• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Rejtélyes természet

Jaja, én káposztapolos néven ismerem. (Nem becézzük őket, el kellene felejten a polosKA szót ilyen genyók esetében.) És tényleg a levélzöldségekben tesz kárt, amiben a káposztán kívül nálam benne van a mángold vagy a karalábé is.
Akkor bővíteném a listát a karfiollal, mert nálam azt eszik ez a polos...
((Megvan az a vicc, hogy Móricka ne becézd az állatokat... fecs, kecs, szarka...))
(Amúgy miért leszek mindenhol én a polosszakértő? :D :D :D )
szerintem teljesen jogosan kiérdemelted a róluk szóló videóiddal :D :D
 
Fúh, szerencsére ezek a lakásba nem jönnek be.

A hivatalos megnevezésük Oxidus gracilis.
Érdekes, hogy németül több mindent lehet róluk találni, mint angolul.
Invaziv száz-vagy ezerlábú, de nem kártékony, söt kifejezetten hasznos. A bomlásnak indult növényi részekkel táplálkoznak - de a magaságyásba szaró szomszédmacska ürülékéböl is boldogan lakomáznak-.
Ha nem százával tekeregnének a saláta árnyéka alatt, fel sem figyeltem volna rájuk. Viszont ekkora tömegben kifejezetten undorodom tölük -föleg, hogy olyan szaguk van, mint a meggyújtott müanyagnak -. Talán tûl finnyás vagyok, de a salátát már csak gumikesztyüben "takaritom be".
Nohát, egy másik invazív rokon. 😃Legalább a saláta megmarad. Mondjuk semmi sem történik véletlenül, ahogy ezeknek a megjelenése is okkal történik. Hogy ezt egy kicsit illusztráljam:
Gyerekfejjel az általános iskolai tankerten kívül nem láttam komposzt dombot. Mindenki égette a kerti hulladékot. Most azért más a helyzet. Felszaporodtak a ritkább lebontó rovarok. Pl. az orrszarvú bogár lárvája is ilyen. Vele együtt megjelent az ő ragadozójuk , a tőrös darázs. Gyerekkoromban sohasem láttam tőrös darazsat. 🙂
 
Akkor bővíteném a listát a karfiollal, mert nálam azt eszik ez a polos...
Technikailag egykutya a karalábéval. Ugyanígy a kelbimbó is. Annyi, hogy mind más terméshozásra nemesítették.
szerintem teljesen jogosan kiérdemelted a róluk szóló videóiddal
:D
Felszaporodtak a ritkább lebontó rovarok.
Hát még a gyakoriak. Nálam rózsabogár lárva van rengeteg. Az mondjuk hasznos, szemben a nem lebontó lótetűvel és cserebogár pajorral. BTW, horgászok jöhetnek lótetvet nézni hozzám. Minden huszadikhoz adok egy jutalom csiliszószt. :D
 
Igazából nem tudom ide illik-e, de a mondanivaló a fontos.
Nem tudom eddig miért nem jutott eszembe, de a héten a nagy melegre való tekintettel (talán a felforrt agyvíz miatt) eszembe jutott valami.
Ha másnál is kb. így néz már ki az udvar földje a meleg és szárazság miatt:
P1690891.JPG
És már a madarak is lihegnek a melegben:
P1690899.JPG
P1690928.JPG
Akkor ideje egy madáritatót, fürdőt kitenni!
Nálam egy harminc centis virágalátét lett a kiválasztott:
P1690934.JPG
A cinege 'hálás' tekintete miatt már megérte:
P1690943.JPG
Ha megtehetitek, ti is rakjatok ki egy kis vizet az állatoknak!
 
Ha megtehetitek, ti is rakjatok ki egy kis vizet az állatoknak!
Bizony rakunk mi is :) hajszál pontosan ugyanez a megoldás. csak még ki kellett mellé rakni egy kisebbet is, mert a szajkó kifürdi ebből a nagyból a vizet...

Ha már itt járok, a kerti vizipipacsos dézsából halásztuk az élőeleséget a halaknak és érdekességeket találtunk :)
ti tudjátok mik ezek? (az egyiket én sem tudom, láttam már egy videóban, csak nem találom)
IMG_20220722_212445_1.jpgIMG_20220722_212713_1.jpgIMG_20220722_212956.jpg
 
Bizony rakunk mi is :) hajszál pontosan ugyanez a megoldás. csak még ki kellett mellé rakni egy kisebbet is, mert a szajkó kifürdi ebből a nagyból a vizet...

Ha már itt járok, a kerti vizipipacsos dézsából halásztuk az élőeleséget a halaknak és érdekességeket találtunk :)
ti tudjátok mik ezek? (az egyiket én sem tudom, láttam már egy videóban, csak nem találom)
View attachment 168475View attachment 168477View attachment 168476
Szitakötő lárvái. Véletlenül se add halaidnak.
 
A második is az? :oops:
Nem, az egy másik féle szúnyog.
a harmadik képen látszanak egy kisebb szúnyoglárva társaságában.
Még elég kicsik ezek a lárvák. mivel folyamatosan halásszuk le őket, ritka a nagyobb példány.

Szóval nem kellett volna? :X3: miért nem jó nekik?
Ha maradéktalanul megették az összeset, akkor nincs baj. A gond abból adódhat, ha egy elbújt és talál olyan kaját, amitől fel tud cseperedni. Akkor már egy normál guppi sem okoz neki problémát. Félelmetes ragadozó.
 
Nem, az egy másik féle szúnyog.

Ha maradéktalanul megették az összeset, akkor nincs baj. A gond abból adódhat, ha egy elbújt és talál olyan kaját, amitől fel tud cseperedni. Akkor már egy normál guppi sem okoz neki problémát. Félelmetes ragadozó.
Akkor jó :) esélyük sincs a 20+ cápámmal szemben. A talajlakó másik kb 20 éhenkórásznak nem is jutott... Ha majd nagyobbakat is fogunk akkor darabolni is lehet... Szerintem tök jó tápanyag forrás és ingyen van.
 
IMG_20220801_184745.jpg
Icipiciparik. Ezt a négy paradicsomot ugyanarról a növényröl szedtem. Mind a négy finom, édeskés volt.
Több lehetséges tényezö okozhat apró termést:
Túl nagy höség (pipa)
Túl sok nitrát vagyület (friss a föld, valószinüleg pipa)
Stresszes növény (háromszor verte a jég, a maradék idöben 35-38fokos höség volt: pipa).


Vannak egyébként paradicsomfajták, amik egészségesen nönek ilyen picire.
Pl. az ún. Tomberry, mindössze akkorára nö mint az áfonya. Még szakácsként láttam néha- néha a nagyobb beszállitóknál, hétköznapi boltokban viszont eddig még sosem láttam.

Ismeritek a "mininarancsot", Kumquat-ot? Kevés citrusok egyike, melynek a héja is fogyasztható.

Nekem nagyon bejönnek ezek a minitermések. Pár éve lehet kapni minidinnyét és miniananászt. Praktikusnak találom öket, mert egy kisebb háztartás is képes elfogyasztani.
Régebben, a normális mérerü ananászok korában, többször rosszullétig ettem magam a gyümölcsböl, mert nem akartam pazarolni.
A 10-15kg os görögdinnyékkel szemben esélyem sem volt.
Emlékeztek még arra, amikor a multik 5-10 forintos kg áron adták a dinnyéket, és emiatt a dinnyetermelök traktorokkal lezárták Budapestet, és sokan a földre boritották a termést? Milyen egyszerüen tönkre lehet tenni családi vállalkozásokat.
 
Back
Oldal tetejére