• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Sárki

Mihályi György

Főkertész
Sziasztok,

Hosszú kihagyás után végre újra indíthattam egy üveget, immáron a saját házunkban. Sok minden prioritást élvezett apa hobbijával szemben, de azért szépen apránként beszereztem a szükséges hozzávalókat az évek alatt. Szerettem volna ezúttal mindent normálisan megcsinálni, gondolok itt arra, hogy végre nagynyomású rendszert használok, igazi szép és jó lámpával, opti akvával, stb stb.

Nyilván a scape nem egy profi munka, nem is ez volt a cél, hanem inkább az, hogy megismerjem a rendszert, a technikát, a lehetőségeket, aztán majd a dizájn, az építés, mindig egy picit jobb lesz.

Technika
45x35x30as opti
Eheim2213
Ista talaj
Twinstar lámpa
Palackos rendszer

Jelenleg 9órát világítok, 100%on, egy órával a felkapcsolás előtt már pöfög a CO2, kétnaponta tápozás, 2ml GA Mic & Mac + 1ml carbo. A tápozáson majd lehet hogy egy picit emelek, de egyenlőre, amíg a zselés növények nem hoznak submers hajtásokat, illetve nem dúsul be az aki, addig marad ez, egyenlőre nem látom szükségét.

Növények: reineckii mini / stau / MC / rotala vallichii / ludwigia sp. szuper red / anubias nana / bucék / pogo

A másfél hete indult, jelenleg itt tartunk.

IMG_20231221_232129.jpg

Köszi, hogy benéztél !
 
Ma némi pontalgára lettem figyelmes a fa tetején, itt elég intenzíven kapja a fényt, pont a lámpa alatt van, ezt nagyjából ennek tudom be. Máshol egyenlőre nem láttam. Be szaladtam a közeli akvarisztikai "szaküzletbe" tudjátok... Ez az a tipikus mindenes bolt, ahol nemhogy a növények típusáról fogalmuk sincs, de még az élőlényekről sem. Gondoltam veszek néhány csigát, de sok sikerrel nem jártam, a tucatnyi akvából 1 db élő sisak csigát sikerült találni, persze, megpróbáltak rábeszélni néhány üres csigaházra, de csak olyan csigát vagyok hajlandó megvenni, ami fel van cuppanva az üvegre. Szóval egy volt, és már melózik is.

IMG_20231223_191645.jpg

Kicsit egyébként "hiányolom" így két hét után az indító algákat... Az is baj ha nincs, az is ha van? Hogy is van ez ? :)

Köszi hogy benéztél!
 
Táptalaj nincs az egész akva alatt, inkább csak a hátsó kétharmadában :) alapvetően azt gondoltam hogy ahová most az MC-t ültettem, azt a rész üresen hagyom, de az asszony meggyőzött, hogy legyen szép gyep elöl, én pedig beadtam a derekam.

Látok némi hiánytünetet itt-ott a növényeken, ezért pont a mai naptól kezdve gondoltam, hogy naponta tolom a tápozást (2ml Mic+Mac+ 1ml carbo), plusz foszfátot is adagolok mellé (egyenlőre 1ml/nap), gondolom az aktív talaj nyeli, illetve a ludwigia csavarodott levelei, valamint a staunál a barnuló levélvégek, plusz a pontalga erre enged következtetni. Továbbá 100%on megy a lámpa 9órában, kb 2bubi /sec a CO2, így a táp igény is növekszik ( gondolom )

IMG_20231227_135331.jpg

Lehet egyébként, hogy a satu alső részei még csak most váltják a levelet, ezért ilyen...

Aztán néhány helyen az MC egyszerűen elolvadt, ennek azért nem tulajdonítok olyan nagy jelentőséget, egy megfelelő állapotban lévő akváriumban is előfordulhat ilyen.
IMG_20231227_135321.jpg

Aztán mostanság már megjelent a barna alga is, de ennek sem tulajdonítok nagy jelentőséget, majd elmúlik. Szeretnék néhány szívóharcsát, még csigát még, de sajnos most nem tudok elmenni semerre, mert sok időt töltök most a jános kórház tájékán, kicsit káosz van itthon.

Ebből adódóan, a tápotzás sem egyenletes időközönként megy, ennek feljavítása érdekében vadászok épp dózispumpát, továbbá kellene egy vízteszt készlet is, hogy a fentebb említett találgatásaimat igazolják, vagy cáfoljam :)

Az akva jobb oldala viszont szép, a pogo és a reinicki egész szépen nő. Az anubiasob és bucék egyenlőre stagnálnak.

IMG_20231227_135341.jpg

Úgyhogy najából így állunk :)

IMG_20231227_135350.jpg

Köszi, hogy itt jártál:)
 
Látok némi hiánytünetet itt-ott a növényeken, ezért pont a mai naptól kezdve gondoltam, hogy naponta tolom a tápozást (2ml Mic+Mac+ 1ml carbo), plusz foszfátot is adagolok mellé (egyenlőre 1ml/nap), gondolom az aktív talaj nyeli, illetve a ludwigia csavarodott levelei, valamint a staunál a barnuló levélvégek, plusz a pontalga erre enged következtetni. Továbbá 100%on megy a lámpa 9órában, kb 2bubi /sec a CO2, így a táp igény is növekszik ( gondolom )

Lehet egyébként, hogy a satu alső részei még csak most váltják a levelet, ezért ilyen...

Aztán néhány helyen az MC egyszerűen elolvadt, ennek azért nem tulajdonítok olyan nagy jelentőséget, egy megfelelő állapotban lévő akváriumban is előfordulhat ilyen.

Aztán mostanság már megjelent a barna alga is, de ennek sem tulajdonítok nagy jelentőséget, majd elmúlik. Szeretnék néhány szívóharcsát, még csigát még, de sajnos most nem tudok elmenni semerre, mert sok időt töltök most a jános kórház tájékán, kicsit káosz van itthon.

Ebből adódóan, a tápotzás sem egyenletes időközönként megy, ennek feljavítása érdekében vadászok épp dózispumpát, továbbá kellene egy vízteszt készlet is, hogy a fentebb említett találgatásaimat igazolják, vagy cáfoljam :)

Az akva jobb oldala viszont szép, a pogo és a reinicki egész szépen nő. Az anubiasob és bucék egyenlőre stagnálnak.

Az nem hiánytünet, csak a növények még kaptak észbe, hogy igazi, nekik való kecóba kerültek. :)
Amúgy zselés, vagy cserepes növényekkel ültetted be az akváriumot?

Szerintem jó, hogy kicsit megemelted a tápozást, mert az (is) kell a nafta és a fény mellé.

Nem kérdem, ki és mivel, de ismeretlenül is mielőbbi teljes felépülést kívánok! Neked meg kitartást, Gyuri.
 
Túl a harmadik héten.

Gondoltam,így a képek után az akvával kapcsolatban megosztok/feljegyzek néhány infót. Múlt hét közepén érkezett 4 Oto, és három darab sisakcsiga, a meglévő 1 mellé. Hihetetlen és brutális munkát végeznek, a barna algát teljesen felszámolták, illetve az ilyen-olyan apró kis szmötyiket szépen letakarítgatták a levelekről és a tereptárgyakról :) Egy fantasztikus kínai kefével megszabadítottam a fát a pontalgától, és úgy néz ki, hogy a plusz foszfát adagolás meghozta a gyümölcsét, eddig nem is akaródzik visszatérni, sem a dekorra, sem az üvegre.

Sikerült végre vásárolnom egy kis Albida Brown-t, az egyik kedvenc növényem, remélem hamar át szokik a víz alatti életre és nem fog elolvadni nekem :) szerettem volna egy kis rotala sp. Green-t is, de természetesen azt elfelejtettem venni a GA-ba, de szerintem tudatalatt szándékos volt, hogy újra mehessek 😅

A skimmeremmel kűzdök.. sajnos nem mai darab, a tappancsok már nem az igaziak, és elég bénán lóg az akvában. Szerencsére az időkapcsolója is beadta a kulcsot, így most akad némi hártya a vízen.

Aztán leszedtem a garnéla védő hálót a szívóágról, így sokkal esztétikusabb a látvány, egyenlőre nem tervezek ebbe az üvegbe garnélákat, pedig inkább azt a vonalat érzem a magaménak. Helyette, úgy néz ki, hogy Galaxy razbórák jönnek majd, nemsok, br. 47 liter az akva, így 6db körül számolok. A másik lehetőség az Amanda lazac, hasonló darabszámmal. Nagyjából 1-2 héten belül szerintem már jöhetnek ők is, ha már a családi kupaktanács megálmodta a befutó fajt :)

Köszi, hogy benéztél!
 
A skimmeremmel kűzdök.. sajnos nem mai darab, a tappancsok már nem az igaziak, és elég bénán lóg az akvában. Szerencsére az időkapcsolója is beadta a kulcsot, így most akad némi hártya a vízen.
Nekem is van ilyen skimmerem és jobban szeretem, mint az Eheimet.
A tapikorong egyike nekem is "bekeményített". Úgy hidaltam át a problémát, hogy felülre raktam azt, ami tart, így nem bukik orra a skimmer. Próbáld ki, hátha Neked is bejön.
 
Nekem is van ilyen skimmerem és jobban szeretem, mint az Eheimet.
A tapikorong egyike nekem is "bekeményített". Úgy hidaltam át a problémát, hogy felülre raktam azt, ami tart, így nem bukik orra a skimmer. Próbáld ki, hátha Neked is bejön.
Ez eszembe sem jutott :) köszi, jó ötlet :) Elvileg @Iron1 nemsokára megoldja a problémámat, már egyeztettünk egy OF skimmer ügyében, ami azért is lesz szuper, mert az alján nyomja ki a szűrt vizet, így nem fognak többé hanyatt vágódni a rotalák hátul :)
 
Back
Oldal tetejére