• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes akvárium szűrő nélkül

Igazad lehet, az aquapónia ihletett engem igazából. Ott vízcsere mentes a dolog, csak a parolgast pótolják . Ezért is keresgélek ebben a témában
 
Egyre inkább nem értem :) Cserélgetjük a vizet, közben utána tápozunk, holott minden ott van csak leengedjük a lefolyón :) Most azt tervezem, hogy 300 litrtesnél csökkentem a vízcsere periódusokat, és a tapozast.
Ez két teljesen különböző irányvonal.
- Az egyik szerint, egy csepp természetet szeretnénk a lakásunkba varázsolni, lehetőleg mindent meghagyni, hogy a saját útján fejlődjön. A lehető legkevésbé beavatkozni a dolgok folyamatába. ....és lám, működik!
- A másik út, a növények minél gyorsabb növekedésre serkentése, illetve olyan fajok tartása, ami csak a lelőhelyük speciális körülményei között marad életben. Ezt extra mennyiségű táppal és egyéb technikák alkalmazásával lehet elérni. Hogy egyébként mi értelme van speciális tartást nem igénylő növényeket tápokkal, CO2-vel, reflektor erősségű fénnyel túlhajtani, "bubuzásra" serkeneteni, azt nem tudom megmondani. Talán egy "növényes" akvaristát kérdezz...
 
Ez tetszik, hogy természetesen hagyjuk fejlődni a dolgokat. Mert amit kiöntűnk a lefolyóba talán nem is méreg . Persze értem azt is, hogy bizonyos fajoknak magasabb igénye van. Nekem halak is annak, ezért némiképp bonyolultabb lesz a dolog, de kicsit rápróbálok. Nem akarom a külső szűrőt kikapcsolni, csak vízcsere periódusokat kinyujtani.
 
Ez tetszik, hogy természetesen hagyjuk fejlődni a dolgokat. Mert amit kiöntűnk a lefolyóba talán nem is méreg . Persze értem azt is, hogy bizonyos fajoknak magasabb igénye van. Nekem halak is annak, ezért némiképp bonyolultabb lesz a dolog, de kicsit rápróbálok. Nem akarom a külső szűrőt kikapcsolni, csak vízcsere periódusokat kinyujtani.

Mielőtt ebbe belefogsz, szerintem érdemes a Walstad könyvet elolvasni, itt megtalálod a részleteket, hogy ezek az akváriumok hogyan működnek.
Ilyen -low tech- akváriumoknál a növények és a - megfelelő - talaj a biológiai szűrők. A talaj (föld) nem csak dekoráció, hanem fontos része az ilyen rendszerű akváriumnak. A talaj (föld) macro és micro elemeket tartalmaz és szerves anyaga révén C-t is ad le a növények számára (amiből a növényeknek a többi macro elemhez képest legtöbbre van szükségük). A föld a vízoszlop szűréséhez is hozzájárul. Ha nem megfelelően telepítesz egy ilyen akváriumot, akkor a növények nem fognak jól fejlődni, növekedni, ami akár a halak, garnélák pusztulásához vezethet.

Szóval a dolog sajnos nem annyira egyszerű, hogy a már meglévő akváriumban egy kicsit kevesebbszer cserélsz vizet és kevesebbet folyékony-tápozol.

Ellenben érdemes a módszernek kicsit utánanézni, végül is nem rossz, ha valaki tud egy egyszerű üvegben, mindenféle hókusz-pókusz nélkül is növényeket növeszteni.
 
Utoljára módosított:
Egyre inkább nem értem :) Cserélgetjük a vizet, közben utána tápozunk, holott minden ott van csak leengedjük a lefolyón :) Most azt tervezem, hogy 300 litrtesnél csökkentem a vízcsere periódusokat, és a tapozast.


Ha nem natural szemszögből nézzük akkor ez egy érdekes téma is lehet. (Natural aksiban nem tápozol, a földben van a fő tápanyagforrás, ami egyszer majd simán kimerül)

A növényeknek meghatározott arányban kellenek a tápanyagok, és minden akváriumban változó mértékben fogynak, így idővel elég nagy eltérések is lehetnek a vízben, ha csak adjuk a tápanyagot, de nem teszünk lépéseket, hogy az arányok is maradjanak. Ahhoz, hogy mindig jó arányban legyenek a tápanyagok, pontosan azt kell adnod a vízbe, ami elfogyott. Ez lehetetlen gyári növénytápok, gyári adagolásával. Csak is pontos mérések után, egyesével tudod pontosan pótolni azokat az anyagokat amik elfogytak, ha nem cserélsz vizet.

A vízcserével bizonyos határok között tartod a beadott tápanyagok mennyiségét, illetve a vízcserét más hatásai miatt is csináljuk.

Ez természetesen nem mond ellent a kevesebb vízcsere kevesebb táp elméletnek, ha ez nem megy extremitásba( fél évig nem cserélsz vizet pl. )
 
Egy növényt nem tudsz "túlhajtani". Az akvakertészet csak megadja a lehető legtöbb megadhatót és lám, bubizik a növény. De itt nem létezik túlhajtás, nem tudsz megtömni egy növényt mint a libát. És az értelme, hát az, hogy elképesztően gyönyörű.


Történetesen létezik túlhajtás, de példát most hirtelen a mezőgazdaságból tudok mondani. A túlzott nitrogén trágyázás megnyomja a gabonát, ami hirtelen elkezd nőni, majd, mivel nem fejlődött ki minden része egyenletesen, megdől a végén a saját súlya alatt. Valahol olyat is olvastam, hogy a hirtelen gyors, erőteljes növekedés lazább szöveteket okoz, ami által gyengébb lesz a növény ellenálló képessége.

Most ezt hirtelen nem tudom át lehet-e vetíteni az akvakertészetre, de szárazföldi társaknál létező jelenség.
 
Ok, de itt értelmezés kérdése mi a túlhajtás. Nem nagy nyomással tolod fel a gyökerén a tápanyagokat, azokat a növény magától veszi fel csak épp egyoldalúan, ami nyilván nem jó. Az akvakertészetre pedig még ennyire sem lehet mondani, hogy túl lenne hajtva. Itt egyértelműen a minden igény kielégítésén van a hangsúly természetesen, hiszen egy egyoldalúan vagy akár csak helytelenül tartott növény nem szép.
 
Nem gondoltam féléves vizcserére, továbbá a többi munka ugyan úgy megmarad. Nem lustaság csak adni akarok egy kis időt a természetnek.
 
Történetesen létezik túlhajtás, de példát most hirtelen a mezőgazdaságból tudok mondani. A túlzott nitrogén trágyázás megnyomja a gabonát, ami hirtelen elkezd nőni, majd, mivel nem fejlődött ki minden része egyenletesen, megdől a végén a saját súlya alatt. Valahol olyat is olvastam, hogy a hirtelen gyors, erőteljes növekedés lazább szöveteket okoz, ami által gyengébb lesz a növény ellenálló képessége.

Most ezt hirtelen nem tudom át lehet-e vetíteni az akvakertészetre, de szárazföldi társaknál létező jelenség.
Ezt a tulhajtast amit szoban lemodelleztel inkabb kontarkodasnak mondanam. Marmint a nitrogenes beavatkozast. Egy tervszeru noveny hajtatas akar foliaba vagy uveghazba, vagy akar szabadfoldben, ugyanugy mukodik mint az akvariumainkban. Kiszamolt mennyiseget keszitunk, es a nitrogen, foszfat, kaliumot dozisban juttatjuk a foldbe. A noveny mindent felvesz amit adsz neki, de hogy mennyit, azt csak o erzi. A szamitas azert kell, hogy ne ontsd a foldbe a sok penzt feleslegesen, vagy ne legyen keves. A nitrogentol nagyon meglodul,valoban, a tobbi viszont megadja a tapanyagot az eros szerkezethez, es dus levelzethez a felzarkozast. Amikor termest hoz, folyt-kov, hogy ne legyen u alaku a paprika, uborka stb stb.
A gabona amikor eldol inkabb mas miatt van, (szel, eso) szantofoldi kultura nem letezik harmas keverek nelkul manapsag. Senki nem kockaztatna meg, hogy kihagyjon egy evet, vagy felre tapozzon. Ha a tapozast kihagyjak, egy hektarrol annyi sem fog lejonni mint a talaj elokeszites koltsege.
 
Egy növényt nem tudsz "túlhajtani". Az akvakertészet csak megadja a lehető legtöbb megadhatót és lám, bubizik a növény. De itt nem létezik túlhajtás, nem tudsz megtömni egy növényt mint a libát. És az értelme, hát az, hogy elképesztően gyönyörű.

Ezeknél az akváriumoknál nem az a lényeg, hogy a növényeknek a növekedési ütemét maximalizáljuk. Viszont fontos, hogy a növények megfelelően, szépen fejlődjenek, hiszen ezek (is) szűrik a vizet. A bomló, pusztuló növények nem csak a feladatukat, a szűrést nem képesek ellátni, hanem terhelik, szennyezik a vizet. Egyébként nem olyan lassú a növekedés, ha megnézed a videókat, megfelelően telepített akváriumban 1-2 hónap alatt betöltik a növények a rendelkezésre álló üveget.

A módszer azoknak lehet érdekes, akiket érdekelnek az összetett biológiai folyamatok és szeretnének egy olyan low-tech akváriumot, aminek a karbantartása nem igényel sok munkát.
Ezek elég stabil rendszerek tudnak lenni, van olyan akváriumom, amihez hónapokig nem nyúltam hozzá, és minden rendben volt.

Egyik hátránya a föld talajnak, hogy nem alkalmas arra, ha valaki a növényeket nagyon gyakran szeretné mozgatni (pl hetente, havonta). Át lehet benne helyezni a növényeket, de ezt érdemes a lehető legkevesebb alkalomra korlátozni.

Viszont pár dolgot könnyen el lehet követni ilyen akvárium telepítésénél, ami szabotálja a sikert. Ezért érdemes elolvasni a (Walstad) könyvet, amiben minden le van írva.
 
Utoljára módosított:
Szerintem senki nem azért tart akváriumot, hogy a növekedést maximálizálja, hanem a szép növények miatt amik akkor szépek (mint minden élőlény) ha mindent megkap amire csak szüksége lehet. És így nőnek mint a gomba. Szerintem vitán felüli, hogy egy növényes akváriumban érzi legjobban magát egy növény.
 
Szerintem senki nem azért tart akváriumot, hogy a növekedést maximálizálja, hanem a szép növények miatt amik akkor szépek (mint minden élőlény) ha mindent megkap amire csak szüksége lehet. És így nőnek mint a gomba. Szerintem vitán felüli, hogy egy növényes akváriumban érzi legjobban magát egy növény.

Ilyen -low tech- akváriumokban a növények növekedési üteme tipikusan alacsony C(O2) miatt limitált. Bár a helyzet sokkal jobb, mintha csak egy sima üvegedényben lennének. A föld szerves anyag tartalma révén, különböző mikrobiológiai folyamatok során CO2-at le a vízoszlopba. Egyébként ez a természetben is megfigyelhető. Legtöbb tóban a CO2 szint magasabb mint ami a levegő-víz egyensúlyból adódna és a növények "elfotoszintetizálják" napközben a rendelkezésre álló C-t.

A föld az akvárium szűréséhez is hozzájárul. A föld a vízoszlopból egy csomó mindent meg tud kötni és itt számos biológiai folyamat játszódik le. Például tegyél egy sima üvegbe nitrátot (NO3) és egy olyan üvegbe, amiben van talaj (föld). Abban az üvegben, amiben van talaj, sokkal hamarabb elpucolásra kerül az NO3.

Szerintem vitán felüli, hogy egy növényes akváriumban érzi legjobban magát egy növény.

Ha maximalizálni szeretnéd a növényeid növekedési ütemét, akkor emers módszerrel gyorsabban nőnek. Pontosan emiatt, a levegőben könnyebben hozzáférnek a C(O2)-hez, mint a vízben. A talajnak ilyen esetben is lehet szerepe, például a növények tipikusan a vasat a gyökereiken keresztül, alacsony redox ("anaerob") környezetben sokkal könnyebben veszik fel, mint a vízoszlopból.

Ami szerintem lényeges szempont egy akváriumnál, hogy mennyire hajlamos az algásodásra.
 
Utoljára módosított:
Szerintem vitán felüli, hogy egy növényes akváriumban érzi legjobban magát egy növény.

Mi az a növényes akvárium? Ne tessék kisajátítani a fogalmat :) Szerintem a növényes akvárium az, ahol az akváriumban figyelünk, és teszünk annak érdekében, hogy a növények igényei (is) kielégüljenek. Ilyen értelemben egy földes walstad akvárium is növényes akváriumnak tekinthető, hisz a földet épp, hogy nekik tettük a kavics alá.

Amire te gondolsz az a high-tech növényes akvárium, ami egy típusa az ágnak.
 
Mi az a növényes akvárium? Ne tessék kisajátítani a fogalmat :) Szerintem a növényes akvárium az, ahol az akváriumban figyelünk, és teszünk annak érdekében, hogy a növények igényei (is) kielégüljenek. Ilyen értelemben egy földes walstad akvárium is növényes akváriumnak tekinthető, hisz a földet épp, hogy nekik tettük a kavics alá.

Amire te gondolsz az a high-tech növényes akvárium, ami egy típusa az ágnak.
Ilyen szempontból a high tech növényesebb mint a többi mert itt többet tesz az ember a növényekért, szóval inkább igaz erre a növényes [emoji6]. És mégegyszer. A növény nem akkor érzi jól magát ha nagyot nő, hanem ha szép egészséges. Persze ilyenkor nagyot nő, de ez nem ugyan az.
 
Ilyen szempontból a high tech növényesebb mint a többi mert itt többet tesz az ember a növényekért, szóval inkább igaz erre a növényes [emoji6]. És mégegyszer. A növény nem akkor érzi jól magát ha nagyot nő, hanem ha szép egészséges. Persze ilyenkor nagyot nő, de ez nem ugyan az.

Szerinted a fenti képeken, videókon nem megfelelően néznek ki a növények?
Szerinted minél többet dolgozik, matat valaki az akváriummal, annál - szükség szerűen - jobb lesz a halaknak, növényeknek?
 
Szerinted a fenti képeken, videókon nem megfelelően néznek ki a növények?
Szerinted minél többet dolgozik, matat valaki az akváriummal, annál - szükség szerűen - jobb lesz a halaknak, növényeknek?
Nem éppen ebben az összefüggésben, de nagyjából igen :). Ott is szépek a növények.
 
Ilyen szempontból a high tech növényesebb mint a többi mert itt többet tesz az ember a növényekért, szóval inkább igaz erre a növényes


Akkor egy walstad akváriumot hova sorolsz, ha neked az "A" növényes?
 
Back
Oldal tetejére