• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY előszűrő

GaborK

Kertész szaki
Sziasztok! gondoltam nyitok egy ilyet is mert olvasom, hogy többen csináltak régi vagy gyengébb külsőből előszűrőt.

Meg is kezdem a sort, kb 1 órája megy már szépen a mezőgazdasági szűrőből barkácsolt előszűrő.

Az oka:
a szivacsokat teljesen ki szerettem volna venni a külső szűrőből (eheim 2426) mert rettentő macerás őket takarítani + kísérlet, hogy mivan ha nincs szivacs, csak bio (nem állok egyik oldalon sem, kísérletezek :) )
Viszont szerettem volna valamit, amivel közben megoldható, hogy a bio szűrőanyag (mátrix) már ne nagyon találkozzon lebegő dolgokkal és szép nyugalomban dolgozzanak benne hosszú ideig takarítás nélkül.
Plusz ha már erre jártam, az is cél volt hogy a lehető legkevésbé fogjam vissza a szűrőt, így egyetlen egy nagyon vékony szövet szűr csak, jó nagy felületen, névlegesen 250 mikron. (ez kb olyasmi méret mint a Seachem Purigen zsákja)

Elsőre úgy fest ez sikerült előszűrőt építeni, egy.. tadaa... előszűrővel. - amiből sokan Co2 reaktort építenek. (ha ez nem válik be hosszú távon, ennek is ez lesz a sorsa. :) )
Az egész egy 1" be, 1" ki - átlátszó vízszűrő ház - abban bízva hogy ezek a méretek már kellően nagyok a kis ellenálláshoz. - előtte utána 3/4re szűkítve + könyök, hogy a csöveket ne kelljen megtörni.

AMG Vízszűrő ház 9.3/4"-1" - 4800Ft
AQUA Vízszűrő betét műanyag 9.3/4" 250 Micron - 1900Ft

2x Műanyag tömlővég (menetes vég) - 1"-3/4" - 2 x 100Ft
2x Műanyag Idom (Könyök) 1" KB - 2 x 390Ft
2x saválló csőbilincs 16-28mm - 2x 170Ft

Szóval kb ugyan az a recept mint a reaktorhoz, annyi hogy itt belül nem cső megy, hanem egy vízszűrő betét. Ebből lehet venni (amit én találtam) 60tól 250 mikronig, egy nagyon hasonló szűrőházhoz van 400 mikron körüli is, ha valakinek ez is túl sűrű.

Most egyelőre örülök, hogy kész így még nem mértem vele/nélküle mit mutat a térfogatáram, de én azt hiszem ekkora méretekkel (1" cső + a szűrőház is nagy + a szűrő felület is nagy és vékony)
és TM 30 elvátolítással a külső szűrőből nem nagyon kéne, hogy változzon.

Hangja gyakorlatilag nincsen (van rajta légtelenítő szelep, ha van benne levegő, akkor csobog, szerintem a co2 reaktorok zajának egyik oka lehet..)
Már nem csöpög, de a műanyag szerelvényeket csőkulcs használattal húztam meg, ami lehet, hogy nem egészséges.. + 860 méter teflonszalag, mert ha kultúráltan tekertem fel a szalagot, akkor csepegett.)
Ami jó lenne, de nem tettem még rá, azok a csapok.


Egyelőre az lesz a takarítás menete, hogy:
1.,Külső szűrő IN - elzár
2., Akváriumból kiemel elszívó
3.,AMG ház átlkátszó alját leteker egy vödörben és boldogan pucol
4., Ház alját Visszarak majd bosszankodik hogy megint légteleníteni kell a csöveket, de örvendezik, hogy a nagy szűrőt nem kell szétszedni és kockáztatni a tömítések és bacik épségét.

A csappal ki lehetne emelni az egészet, de amég nem válik be tutira, addig költök még elzárókra :)

Ő lett az. :)

ja igen, a csövek egyelőre hosszabbra vannak hagyva mint kéne, majd ha marad az egész, akkor vágom a csöveket it. :)
 
Sziasztok! gondoltam nyitok egy ilyet is mert olvasom, hogy többen csináltak régi vagy gyengébb külsőből előszűrőt.

Meg is kezdem a sort, kb 1 órája megy már szépen a mezőgazdasági szűrőből barkácsolt előszűrő.

Az oka:
a szivacsokat teljesen ki szerettem volna venni a külső szűrőből (eheim 2426) mert rettentő macerás őket takarítani + kísérlet, hogy mivan ha nincs szivacs, csak bio (nem állok egyik oldalon sem, kísérletezek :) )
Viszont szerettem volna valamit, amivel közben megoldható, hogy a bio szűrőanyag (mátrix) már ne nagyon találkozzon lebegő dolgokkal és szép nyugalomban dolgozzanak benne hosszú ideig takarítás nélkül.
Plusz ha már erre jártam, az is cél volt hogy a lehető legkevésbé fogjam vissza a szűrőt, így egyetlen egy nagyon vékony szövet szűr csak, jó nagy felületen, névlegesen 250 mikron. (ez kb olyasmi méret mint a Seachem Purigen zsákja)

Elsőre úgy fest ez sikerült előszűrőt építeni, egy.. tadaa... előszűrővel. - amiből sokan Co2 reaktort építenek. (ha ez nem válik be hosszú távon, ennek is ez lesz a sorsa. :) )
Az egész egy 1" be, 1" ki - átlátszó vízszűrő ház - abban bízva hogy ezek a méretek már kellően nagyok a kis ellenálláshoz. - előtte utána 3/4re szűkítve + könyök, hogy a csöveket ne kelljen megtörni.

AMG Vízszűrő ház 9.3/4"-1" - 4800Ft
AQUA Vízszűrő betét műanyag 9.3/4" 250 Micron - 1900Ft

2x Műanyag tömlővég (menetes vég) - 1"-3/4" - 2 x 100Ft
2x Műanyag Idom (Könyök) 1" KB - 2 x 390Ft
2x saválló csőbilincs 16-28mm - 2x 170Ft

Szóval kb ugyan az a recept mint a reaktorhoz, annyi hogy itt belül nem cső megy, hanem egy vízszűrő betét. Ebből lehet venni (amit én találtam) 60tól 250 mikronig, egy nagyon hasonló szűrőházhoz van 400 mikron körüli is, ha valakinek ez is túl sűrű.

Most egyelőre örülök, hogy kész így még nem mértem vele/nélküle mit mutat a térfogatáram, de én azt hiszem ekkora méretekkel (1" cső + a szűrőház is nagy + a szűrő felület is nagy és vékony)
és TM 30 elvátolítással a külső szűrőből nem nagyon kéne, hogy változzon.

Hangja gyakorlatilag nincsen (van rajta légtelenítő szelep, ha van benne levegő, akkor csobog, szerintem a co2 reaktorok zajának egyik oka lehet..)
Már nem csöpög, de a műanyag szerelvényeket csőkulcs használattal húztam meg, ami lehet, hogy nem egészséges.. + 860 méter teflonszalag, mert ha kultúráltan tekertem fel a szalagot, akkor csepegett.)
Ami jó lenne, de nem tettem még rá, azok a csapok.


Egyelőre az lesz a takarítás menete, hogy:
1.,Külső szűrő IN - elzár
2., Akváriumból kiemel elszívó
3.,AMG ház átlkátszó alját leteker egy vödörben és boldogan pucol
4., Ház alját Visszarak majd bosszankodik hogy megint légteleníteni kell a csöveket, de örvendezik, hogy a nagy szűrőt nem kell szétszedni és kockáztatni a tömítések és bacik épségét.

A csappal ki lehetne emelni az egészet, de amég nem válik be tutira, addig költök még elzárókra :)

Ő lett az. :)

ja igen, a csövek egyelőre hosszabbra vannak hagyva mint kéne, majd ha marad az egész, akkor vágom a csöveket it. :)
A sűrű szövettel gondok lesznek, mert hamar el fog tömődni.
Helyedben beinvesztálnék duplacsapokba, és akkor nem kell semmilyen ágat ki-be rakni.

Nekem egy elsőszériás Ecco Pro (full Matrix-szal töltött) elé van bekötve egy öreg Hydor 10-es amibe műanyag "bioball-ok vannak, 4 db műanyag dörzsi mosogatófánk, legfelül meg egy TM30-as szivacs. Mindez egy 210 literes medencét szűr hibátlanul.

Ja, ezeket hívom mosogatófánknak:
muanyag_dorzsi_thmb.png?lastmod=1621409917.png
 
Tetszik ez a szűrőházas megoldás :) Pont nemrég kötöttem be hasonló szűrőházakkal központi szűrést, akkor nekem is eszembe jutott ez.
Kitömni szivaccsal azért nem jó ötlet mert akkor csak a felső réteg szűrne, az alsó haszontalan lenne. (mellékelek egy képet róla)
Inkább lyukas henger alakú szűrőszivacs lenne jó bele. középen meg egy szanaszét fúrt műanyag csővel megtoldani a kifolyót. (mint pl a OASE Biomaster előszűrője)
Ha már tömlő csatlakozó, akkor egy stoppos gyorscsatlakozó nem lenne jó ide? vagy az nem elég megbízható erre a célra? :)
 

Attachments

  • how-a-water-filter-works-diagram.jpg
    how-a-water-filter-works-diagram.jpg
    46.8 KB · Megtekintések: 22
köszi mindenki, a duplacsapon is gondolkodom, megmérem mi fér oda és hogyan, képen elég hosszúkásak, de tényleg megfontolom, épp az imént szedtem mert megjelent egy-két vízpötty a csatlakozásoknál és egy csap jópár perc kalandozástól mentett volna meg. :)
a gyorscsatlakozóktól úgy overall félek picit, sose volt velük szerencsém (bár nem akvárium környékén használtam és elég megkérdőjelezhető minőségűt, de nem tudom milyen a "jó", és mit tudna ebben a környezetben.. rá kell-e néha nézni..stb)

"középen meg egy szanaszét fúrt műanyag csővel megtoldani a kifolyót." :D
no ezt is meg fogom próbálni, mert a fentebbi csepegés miatt lesz 1 utam egy tömítésboltba.. hátha akad cső is.. :) viszont a szivacsot nem vinném túlzásba. Lehet ez lenne a jó megoldás csak nagyon kéne vigyázni a térfogatáramra. (Ezért gondolkodom nagyon 1 darab vékony rétegben, valami "öblös túlméretezett vödörben").

OFF:
tömítéshez.. 40 forintos tétel és nyilván nem gondoltam, hogy kell. A teflonszalagot a fém-műanyag találkozás megeszi, mintha ott se lenne..
szivacsokhoz.. látom magam holnap, ahogy tm30ból pogácsaszaggatóval próbálok hengert alkotni, az is remek kókány diy topik lenne. :)

térofgatáramra vigyázáshoz.. mert most érkezett az új akvárium - 180L és csak egy eheim 2426 van alatta, (még szinte üres, hardscape és ennyi.. ezért is kísérletezek ilyen bátran) ha nagyon elkanászodik minden, akkor van egy 600 l/h névlegessel rendelkező tartalék, de inkább csak egyet hajtanék amég minden okés. Vízcsere tuti sűrű lesz mert nem tudok kitermelni ennyi tisztított vizet egyszerre, telehordózni mindent meg szuper lenne egy panelban.. asszonypajtás is örülne. megint.

Az lenne az igazi, ha lenne ilyen szűrőház,valamilyen "szennylehúzóval", és egy csappal, ahol ez kijön, úgy, hogy közben minden más zárt térben lakik, de azt hiszem ez nagyon akvarista perverz dolog ahhoz, hogy gyártsanak ilyet :) vagy ha igen, akkor az ára lesz szép.
 
oo.. és igen. most egy kicsit fogom a fejem hogy miért rendeltem a szimpla megoldást.. :)
nagyjából meg is oldódna a takarítás probléma (talán.. ),ha az akvárium vizét erre a csapra rázúdítanám szűrési iránnyal ellentétesen.
de csak hangosan gondolkodom. és köszi a linket, egyelőre megeszem amit főztem és próbálkozom azzal ami van, de ez lassan kihívássá válik és azt hiszem a csapnak is eljön majd az ideje.. :)
 
Tetszik ez a szűrőházas megoldás :) Pont nemrég kötöttem be hasonló szűrőházakkal központi szűrést, akkor nekem is eszembe jutott ez.
Kitömni szivaccsal azért nem jó ötlet mert akkor csak a felső réteg szűrne, az alsó haszontalan lenne. (mellékelek egy képet róla)
Inkább lyukas henger alakú szűrőszivacs lenne jó bele. középen meg egy szanaszét fúrt műanyag csővel megtoldani a kifolyót. (mint pl a OASE Biomaster előszűrője)
Ha már tömlő csatlakozó, akkor egy stoppos gyorscsatlakozó nem lenne jó ide? vagy az nem elég megbízható erre a célra? :)
A stoppos gyorscsatlakozó jó ötlet (lenne). Az a baj vele, hogy kegyetlenül lefogja az áramlást. Locsolótömlőhöz, 3-6 bar nyomáshoz még elmegy, de nekünk sajnos nem lenne jó (szerintem).
 
oo.. és igen. most egy kicsit fogom a fejem hogy miért rendeltem a szimpla megoldást.. :)
nagyjából meg is oldódna a takarítás probléma (talán.. ),ha az akvárium vizét erre a csapra rázúdítanám szűrési iránnyal ellentétesen.
de csak hangosan gondolkodom. és köszi a linket, egyelőre megeszem amit főztem és próbálkozom azzal ami van, de ez lassan kihívássá válik és azt hiszem a csapnak is eljön majd az ideje.. :)
Nem állítom, hogy működik, mivel nem próbáltam még, csak tudtam, hogy van ilyen :) használják olyan mosható szűrő betéteknél, mint ami neked is van. de akkor is időnként ki kell venni megpucolni, mert alga meg minden egyéb rárakódik, amit nem lehet csak úgy visszamosni.

A stoppos gyorscsatlakozó jó ötlet (lenne). Az a baj vele, hogy kegyetlenül lefogja az áramlást. Locsolótömlőhöz, 3-6 bar nyomáshoz még elmegy, de nekünk sajnos nem lenne jó (szerintem).
Igazad van, jobban belegondolva. És én sem kockáztatnám, hogy szétugorjon.
 
A stoppos gyorscsatlakozó jó ötlet (lenne). Az a baj vele, hogy kegyetlenül lefogja az áramlást. Locsolótömlőhöz, 3-6 bar nyomáshoz még elmegy, de nekünk sajnos nem lenne jó (szerintem).
Tökéletesen egyetértek. Aki szedett szét stoppos gyorscsatlakozót, az azt is láthatta, hogy mekkora áramlási akadály van beépítve... Megkockáztatom, hogy az 1' nagytestvér is fogná a szűrőt.
Az lenne az igazi, ha lenne ilyen szűrőház,valamilyen "szennylehúzóval", és egy csappal, ahol ez kijön, úgy, hogy közben minden más zárt térben lakik, de azt hiszem ez nagyon akvarista perverz dolog ahhoz, hogy gyártsanak ilyet :)
Anno gyártottam ilyen előszűrőt 50cm hosszú 110-es átmérőjű szennyvízcsőből. Egy szivacshenger volt benne, egy alsó zagyleengedő csapot is csináltam, ami arra volt jó, hogy a nagyobb szivacsra fel nem tapadt trutyit, meg a fogságba esett garnikat kiengedjem. A takarítás miatti szétszedést ettől még nem úszod meg, csak egy kicsit kitolod. A szűrőben lévő bacik olyan trutyit termelnek, ami összetapasztja a számukra jó táplálékot(mulm) és feltapad a szivacsra, hálóra, akármire. A vízáramlás mefordításával sem jön ki belőle csak egy része. Summa-summárum: olyan előszűrőt kell csinálni, ami könnyen kivehető a szűrő elől, illetve könnyen szét is vehető a takarítás végett. 🙂
 
Back
Oldal tetejére