• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes akvárium szűrő nélkül

Mellesleg akvarista legyen a talpán aki állja türelemmel egy ennyire naturális akvárium fenntartását! Kisgyerek köröm óta nagy problémám, hogy túltelepítek mindent. Ez is kell, az is kell... Ki se bírnám hogy nem nyúlok hozzá hónapokig, vagy hogy csak 2 hajlam van, ha van egyáltalán [emoji38].
 
Mellesleg akvarista legyen a talpán aki állja türelemmel egy ennyire naturális akvárium fenntartását! Kisgyerek köröm óta nagy problémám, hogy túltelepítek mindent. Ez is kell, az is kell... Ki se bírnám hogy nem nyúlok hozzá hónapokig, vagy hogy csak 2 hajlam van, ha van egyáltalán [emoji38].


Én pl. nem veszem ennyire "naturálra" a dolgot. Én hetente többször matatok az NPT akváriumomban is, de itt nincs az a kényszer, mint egy pörgetett rendszerben. Vizet is cserélek kéthetente kb., mert egyébként sárga lesz a víz nagyon.

Metszem a növényeket, takarítom a szűrőt időnként, mert perlont használok, hogy tiszta legyen a víz. Tápozni, méregetni, ami a "növényes" stílus egyik nagy rákfenéje, itt nem kell, ez nagy könnyedtség.
 
Én pl. nem veszem ennyire "naturálra" a dolgot. Én hetente többször matatok az NPT akváriumomban is, de itt nincs az a kényszer, mint egy pörgetett rendszerben. Vizet is cserélek kéthetente kb., mert egyébként sárga lesz a víz nagyon.

Metszem a növényeket, takarítom a szűrőt időnként, mert perlont használok, hogy tiszta legyen a víz. Tápozni, méregetni, ami a "növényes" stílus egyik nagy rákfenéje, itt nem kell, ez nagy könnyedtség.
Szerintem ez egy kicsit negativ iranyba van vetitve. Marmint a hightech vonal. Egyaltalan nem bonyolult, es rettento stabil. Ahogy "Z" is irta korabban ezek az npt akvariumok is nagyon stabilak es majdnem, hogy gondozas mentes, de erdemes elolvasni a konyvet mert ha valami nem ugy van elokeszitve felborulhat a kartyavar. Tehat ha valaki nem ezzel a tudassal szuletett tanulja meg, vagy legalabb olvasson utana. Mindegyik iranynak megvan a megfelelo hasznallati utmutatoja, amit meg kell szokni. Nekem a hightech akvariumokban minden flottul uzemel, nagyon stabil, es a heti vizcsere es tapozason kivul nincs mit matekolni vele. Nem a karbantartasrol beszelek hanem meregetes stb. A gaz szemre megy, bubiszamlalo sincs, dc sincs. Az egeszseges novenyeket fel kell ismerni, es a hianytuneteket is. A sok tesztelgetes az csak a rutin valamennyi lepcsofoka. En pl nem is tudom mikor teszteltem utoljara "valamit nem ertek" miatt.
A tapomnak sem tudom elolvasni az osszetetelet, mert nem ertek angolul, csak benyomom a heti dozist, ami mikro makro egyben. Ha latsz benne valami okosat szivesen meghallgatom.
Szoval ha tul hosszura is sikeredett, szerintem egyaltalan nem labilis vagy kovethetetlen egyik iranyzat sem. Egyszeruen megvannak a kotelezo korok, es a szabalyok.
 

Attachments

  • IMG_20180912_114624_1.jpg
    IMG_20180912_114624_1.jpg
    264.9 KB · Megtekintések: 5
  • IMG_20180912_115215.jpg
    IMG_20180912_115215.jpg
    203.3 KB · Megtekintések: 5
Mellesleg akvarista legyen a talpán aki állja türelemmel egy ennyire naturális akvárium fenntartását! Kisgyerek köröm óta nagy problémám, hogy túltelepítek mindent. Ez is kell, az is kell... Ki se bírnám hogy nem nyúlok hozzá hónapokig, vagy hogy csak 2 hajlam van, ha van egyáltalán [emoji38].

Ha már trollkodni szeretnél, akkor előtte nézz utána egy kicsit a dolgoknak. Akkor nem írnál zagyvaságokat össze-vissza. Olvasd el a könyvet, próbálkozz egy-két ilyen akváriummal, és így elég tapasztalatod lesz, hogy hozzászólásaidnak még értelme is legyen.
Természetesen ilyen rendszernek is vannak hátrányai, mint minden más növényes módszernek.

Számos akváriumomban elég sok hal van, szerintem ha több lenne, akkor már egymást zavarnák. Ha beraksz mondjuk egy pár guppy-t egy ilyen akváriumba, el fogsz csodálkozni, hogy milyen nagy szaporulat esetén is stabil marad a rendszer.
 
Ha már trollkodni szeretnél, akkor előtte nézz utána egy kicsit a dolgoknak. Akkor nem írnál zagyvaságokat össze-vissza. Olvasd el a könyvet, próbálkozz egy-két ilyen akváriummal, és így elég tapasztalatod lesz, hogy hozzászólásaidnak még értelme is legyen.
Természetesen ilyen rendszernek is vannak hátrányai, mint minden más növényes módszernek.

Számos akváriumomban elég sok hal van, szerintem ha több lenne, akkor már egymást zavarnák. Ha beraksz mondjuk egy pár guppy-t egy ilyen akváriumba, el fogsz csodálkozni, hogy milyen nagy szaporulat esetén is stabil marad a rendszer.
Ha nem haragszol ilyen személyeskedésbe nem mernék bele itt, ahogy ha lehet máshol se. Nem érzem trollkodásnak amit írtam, s annyi tapasztalatom azért van, hogy tudjam ha a növényzet alacsony fordulatszámon él úgy adott méretű rendszer fenntartásához nagyobb szűrés kell vagy a rendszert kell csökkenteni ergo kevesebb hal. Szerintem ez logikus és tényszerű. Ezért egy high tech növényes sokkal nagyobb faunát képes kezelni.
De szíves tanulok, érdekel konkrétan mi zagyva?
 
Szerintem ez egy kicsit negativ iranyba van vetitve. Marmint a hightech vonal.

Nem volt ilyen célom. Művelem/műveltem a növényezés összes ágát.

Az egeszseges novenyeket fel kell ismerni, es a hianytuneteket is.

A gyakorlatban, és az "én köreimben" én úgy látom, hogy ezzel nagy gondok szoktak lenni. Nem sikerül úgy elkapni a fonalat sokaknak, mint te elkaptad. Sok a hiánytünet, sok a felborult tápozás. Az általam észlelt problémák 80%- itt keresendő. Így értettem, hogy ha nincs is tápozás, a növényzet visszafogottabb ütemben nő, csak a táptalajból és haltápból, nem is kell agyalni ilyeneken, mert kivettük a rendszerből az egyenlet egyik x-ét. De ezzel nem akartam rossz színben feltüntetni a másik oldalt. 2 akváriumom van otthon, az egyik natural, a másik egy aktív talajos low-tech, napi tápozással, 0,5wpl fénnyel, co2 nélkül, lágyvízzel. Ha nem is high-tech, de azért itt is figyelni kell már.

Nem érzem trollkodásnak amit írtam, s annyi tapasztalatom azért van, hogy tudjam ha a növényzet alacsony fordulatszámon él úgy adott méretű rendszer fenntartásához nagyobb szűrés kell vagy a rendszert kell csökkenteni ergo kevesebb hal. Szerintem ez logikus és tényszerű. Ezért egy high tech növényes sokkal nagyobb faunát képes kezelni.

Ezt én nem tudom alátámasztani. Még az alacsony fordulatszámon élő növényzet is simán elbírt mindig egy átlagos mennyiségű faunát, komoly biológiai szűrőberendezés nélkül.

Egyszer volt olyan, hogy egy akváriumomban csak Microsorumok és mohák voltak főként. Ott kellett egy kicsit megtámogatnom a szűrést. De ha már van 1-2 gyorsan növő növény, nem kellett.
 
Korábban a szűréssel kapcsolatos nézeteim miatt sok összetűzés volt a fórum tagjaival, de azóta letisztult, hogy nem is egy dologról beszéltünk.

Számomra az az akvárium van jól megszűrve, ahol nincs sima cseppteszttel mérhető ammónia és nitrit, és távolról tisztának tűnik a víz. Picit lehet sárgás is vízcsere előtt, nem baj.

Amit a GA boltban is, és sokan itt művelnek az más. A víznek kristálytisztának kell lennie, nem úszhat még véletlen sem benne semmi, és a nulla sárgaság megengedett. Úgy vitatkoztunk, hogy a vita alapok sem voltak teljesen tisztázva. (magyarul elbeszéltünk egymás mellett)

A fenti gondolatvilágba már simán belefér az atomszűrés. De nem attól működik az akvárium, mert bőségesen van ellenpélda(max nem olyan szép tiszta a víz). De ha azt a célt tűztük ki, ami a japán akvakertészet alapja, nem árt komolyan venni ezt a pillért.
 
Nem volt ilyen célom. Művelem/műveltem a növényezés összes ágát.



A gyakorlatban, és az "én köreimben" én úgy látom, hogy ezzel nagy gondok szoktak lenni. Nem sikerül úgy elkapni a fonalat sokaknak, mint te elkaptad. Sok a hiánytünet, sok a felborult tápozás. Az általam észlelt problémák 80%- itt keresendő. Így értettem, hogy ha nincs is tápozás, a növényzet visszafogottabb ütemben nő, csak a táptalajból és haltápból, nem is kell agyalni ilyeneken, mert kivettük a rendszerből az egyenlet egyik x-ét. De ezzel nem akartam rossz színben feltüntetni a másik oldalt. 2 akváriumom van otthon, az egyik natural, a másik egy aktív talajos low-tech, napi tápozással, 0,5wpl fénnyel, co2 nélkül, lágyvízzel. Ha nem is high-tech, de azért itt is figyelni kell már.



Ezt én nem tudom alátámasztani. Még az alacsony fordulatszámon élő növényzet is simán elbírt mindig egy átlagos mennyiségű faunát, komoly biológiai szűrőberendezés nélkül.

Egyszer volt olyan, hogy egy akváriumomban csak Microsorumok és mohák voltak főként. Ott kellett egy kicsit megtámogatnom a szűrést. De ha már van 1-2 gyorsan növő növény, nem kellett.
Felre ertettel. Veletlenul sem arra celoztam, hogy Te probalsz rossz szinben feltuntetni barmit a hightech-el kapcsolatban. Csak altalanossagba veve mondjak, hogy labilis es idozitett bomba stb stb. Erre probaltam fogalmazni valamit. Nem kenyerem az "en tapasztalatom jobb" szindroma. Bocs ha felre ertheto volt.
 
Felre ertettel. Veletlenul sem arra celoztam, hogy Te probalsz rossz szinben feltuntetni barmit a hightech-el kapcsolatban. Csak altalanossagba veve mondjak, hogy labilis es idozitett bomba stb stb. Erre probaltam fogalmazni valamit. Nem kenyerem az "en tapasztalatom jobb" szindroma. Bocs ha felre ertheto volt.

Abban az esetben értek egyet a fenti hosszabb szöveggel, ha a körülmények közel sematikusak. Csak ott lehet kijelenteni, hogy ez a dolog így és így működik. Én gyakran látom a sok kezdő tanácstalanságát, most akkor hogy is kéne összepakolni azt az akváriumot. Sok az ellentétes infó, és elsőre ritkán sikerül gond nélkül az első növényes akvárium.
Főleg a tápozás szokott gondot okozni, ez a gyenge pont. A fényben nincs ekkora dilemma, ott viszonylag egységes az infótenger(a LED-dilemma létezik jóformán szerintem). Talaj, víz, itt is nagyjából egyetértünk mi a jó, stb-stb.

Na, de a tápozás, ott van ezerféle gyártó, pártosodás, ez a jó, az a jó, ennyit adj, annyit adj. Nem lennék a kezdők helyében. (az általam vázolt jelenséget nem ezen a fórumon látni zömmel)

Pár éve után és rutinnal persze teljesen más a kép, mert tudod milyen összetevőkből mit tudsz "főzni".
 
Felre ertettel. Veletlenul sem arra celoztam, hogy Te probalsz rossz szinben feltuntetni barmit a hightech-el kapcsolatban. Csak altalanossagba veve mondjak, hogy labilis es idozitett bomba stb stb. Erre probaltam fogalmazni valamit. Nem kenyerem az "en tapasztalatom jobb" szindroma. Bocs ha felre ertheto volt.

Kicsit pontosítok még. Tehát van egy kialakult tápozási rendszered, adagjaid, de ha változik a fényerő, a víz KH GH, a talaj, fényspektrum, akkor a tápok ideális adagja is ehhez idomul, és ezt lekövetni kevesen képesek maguktól. Nagyon sokan nem sematikus módszert követnek, hanem a tanácsokból gyúrnak össze valamit.
 
Abban az esetben értek egyet a fenti hosszabb szöveggel, ha a körülmények közel sematikusak. Csak ott lehet kijelenteni, hogy ez a dolog így és így működik. Én gyakran látom a sok kezdő tanácstalanságát, most akkor hogy is kéne összepakolni azt az akváriumot. Sok az ellentétes infó, és elsőre ritkán sikerül gond nélkül az első növényes akvárium.
Főleg a tápozás szokott gondot okozni, ez a gyenge pont. A fényben nincs ekkora dilemma, ott viszonylag egységes az infótenger(a LED-dilemma létezik jóformán szerintem). Talaj, víz, itt is nagyjából egyetértünk mi a jó, stb-stb.

Na, de a tápozás, ott van ezerféle gyártó, pártosodás, ez a jó, az a jó, ennyit adj, annyit adj. Nem lennék a kezdők helyében. (az általam vázolt jelenséget nem ezen a fórumon látni zömmel)

Pár éve után és rutinnal persze teljesen más a kép, mert tudod milyen összetevőkből mit tudsz "főzni".
Es igen. Tobb tap a piacon mind mind sajat es erosen kulombozo adagolassal. En is megalltam egy fajtanal miutan kiprobaltam es probaltam megerteni hogyan mukodik,szinte mindnel. Korabban ezert irtam, hogy meg ismerni tanulni. Ez viszont csak ugy megy ha valaki vegig viszi a szisztemat es nem adja fel hamar, es masik tap utan nyul. Kb 1 evig hasznaltam egy fajta tapot,miutan masikra valtottam. Konkretan nem jelentenem ki melyik jobb a masikkal szemben, mert mind mukodhet jol, ha tudjuk mit csinalunk, es mivel dolgozunk. Es ugy ez utan jon a 3 legfontosabb dolog egyuttallasa a feny, tap, co2. Ha ezt nem tanulja ki valaki rendesen, akkor egy esetleges tapanyag emeles co2 szint emeles helyett, vagy feny noveles helyett, mar meg is asta a kedve sirjat. Nekem a feny az elso. Utana ahhoz kello co2 szint, es vegul a tapanyag,amit a fejlodes mutat, mennyi kell. Ezt a sorrendet latom konnyen jarhatonak. Ott kezdodik a problema amikor kiszamoljak hany literes az akvarium, elkezdodik a tapozas, liter/ml-ba szamolva. Van benne ket tenyernyi noveny felulet, de mekkora a feny? Es mennyi a gaz? Ha a noveny nem sziv, akkor mi lesz a tapbol? Ezt csak tapasztalni lehet, semmilyen leiras nem mervado. Esetleg kiindulas de az meg noveny mennyiseg fuggo.
 
Én nem írtam hal mennyiséget, nem mond ellent amit te írsz az enyémmel. Csak annyit írtam, hogy kevesebb szűrés, kevesebb hal. Jobb, több szűrés, több hal. Ennyi. Az általam ismert legszebb biotope akváriumokban keresni kell a halat. Ott nem hetente vagy havonta cserélnek vizet, hanem SOHA.
 
De akkor hagy fejezzem ki a velemenyemet magarol a topikrol. Tehat en ugy vettem eszre eleg sokan nem nagyon vevok erre a szuro nelkuli, meg NPT rendszeru akvariumokra. Ha en latom rosszul javitsatok ki. Biztosan akad aki maskeppen latja. De en csak azt latom, hogy egyre tobb leiras, linkeles, van ezzel kapcsolatban. Viszont meg nem lattam egyetlen egy olyan akvariumot sem, amit itt a forumon barki ilyen rendszerrel inditott volna, tartosan nevelte volna, termeszetesen ezt olyan formaban, hogy a novenyek egeszsegesek, szepek, es aranyokban, stilusokban egy szep rendezett akvariumot lassunk. Lattam mar olyat amiben alacsony igenyu noveny massza volt, de nem volt szep. Nyilvan a szep fogalma is szubjektiv, de azert valaki tenyleg dobjon mar ossze egy Npt vagy szuro nelkuli akvat, naplozva. Mutassa meg, hogy teljesen mukodik a dolog.
Ha kevertem az NPT-t a szuro nelkulivel, elnezest, de az osszeszedett infokbol gyurtam.
 
Vizet is cserélek kéthetente kb., mert egyébként sárga lesz a víz nagyon.

Ez valószínűleg attól is erősen függ, hogy milyen a talaj.
De akkor hagy fejezzem ki a velemenyemet magarol a topikrol. Tehat en ugy vettem eszre eleg sokan nem nagyon vevok erre a szuro nelkuli, meg NPT rendszeru akvariumokra. Ha en latom rosszul javitsatok ki. Biztosan akad aki maskeppen latja. De en csak azt latom, hogy egyre tobb leiras, linkeles, van ezzel kapcsolatban. Viszont meg nem lattam egyetlen egy olyan akvariumot sem, amit itt a forumon barki ilyen rendszerrel inditott volna, tartosan nevelte volna, termeszetesen ezt olyan formaban, hogy a novenyek egeszsegesek, szepek, es aranyokban, stilusokban egy szep rendezett akvariumot lassunk. Lattam mar olyat amiben alacsony igenyu noveny massza volt, de nem volt szep. Nyilvan a szep fogalma is szubjektiv, de azert valaki tenyleg dobjon mar ossze egy Npt vagy szuro nelkuli akvat, naplozva. Mutassa meg, hogy teljesen mukodik a dolog.
Ha kevertem az NPT-t a szuro nelkulivel, elnezest, de az osszeszedett infokbol gyurtam.

Pár napló elkerülte a figyelmedet, de tényleg kevésbé jellemzőek az ilyen próbálkozások. Sokan a régi rendszerben a Horn-Zsilinszky akvarisztika vonalon nevelkedtek, sajnos én is. Ha akkor tudtam volna, amit most tudok, sokkal sikeresebb akváriumaim lehettek volna.

Több teraszon levő akváriumom volt/van, elég jól bírják a kiképzést, pedig azoknál sokkal több kihívás van: hőmérséklet ingadozás, túl erős napfény. Sajnos kevesen jutnak el odáig, hogy tanulmányozzák a módszert, még kevesebben akik megpróbálják.

NPT-k nem feltétlenül teljesen szűrű nélküliek, de a könyvön kívül itt található némi információ.

https://pdfs.semanticscholar.org/393c/b31f936ea2c9d501eb99fa9faec39c970726.pdf

Ha jól emlékszem, @Rebal -nak is összejött egy ilyen akvárium, pedig ő nagy szaki folyékony tápozós kavicságyas low-tech vonalon.

Egyébként az NPT módszer kiválóan alkalmazható garnélás nano akváriumnál is, ahol a technika amúgy sem egyszerű feladat:

https://dianawalstad.files.wordpress.com/2017/10/shrimprcs2017.pdf

Az én 15 literes garnélásom is elég jól elvan, hosszú távon, és tele van növénnyel (naplózva).

Igaz, hogy bizonyos növényeket (pl HC Cuba) ilyen low tech akváriumokban nem igazán lehet tartani.
 
Utoljára módosított:
Ez valószínűleg attól is erősen függ, hogy milyen a talaj.


Pár napló elkerülte a figyelmedet, de tényleg kevésbé jellemzőek az ilyen próbálkozások. Sokan a régi rendszerben a Horn-Zsilinszky akvarisztika vonalon nevelkedtek, sajnos én is. Ha akkor tudtam volna, amit most tudok, sokkal sikeresebb akváriumaim lehettek volna.

Több teraszon levő akváriumom volt/van, elég jól bírják a kiképzést, pedig azoknál sokkal több kihívás van: hőmérséklet ingadozás, túl erős napfény. Sajnos kevesen jutnak el odáig, hogy tanulmányozzák a módszert, még kevesebben akik megpróbálják.

NPT-k nem feltétlenül teljesen szűrű nélküliek, de a könyvön kívül itt található némi információ.

https://pdfs.semanticscholar.org/393c/b31f936ea2c9d501eb99fa9faec39c970726.pdf

Ha jól emlékszem, @Rebal -nak is összejött egy ilyen akvárium, pedig ő nagy szaki folyékony tápozós kavicságyas low-tech vonalon.

Egyébként az NPT módszer kiválóan alkalmazható garnélás nano akváriumnál is, ahol a technika amúgy sem egyszerű feladat:

https://dianawalstad.files.wordpress.com/2017/10/shrimprcs2017.pdf

Az én 15 literes garnélásom is elég jól elvan, hosszú távon, és tele van növénnyel (naplózva).

Igaz, hogy bizonyos növényeket (pl HC Cuba) ilyen low tech akváriumokban nem igazán lehet tartani.
Majd ra keresek a naplokra valoszinu kimaradt. De a kiemelkedo naplok ahol sok rajongo van, nem szoktak elkerulni a figyelmemet. Utana jarok. Az angol meg mindig nem megy csak az orosz es majdnem mindegyik szlav.
A regi akvarisztaka (regen) tobb sebbol verzett ezert is allt meg egy szinten. Sajna a meglevo anyagokbol nehez volt fejlodni. (embargo stb)
 
Talán azért is kevés az NPT, mert ebben a rohanó világban mindenki azonnal akarja az eredményt. Sok táp, sok fény, sok co2, jó szűrés, és 2 hét múlva olyan növénymassza van az akváriumban, hogy öröm nézni. Vagy alga, és jönnek a kérdések, segítségkérések. NPT-nél, ahogy én látom, sokkal inkább a természet ütemére van bízva, "normális" ütemű a fejlődés, ami sokszor bizony lassú, ahol szemmel látható, szemet gyönyörködtető világ csak hónapok múlva alakul ki. Amennyiben minden jól megy. Aki meg ilyen kis nyugisat alkot, az nem fogja naplózni, havi egy bejegyzés lenne, hogy igen, még mindig megy, vagy hogy épp befuccsolt a rendszer.
Egyszer majd szeretném kipróbálni, de ahhoz kell még egy állvány. :D
 

Van szűrő, nem is akarom leállítani. Amivel most kísérletezek az, hogy a kavicsban tartani a bomlásterméket. Eddig ez heti szinten kikerült a körforgásból. Még csak egy hete töltöttem fel kaviccsal a belépő szűrőaksit.
 
Van szűrő, nem is akarom leállítani. Amivel most kísérletezek az, hogy a kavicsban tartani a bomlásterméket. Eddig ez heti szinten kikerült a körforgásból. Még csak egy hete töltöttem fel kaviccsal a belépő szűrőaksit.

Ilyen akvárium "átalakításával" nagyon óvatos lennék! Meg sem próbálnám. Jelenleg a rendszered a szűrőddel és a növényekkel állt be, ha csak így lehúznád a szűrőt, abból lehet, hogy komolyabb gond lenne!
Ennél sokkal egyszerűbb a helyzet, ha valaki új akváriumot telepít.
Nem akarsz megpróbálkozni egy másik akváriummal? 10-20-30-... literes üveg elég hozzá, ez igen jutányosan beszerezhető. Ismétlem, a talaj fontos része az ilyen rendszernek. A föld humusz és agyag tartalma miatt mint egy szivacs, különböző "dolgokat" képes megkötni a vízoszlopból, ráadásul rengeteg hasznos (és potenciálisan káros) biológiai folyamat játszódik le benne. Ha a próbálkozásod bejön, akkor már könnyebben meg tudod ismételni nagyobb akváriumra.

Ami még a Te esetedben gond lehet, az a halválasztás. Ezek nem nagyon turkálnak, főleg az a harcsaszerűség? Nekem csupán Corydoras-aim vannak, azért ezek sokkal kisebb méretűek (és azért jobb, ha ők sem lennének).
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére