• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Milyen világítást használjunk?

Üdv! Segítséget szeretnék kérni:
Egy öreg, 6-8 éves 54L-es gyári szettes akváriumot indítottam. Úgy tudom, hogy a fénycső még nem volt benne cserélve, de elvileg ugye évente illik, így 4 héttel az indítás után cseréltem én is. Előtte nem tudni, milyen fénycső volt benne, mert lekopott róla minden. T8-as cső megy bele, nem volt semmi választék ebben a méretben. Aqua-Glo-t kaptam, vegyes, növényes-halas. 18000K. Fura, hideg fénye van. De gondoltam, ha ez jó a növényeknek, akkor ez lesz. Hát nem jó. Vagy nem tudom mi a baj. Azóta alig nőnek a növények, sőt, az átokhínárt, amit előtte hetente kurtítottam, most elkezdtek a levelei átlátszóak lenni. A többi is megállt a fejlődésben. Lehet ez csak a fény, vagy keressem másban a hibát? Nem tápozok, módjával EasyCarbot adagolok, de nem igazán díjazzák a garnélák. Világítás 12:30-21:30-ig megy.
 
Üdv! Segítséget szeretnék kérni:
Egy öreg, 6-8 éves 54L-es gyári szettes akváriumot indítottam. Úgy tudom, hogy a fénycső még nem volt benne cserélve, de elvileg ugye évente illik, így 4 héttel az indítás után cseréltem én is. Előtte nem tudni, milyen fénycső volt benne, mert lekopott róla minden. T8-as cső megy bele, nem volt semmi választék ebben a méretben. Aqua-Glo-t kaptam, vegyes, növényes-halas. 18000K. Fura, hideg fénye van. De gondoltam, ha ez jó a növényeknek, akkor ez lesz. Hát nem jó. Vagy nem tudom mi a baj. Azóta alig nőnek a növények, sőt, az átokhínárt, amit előtte hetente kurtítottam, most elkezdtek a levelei átlátszóak lenni. A többi is megállt a fejlődésben. Lehet ez csak a fény, vagy keressem másban a hibát? Nem tápozok, módjával EasyCarbot adagolok, de nem igazán díjazzák a garnélák. Világítás 12:30-21:30-ig megy.
18000K nagyon nem jó! 6500K körüli csövet keress mindenképp, ezt meg vidd vissza.
 
Az is jó, ami nem speckó akváriumi? Teszem azt, mondjuk Philips?
Vissza nem veszik, mert "használt" így buktam az árát...

Én is az OSRAM 6500K-s T8-as fénycsövet tervezem megvenni, papíron ugyanazt tudja mint egy Sera cső, viszont fele annyiba kerül. Valahol olvastam hogy OSRAM csöveket használ itt valaki és működik neki a dolog.
 
Én is az OSRAM 6500K-s T8-as fénycsövet tervezem megvenni, papíron ugyanazt tudja mint egy Sera cső, viszont fele annyiba kerül. Valahol olvastam hogy OSRAM csöveket használ itt valaki és működik neki a dolog.
Legyen meg a megfelelo feny mennyiseg 6500kelvinnel. Ennyi. Kesobb ha latsz benne jovot akar komoly ezreket is kolthetsz ra ha jobbnak latod.

Szabó Henrik 70/883-4940
 
sziasztok egy új pilácsot szeretnék csinálni 100x40x40 fölé power ledből a véleményetekre lennék kiváncsi milyen kiegészítő szineket rakjak bele piros,kék,royalkék,zöld,uv.de már az is megfordult a fejembe hogy egy tengeri ledes konfigot másolok,mert olvastam hogy a ledeknek kicsi hiányos a spektrumuk.
 
sziasztok egy új pilácsot szeretnék csinálni 100x40x40 fölé power ledből a véleményetekre lennék kiváncsi milyen kiegészítő szineket rakjak bele piros,kék,royalkék,zöld,uv.de már az is megfordult a fejembe hogy egy tengeri ledes konfigot másolok,mert olvastam hogy a ledeknek kicsi hiányos a spektrumuk.
Leddel, femhalogennel, neonnal bejaratott kiforrott szetteket hasznalunk kb 4000-6500kelvin szin homerseklettel. Az ezektol eltero minden szinben pompazo fenyek lehetnek szepek de nem biztos, hogy megfelelo erre a celra. A kek alapbol kedvez az algaknak ha mindent jol csinalsz elkerulheted akar sokaig is. Ha nem forditasz elegendo figyelmet a reszletekre elonthet es a kek spektrum meg ra tesz egy lapattal. Fenyt csak annyit amennyit kell es olyan szinben.

Szabó Henrik 70/883-4940
 
sziasztok egy új pilácsot szeretnék csinálni 100x40x40 fölé power ledből a véleményetekre lennék kiváncsi milyen kiegészítő szineket rakjak bele piros,kék,royalkék,zöld,uv.de már az is megfordult a fejembe hogy egy tengeri ledes konfigot másolok,mert olvastam hogy a ledeknek kicsi hiányos a spektrumuk.
6000 Kelvin körüli fehér LED-del eredménysen növényeznek, mindenféle kiegészítő színek nélkül. Én is így használom, és ha odacsavarom, a növények nőnek, mint a gomba. Rakhatsz kéket, meg pirosat 1/10 arányban a fehérek mellé, de szerintem felesleges. Csak több a munka vele.
 
Én is az OSRAM 6500K-s T8-as fénycsövet tervezem megvenni, papíron ugyanazt tudja mint egy Sera cső, viszont fele annyiba kerül. Valahol olvastam hogy OSRAM csöveket használ itt valaki és működik neki a dolog.

OSRAM 6500k-s csövei teljesen jók, nekem is az van az ATI pilácsban (igaz az T5 de a lényegen nem változtat).
 
köszi a válaszokat már 2-éve megy egy ledszalagos csak nagyobb lett a medence ezért akarok egy újat építeni,nő alatta minden mint a dudva,csak a piros nővények nem az igaziak,gondoltam egy kis piros+uv talán segítene.
 
köszi a válaszokat már 2-éve megy egy ledszalagos csak nagyobb lett a medence ezért akarok egy újat építeni,nő alatta minden mint a dudva,csak a piros nővények nem az igaziak,gondoltam egy kis piros+uv talán segítene.
A pirossal nem sokra mesz inkabb derit mint terit. Jobb lenne neonnal megoldani csak a pirosat. Ha szep szint szeretnel kihozni belole inkabb javasolnek 1m zoldet. Szebbek lesznek a novenyek is es a halak is szebben csillognak. Az uv-nak inkabb hatasa van de ledesbe az sincs. Radasul rozsaszin fenyt ad.

Szabó Henrik 70/883-4940
 
Én is az OSRAM 6500K-s T8-as fénycsövet tervezem megvenni, papíron ugyanazt tudja mint egy Sera cső, viszont fele annyiba kerül. Valahol olvastam hogy OSRAM csöveket használ itt valaki és működik neki a dolog.

Amúgy ja. Ha megnézed Sera daylight brilliant és osram diagramját minimális az eltérés. Az ára pedig a hatoda a serához képest, 800 forint. Ha megveszed kipróbálàsra ennyi pénzért szerintem nem nagy áldozat de hosszú távon jó spórolás. Osram lumilux T8 36 watt 6500k 3250lumen. De van philips is ugyan ilyen. Én már rendeltem egy osramost, hogy legyen ha esetleg a sera kipurcan, mert ügye attól, hogy valami drága az nem azt jelenti hogy jó, főleg ha a gyártástechnológiáját nézzük a csöveknek. Mert mind ugyan úgy készül csak a felvitt porréteg egy kicsit másabb a csőben, de ugyan az a 100 forintos vacak.
 
Sajna az armatúra az a rész, ahol drága a dolog. Én olyat vettem pl amin semmi nem volt és magamnak kellett áramkábelezni és összerakni de így 2000 forinttal olcsóbban jöttem ki és még egy lengőkapcsolót is beiktattam kényelmes karmagasságba hogy ne kelljen ki-be dugdosni a fali aljaztba mindig. Láttam 6000-ért olyan armatúràt, amin fixen az egyik oldalán van a kapcsoló úgy, hogy az armatúra és a kapcsoló is fehér. Érdekes tervezési munka lehetett.
 
Sziasztok!

Olvasgatom már jó ideje itt a sok tanácsot, írást amik nagyon hasznosak, de azért rá kérdezek:
84 literes akvárium érkezik, növényeset szeretnék, van jelenleg egy akvárium, de az lesz áttelepítve az újabb ( a parvulak, és a 6 amanda lazac), mert a talajozást elcsesztem és nem nőnek a növények.
Nézegettem GA-s pilácsokat és most megtropantam hogy 2x24W vagy a 4x24W legyen, külső szűrő még nincs, CO2 pedig majd max későbbi terv. Ezek tudatában is kellene a nagyobbik lámpa?
köszi
 
Mindig a tobb a jobb. Redukalni amugy is tudod de ha kell megis a tobb ott lesz. A talajt annyira nem tudod elcseszni. Ha rendesen tapozol ott novekedes van.

Szabó Henrik 70/883-4940
Ha folyton valaki más akarsz lenni, saját magadat pocsékolod el. "Kurt Cobain"
 
Mindig a tobb a jobb. Redukalni amugy is tudod de ha kell megis a tobb ott lesz. A talajt annyira nem tudod elcseszni. Ha rendesen tapozol ott novekedes van.

Szabó Henrik 70/883-4940
Ha folyton valaki más akarsz lenni, saját magadat pocsékolod el. "Kurt Cobain"

hidd el sikerült :) sajnos akkoriban még semmit se tudtam erről az egész akvakertészesdiről és homok került az akváriumba talajnak. :(
 
hidd el sikerült :) sajnos akkoriban még semmit se tudtam erről az egész akvakertészesdiről és homok került az akváriumba talajnak. :(
Elhiszem de gondolom nem tapoztal rendes tappal sem.

Szabó Henrik 70/883-4940
Ha folyton valaki más akarsz lenni, saját magadat pocsékolod el. "Kurt Cobain"
 
Sziasztok!
Kezdő akvakertész vagyok, van egy 63 literes akim (nettó kb 53 l), melyben anubiasok, cryptók és jávai moha élnek néhány hal társaságában, 3 éve üzemel az aki, eddig egy nagyongagyi 11 W-os fénycső volt. Lámpabeszerző körutamon egy boltban rábeszéltek az Odyssea 2x24W (1db 6500K+ 1db növényes cső) lámpára, ami 1 hete lett beüzemelve. Azóta elég sokat olvasgattam itt a fórumon, s olybá tűnik, sok lesz ez a fénymennyiség... A szűrő egyébként egy Eheim Biopower 160-as belső szűrő (a külső tervben van), dennerle plant elixírrel tápozok hetente 10 ml-t. Szóval mi a véleményetek? Meg fogom szívni? Vagy le tudom valahogy fojtani a fényerőt? A csöveket nem lehet külön-külön üzemeltetni állítólag...
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére