• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Növényes 90x45x45

Én meg ezt nem osztom. 2 low-techkem volt gyenge nevetséges világítással és mindig volt ecset... Co2 nélküli. Aztán váltottam komolyabb akvákra.
Olyan puha fám volt már low-ban, hogy mállott, bizonyos része szinte szivacsos volt, mégsem ecsetesedett. 😃 Csak akkor volt ecsetem benne, amikor az asszony minden este kikapcsolta a DIY szűrőt, mert hangosak találta, nem tudott aludni. Konkrétan ezt is nevezhetjük áramlási problémának. 😃 Az akkori szűrésem emiatt inkább csak a talaj és a gazok volt, hiszen minden este megdöglött a bacikultúra, reggel visszakapcsolva masszív ammónia és egyéb bomlás termék forgott vissza napindítónak. Nem volt pénzem egy csendes külsőszűrőre... A régi Serafil 1300-as nem volt életre kelthető. 🤷‍♂️
 
Ez a vicc, hogy 2vel korábbi és az előtti scape-ben is volt fa. Igaz másik de az is redmoor. Ugyan ez a táp, világítás, co2 és szűrés - áramlás és nem ecsetesedett. Mindent ugyan így csináltam. Pár év után egy kicsit. De nem így. Ezzel a 2 scape-el meg szívok.
 
Olyan puha fám volt már low-ban, hogy mállott, bizonyos része szinte szivacsos volt, mégsem ecsetesedett. 😃 Csak akkor volt ecsetem benne, amikor az asszony minden este kikapcsolta a DIY szűrőt, mert hangosak találta, nem tudott aludni. Konkrétan ezt is nevezhetjük áramlási problémának. 😃 Az akkori szűrésem emiatt inkább csak a talaj és a gazok volt, hiszen minden este megdöglött a bacikultúra, reggel visszakapcsolva masszív ammónia és egyéb bomlás termék forgott vissza napindítónak. Nem volt pénzem egy csendes külsőszűrőre... A régi Serafil 1300-as nem volt életre kelthető. 🤷‍♂️
Én akkor is azt mondom az eddigi tapasztalataim alapján, hogy az ecset nem fény függő.
 
Én akkor is azt mondom az eddigi tapasztalataim alapján, hogy az ecset nem fény függő.

Igen, szerintem is a fekete ecset az egyetlen nem fényfüggő alga. Az fekete ecset alapja viszont inkább valamilyen rossz vízparaméterben keresendő. Ha valami terheli a vizet és a fekete ecsetnek az kedvez, akkor meg fog jelenni, csak idő kérdése. Amúgy a zöld ecsethez már kell fény is.. Olyat az ellenségünknek sem kívánunk :)
 
Fát nem teszem vissza, ezzel is csökkentem a lehetséges okokat.
Co2 beoldás diy külső reaktorral megy 2 órával lámpa bekapcs előtt indul, egy órával lekapcs előtt áll le.
2 külső szűrő megy. 1250 l/h illetve 450l/h mindkettő lilly-vel.. Eheim mech pro, substrat pro, perlon, Seachem Purigen töltet.
A talajt mindig átmostam mielőtt vissza tettem. Lehet, hogy ez is gond, de hát minden évben 2-3 zsák amazonia... $$$
Ezért gondoltam veszek most fedőnek egy zsákkal.
 
Fát nem teszem vissza, ezzel is csökkentem a lehetséges okokat.
Co2 beoldás diy külső reaktorral megy 2 órával lámpa bekapcs előtt indul, egy órával lekapcs előtt áll le.
2 külső szűrő megy. 1250 l/h illetve 450l/h mindkettő lilly-vel.. Eheim mech pro, substrat pro, perlon, Seachem Purigen töltet.
A talajt mindig átmostam mielőtt vissza tettem. Lehet, hogy ez is gond, de hát minden évben 2-3 zsák amazonia... $$$
Ezért gondoltam veszek most fedőnek egy zsákkal.
A nagy high-tech növényes akva sajnos ilyen, pláne ha évente újra akarod építeni... új fa, új talaj, új növények, co2 töltés, erős lámpa, drága növénytápok... az az évi 3 zsák talaj nem is olyan nagy tétel ha minden összeadsz (a szűrők és a lámpa fogyasztását is!).
Amúgy ha csak talajszintet akarsz emelni, lehet venni az Obiból lávakő zúzalékot (lávamulcs), azt meg bele műanyag szűrőzacsiba vagy szúnyoghálóba és akárhányszor újrahasználható, sütőben kisütve sterilizálható.
 
@Alg86 nem akarom újra építeni, de muszáj. Talaj emeléshez van lávakövem, nem azért gondolkozom új talaj beszerzésén.
Inkább, hogy fedje a régi talajt, mert hiába mosom ki lehet akkor is keveredett a táptalajjal és ez is algásodáshoz vezethet. Plussz az új talaj víz "stabilizáló" hatása miatt.
Persze ha ez nem számít annyira akkor nem veszek még talajt is. Van más helye annak a pénznek.
 
Úgy alakult, hogy hadrendbe tudok állítani még egy Tetra EX 1200-at az eheim 1250 l/h mellé.
Gondolom ez sokat segíthet...
Nem lesz túl nagy a Flow?
Van valakinek tapasztalata ez ügyben?
 
Úgy alakult, hogy hadrendbe tudok állítani még egy Tetra EX 1200-at az eheim 1250 l/h mellé.
Gondolom ez sokat segíthet...
Nem lesz túl nagy a Flow?
Van valakinek tapasztalata ez ügyben?
Nálam kezdetben 2 db Tetra 1200 volt a 90P-ben. Az egyik le volt fojtva egy AM1000 reaktorral. Nem volt sok.
 
Úgy néz ki holnap restart. Még mindig tiszta alga minden. 😁
A terv:
Kiszedek belőle mindent.
A talajt átmosom, ez megy vissza alulra.
A fát nem használom fel.
A növényekből csak azt ültetem vissza ami nem algás.

Az új akvába talaj emeléshez zsákba töltött lávakövet használok, erre megy a Tropica táptalaj, rá a használt Tropica talaj és egy zsák Ada Amazonia I.
A szűrőt járatom egész végig, hogy megmentsem a bacikat, aztán akva vízzel átöblítem.

A régi vízből öntsek vissza az újba vagy csak friss RO - val töltsem?
Visszasózás és seachem stability természetesen lesz.

Jó lesz így, vagy valamit máshogy csinálnátok?
 
Úgy néz ki holnap restart. Még mindig tiszta alga minden. 😁
A terv:
Kiszedek belőle mindent.
A talajt átmosom, ez megy vissza alulra.
A fát nem használom fel.
A növényekből csak azt ültetem vissza ami nem algás.

Az új akvába talaj emeléshez zsákba töltött lávakövet használok, erre megy a Tropica táptalaj, rá a használt Tropica talaj és egy zsák Ada Amazonia I.
A szűrőt járatom egész végig, hogy megmentsem a bacikat, aztán akva vízzel átöblítem.

A régi vízből öntsek vissza az újba vagy csak friss RO - val töltsem?
Visszasózás és seachem stability természetesen lesz.

Jó lesz így, vagy valamit máshogy csinálnátok?
A növényeket én menteném :) carbos ro vízben mosd jól meg őket minden nap egyszer, rövid ideig áztathatod is őket (5 perc kb). 4-5 napig csináld ezt, utána szerintem vissza lehet rakni őket.
 
Régi vizet tegyek át az újba? Lehet inkább szűz vízzel indítanék+ a régi szűrő.
amennyiben új vízzel indítasz 1 hetet kb. várj az élőlények betelepítésével. vagy naponta cserélj vízet, ha erre nincs lehetőséged.
 
Régi vizet tegyek át az újba? Lehet inkább szűz vízzel indítanék+ a régi szűrő.
Jól teszed, hogy a szűrőt járatod közben. Ha a baktériumok megmaradnak benne, nem kell a nulláról újrakezdened. Nyugodtan tehetsz bele régi akváriumvizet, így még gyorsabb lesz az újraindulás. Mivel a szűrőt nem sterilizálod, vele együtt átkerülnek a mikroorganizmusok is. Én tennék át régi vizet, de nem feltétlenül kell.
A növényeket meg tudod tisztítani az algától. Én úgy szoktam, hogy Easy Carbo 1%-os oldatában (1 dl vízbe 1 ml carbo) áztatom 10 percig (ha kicsit tovább tart, az sem probléma). Ettől elhalnak az algák a növényen (a garnélák ezt kimondottan szeretik). Meg lehet többször is ismételni a kezelést, ha szükséges. Arra számíts, hogy ezt nem egyformán bírják a növények, a mohák például egyáltalán nem. A dekorációt töményebb carboban is áztathatod.
 
Jól teszed, hogy a szűrőt járatod közben. Ha a baktériumok megmaradnak benne, nem kell a nulláról újrakezdened. Nyugodtan tehetsz bele régi akváriumvizet, így még gyorsabb lesz az újraindulás. Mivel a szűrőt nem sterilizálod, vele együtt átkerülnek a mikroorganizmusok is. Én tennék át régi vizet, de nem feltétlenül kell.
A növényeket meg tudod tisztítani az algától. Én úgy szoktam, hogy Easy Carbo 1%-os oldatában (1 dl vízbe 1 ml carbo) áztatom 10 percig (ha kicsit tovább tart, az sem probléma). Ettől elhalnak az algák a növényen (a garnélák ezt kimondottan szeretik). Meg lehet többször is ismételni a kezelést, ha szükséges. Arra számíts, hogy ezt nem egyformán bírják a növények, a mohák például egyáltalán nem. A dekorációt töményebb carboban is áztathatod.
Én személy szerint inkább nem tennék bele régi vízet 😈 hogy minimalizáljam az alga kialakulásának lehetőségét a régi scapeből. Előszőr egy vödörbe engednék vízet a régi akvából. abban járatnám a szűrőt. Minden növényt, dekort sterilizálnék carboval amennyire lehet XD az új akvát visszasózott RO vízzel tölteném fel, majd a szűrőt kimosnám abban a vízben amiben járt eddig. Természetesen új perlon, majd a szűrőt is új visszasózott vízzel tölteném fel. Vennék egy adag indító bacit és egy hétig adagolnám a vízhez, napi vízcserék után, vagy amíg el nem fogy. Addig halakat, garnikat stb. nem tennék bele. Természetesen itt is lehet gubanc, de kisebb az esélye.
 
Azt írtad, Amazonia I-et fogsz használni, akkor nagyon sokáig nem teheted vissza az állatokat, szóval gondold meg.
 
Azt írtad, Amazonia I-et fogsz használni, akkor nagyon sokáig nem teheted vissza az állatokat, szóval gondold meg.
Ha az ammonia szintre gondolsz, az 2hét alatt elfog tünni ha 2naponta cserél vizet. Én inkább azt nem vágom, hogy miért kell két ált.talaj (Tropika, ADA)? Vagy legalább is én a régi talajból mosatlanúl raknék a táptalajra egy pici fedőréteget és arra az amazoniát, ezzel is gyorssabban beindul az akva.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére