• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes akvárium szűrő nélkül

Talán azért is kevés az NPT, mert ebben a rohanó világban mindenki azonnal akarja az eredményt. Sok táp, sok fény, sok co2, jó szűrés, és 2 hét múlva olyan növénymassza van az akváriumban, hogy öröm nézni. Vagy alga, és jönnek a kérdések, segítségkérések. NPT-nél, ahogy én látom, sokkal inkább a természet ütemére van bízva, "normális" ütemű a fejlődés, ami sokszor bizony lassú, ahol szemmel látható, szemet gyönyörködtető világ csak hónapok múlva alakul ki. Amennyiben minden jól megy. Aki meg ilyen kis nyugisat alkot, az nem fogja naplózni, havi egy bejegyzés lenne, hogy igen, még mindig megy, vagy hogy épp befuccsolt a rendszer.
Egyszer majd szeretném kipróbálni, de ahhoz kell még egy állvány. :D

@Meskó, ha megnézed a korábbi hozzászólásokban a videokat, azért ezek sem annyira lassan nőnek eleinte. (Timelapse fejlődést mutat az egyik.) Robusztusabb növények 1-2 hónap alatt benövik az akváriumot. Ehhez az kell, hogy megfelelően legyenek telepítve. Alga ezekre nem jellemző, esetleg eleinte. Némi szolid (!) vízforgatás nem árt, bár van jó pár akváriumom, amiben az sincs. Skimmer jól jöhet, ha van a fiókban, és egy levegőztető sem árt, ha van elfekvőben. Attól függően, hogy halak-növények milyenek, szobahőmérséklet megfelelő lehet (én egyik akváriumomat sem fűtöm), viszont fűtés elfekvőben a fiókban nem árt.
(Például új halak darakorból kigyógyítása esetén.)
 
Utoljára módosított:
@Meskó, ha megnézed a korábbi hozzászólásokban a videokat, azért ezek sem annyira lassan nőnek eleinte. (Timelapse fejlődést mutat az egyik.) Robusztusabb növények 1-2 hónap alatt benövik az akváriumot. Ehhez az kell, hogy megfelelően legyenek telepítve. Alga ezekre nem jellemző, esetleg eleinte. Némi szolid (!) vízforgatás nem árt, bár van jó pár akváriumom, amiben az sincs. Skimmer jól jöhet, ha van a fiókban, és egy levegőztető sem árt, ha van elfekvőben. Attól függően, hogy halak-növények milyenek, szobahőmérséklet megfelelő lehet (én egyik akváriumomat sem fűtöm), viszont fűtés elfekvőben a fiókban nem árt.
Ha egyszer rászánom magam, és lesz helyem kísérletezni, akkor egy teljesen technika nélkülit szeretnék majd építeni. Sokat nézelődök, nagyon szeretem azokat az akváriumokat, ahol kinőnek a növények a vízből, vagy eleve félvízi életet élnek. Pár napja találtam egy olyat, ahol ki volt emelve, hogy semmilyen technika nincs, a fényt a nap adja, télen néha 15 fokos a víz, nyáron sokszor 35 fok feletti. Persze nem egy 10 literes medence volt, és kifejezetten olyan növényeket és állatokat válogatott össze, amik a természetben is ilyen körülmények között éltek. Ilyesmit szeretnék én is, ahol tényleg nem kell semmit bedugnom a konnektroba, hogy működjön az akvárium. Sajnos nem mostanában lesz erre lehetőségem, de tervben van. :)
 
De akkor hagy fejezzem ki a velemenyemet magarol a topikrol. Tehat en ugy vettem eszre eleg sokan nem nagyon vevok erre a szuro nelkuli, meg NPT rendszeru akvariumokra. Ha en latom rosszul javitsatok ki. Biztosan akad aki maskeppen latja. De en csak azt latom, hogy egyre tobb leiras, linkeles, van ezzel kapcsolatban. Viszont meg nem lattam egyetlen egy olyan akvariumot sem, amit itt a forumon barki ilyen rendszerrel inditott volna, tartosan nevelte volna, termeszetesen ezt olyan formaban, hogy a novenyek egeszsegesek, szepek, es aranyokban, stilusokban egy szep rendezett akvariumot lassunk. Lattam mar olyat amiben alacsony igenyu noveny massza volt, de nem volt szep. Nyilvan a szep fogalma is szubjektiv, de azert valaki tenyleg dobjon mar ossze egy Npt vagy szuro nelkuli akvat, naplozva. Mutassa meg, hogy teljesen mukodik a dolog.
Ha kevertem az NPT-t a szuro nelkulivel, elnezest, de az osszeszedett infokbol gyurtam.


Abban igazad van, hogy ez nem olyan népszerű ág, mint mondjuk az aquascaping, de azért világviszonylatban vannak követői. Ha csak ezen a fórumon mozogsz, akkor nem fogsz teljes, reprezentatív képet kapni, mert ez egy aquascaping fórum. Olyan, mintha az el natural fórumon mondanám, hogy az aquascaping nem is népszerű, mert alig látok olyan akváriumokat :)

Ezen a fórumon talán én és @Z1234 vagyunk az irányzat leghangosabb szószólói. Én naplóztam már több NPT akváriumot is a fórumon, egészen pontosan hármat:

https://akvakertesz.hu/threads/elso-el-natural-npt-akvariumom-40-literben.5463/

https://akvakertesz.hu/threads/eletem-masodik-npt-je.7096/

https://akvakertesz.hu/threads/72-literes-sorban-a-3-el-natural-akvariumom.7391/



AZ NPT az a natural planted tank, tehát kb azt jelenti h természetes (gondozású) növényes akvárium. Ennek az egyik pillére az, hogy nem szűrjük feleslegesen az akváriumot, mert a növények (jórészt) teszik meg ezt. Ez annyit tesz, hogy a halaknak és növényeknek egészséges lesz a víz, nem dúsul fel az ammónia és nitrit.

A "növényes akvárium szűrő nélkül" azt jelenti tehát, hogy forgatjuk a vizet, de nem feltétlenül kell telerakni a szűrőt mindenféle bio csodával. Sőt, néha elég csak a víz forgatása, egyesek pedig tényleg semmit nem használnak még forgatásra sem. Nekem az a vonal nem vált be.

Az, hogy nem látsz a te szemednek mérvadó NPT akváriumokat, az azzal függ össze, hogy aki NPT akváriumot indít, az nem olyan céllal indítja, mint te. Legtöbben csak egy egészséges növénymasszát szeretnének, amit viszonylag keveset kell gondozni. Aki "szképelni" akar, az nem NPT rendszert indít, mert nem teljesen alkalmas arra, amire a japán akvakertészet született.
 
Utoljára módosított moderátor által:
Olvasom, hogy föld van mint talaj ezekben az akváriumokban. Önmagában nem áll fenn egy esetleges csigainvázió veszélye ilyenkor? Azért kérdezem, mert pár éve használtam egyfajta DIY táptajt a kavics alatt, ennek alapja virágföld , hansági tözeg, és fazekas agyag. Akkoriban a Victoria regina vizinövénykertészetből rendeltem növényt és vele betelepültek apró, centi körüli hegyes házú csigák amik elszaporodását képtelen voltam kordában tartani, pedig keveset etettem, bomló növények se voltak, így csak arra tudtam gondolni, hogy a talajban találtak kaját amin megéltek. Vége az lett, hogy az egész talaj ment a kertbe mert ezernél is több lehetett benne a végén.
 
Abban igazad van, hogy ez nem olyan népszerű ág, mint mondjuk az aquascaping, de azért világviszonylatban vannak követői. Ha csak ezen a fórumon mozogsz, akkor nem fogsz teljes, reprezentatív képet kapni, mert ez egy aquascaping fórum. Olyan, mintha az el natural fórumon mondanám, hogy az aquascaping nem is népszerű, mert alig látok olyan akváriumokat :)

Ezen a fórumon talán én és @Z1234 vagyunk az irányzat leghangosabb szószólói. Én naplóztam már több NPT akváriumot is a fórumon, egészen pontosan hármat:

https://akvakertesz.hu/threads/elso-el-natural-npt-akvariumom-40-literben.5463/

https://akvakertesz.hu/threads/eletem-masodik-npt-je.7096/

https://akvakertesz.hu/threads/72-literes-sorban-a-3-el-natural-akvariumom.7391/



AZ NPT az a natural planted tank, tehát kb azt jelenti h természetes (gondozású) növényes akvárium. Ennek az egyik pillére az, hogy nem szűrjük feleslegesen az akváriumot, mert a növények (jórészt) teszik meg ezt. Ez annyit tesz, hogy a halaknak és növényeknek egészséges lesz a víz, nem dúsul fel az ammónia és nitrit.

A "növényes akvárium szűrő nélkül" azt jelenti tehát, hogy forgatjuk a vizet, de nem feltétlenül kell telerakni a szűrőt mindenféle bio csodával. Sőt, néha elég csak a víz forgatása, egyesek pedig tényleg semmit nem használnak még forgatásra sem. Nekem az a vonal nem vált be.

Az, hogy nem látsz a te szemednek mérvadó NPT akváriumokat, az azzal függ össze, hogy aki NPT akváriumot indít, az nem olyan céllal indítja, mint te. Legtöbben csak egy egészséges növénymasszát szeretnének, amit viszonylag keveset kell gondozni. Aki "szképelni" akar, az nem NPT rendszert indít, mert nem teljesen alkalmas arra, amire a japán akvakertészet született.

Tulajdonképpen ha megnézed a klasszikus ADA módszert, valamilyen szinten az NPT "High-Techesített" változata. Behozták az "aktív" talajt a high-tech akva-kertészetbe, ami akkor relatíve újdonságnak számított. Mivel CO2-t adagolnak (ha jól emlékszem Amano mester nemigazán tolta 30 ppm-el), ezért a talaj szerves anyag tartalmára nem is igazán van szükség (ami low tech esetén C(O2) forrás lehet). Így tudtak készíteni egy olyan talajt, ami a föld számos hátrányát kiküszöböli CO2 adagolt környezetben (például könnyebb növényeket átültetni). Ha megnézed a klasszikus ADA macro tápozást, N és P-vel igencsak kesztyűs kézzel bánnak, mivel az Aquasoil tartalmazza ezeket. K-t adagolnak folyékony tápban, egyébként ez az, ami nálam is ritkán el szokott fogyni NPT-ben( és nem tudom, miért). ADA előírja a heti vízcserét, viszont ennek az oka részben lehet az is, hogy a víz még kicsit se legyen sárga.
 
Utoljára módosított:
Olvasom, hogy föld van mint talaj ezekben az akváriumokban. Önmagában nem áll fenn egy esetleges csigainvázió veszélye ilyenkor? Azért kérdezem, mert pár éve használtam egyfajta DIY táptajt a kavics alatt, ennek alapja virágföld , hansági tözeg, és fazekas agyag. Akkoriban a Victoria regina vizinövénykertészetből rendeltem növényt és vele betelepültek apró, centi körüli hegyes házú csigák amik elszaporodását képtelen voltam kordában tartani, pedig keveset etettem, bomló növények se voltak, így csak arra tudtam gondolni, hogy a talajban találtak kaját amin megéltek. Vége az lett, hogy az egész talaj ment a kertbe mert ezernél is több lehetett benne a végén.

Csigák és garnélák alapvetően kedvezőek ilyen akváriumban. Nálam nem szokott zavaró mennyiségű csiga benne lenni, de ez gondolom elég relatív. Mintha eleinte, telepítés után növekedne a számuk, utána lassan idővel csökken a mennyiségük. (de lehet, hogy ezt csak én hiszem így...)
Persze ha sikerül elkerülnöd, hogy csiga ne kerüljön bele (steril növények, stb..), akkor a "semmiből" nem lesz csiga.
 
Tulajdonképpen ha megnézed a klasszikus ADA módszert, valamilyen szinten az NPT "High-Techesített" változata. Behozták az "aktív" talajt a high-tech akva-kertészetbe, ami akkor relatíve újdonságnak számított. Mivel CO2-t adagolnak (ha jól emlékszem Amano mester nemigazán tolta 30 ppm-el), ezért a talaj szerves anyag tartalmára nem is igazán van szükség (ami low tech esetén C(O2) forrás lehet). Így tudtak készíteni egy olyan talajt, ami a föld számos hátrányát kiküszöböli CO2 adagolt környezetben (például könnyebb növényeket átültetni). Ha megnézed a klasszikus ADA macro tápozást, N és P-vel igencsak kesztyűs kézzel bánnak, mivel az Aquasoil tartalmazza ezeket. K-t adagolnak folyékony tápban, egyébként ez az, ami nálam is ritkán el szokott fogyni NPT-ben( és nem tudom, miért). ADA előírja a heti vízcserét, viszont ennek az oka részben lehet az is, hogy a víz még kicsit se legyen sárga.

Vannak rokon vonások, de azért az Amano által létrehozott ág teljesen különbözik céljaiban.
 
Olvasom, hogy föld van mint talaj ezekben az akváriumokban. Önmagában nem áll fenn egy esetleges csigainvázió veszélye ilyenkor? Azért kérdezem, mert pár éve használtam egyfajta DIY táptajt a kavics alatt, ennek alapja virágföld , hansági tözeg, és fazekas agyag. Akkoriban a Victoria regina vizinövénykertészetből rendeltem növényt és vele betelepültek apró, centi körüli hegyes házú csigák amik elszaporodását képtelen voltam kordában tartani, pedig keveset etettem, bomló növények se voltak, így csak arra tudtam gondolni, hogy a talajban találtak kaját amin megéltek. Vége az lett, hogy az egész talaj ment a kertbe mert ezernél is több lehetett benne a végén.


Én annó a komposzt táptalajos akváriumomban láttam maláj tornyoscsigát. Én is megrémültem, hogy most mi lesz, de végül valamiért nem szaporodtak el.
 
Abban igazad van, hogy ez nem olyan népszerű ág, mint mondjuk az aquascaping, de azért világviszonylatban vannak követői. Ha csak ezen a fórumon mozogsz, akkor nem fogsz teljes, reprezentatív képet kapni, mert ez egy aquascaping fórum. Olyan, mintha az el natural fórumon mondanám, hogy az aquascaping nem is népszerű, mert alig látok olyan akváriumokat :)

Ezen a fórumon talán én és @Z1234 vagyunk az irányzat leghangosabb szószólói. Én naplóztam már több NPT akváriumot is a fórumon, egészen pontosan hármat:

https://akvakertesz.hu/threads/elso-el-natural-npt-akvariumom-40-literben.5463/

https://akvakertesz.hu/threads/eletem-masodik-npt-je.7096/

https://akvakertesz.hu/threads/72-literes-sorban-a-3-el-natural-akvariumom.7391/



AZ NPT az a natural planted tank, tehát kb azt jelenti h természetes (gondozású) növényes akvárium. Ennek az egyik pillére az, hogy nem szűrjük feleslegesen az akváriumot, mert a növények (jórészt) teszik meg ezt. Ez annyit tesz, hogy a halaknak és növényeknek egészséges lesz a víz, nem dúsul fel az ammónia és nitrit.

A "növényes akvárium szűrő nélkül" azt jelenti tehát, hogy forgatjuk a vizet, de nem feltétlenül kell telerakni a szűrőt mindenféle bio csodával. Sőt, néha elég csak a víz forgatása, egyesek pedig tényleg semmit nem használnak még forgatásra sem. Nekem az a vonal nem vált be.

Az, hogy nem látsz a te szemednek mérvadó NPT akváriumokat, az azzal függ össze, hogy aki NPT akváriumot indít, az nem olyan céllal indítja, mint te. Legtöbben csak egy egészséges növénymasszát szeretnének, amit viszonylag keveset kell gondozni. Aki "szképelni" akar, az nem NPT rendszert indít, mert nem teljesen alkalmas arra, amire a japán akvakertészet született.
Pont ezt nem ertem. Nem feltetlen egy japan stilusra gondoltam. Hanem egy egyseges noveny masszara. Ha nem teszt celbol akkor mibol? Ha jol ertem arra gondolsz, hogy mondjuk televagom hm-el, meg mondjuk rotalaval, az felno a felszinig es kesz?
 
Abban igazad van, hogy ez nem olyan népszerű ág, mint mondjuk az aquascaping, de azért világviszonylatban vannak követői. Ha csak ezen a fórumon mozogsz, akkor nem fogsz teljes, reprezentatív képet kapni, mert ez egy aquascaping fórum. Olyan, mintha az el natural fórumon mondanám, hogy az aquascaping nem is népszerű, mert alig látok olyan akváriumokat :)

Ezen a fórumon talán én és @Z1234 vagyunk az irányzat leghangosabb szószólói. Én naplóztam már több NPT akváriumot is a fórumon, egészen pontosan hármat:

https://akvakertesz.hu/threads/elso-el-natural-npt-akvariumom-40-literben.5463/

https://akvakertesz.hu/threads/eletem-masodik-npt-je.7096/

https://akvakertesz.hu/threads/72-literes-sorban-a-3-el-natural-akvariumom.7391/



AZ NPT az a natural planted tank, tehát kb azt jelenti h természetes (gondozású) növényes akvárium. Ennek az egyik pillére az, hogy nem szűrjük feleslegesen az akváriumot, mert a növények (jórészt) teszik meg ezt. Ez annyit tesz, hogy a halaknak és növényeknek egészséges lesz a víz, nem dúsul fel az ammónia és nitrit.

A "növényes akvárium szűrő nélkül" azt jelenti tehát, hogy forgatjuk a vizet, de nem feltétlenül kell telerakni a szűrőt mindenféle bio csodával. Sőt, néha elég csak a víz forgatása, egyesek pedig tényleg semmit nem használnak még forgatásra sem. Nekem az a vonal nem vált be.

Az, hogy nem látsz a te szemednek mérvadó NPT akváriumokat, az azzal függ össze, hogy aki NPT akváriumot indít, az nem olyan céllal indítja, mint te. Legtöbben csak egy egészséges növénymasszát szeretnének, amit viszonylag keveset kell gondozni. Aki "szképelni" akar, az nem NPT rendszert indít, mert nem teljesen alkalmas arra, amire a japán akvakertészet született.
Nah vegre. A harom link amit kuldtel, vegre azzal szembesit, hogy igy is lehet szepet alkotni. Ez az elso 3 amire azt mondom szep. Eddig olyanokat lattam ami kb a zsakba belegyurt frissen kaszalt fu-nek felelt meg.
Jol latod nem vagyok mas tipusu forumon. Csak ezen.
 
Egyébként nagy, túlméretezett biológiai szűrés egy NPT-nél problémát okozhat és sajnos szabotálhatja az akvárium működését. Szóval a nagyobb nem mindig jobb.

Elsősorban két fronton lehet problémás a nagy biológiai szűrő:

Leszámítva az indítási időszakot, ilyen akváriumban tipikusan a vízoszlopban elég kevés N-van (NH4, NO2, NO3). A biológiai szűrő versenyez a növényekkel a vízoszlopba kerülő N-ért. Amíg a talajban található és egyéb növények számára felvehető Nitrogén elég, addig valószínűleg a nagy biológiai szűrő nem okoz komoly gondot. Amúgy a legtöbb növény NH4-et preferálja más N formához képest, ami egy jó dolog, mivel NH3 mérgező (NH4 is). (tipikusan a vízinövények (!) csak akkor fanyalodnak NO3-ra, ha az NH4 és NO2 már elfogyott, ez a halak szempontjából igencsak kedvező.)

A másik front, ahol a nagy szűrű szabotálhat egy ilyen akváriumot, az a túlzott vízáramoltatás. Ugyanúgy, mintha egy pohárban ásványvizet keverjük, kihajthatja a CO2-t a vízből. Mivel egy NPT -low tech létére- olyan szerencsés helyzetben lehet, hogy több CO2 van benne, mint ami a levegő-víz egyensúlyból adódna. Ha nincs elég - a növények számára felvehető C - akkor nem tudnak növekedni és a szűrési feladatukat sem tudják ellátni. Hiába Low-Tech, C itt is egy nagyon fontos tényező, hiszen ebből van a növénynek a legtöbbre szüksége. Egyébként ugyan ilyen okok miatt nagyon erős levegőztetés is problémás lehet.

Bizonyos esetben sajnos előfordulhat, hogy lebegő részecskéket kell kiszűrni, de ilyenkor célszerű erre koncentrálni.
 
Utoljára módosított:
Nah vegre. A harom link amit kuldtel, vegre azzal szembesit, hogy igy is lehet szepet alkotni. Ez az elso 3 amire azt mondom szep. Eddig olyanokat lattam ami kb a zsakba belegyurt frissen kaszalt fu-nek felelt meg.
Jol latod nem vagyok mas tipusu forumon. Csak ezen.


Köszönöm. Én a módszerek régimódisága ellenére is próbálok mindig azért törekedni a szépségre is, mert az is fontos hogy nekem(és esetleg másoknak) tetsszen amit látok.

De, ha eldönteném hogy indulok mondjuk a HAC-on, nem NPT-t fogok indítani, mert nem ez a módszer a legalkalmasabb rá.

Nyugis, "családi" akvárium inkább ez.
 
Leszámítva az indítási időszakot, ilyen akváriumban tipikusan a vízoszlopban elég kevés N-van (NH4, NO2, NO3). A biológiai szűrő versenyez a növényekkel a vízoszlopba kerülő N-ért. Amíg a talajban található és egyéb növények számára felvehető Nitrogén elég, addig valószínűleg a nagy biológiai szűrő nem okoz komoly gondot. Amúgy a legtöbb növény NH4-et preferálja más N formához képest, ami egy jó dolog, mivel NH3 mérgező (NH4 is). (tipikusan a vízinövények (!) csak akkor fanyalodnak NO3-ra, ha az NH4 és NO2 már elfogyott, ez a halak szempontjából igencsak kedvező.)

Az, hogy a vízoszlopban mennyi N van, a táptalaj típusától is függ. Az én komposztos akváriumomban az első 1-2 hónapban a nitrát 50 ppm(!) volt, aztán fokozatosan csökkent 30 ppm (2-3 hónap)-25 ppm-5 ppm ( 4-5 hónap után). Ez a csökkenés nagyjából összefüggött a növekedési sebességgel is(és így a szén mennyiséggel is). Szóval igen, egy kevésbé erős táptalajban kevés a vízben a N, a virágföldes akváriumomban alig volt mérhető, a növények még is nőttek szépen.

Azon gondolkodtam, hogy ez a versengés mennyire befolyásolja a növényeket. Érdemben, vagy csak elméletben? Mennyivel nőhet lassabban a növény, ha a bacik által "megcsámcsogott" nitrátot kell felvenniük az ammónium/ammónia helyett? Beleírok az 5 éves tervbe egy ilyen kísérletet is.

Amúgy a savas környezetben előforduló NH4+ nagyon kis mértékben mérgező, mondhatni ártalmatlan. 7-es pH alatt tehát az ammónia inkább csak az algákat eteti, a halakra nincs érdemi hatása.
 
Az, hogy a vízoszlopban mennyi N van, a táptalaj típusától is függ. Az én komposztos akváriumomban az első 1-2 hónapban a nitrát 50 ppm(!) volt, aztán fokozatosan csökkent 30 ppm (2-3 hónap)-25 ppm-5 ppm ( 4-5 hónap után). Ez a csökkenés nagyjából összefüggött a növekedési sebességgel is(és így a szén mennyiséggel is). Szóval igen, egy kevésbé erős táptalajban kevés a vízben a N, a virágföldes akváriumomban alig volt mérhető, a növények még is nőttek szépen.

Azon gondolkodtam, hogy ez a versengés mennyire befolyásolja a növényeket. Érdemben, vagy csak elméletben? Mennyivel nőhet lassabban a növény, ha a bacik által "megcsámcsogott" nitrátot kell felvenniük az ammónium/ammónia helyett? Beleírok az 5 éves tervbe egy ilyen kísérletet is.

Amúgy a savas környezetben előforduló NH4+ nagyon kis mértékben mérgező, mondhatni ártalmatlan. 7-es pH alatt tehát az ammónia inkább csak az algákat eteti, a halakra nincs érdemi hatása.

A földben a szén, nitrogén és foszfát tipikusan szerves anyaghoz van kötve, és ezt szép lassan különböző mikroorganizmusok lebontják. Így idővel az N, C és P a növények számára felvehető állapotba kerül. NH4+-et azért szeretik a növények, mert kevesebb energiabefektetéssel tudják hasznosítani, mint a nitrátot. Gyakorlatilag cukorka nekik. A növények NH4-et nem csak el tudják pucolni, de a nitrifikációhoz képest a növények nem "termelnek" nitrátot. Algásodás egy külön történet.

Alapjában véve én egy NPT esetén tipikusan 3 időszakot különböztetnék meg:

- telepítés időszaka

Ahogy a "szárazföldi" föld víz alá kerül nagyon sok folyamat játszódik le. Kivételesen peches esetben O2-is elfogyhat az akváriumból. Ahogy írtad NO2, NH4 (és valamennyire NO3) problémás lehet a vízoszlopban. Nálam ez nem szokott gondot okozni, sima kerti földemnél már másnap berakom a halakat, de ezt jobb nem így csinálni, főleg ha ismeretlen talajt használsz. Te esetedben nyilván érdemes volt kivárni, míg a helyzet rendeződött.

- középtáv

Növények tipikusan szépen fejlődnek, halak, garnélák elvannak és a vízcserék száma kevésbé kritikus.

- hosszútáv

Esetleg növények szelektálódnak, bizonyos növények esetleg szép lassan kikopnak. Előbb-utóbb a talaj C, N tartalma sajnos kezd elfogyni. Ilyenkor az akváriumnak már elsősorban a haltápból bekerülő/bekerült C és N-re kellene támaszkodnia. Sajnos ezt elég könnyű elszabotálni, sűrű tisztítással, nagy szűrővel és egyéb, a növények szempontjából nem túl ideális módszerekkel. Amúgy NPK-t nem nehéz ilyenkor pótolni, a növények szempontjából inkább az a problémás, ha nem jutnak elég -felvehető- szénhez.
Egyébként ha megnézed a könyvben szereplő referencia akváriumot, Walstad egyáltalán nem spórol az etetéssel. Amúgy a 15 literes garnélásomban kifejezetten látszik, ahogy az "új" talaj termelődik a kavicsréteg felett.

Az, hogy melyik időszak mennyi ideig tart, nagyon sok tényezőtől függ. Azért kétlem, hogy a föld kevesebb, mint 1 év alatt le tudna "merülni" valamilyen fronton, még akkor sem, ha elég sok dolgot elkövetünk ellene.

 
Utoljára módosított:
De akkor hagy fejezzem ki a velemenyemet magarol a topikrol. Tehat en ugy vettem eszre eleg sokan nem nagyon vevok erre a szuro nelkuli, meg NPT rendszeru akvariumokra. Ha en latom rosszul javitsatok ki. Biztosan akad aki maskeppen latja. De en csak azt latom, hogy egyre tobb leiras, linkeles, van ezzel kapcsolatban. Viszont meg nem lattam egyetlen egy olyan akvariumot sem, amit itt a forumon barki ilyen rendszerrel inditott volna, tartosan nevelte volna, termeszetesen ezt olyan formaban, hogy a novenyek egeszsegesek, szepek, es aranyokban, stilusokban egy szep rendezett akvariumot lassunk. Lattam mar olyat amiben alacsony igenyu noveny massza volt, de nem volt szep. Nyilvan a szep fogalma is szubjektiv, de azert valaki tenyleg dobjon mar ossze egy Npt vagy szuro nelkuli akvat, naplozva. Mutassa meg, hogy teljesen mukodik a dolog.
Ha kevertem az NPT-t a szuro nelkulivel, elnezest, de az osszeszedett infokbol gyurtam.
Ha jól emlékszem, @Rebal -nak is összejött egy ilyen akvárium, pedig ő nagy szaki folyékony tápozós kavicságyas low-tech vonalon.
Igen, összejött egy ilyen, és még mindig működik. Nálam ez úgy indult, hogy szerettem volna építős irányba elvinni az NPT vonalat, és azt kell mondjam, sikerült. Ugyanúgy lehet építeni pl sziklás látványt, a talajban lépcsőket alakítottam ki, a növények is lehetnek sokfélék, nem csak stemek, alacsonyabb növésűek is, pl. nálam a pogostemon helferi, a stau, monte carlo, marsilea hirsuta, riccardia, fissidens, ludwigia brevipes, palustris, stb. bizonyított, mind szépen megmaradt (van ami csak itt él meg, a lowtech táptalajos, agyagos, folyékony tápozott, külső szűrős akváriumban nem). Napló is van róla, igaz, hogy el van hanyagolva, mind a napló, mind az akvárium, de látni benne a lehetőséget. Én a jelenlegi 30 literes lowtech kockát ilyen rendszerben szeretném újraindítani, felmentve magam néhány probléma alól...pl. ecsetalga.
 
Egyébként találtam egy infót, ami azt mutatja, hogy növényes, földes akváriumban a talaj mennyire jól szűrhet. (Walstad 64. oldal)

N 15 Radióaktív izotóppal megjelölt Ammóniát és Nitritet adagoltak föld talajú növényes akváriumba, és a megjelölés célja az volt, hogy nyomon tudják az N útját követni. A Nitrogén egy részét a növények felvették, egy része NH3 gáz formájában távozott, viszont egy nagyon jelentős része a talajon keresztül denitrifikálódott.

Egy másik kísérletben 250 mg/liter nitrátot adagoltak 2 tartályba: egyikben föld és homok fedőréteg szubsztrát volt, a másikban csak víz (kontrol). A kontrol tartályban nem csökkent a nitrát mennyisége, míg a föld-homok esetén 1 hét múlva már jelentősen, 1 hónap alatt pedig teljesen "eltűnt". (250 mg/l nem kevés, Estimative Index alapú tápozás esetén a heti dózis többszöröse!)

Sajnos a nitrogén körforgást a tipikus akvárium könyvek nagyon leegyszerűsítik, és a denitrifikáció, nitrát respiráció, DAP (Dissimilatory Ammonium Production vagy Dissimilatory nitrate reduction to ammonium (DNRA)) szerepe nincs kihangsúlyozva. Márpedig ilyen folyamatok is végbemehetnek föld talajú akváriumban és gyakorlatilag a talaj "biológiai szűrőként" működhet.

Részben ez is megmagyarázhatja, miért működnek olyan jól a szűrő nélküli garnélás, növényes nano akváriumaim föld talajjal. Gyakorlatilag nem történik nitrát akkumuláció, ami csupán klasszikus, old-school akvárium szűrő (nitrifikáció) esetén előfordulhat és emiatt vízcsere szükséges lehet.
 
Utoljára módosított:
Friss kép a kb 10 napja a vízmozgástól is megfosztott akváriumról. Ebben tényleg nincs szűrő, sem pumpa, semmi. Szűrő sosem volt, egy kis eheim pumpa forgatta a vizet kezdettől fogva. A myrio nő mint a gomba, és kb minden más is a habitusához mérten.
Az a barna trutyi a földön nem kosz, hanem barna tőzeg.


20191005_121118.jpg
 
Friss kép a kb 10 napja a vízmozgástól is megfosztott akváriumról. Ebben tényleg nincs szűrő, sem pumpa, semmi. Szűrő sosem volt, egy kis eheim pumpa forgatta a vizet kezdettől fogva. A myrio nő mint a gomba, és kb minden más is a habitusához mérten.
Az a barna trutyi a földön nem kosz, hanem barna tőzeg.


View attachment 81650

Szerintem ennél az akváriumnál és indítás után ennyi idővel O2 hiány szinte kizárt és emiatt a vízforgatás hiánya nem okoz gondot ezen a fronton. Volt néhány halas-garnélás akváriumom, amiben nem, vagy alig volt vízforgatás és O2 hiányt sosem láttam. Akkor sem, ha halakból azért jóval több volt mint @Pendulum fenti akváriumában.
Viszont a vízforgatás leállításakor nem árt nagyon körültekintően eljárni. Például egy zsúfolt bolti haltárolóban, ha leáll a levegőztetés, szivacsszűrő, nagyon gyorsan kialakulhat O2 hiány és a halak pipálnak. Vízhőfok is számít, nyári meleg problémásabb lehet. A halakat reggel, közvetlenül lámpafelkapcsolás után is érdemes lehet megfigyelni. Már az is jelezheti a problémát, ha a halak kopoltyúi gyorsabban mozognak, mint szoktak (tehát nem kell feltétlenül pipálniuk). Szóval szerintem egy ilyen akvárium tipikus esetben simán működhet vízforgatás nélkül, túlzott vízáramoltatás, víz turmixolása pedig problémákat okozhat (Kihajtja a CO2-t a vízből és C a legfontosabb macro elem a növényeknek).
 
Bedobom ide is. Annó amikor a topicot indítottam, azért vízforgatásra minimum gondoltam a szűrő nélküliségen belül, de ebben az akváriumban már tényleg nincs szűrő, igaz terhelés is alacsony. Ja, 1 éve megy majdnem, hogy megelőzzük a "2 hét után beposhad" hozzászólásokat 😀
IMG_20210620_210501_1.jpg
 
Bedobom ide is. Annó amikor a topicot indítottam, azért vízforgatásra minimum gondoltam a szűrő nélküliségen belül, de ebben az akváriumban már tényleg nincs szűrő, igaz terhelés is alacsony. Ja, 1 éve megy majdnem, hogy megelőzzük a "2 hét után beposhad" hozzászólásokat 😀
View attachment 150812
De mért is poshadna be ilyen terhelés mellett és ennyi növénnyel. Nekem halas növényes uborkásüvegem is volt réges-régen
és a vize kristálytiszta volt. Igaz, nem méteres vízoszlopon kellett átnézni, csak kb 25 centin.
De van fenn 2 fekete-fehér képem gyermekkori akváriumról, sok hallal növényekkel, nulla szűréssel. A vize jól láthatóan tiszta.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére