• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 180 L Juwel növényes

bernathg

Nézelődő
Kb 12 éves korom óta vannak akváriumaim, fater szerette volna elérni hogy felelősségteljesen gondoskodjak élőlényekről, köszönöm neki...Inkább a halakon volt a fő hangsúly, növények tőzegbe ültetve, folyami homokkal és kaviccsal fedve, később a guppik mellett bettákat szaporítottam, néha planktonozni jártam a harsányi tavakba, heti 2x tubifexet vettem az avasi halas bácsinál stb..bettákból nem sokat sikerült felnevelni de csodálatos volt látni és megtapasztalni a biológiát (buborék fészek építés, apa anyára csavarodik felviszi az ikrákat a fészekbe, apa gondoskodik a kishalakról) Aztán vegetált ez a hobbi az életemben, egészen az elmúlt téli szünetig (karácsony szilveszter között) szokásos történet, olvastam Nigro blogját....új távlatok, lehetőségek, célok nyíltak, ezúton köszönöm Nigronak, Green Aqua Team-nek és az egész akvakertész fórumnak.

A meglévő kb 45 literes low tech full algás alul szűrt, éppen hogy életben maradó növényekkel indultam. Úgy gondoltam a ház egyik dísze lehetne egy nagyobb akvárium de ezt már csak növényes akváriumként tudtam elképzelni.
Célom nem versenyen való indulás inkább a családom és nem utolsó sorban önmagam részére egy szép és igényes akvárium kialakítása. Fő motiváció az önmagammal szemben támasztott megfelelési kényszer :)

A hely ahova elképzeltem maximalizátlák a 200l akvárium méretet.
Sikerült hozzá jutnom egy németországból behozott 180l-es Juwel akváriumhoz bútorral, felszereléssel.

Világítás: 2x30W T8, kiegészítettem DIY 2x39W T5.
Szereztem egy nem túl távoli kőbányából Andezit köveket, megsúroltam, kifőztem.
Kertből 2 éve kivágott szőlő tőkéket kifőztem.
Gyári Juwel belső 600l/h szűrőt kiegészítettem: Eheim 2217 alul kék szivacs, sok siporax, felül perlon, majd 250ml Seachem Purigen.
Tervezem a belső szűrőt külsőre cserélni, nem tetszik....
Juwel szetthez kaptam CO2 rendszert: 2db kissebb palack, mágnes szelep, JBL spirál üveg diffuzor, ezt később cseréltem kerámia porlasztós üveg diffúzorra.
Táptalaj: alul Tropica Substrate 2,5l, 10l JBL manado. középen fehér dekor homok volt de a kezdeti algásodás és keveredés miatt eltávolítottam.

Nővények: Valisneria bal oldalt hátul, elől Eleocharis Parvula, középen valamilyen Cryptocorine 2 féle, ezek közül az egyik nem hasonlít arra amivé változott a növényes akváriumban :) vöröses és hullámos leveleket növesztett a sötét zöld helyett.
Szereztem még egy kicsi fajta anubiast, barteri nana lehet rákötöztem egy nagyobb szőlőtőkére, szerencsétlen a különböző algák rendesen megtalálták, tegnap kapott 10%-os hypos kezelést...rendesen odavert az ecset, agancs, zöld és még ki tudja mennyi féle algák voltak a levelein..
Van még hátul valamilyen vizi petrezselyem, Hygrophilia egyik fajtája, elég durván megduplázza önmagát egy hét alatt. Jobb oldalt van még Rotala, a fenti részeken látszik némi piros árnyalat.
Kezdetben az volt a terv hogy szőlőtőkékre kötözök jávai mohákat, sajnos nem voltak tiszták, igazából onnantól exponenciálisan nőttek az algák, a moha jelenleg száműzve van a low tech 45l akváriumban, lassan tervezem vissza tenni....
Először szőlőtőkéken fehér penész kinövések, papírforma szerint egy idő után elmúlt, megették....
Ezt követte a szűrő beállás miatt a barna fonal alga, elég durván benőtte a parvulát, napona-kétnaponta leszívtam a fű közül, andezitet akvárium ragasztóval erősítettem egymáshoz, szilikát forrás, kiszedtem a ragasztó darabokat, plusz váltottam tápot easy life profito és Green Aqua Macro-ról Green Aqua Micro-Macrora, talán a nagyobb kálium mennyiség hatással lehetett rá de erről nem vagyok teljesen meggyőződve.
Halak először 10db neon hal, majd 2db Amano garnéla, majd ahogy jöttek a gondok jöttek Oto-k, 7-ről 5-re csökkent a létszám.
Szén dioxid palack kifogyása előtt valamiért megugrik a Co2 szint, még nem tudtam rá jönni hogy miért.
Az otok nehezen tolerálják, erre jobban oda kell figyelnem.
Szereztem még 10db amano garnélát, ők 3-4cm nagysággal érkeztek de az alga tenger miatt bőség tál van előttük így szorgalmasan vedlenek. Aranyosak ahogy darálják befelé a 4 csipkedő csápjukkal az algákat.
Köszönet Varga László helyi díszhal tenyésztőnek akitől hozzájutottam még 25db neonhalhoz és 6db Galaxyhoz illetve 5db kék csíkos testvérükhöz.
Miután megérkeztek az új halak akik ugye nem kevesen vannak, jelentősen megugrott az alga szint, leginkább ecset, agancs, haj, zöld pont alga jelent meg.
A szűrő baktérium állománya nem volt felkészülve az eseményre, rendesen lehet látni ahogy a parvula között figyelnek a kicsi barna csíkok.
Kezdetben nem volt bent a belső Juwel szűrő, tehát kénytelen voltam hirtelen hadrendbe állítani, bármennyire ocsmány, másrészt a heti vízcserék mellett heti +2x kiszívtam a cuccot a parvula közül.
Az sem volt segítségemre hogy az akvárium az ablak mellett áll bár árnyékos az ablak de délelőtt sok a szórt fényt a tavasz és jó idő miatt. Napokban kapott sötét karton papír borítást az oldala és a hátulja.
Emellett a tápozás a villany felkapcsolás idejére van időzítve, hála a feleségemnek.
A nagyobb hal mennyisége miatt a macro táp felére csökkentve.

Mikor nagyon meggyűlt a bajom az algákkal úgy döntöttem a fényt és tápot leveszem, mellesleg a növények olyan durva növekedést produkáltak hogy nem győztem nyírni így CO2 mellett 2x39W ment 7 órában plusz mellette a szórt fény....amit most kiiktattam.

Jelenleg van agancs és ecset alga de igyekszem EL carboval kezelni, meglátom ki tudom-e irtani vagy az áramláson és szűrő elhelyezésen kell módosítanom illetve érzem ha a belső szűrőt cserélem nagyobb külsőre akkor könnyebben optimalizálhatom a halak által termelt amóniát.
Amit még tervezek az a garnéla állomány jelentős növelése mert azt vettem észre hogy növényes akvarisztikában csak úgy van algamentes akvárium ha a garnélák végtelen mennyiségben vannak jelen illetve az alga hegyekkel szemben megteremtenek egy optimális egyesúlyt.
Amano garnélákkal ezt elég nehéz elérni mivel nem tudnak szaporodnak édes vízben így nem tudnak alga vs garnéla egyensúlyt létrehozni. Ettől függetlenül nincs kizárva hogy a későbbiekben megpróbáljak Amanokat szaporítani már csak a kihívás és az érdekesség miatt csak találja egy olyat aki petéket hordoz. Másik verzió könnyebb út lenne a red cherry vagy vmi hasonló beszerzése olyan 20 db.

Jelenleg heti 50% vízcsere van csapvízzel de még nincs elvetve az RO készülék vásárlása csak nem vagyok arról meggyőződve hogy ez segítené az alga elleni küzdelmemet, feleslegesen meg nem szerezném megterhelni a családi vízszámlát. Később még el tudnék képzelni egy házi vízműről üzemeltetett RO készüléket...

Szeretnék még többféle növényt a későbbiekben de jelenleg az alga minimalizálására törekszem.

Ha valakinek lenne építő jellegű kritikája szívesen venném....
 
Jo lesz ez, jo lesz ez. A nagy szakik biztosan adnak valami tanacsot, de ahogy te is irtad, jatszani kell az aramlassal, ecset attol jöhet elvileg, illetve irtsad carbo-val, azt nem szereti..:)
Egyebkent szepnek tünnek a növenyeid. Remelem sikerül az algat legyürni. En most valami zöld fonallal szenvedek....nekem is friss most az inditas.
 
Igyekszem Carboval féken tartani az ecset algát de igazi megoldás úgy érzem akkor lesz ha lecserélem a Juwel belső szűrőt...
Amit még a héten változtattam az a halak etetési ideje, most akkor kapnak enni amikor a növények a legaktívabbak. Így remélem az algáknak kevesebb jut az amónia nitrit combo-ból.
Nekem is volt zöld fonal alga......talán megnyírtam a parvulát és leszívtam amit lehetett mert azon volt a legtöbb.
 
Back
Oldal tetejére