• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Milyen világítást használjunk?

Mondanám, hogy ez nem csak világítás kérdése, bár valamennyit biztos vissza lehetne korrigálni fénnyel.
De ezek a növények sokkal szebbek lennének, ha mindent megkapnának. Így CO2 nélkül és visszafogott tápozás mellett sosem lesz olyan mint amit fotókon látsz.
Talán egyedül a crypto hozza azt amit egyébként, de róla tudjuk, hogy sötétben is elvan, erre van berendezkedve.

Amikor elkezded adagolni a CO2-t az első változás amit látsz, hogy megváltoznak a növények színei.
 
Sziasztok !
Segítséget szeretnék kérni Co2 nélküli Low-tech akva világításával kapcsolatban !
Akva mérete: 60x30x35 (63L)
Jelenleg ezzel az egy darab fénycsővel világítok: Sylvania 865 T5 HO fénycső - 24 W (0,38W/L)

Ezt szeretném emelni olyan 0,6 W/L-re
Sylvania Grolux T5 fénycső - 8 W ha ezt veszem akkor már 0,5 W/L ezt még így keveslem, de ha veszek még egy 24w-t akkor azt meg már sokallom (0,76 W/L) Co2-t nem szeretnék adagolni !!
Ti mit javasolnátok ?
 
Sziasztok
Mostanában szeretném elindítani az akváriumot .
Elsősorban vegyes akváriumot szeretnék nem kertészetet.
Arra gondoltam hogy a ledet és a neont kombinálni hogyan lehetne .
Nem olvastam teljesen végig ezt a topicot lehet hogy már másnak is eszébe jutott.
Zárt tetejű akvárium a cél mert nem jó kivitelezèsűek a nyílászárók így a penész elleni harcot csírájában elfojtanam.
Az akvárium 150*60*65cm a tervekszerint az egyik oldal lesz a növényes a másik pedig az úszó tér.
Koszi a válaszokat
N. Gergő
 
Sziasztok, jelenlegi projectem a Raindow lake, egy 600 literes (160x60x65magas) lowtech növényes akvárium, tele kalászhalakkal. Jelenleg 3 db 30 wattos led reflektort használok és látom a növényeimen, hogy nem nőnek, csak minimálisan, pedig már 6 hete indítottam az akváriumot. Ezért gondolkozok egy fény-updaten. Lenne lehetőségem jó áron egy 4x54 wattos Ati Sunpowert megvennem most, és azzal a kérdéssel fordulok, hogy jó döntés lenne-e? Kétségem: mivel 120 cm-es a lámpa, nekem meg 160 cm-es az akvárium a szélére nem jutna elég fény, viszont olyan 20 cm-rel lenne a vízszint felett, a tetőben rögzítve, így talán mégis el tudna szépen szóródni a fény. Továbbá még nem tudom, hogy maga a lámpa elég lenne-e vagy a reflektorokkal együtt használjam?
(a reflektorjaim 6000K-es, egyenként 2400 lumenesek, így most 7200 lumennel világítok, az ATI 4 csöve 6500K-es 4150 lumenes lenne, így 16600 lumen összesen)
Köszönöm előre is a segítséget a döntésben.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok! most kezdek el garnélázni,és érdeklődnék, hogy egy 35 literes akváriumhoz milyen világítást javasolnátok? Első sorban üvegfalra csíptethető lámpák érdekelnének. előre is köszi a segítséget. Csaba
 
Sziasztok, jelenlegi projectem a Raindow lake, egy 600 literes (160x60x65magas) lowtech növényes akvárium, tele kalászhalakkal. Jelenleg 3 db 30 wattos led reflektort használok és látom a növényeimen, hogy nem nőnek, csak minimálisan, pedig már 6 hete indítottam az akváriumot. Ezért gondolkozok egy fény-updaten. Lenne lehetőségem jó áron egy 4x54 wattos Ati Sunpowert megvennem most, és azzal a kérdéssel fordulok, hogy jó döntés lenne-e? Kétségem: mivel 120 cm-es a lámpa, nekem meg 160 cm-es az akvárium a szélére nem jutna elég fény, viszont olyan 20 cm-rel lenne a vízszint felett, a tetőben rögzítve, így talán mégis el tudna szépen szóródni a fény. Továbbá még nem tudom, hogy maga a lámpa elég lenne-e vagy a reflektorokkal együtt használjam?
(a reflektorjaim 6000K-es, egyenként 2400 lumenesek, így most 7200 lumennel világítok, az ATI 4 csöve 6500K-es 4150 lumenes lenne, így 16600 lumen összesen)
Köszönöm előre is a segítséget a döntésben.
120 cm-es világítás 160 cm hosszú akváriumra nem valami jó, ráadásul a 200W is kicsit karcsú 600 liter fölé.
Nem tudom, hogy mi a jó árú ATI lámpa, de a helyedben 4*80W T5-öt akasztanék rá, gyanítom egy új odyssea 4*80W bőven kijönne a használt ATI árából, és azért 320 W már kellő fényt ad egy gyönyörű low-tech akváriumhoz.
 
Sziasztok! most kezdek el garnélázni,és érdeklődnék, hogy egy 35 literes akváriumhoz milyen világítást javasolnátok? Első sorban üvegfalra csíptethető lámpák érdekelnének. előre is köszi a segítséget. Csaba
Ha "igazi" garnélás az akvárium, és csak moha lesz benn, meg alacsony fényigényű növények, akkor 10W körül már jó a világítás. Ha több, igényesebb növényt szeretnél, akkor 20W körülre célozz, ha pedig gyepes-növényes a terv, akkor 35-40W körüli fénycsöves világítást keress.
 
Sziasztok, jelenlegi projectem a Raindow lake, egy 600 literes (160x60x65magas) lowtech növényes akvárium, tele kalászhalakkal. Jelenleg 3 db 30 wattos led reflektort használok és látom a növényeimen, hogy nem nőnek, csak minimálisan, pedig már 6 hete indítottam az akváriumot. Ezért gondolkozok egy fény-updaten. Lenne lehetőségem jó áron egy 4x54 wattos Ati Sunpowert megvennem most, és azzal a kérdéssel fordulok, hogy jó döntés lenne-e? Kétségem: mivel 120 cm-es a lámpa, nekem meg 160 cm-es az akvárium a szélére nem jutna elég fény, viszont olyan 20 cm-rel lenne a vízszint felett, a tetőben rögzítve, így talán mégis el tudna szépen szóródni a fény. Továbbá még nem tudom, hogy maga a lámpa elég lenne-e vagy a reflektorokkal együtt használjam?
(a reflektorjaim 6000K-es, egyenként 2400 lumenesek, így most 7200 lumennel világítok, az ATI 4 csöve 6500K-es 4150 lumenes lenne, így 16600 lumen összesen)
Köszönöm előre is a segítséget a döntésben.
Az atival csak javitasz a helyzete. Plussz refivel vagy annelkul. Menet kozben radobhatod a refiket ha igenylik a novenyek. En a 120cm-es akvan 90cm-es armival tolom. Kimegy a feny rendesen.

Szabó Henrik 70/883-4940
 
Ha "igazi" garnélás az akvárium, és csak moha lesz benn, meg alacsony fényigényű növények, akkor 10W körül már jó a világítás. Ha több, igényesebb növényt szeretnél, akkor 20W körülre célozz, ha pedig gyepes-növényes a terv, akkor 35-40W körüli fénycsöves világítást keress.

Szia Beni!
Köszönöm a választ és az infókat. Közben kirajzolódott a dolog, Odyssea Compakt 24 w-os lesz nagy valószínűség szerint. :)
 
Támogatom!
Itt azt olvasom, több a fénye, mint a kettes quadnak, a polip fölött viszont kettő is van, ugye, @Trappista? Most akkor sok, vagy kevés?

Hogy ne @keszalvo naplóját offoljam szét, inkább itt válaszolok.
Szóval szerintem egy darab Chihiros A601 is bőven elég 60 literre, de ha kettő van, akkor azért nagyobb játéktér nyílik.
Részint dimmeléssel a hőmérséklet igen erősen csökkenthető, ami két lámpa esetén már elhanyagolható fénycsökkenéssel jár, másrészt nálam a polip egy lámpa esetén pont beárnyékol az igen alacsonyan lévő világításba, de kettő már szépen széthúzható elé, és mögé.
Aztán meg abban is van szerepe, hogy mind a két lámpát maxra nyomva, a kis kompaktommal is elfogadható képet tudjak csinálni az akváriumról, bár az utolsó, mint a képen is látszik éppen eggyel készült, és hát így sem borult sötétségbe. ;):ROFLMAO:
 
Ha jól tudom, a polip fölött kb. fele fényerőn megy a lámpa, tehát két lámpa felére dimmelve adja a teljes fényerőt, így ugyanazt a fényerőt kapja, mint egy lámpa fullon hajtva, viszont kímélve a lámpát a melegedéstől, így növelve az élettartamot. Ugyanis LED-ek esetében kritikus pont a melegedés.

Nem fél fényerőn, de azért csökkentve. ;)
 
Nem fél fényerőn, de azért csökkentve. ;)
Köszi a választ! Nálad milyen led lámpát is váltottak? Azzal összehasonlítva mit tudnál mondani/írni?
Egyébként teljesen jogos, hogy ne offoljam @keszalvo hegyvidékét. Így utólag nem is értem, miért ott kérdeztem rá, már sokadikként a lámpára, ahelyett, hogy behívtam volna egy megfelelőbb topikba.
Ha már "hívogatás": @Scar, Te hozzá tudnál még tenni valami bölcsességet?
 
Nálad milyen led lámpát is váltottak? Azzal összehasonlítva mit tudnál mondani/írni?

Nálam egy Upaqua Z20 volt az előd, ami egy nagyon szép kis lámpa ehhez képest, ellenben fényben az a Midtech vonal, ebből meg már egy is Hightech csak a lux értékeket összehasonlítva is. :)
~8000lux egy darab lápától 40cm-re elég meggyőző tud lenni...
(Persze nem tudom, hogy egy eredeti A601 mit nyújt azonos távolságban)
 
Sziasztok!

Jelenleg az 54l-es akváriumomon egy 36w-os kompakt világítása van http://www.greenaqua.hu/hu/odyssea-kompakt-36w-lampa-6500k-plant.html?nosto=nosto-page-category2
Most tervezem a beltartalmat egy kicsit módosítani, könnyen és közepesen igényes növények használatával /Micranthemum Sp. Monte Carlo, Anubias, Eleocharis sp - montevidensis, Microsorum Pteropus, Hygrophila Pinnatifida /, egy Tropica 95 g-os CO2 szett beüzemelésével. A kérdésem az lenne, hogy a jelenlegi világítást érdemes lenne e egy LED-es lámpára cserélni? Jelentene e minőségi változást a világításban, megérné e a beruházás a két világítás közti különbség? Amit nézegetek: http://www.greenaqua.hu/hu/up-aqua-pro-led-60.html
 
Back
Oldal tetejére