokat. Vitorlavirág biztos jól mutatna, de nem szerettem volna ugyanolyan növényt odatenni. A pothos nyilván hamar elveszíti a kompakt formáját, de talán ez a legkönnyebben tartható, így egyelőre megnézem, mit tudok kezdeni vele.
 
Sziasztok!
Sajnos közel fél éve nem naplóztam.
Munka, gyerekek és ház körüli teendők mellett nemhogy posztolni, de karbantartani is alig tudtam. A jelenlegi helyzet volt a legdurvább, majdnem 4 hétig (!) nem volt vízcsere és tápozás (A házi makro táp elfogyott, az újrakeverés pedig váratott magára kicsit...). A kötelező szűrőgenerál azért megvolt, meg 2-3 naponta azért pótoltam az elpárolgott vizet. Ellepett a zöld és ecsetalga rendesen, de a növények azért egész jól túléltek. Még süncsigák is "beszőrösödtek", sajnos egymásról nem eszik le... 😂
Az akva átlépte a bűvös 1 éves kort, kb. 14 hónapja működik a setup.
Előző posztom óta a Bucék sajnos továbbra is gyengélkednek, bár a levélolvadás/deformálódás megállt, de mégsem olyan szépek, mint az elején. Stauk sem vesztek ki, de csak néhány erőtlen tő maradt meg. Kivettem a Limnobiumot, mert már nem akartam bajlódni vele. A Microsorium kicsattanó formában van, a Limnophyla is jól érzi magát, valamint az Anubiasok is elvannak. Utóbbikat sajnos a kívántnál gyorsabban kell nyirbálnom az ecsetesedés miatt. Tápozási gondra gyanakodtam az elején, de lusta voltam tesztelni és miután később elhanyagoltam az akvát, így nem törekedtem rá, hogy kiderítsem a probléma forrását. Annyit tettem az elején, hogy kicsit lelassítottam az akvát: visszavettem a fényt (minusz 1 óra és kb. 5 W), valamint a tápot is kb. 10%-kal, remélve, hogy így kévésbé tud elszállni a rendszer. A későbbi lazább gondozás mellett nem tapasztaltam a növényeken jelentős változást, de ezzel együtt az ecsetalga is megmaradt állandó társnak, amit a Bucék sínylettek meg legjobban.
A sziget elrendezés sem pontos már: az ebédlő felőli hátsó sarkot feltöltöttem Amazoniával, hogy oda is Limnophilát tegyek, mivel eddig azzal volt a legkevesebb gondom és jól puffereli a bomlástermékek túlsúlyát. Az is cél volt, hogy az akvának ezen az oldalán kevésbé lehessen átlátni, hogy a térelválasztó funkció még jobban működjön. Kezd kicsit háromszög formája lenni a scape-nek..Ezek mellett az egyik Pothos tövet belógattam fentről, hogy összekössem az akvát a mögötte lévő vázával. Nyilván ez is beleszól a tápanyag egyensúlyba, de a ritkább vízcseréket kompenzálta kicsit.
Végül összekapartam az akvát, volt egy nagyobb nyírás, mulmozás és beszereztem egy ADA Razort, hogy könnyebben menjen az üvegpucolás (megérte!).
Jelenlegi állapot:
DSC_0008 másolat-2.jpg

Esti hangulat:
DSC_0014.JPG

Már akad segítség is ☺️
Photo 2023. 05. 14. 17 06 55.jpg
Off-topic: egyéb projektek, amik miatt most kevesebb idő jut az akvára. Lassan 2 éve, hogy beköltöztünk új házunkba, de a tereprendezés szakaszosan történik. Szeretem magunknak megcsinálni.
Kis "iwagumi" a teraszon: a járda melletti rézsű megtámasztása mészkövekkel.
Photo 2023. 05. 10. 8 50 45.jpg

Sövénytelepítés, füvesítés, fásítás, ágyások előkészítése, stb.... kicsit több meló, mind gondoltam, de alakul.
Photo 2023. 05. 12. 14 52 32.jpg

A nagy akva beindítása még várat magára egy ideig. Jó lenne, ha legalább 2 éves koráig tudnám működtetni a jelenlegi setupot, szerintem kb. 2024 tavasza tűnik reálisnak egy rescape-hez, de addig még sok más teendőm van. Igyekszem legalább a technikát apránként beszerezni.
Köszi, hogy benéztél!
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Úgy néz ki, marad a fél éves bejelentkezés... Mostanában sajnos kevés idő jut az akváriumra. Az új házunk kültéri-beltéri munkái a legtöbb szabadidőmet és energiámat elveszi.
Másfél éves múlt a setup, kicsit kezd elöregedni, de azért még mindig díszít. Az összképet a Mycrosorium uralja. Ecsetalga van rendesen, de egyébként a növények nagyrészt egészségesek.
Jelenlegi állás:
DSC_0027 másolat.jpg
Végre sikerült rendelnem még egy Chihiros WRGB 2 Pro-t, szóval folytatom az előkészületeket a nagyobb akvához.
Köszi, hogy benéztél!
 
Back
Oldal tetejére