• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Rejtélyes természet

Tegnap meglátogattam egy ritkaságot: az ország egyetlen, valamint Európa egyik legnagyobb tamariska fáját.
FA Tamarix.jpg
Abból a szempontból nem ritkaság, hogy kertészeti árudákban lehet kapni, cserjeként árulják.
Igenám, de ez a fává "cseperedett" egyed közel 80 éves, magassága meghaladja a 20 métert.
 
Utoljára módosított:
Ritkaságot fotóztam még májusban: az egyik szégyenlős kukactestűm szexin feszít teljes hosszában, pompázatosan.
Azóta sem csinálta ezt egyik sem, inkább nindzsásan viselkednek, ahogy kell.
Egyik kedvenc halam.
 

Attachments

  • 20220501_095529.jpg
    20220501_095529.jpg
    219.6 KB · Megtekintések: 34
A mieink a kóbor macsekoknak kihelyezett kajára mennek rá mindig. Van, hogy hárman egyszerre. Itt most az egyik másfele kószál :)
ha etetitek őket úgy könnyű megtalálni :D Éjjel vicces azért kifigyelni őket a gyerekekkel. a "legviccesebb" rávenni őket, hogy csendben...
Ez a nappali kép nekem a fűnyírás miatt sikerült... pedig igyekeztem távol maradni a lakhelyüktől, de mégis előjött utána.
 
A legnagyobb apróhirdetéses oldalt nézegetve sokszor elcsodálkozom, hogy a halakban micsoda élniakarás, micsoda erő rejtőzik.
Első képen egy 54 literes akváriumot kínálnak eladásra. Ez oké. De a lakók már annyira nem... 4 óriás, velük érkezik 3 Ancistrus is. Ajándékba. Remek.

A második csoda egy nettó 25 literes halászleves kondér, benne 20-nál több (!!!) xifóval, 4 Ancival, egy szusiétteremnek 2 hétre elég algával, ""felszerelve""!

És ezek a halak élnek! Élni akarnak, küzdenek, szenvednek, de élnek.
 

Attachments

  • Screenshot_20220609-191425_Chrome.jpg
    Screenshot_20220609-191425_Chrome.jpg
    783.2 KB · Megtekintések: 20
  • Screenshot_20220609-192050_Chrome.jpg
    Screenshot_20220609-192050_Chrome.jpg
    463.6 KB · Megtekintések: 19
A legnagyobb apróhirdetéses oldalt nézegetve sokszor elcsodálkozom, hogy a halakban micsoda élniakarás, micsoda erő rejtőzik.
Első képen egy 54 literes akváriumot kínálnak eladásra. Ez oké. De a lakók már annyira nem... 4 óriás, velük érkezik 3 Ancistrus is. Ajándékba. Remek.

A második csoda egy nettó 25 literes halászleves kondér, benne 20-nál több (!!!) xifóval, 4 Ancival, egy szusiétteremnek 2 hétre elég algával, ""felszerelve""!

És ezek a halak élnek! Élni akarnak, küzdenek, szenvednek, de élnek.
Na ezek a haltartók, mi meg akvaristák vagyunk.
Szó se róla, mi is így kezdtük, legalábbis az öregebbek: 5 literes dunsztosüveg, sóder, egy szál Vallisneria meg 3-4 Guppy. De mi több ismeretre vágytunk, és megtanultunk egy-két dolgot. A hirdetők meg maradtak a fejlődési folyamatuk rajtvonalánál.
 
Na ezek a haltartók, mi meg akvaristák vagyunk.
Szó se róla, mi is így kezdtük, legalábbis az öregebbek: 5 literes dunsztosüveg, sóder, egy szál Vallisneria meg 3-4 Guppy. De mi több ismeretre vágytunk, és megtanultunk egy-két dolgot. A hirdetők meg maradtak a fejlődési folyamatuk rajtvonalánál.
Volt 10 literes üvegben nyári pajzsosrák, ebihal, vörösszárnyú keszeg... 😃Sajnos az elsőhöz gyermekkorom óta nem volt szerencsém... Pedig érdekes jószágok voltak.
 
Na ezek a haltartók, mi meg akvaristák vagyunk.
Szó se róla, mi is így kezdtük, legalábbis az öregebbek: 5 literes dunsztosüveg, sóder, egy szál Vallisneria meg 3-4 Guppy. De mi több ismeretre vágytunk, és megtanultunk egy-két dolgot. A hirdetők meg maradtak a fejlődési folyamatuk rajtvonalánál.
Az első mondat nagyon tetszik, és milyen igaz! 👌
Engem is apukám tanított, ő szerencsére egy 120 literessel állított be, hátha megszeretem az akvarisztikát. Igaza lett.
Az ilyen emberek, akik levest csinálnak az akváriumból, nem is akarnak tanulni. Az aranyhalas hirdetésben legalább említi az ember, hogy "kezdik kinőni a helyüket".
Ja, 4 rántanivaló méretű aranyhal még épphogy meg tud fordulni abban az üvegben, addig szerinte működik a dolog.
 
Az aranyhalas hirdetésben legalább említi az ember, hogy "kezdik kinőni a helyüket".
Sokak fejében szerintem meg sem fordul, hogy a halak ilyesmire érzékenyek. Hol találkozik a hétköznapi ember akváriummal? Vagy felbukkan egy-egy 5l-es gömb akvárium egy cuki kis aranyhallal egy filmben, vagy esetleg az állatkereskedésben látják még a szintén zsúfolt akváriumokat. És ez az ideáll marad meg a fejekben.

Múltkor egy új kolléganövel kávézgattam, és meg is emlitettem, hogy van egy kisebb akváriumom. Azonnal mondta is: jajj egy olyan gömb azzal a narancssárga hallal?

Sokan nem tartani szeretnék a halakat (de igaz ez más állatokra is) hanem birtokolni. Gyerekkoromban én is igy voltam. Mindig mondtam, hogy mennyire szeretem az állatokat és felsoroltam az otthon tartott állatkertet... a szerencsétlen papagájok a mai napig eszembe szoktak jutni. Annyira "szerettem oket" hogy hetente kétszer is kiengedtem öket a ketrecükböl...nyilván arról volt csak szó, hogy szerettem eldicsekedni azzal, hogy még papagájom is van.
Na de mintha elkanyarodtam volna.😅
 
Sokak fejében szerintem meg sem fordul, hogy a halak ilyesmire érzékenyek. Hol találkozik a hétköznapi ember akváriummal? Vagy felbukkan egy-egy 5l-es gömb akvárium egy cuki kis aranyhallal egy filmben, vagy esetleg az állatkereskedésben látják még a szintén zsúfolt akváriumokat. És ez az ideáll marad meg a fejekben.

Múltkor egy új kolléganövel kávézgattam, és meg is emlitettem, hogy van egy kisebb akváriumom. Azonnal mondta is: jajj egy olyan gömb azzal a narancssárga hallal?

Sokan nem tartani szeretnék a halakat (de igaz ez más állatokra is) hanem birtokolni. Gyerekkoromban én is igy voltam. Mindig mondtam, hogy mennyire szeretem az állatokat és felsoroltam az otthon tartott állatkertet... a szerencsétlen papagájok a mai napig eszembe szoktak jutni. Annyira "szerettem oket" hogy hetente kétszer is kiengedtem öket a ketrecükböl...nyilván arról volt csak szó, hogy szerettem eldicsekedni azzal, hogy még papagájom is van.
Na de mintha elkanyarodtam volna.😅
Semmi baj, a papagáj a legtöbb gyerek álma, nekem is volt. Sajnos. 😐 Ma már látom, felnőtt fejjel, hogy semmiképp sem kezdenék bele madártartásba, és gyereknek sem kellett volna. A hörcsög jobban járt, könnyebb volt gondozni. 😃
A legtöbben nem is tudják, hogy gerinces állatot törvényileg tilos 30 liternél kisebb akváriumban tartani. Erre persze a hétköznapi haltartó és sajnos sokszor a boltos is telibe szarik rá, boldogan helyesel, hogy "persze, cápaharcsa szép lesz 60 literben, kicsi még, cuki, szép küllemű hal! Vigye csak!"
Viszont szerencsére találkoztam ellenpéldával is: a kereskedő a fülem hallatára tagadta meg egy vevő kérését, aki egy gyönyörű Jack Dempsey-t akart hazavinni 35 literbe. Mert hogy kicsi, és "a hal akkorára nő meg, amennyire a helye engedi".
Sokszor égnek áll a hajam az emberektől...
 
Semmi baj, a papagáj a legtöbb gyerek álma, nekem is volt. Sajnos. 😐 Ma már látom, felnőtt fejjel, hogy semmiképp sem kezdenék bele madártartásba, és gyereknek sem kellett volna. A hörcsög jobban járt, könnyebb volt gondozni. 😃
A legtöbben nem is tudják, hogy gerinces állatot törvényileg tilos 30 liternél kisebb akváriumban tartani. Erre persze a hétköznapi haltartó és sajnos sokszor a boltos is telibe szarik rá, boldogan helyesel, hogy "persze, cápaharcsa szép lesz 60 literben, kicsi még, cuki, szép küllemű hal! Vigye csak!"
Viszont szerencsére találkoztam ellenpéldával is: a kereskedő a fülem hallatára tagadta meg egy vevő kérését, aki egy gyönyörű Jack Dempsey-t akart hazavinni 35 literbe. Mert hogy kicsi, és "a hal akkorára nő meg, amennyire a helye engedi".
Sokszor égnek áll a hajam az emberektől...
Az a baj, hogy sokan úgy vágnak bele az állattartásba, hogy még a legalapvetőbb információkkal sem rendelkeznek. Egy egyszerűbb akvárium működtetése nem agysebészet, a szükséges ismereteket interneten is könnyen meg lehet találni. A legtöbben mégis sajnálnak rá 1-2 órát.
Sokszor hallottam már hasonlót kereskedésekben: "Tegnap vettünk a gyereknek egy 40 l-es akváriumot. Kérek bele egy aranyhalat, egy olyan kék halat, két pirosat, abból a sárgából is egyet, két vitorláshalat és egy pár guppit. Kellene bele még valamilyen műnövény és egy hajóroncs is, hogy szép legyen." Olyat még nem tapasztaltam sehol, hogy az ilyen igényeket ne szolgálták volna ki. Egy ilyen kaland vége előre látható. A kis helyre összezsúfolt, nem összeillő halak nem sokáig bírják. Egy darabig vesznek helyettük újakat, aztán megunja a gyerek, a szülőknek pedig nincs kedvük hozzá. Ilyenkor a túlélők mennek a wc-be, jobb esetben eladják az egész "akváriumot".
Végtelenül elkeserítő ez az egész. Más állatok tekintetében (kutyák, macskák, madarak, rágcsálók stb.) is hasonló a helyzet. Szerintem az adott kultúra fejlettségét az is mutatja, hogyan bánnak az állatokkal. Magyarország a középmezőnyben van, vannak ebből a szempontból sokkal rosszabb helyek is. Például nagyon megdöbbent az a brutalitás, ahogy az ázsiai emberek viszonyulnak az állatokhoz (tisztelet a kivételnek).
 
Back
Oldal tetejére