• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Long way

hakansukur

Kertész szaki
Sokat gondolkodtam, hogy indítsak-e ilyen naplót. Nem az én mûfajom. Azonban jó ideje szemezgetek már ezzel a fórummal és az én szívem vágya is egy ilyen szép növényes akvárium. A másik ok, amiért belekezdenék egy ilyen naplóba, mert sajnos én szeretem félbehagyni a dolgokat, és talán az hogy van egy "naplóm" -mint egy virtuális tamagochi - segít abban, hogy ne hagyjam félbe még akkor se ha nem sok kedvem van foglalkozni vele éppen. De ennek ellenére lehet hogy ez a napló is félbeszakad....én már csak ilyen vagyok.

A legelsô kérdésem magamhoz az volt: mit szeretnék pontosan? Egy akváriumot a családnak, amelyben az akvakertészet szabályait betartva egy szép vízi kertet hozok létre a saját ízlésem szerint, vagy esetleg meg merjem kockáztatni, hogy olyan akváriumot hozok létre, amelynek fotóját elküldhetem valamilyen versenyre? Nem érzem úgy, hogy ez a merjek nagyot álmodni tipikus esete lenne, hiszen ha nem fog úgy kinézni, ahogy szeretném legfeljebb nem küldök képet. A két eset között különben elég nagy a különbség ahogy láttam, hiszen a második esetben elég sok olyan dolgot is figyelembe kell vennem amit az elsô esetbén nem, hiszen azt a saját magam ízlése szerint rendezném, be míg a versenyekre nem csak. Végül úgy döntöttem, hogy a második esetet választom hiszen ha halmazokkal közelítjük meg a dolgot, akkor a második eset benne van az elsô esetben. A scape-re vonatkozó szabályokat pedig megpróbálom betartani, biztos van olyan ami tetszeni fog nekünk is.

A második kérdésem az volt: mennyit tudok rászánni a dologra? Idôben és pénzben. Én hiszek abban, hogy az embernek arra van ideje, amire akarja hogy ideje legyen, szóval az idô nem kérdés, mert ha akarom akkor lesz rá idôm. A pénz a másik kérdés, és meglepô módon nem is a start hanem a rendszeres kiadások amelyek számomra fontosak, mert a start költségeket összeszedem még ha több hónapig tart a dolog. Valamelyik nap végigolvastam itt a fórumon a "Drága akvárium automatikusan jó akvárium?" topicot és ott a havi költségnek egy 240 literes akvárium esetében 15000 ft körülit mondtak. Nos ez nekem sok, ennyit nem vállalok be, nincs más mint az akvárium méretét csökkenteni (persze lehetne low-tech is de én inkább a high-techben gondolkozom). Így állapodtam meg egy 40 literes akváriumnál, ami még nincs meg (45x30x30) :). Ennek már valószínûleg sokkal elfogadhatóbb lesz a havi fenntartása mint a 240 literesé.

Harmadik kérdés: Kezdjek bele minimállal vagy várjak addíg amíg meg nem lesz a kezdô felszerelésre a pénzem? Nos itt inkább arra szavaztam, hogy gyûjtök, mert például nem szeretnék élesztôs CO2-vel babrálni, és azért is mert van idôm és van esély arra, hogy belátható idôn belül összeszedem az indításhoz szükséges dolgokat. A fentebb említett topikban olvastam azt is, hogy sokan a nulláról kezdték el és szép lassan haladtak elôre az akvakertészetben és ez így jobb, mert igaz ugyan, hogy nem egyszerre lesz meg a technika, de idézem: "a tapasztalat amit összeszedtem azt viszont nem lehet pénzben mérni". Hát én emiatt nagyon hálás vagyok a fórumnak, hiszen ti, kedves akvakertészek, már rengeteg minden hasznos információt leírtatok és így én miért járjam végig a kudarcok és sikerek rögös, hullámos útját, ha kihagyhatom belôle a kudarcokat? Persze a leírta dolgok nem ugyanazok,mintha saját magam átélném ezeket, de azért mindenképpen sokat segítenek. Szóval nem fogom addig elindítani az akváriumot míg össze nem szedem a hozzávalókat. És itt jön be az én rossz tulajdonságom... vajon nem fogom-e félbehagyni. Olyan Petrocelli feeling, a soha el nem készült házával:)

Negyedik kérdés: Mi kell az indításhoz? Mi az ami nem? Mi az amin spórolni tudok és min nem? Két dolog van amiben csökkentem a költségeket: az egyik a bútor, a másik a világítás. Persze nagyon jó lenne ADA lámpa, de nekem az sok. A nulláról indítok egyébként, nem számítva azt a kb 20 évet amíg volt akváriumom. A nullát úgy kell érteni, hogy a bútor kivetôpántokhoz Forstner fúrót is kellett vennem, meg sarokszorítókat. Amin nem fogok spórolni, azaz megveszem a jobbat, azok az akvarisztikai dolgok, mint minôségi visszafolyásgátló, reduktor, CO2 palack, aljzat. Persze azért itt is odafigyelek, mert le kell mondjak az ADA CO2 csôrôl vagy az ADA diffúzorról vagy az OptiWhite akváriumról és helyette a GA kínálatból valami olcsóbbat fogok választani.

Mi az ami már megvan? Nos, eddig a világítás tartozékait szereztem be, egy 36 W-os kompakt fénycsövet (ezzel nagyjából meg lesz az 1W/1l ha a nettó térfogatot nézzük és a lumen értéke is jó 68 lumen / liter) és az ehhez tartozó foglalat és elôtét. Az armatúra még várat magára.
Aztán van egy EHEIM 2073-as külsô szûrôm, ami talán még túl nagy is ehhez az akváriumhoz, de ahogy olvastam a nagy szûrô sosem árt. Ehhez még kell beszereznem substrat PRO-t két tálcányit, hisz azt olvastam itt a fórumon, hogy minél nagyobb legyen a biológiai szûrô felület és mot még az eredeti MECH pro és bio MECh töltet van benne a substrat PRO-n felül.
Végül most csináltam meg a bútort, bár még az ajtó felszerelése hátra van.

A scape? Már van tervem. Bevallom ôszintén én nem szeretem a víz alatti tájképeket, amelyek mostanában olyan sikeresek a versenyeken. Bámulatosak, szépek, lenyûgözôek, és hatalmas munka van mögötte, de egyszerûen nem érzem idevalónak, szóval én nem ilyenben gondolkodom, hanem inkább valóban realisztikus, akár a természetben is elôforduló "együttállást" szeretnék létrehozni, de nem biotópot. Háromszöges elrendezésben gondolkodom, egyik oldalon egy vízbe nyúló fa gyökereivel. Ez az alap dream. De várom a fát, nem akármilyen fát, hanem a FÁT. Kerestem uszadékot, de egyelôre nem jártam sikerrel. Jobb lenne ha fordítva történne a dolog, meglátom a fát és köré képzelem a layoutot, de nem ez a helyzet.

Két fenntartásom van, az egyik a CO2. Bevallom egy kicsit félek tôle, mert ha kiömlik a gáz akkor belefulladunk:-| vagy mitudomén a CO2-be és azt nagyon nem szeretném bár a boyle-mariotte törvény szerint egy 2 kg palackból nem lenne olyan hatalmas mennyiség. Persze, tudom, hogy nagyon sokan használják, de én akkor is tartok tôle egy kicsit. A másik, hogy nem vagyok mûvész alkat. És valljuk be a scape összerakásához kell mûvészi véna, szóval ez is egy kicsit nehéz lesz úgy érzem. Valószínûleg az alap szabályokat fogom követni és azzal nem lövök nagyon mellé.

Szóval itt tartok most, felvázoltam egy álmot, amit megpróbálok megvalósítani ha lesz kitartásom hozzá. És gyûjtök, hogy mehessek a GA-ba:)
 
Helló , sok sikert a terveid megvalósitásához. ;) Ahogy végig olvastam sok résznél magamra ismertem.Sajna nekem még semmit se sikerült beszerezni abból amit terveztem.Nem vagyok profi de még szinte kezdőnek se mondanám magam de remélem azért nem gond,hogy irtam.
Szóval én mindenképpen kiváncsi vagyok.
 
Utoljára módosított moderátor által:
üdv.
Olyan hosszan írtál,hogy második nekifutásra tudtam csak végig olvasni. Most hogy így meg beszélted magadban a dolgot és megosztottad velünk, úgy gondolom jó az irány és az elképzelés de vágj bele minél hamarabb mert a tervezgetés nem olyan mint művelni ezt a hobbit és tényleg elmegy a kedved az egésztől.:)
 
Befejeztem végre a bútort. Lassan haladtam vele, itthon nem én vagyok az úr:), úgyhogy tolódott a dolog, meg hát hiányzott is pár kiegészítő. Teljesen egyszerű bútor lett, semmi csicsa. Én nem vállalkoztam olyan bútorkészítésre amilyeneket itt lehet olvasni a fórumon, nem akartam festéssel, lakkozással bajlódni, meg egy panel lakásban ez elég nehézkes is lett volna, úgyhogy simán bútorlapokból raktam össze. Már régebben is raktam össze bútorokat, de most már kicsit tapasztaltabban álltam hozzá, például nekem nagy szó, hogy a felső lapot excenteres megoldással rögzítettem, amely - aki dolgozott már ilyennel tudja, hogy - elég nagy pontosságot igényel. Szóval volt pár megtanult dolog, amit a későbbiekben is hasznosítani tudok. Ugyanígy jó pár olyan szerszámot is kellett vennem, amik ugyan megnövelik a költségeket, viszont szintén nem egy alkalomra szólnak.

Az összképet talán zavarja a bútorzár, de mivel kicsi gyerekek vannak, ezért én betettem egy ilyen bútorzárat, ha zavar, ha nem, nehogy a kicsik a CO2 palackot babrálják, vagy a külső szűrőt, esetleg az egyéb felszereléseket. Jobb oldalra megy majd a CO2 palack, bal felülre meg a szűrő, alatta pedig a felszerelések lesznek. Szerencsére pont elfér egymás mellett a palack,és a szűrő, így a bútor majdnem pontosan olyan alapterületű mint a tervezett 45x30-as akvárium, 1-1 cm hagytam rá mindkét irányban. Talán nem kellett volna, de majd meglátjuk mennyire zavaró. Magassága nagyjából 85 cm. Mondjuk innen nem látszik, de a középső elválasztó fal nem egybefüggő, hanem két 5 cm x 80 cm hosszú merevítő "léc", úgyhogy középen nincs semmi, át lehet nyúlkálni egyik részből a másikba. Lábnak 4 szintező lábat tettem be, a legegyszerűbbeket, nem szeretném ha azért kellene arrébb tenni az akváriumot, mert a padló nem vízszintes.

Szeretném vezetni az anyagi oldalát is projektnek, szóval ha valamit újítok akkor lesz egy kis blokk (kár hogy nem lehet táblázatot berakni ide).
A bútor faanyag ára 6000 Ft
A 4 szintezőláb 1000 Ft
A bútorzár 1500 Ft
Excenterház és láb, konfirmátor csavarok, polctartók : 500 Ft
Kivetőpánt (volt itthon szerencsére, IKEA szerelvény) : 0 Ft
A bútor összesen : 9000 Ft
Sarokszorítók 2500 Ft (egyszeri kiadás, nem csak a projekt részére van)
Forstner fúrók 4500 Ft (egyszeri kiadás, nem csak a projekt részére van)
b1.jpg

b2.jpg
 
Utoljára módosított moderátor által:
Szép lett a bútor, gratula!
Ha a többi dologban is ilyen pontos és precíz leszel, nem lesz semmi gondod ezzel a szép hobbival!
További sikereket és várom a folytatást(y).
 
Nagyon jó lett a bútor(y). Az akvarisztikán kívül a másik sokba kerülős hobbim az asztaloskodás:). Készülőben van nekem is egy akvárium bútor én is bútor lapból csinálom mert így illik a szoba többi bútorához.
 
Szép lett a bútor, gratula!
Ha a többi dologban is ilyen pontos és precíz leszel, nem lesz semmi gondod ezzel a szép hobbival!
További sikereket és várom a folytatást(y).

Köszönöm, emélem sikerülni fog.

Nagyon jó lett a bútor(y). Az akvarisztikán kívül a másik sokba kerülős hobbim az asztaloskodás:). Készülőben van nekem is egy akvárium bútor én is bútor lapból csinálom mert így illik a szoba többi bútorához.

Hát igen, a bútorkészítés is egész jó elfoglaltság, én is szeretem, bár nagyon jó lenne ilyen esetekre egy kis mûhely és nem a konyhában fúrni, faragni:)
 
Megint tettem egy lépést előre. Anno itt olvastam valahol a fórumon először a Jolly krómcsöves rendszerről, és akkor határoztam el, hogy ilyenből fogom megcsinálni a világítás armatúráját tartó keretet. Aztán később megtaláltam a DIY topicban tamasir kartárs Jolly-s postját (https://akvakertesz.hu/threads/diy-armat%C3%BAratart%C3%B3-szett-jolly-kr%C3%B3mcs%C3%B6ves-rendszer-elemeib%C5%91l.4413/#post-184821) amely még egy pár ötletet adott. Kicsi az akvárium talán nem is kellene felfüggesztett armatúra, de mivel DIY lesz ezért döntöttem e mód mellett. Na meg azért mert nyitott tetejű akváriumot szeretnék. Ja, és semmiképpen nem szeretnék plafont fúrni, ha esetleg a későbbiekben át kell helyezni az akváriumot, akkor ne legyen gond: az egész hóbelevanc megy együtt.

A leendő akváriumnak nagyjából megvan a helye. Szerencsénkre eléggé világos lakásban lakunk, a sötét sarkok már mind foglaltak, ezért az akvárium is az ablak közelébe fog kerülni. Közvetlen napsütés nem fogja érni, meg hátulról és esetleg két oldalról is le fogom takarni. Viszont ha már ide kerül akkor egy kicsit variáltam rajta, hátha ki lehet még használni valamire a krómcsöves keretet. így jött az ötlet: ha már úgyis nyitott lesz az akvárium, ha már úgyis elpárolog belőle elég sok víz, akkor esetleg meg lehetne próbálni olyan növényeket az akvárium közelébe tenni, amelyek páraigényesek és eddig nemigen lehetett őket normálisan tartani a lakótelepi panelban.

Szóval a lámpatartó fémkeret hátsó részében egy virágtartó polcot csináltam szintén a Jolly segítségével, úgy hogy a növények talajszintje nagyjából az akvárium tetejével legyen egy szintben, így az elpárolgó víz párásabb környezetet biztosít majd az ott elhelyezett egy-két növénynek (pl. madárfészek páfrány, fodorka, stb). Ha meg még így is száraz lesz a környezet, akkor maximum olyan növényeket teszünk majd oda. A lényeg hogy az akvárium mögött növények lesznek. Az akvárium tervezett helye ott van az első képen a polc és a kanapé között. Pár nem látható dolog nem lett a legszebb, ugyanis a két hosszú cső a bútorhoz 3 -3 furattal van hozzáerősítve, de "házi" körülmények között nem tudtam pontosan egy vonalba fúrni a lyukakat, úgyhogy az egy kicsit csálé lett.

Anyagiak
Jolly elemek összesen 8300 Ft
Csővágó 2400 Ft (gagyi minőség, de nem akartam fém fűrésszel bajlódni, pedig az is szerintem ugyanilyen jó a célra.; egyszeri kiadás, nem csak a projekt részére van)
Eddig összesen 17300 Ft ( 26700 Ft)

DSC_0914.JPG

DSC_0915.JPG
 
Szuper lett (y).Úgy nézem van virág rendesen,lesz mit az aki. mögé rakni. Én az orchideákat és a cikláment aki. vízzel locsolom és nem győznek virágozni.
 
Szeretnék tanácsot kérni tőletek. Az a helyzet hogy a világítás armatúra esetében nem tudom hogy kellene elhelyezni a fénycsövet és az előtétet. A lenti ábrán felvázolatm az általam elképzelt 3 lehetséges módot. Az ábrákon alulnézetben látható az armatúra. Az A esetben a legkeskenyebb az armatúra de az előtét az armatúra tetejének közepére kerülne ( esztétikailag talán nem a legjobb de az előtétet esetleg el lehet rejteni). A B esetben az armatúra olyan széles lenne hogy a fénycső középre kerülne és mellé az egyik oldalra az előtét. A C esetben kicsit keskenyebb lenne az armatúra, a fénycső kerülne az egyik szélére az előtét a másikra. A B esetben a súlypont a kérdés aC esetben a súlyponton kívül az is kérdéses hogy az mennyire néz ki bután ha az armatúra nem pont az akvárium közepe felett helyezkedik el. A B és C esetben kérdés illetve az hogy a fénycső és az előtét által kibocsátott hő nem zavarhatják-e egymás működését? Ezt nem tudom, fogalmam sincs mennyi hőt termelnek. A kompakt fénycső 36 W.

Amit nem szeretnék:
-Az armatúra nem lehet olyan hosszú hogy az előtét a fénycső mögé kerüljön.
-Az előtét a lapjával nem kerülhet az armatúra hátsó olalára mert akkor túl bumfordi lenne a dolog
-Nem szeretném a bútorba rejteni az előtétet

Őszintén szólva nekem a C tetszene, mert szeretném ha minél keskenyebb lenne az armatúra. Nagyon köszönöm.
vilterv.jpg
 
Nah, úgy látom mindenki költőinek vette a kérdésemet. De nem baj, megbocsátok:) Végül a C verziót választottam. Az armartúra alapját laminált parketta képezte. Úgyis volt itthon, elég vastag, könnyen vágható, ragasztható. Sokáig gondolkodtam mit tegyek a szélekre, ami egy kicsit feldobná az egészet és így választottam egy lépcsőprofilt, és ezt tettem az armatúra széleire. Sikerült olyat találnom amely teljesen jól passzolt a laminált parkettámhoz.(http://erka.hu/wp-content/uploads/2011/10/burkolatvalto-profil-15080m.jpg) . Még volt egy kisebb probléma, a parketta színe egyáltalán nem passzolt a bútorhoz, így vettem famintás öntapadó tapétát és ezzel vontam be az oldalakat. Belülre öntapadós tükörfóliát tettem, remélem segíteni fog. Belülre csak az elosztó és a fénycső került. Sikerült minimalizálnom az armatúra magasságát, így nem tűnik bumfordinak. A felfüggesztéshez, itt a fórumon javasolt bicikli bowdent és sorkapcsokat használtam. Ahogy anno a fórumon írták én is leszedtem a műanyag borítását és úgy használtam fel őket. A vázhoz pedig sikerült úgy hozzárögzítenem a bowdent, hogy a bowden maradék része nem felfelé lóg ki hanem hátrafelé, mert a csövekben vezettem hátra a két kis sodronyt, így egy kicsit esztétikusabb.

Ami egy kicsit bonyolult, hogy rendesen be kell vízszinteznem mert egyelőre kicsit csálén áll. Na és kérdés nem lesz-e gond az párásabb levegővel...
Arra gondoltam, hogy amíg nincs a pulton semmi, addig anyám és apám csecsemőköri meztelen fényképét fogom megvilágítani vele:)

Anyagiak:
Kompakt fénycső OSRAM lumilux 36W 6500K 2750 lm - 1890 Ft
Elektromos előtét OSRAM_QTP-M_1x26-42_ECG 5120 Ft
Fénycső foglalat: 380 Ft
Lépcsőprofil: 3500 Ft
Öntapadós tapéta: 500 Ft (900 Ft)
Tükörfólia: 500 Ft (4500 Ft)
plusz az EHEIM 2073-as külső szűrő ami már régóta megvan : 45000 Ft
Eddig összesen 74190 Ft ( 83590 Ft)

DSC_0968.JPG

DSC_0969.JPG

DSC_0973.JPG
 
Végre megérkeztek az első "lakók"!:D Tegnap voltam a boltban és elhoztam az akváriumot, a diffúzort, a buborékszámlálót, egy visszafolyásgátló szelepet, egy reduktort, CO2 csövet, drop checkert a reagenssel és tropica táptalajt. Az akváriumra kellett várni, aztán meg én nem voltam itthon, de végül csak összejött. Most már csak a másik felére (Co2 palack, Amazónia talaj, na meg az élőlények ) kell gyűjtögetnem és indulhat a móka.:)

Anyagiak:
akvárium (45x30x30) 7990
Tropica substrate növény tátalaj 3400
CO2 cső 3m 2970
Green Aqua diffúzor nano 3490
Green Aqua buborékszámláló 3490
Green Aqua tartósteszt szett 5190
ADA CO2 visszafolyásgátló szelep 2100
GreenWorks Co2 reduktor és mágnesszelep 29900
Eddig összesen 132720 Ft ( 142120 Ft)

20140825.jpg
 
Befejeztem végre a bútort. Lassan haladtam vele, itthon nem én vagyok az úr:), úgyhogy tolódott a dolog, meg hát hiányzott is pár kiegészítő. Teljesen egyszerű bútor lett, semmi csicsa. Én nem vállalkoztam olyan bútorkészítésre amilyeneket itt lehet olvasni a fórumon, nem akartam festéssel, lakkozással bajlódni, meg egy panel lakásban ez elég nehézkes is lett volna, úgyhogy simán bútorlapokból raktam össze. Már régebben is raktam össze bútorokat, de most már kicsit tapasztaltabban álltam hozzá, például nekem nagy szó, hogy a felső lapot excenteres megoldással rögzítettem, amely - aki dolgozott már ilyennel tudja, hogy - elég nagy pontosságot igényel. Szóval volt pár megtanult dolog, amit a későbbiekben is hasznosítani tudok. Ugyanígy jó pár olyan szerszámot is kellett vennem, amik ugyan megnövelik a költségeket, viszont szintén nem egy alkalomra szólnak.

Az összképet talán zavarja a bútorzár, de mivel kicsi gyerekek vannak, ezért én betettem egy ilyen bútorzárat, ha zavar, ha nem, nehogy a kicsik a CO2 palackot babrálják, vagy a külső szűrőt, esetleg az egyéb felszereléseket. Jobb oldalra megy majd a CO2 palack, bal felülre meg a szűrő, alatta pedig a felszerelések lesznek. Szerencsére pont elfér egymás mellett a palack,és a szűrő, így a bútor majdnem pontosan olyan alapterületű mint a tervezett 45x30-as akvárium, 1-1 cm hagytam rá mindkét irányban. Talán nem kellett volna, de majd meglátjuk mennyire zavaró. Magassága nagyjából 85 cm. Mondjuk innen nem látszik, de a középső elválasztó fal nem egybefüggő, hanem két 5 cm x 80 cm hosszú merevítő "léc", úgyhogy középen nincs semmi, át lehet nyúlkálni egyik részből a másikba. Lábnak 4 szintező lábat tettem be, a legegyszerűbbeket, nem szeretném ha azért kellene arrébb tenni az akváriumot, mert a padló nem vízszintes.

Szeretném vezetni az anyagi oldalát is projektnek, szóval ha valamit újítok akkor lesz egy kis blokk (kár hogy nem lehet táblázatot berakni ide).
A bútor faanyag ára 6000 Ft
A 4 szintezőláb 1000 Ft
A bútorzár 1500 Ft
Excenterház és láb, konfirmátor csavarok, polctartók : 500 Ft
Kivetőpánt (volt itthon szerencsére, IKEA szerelvény) : 0 Ft
A bútor összesen : 9000 Ft
Sarokszorítók 2500 Ft (egyszeri kiadás, nem csak a projekt részére van)
Forstner fúrók 4500 Ft (egyszeri kiadás, nem csak a projekt részére van)
b1.jpg

b2.jpg
Jó cucc, de ha nem szétszedhető / lapra szerelhető, ami ilyen kis méretben nem hiszem, hogy indokolt, a tetejét sima tiplikkel egyszerűbb lett volna szerintem összeragasztani, jobban is tart, egy csomó plusz munkától megóvtad volna magad. Ja, hogy cserélhető, ha ez megpunnyadna a víztől, értem! Profi! De a víz mondjuk kikezdi az álló lapok felső élét is..
Igazán ütős képeket, látványvilágot (nem csak) növényes akváriumokról, a fehér világított háttér nyújt a legjobban. A kis polc a rajta lévő cserepekkel, keresztbe a krómcsővel útba lesznek. Így mindenképp takarnod kell ezeket, ami behatárolja a háttérválasztást. Felülnézetből meg a függeszetett armatúra takarja a polcra helyezett szobanövényeket. De lehet, hogy csak nem értettem meg a koncepciót.
A kiadásokat ne írd szerintem, egyrészt mert már úgyis kiadtad, másrészt később megbánhatod, főleg ha a végén jól össze is adod. Én is írtam mindent, már ki se merem nyitni azt az excel táblázatot :)
 
Hát erre nem is gondoltam, hogy cserélhető legyen a tető, de jó az ötlet:) A plusz munka azért volt jó mert gyakoroltam és legközelebb már tudom hogy kell excenterezni, ha szükségem lesz rá.
A helyzet az, hogy az egész hóbelevanc ablak előtt lesz, tehát a hátsó üveget mindenképpen takarnom kell majd, sőt valószínűleg az oldalsókat is. És mivel ablak előtt lesz, az armatúrának nem lesz célja hogy a hátsó polcon éldegélő növényeket megvilágítsa, sőt, ha terveim szerint tényleg félárnyékos, nedvességkedvelő fajokat teszek oda, akkor még árt is.
 
Tényleg lassan halad a projekt, de hát nem hiába az a neve ami. Az jó jel, hogy még foglalkozom vele:D Mostanában gondolkozom azon, hogy vajh hogyan valósítsam meg azt a scape-t amit elterveztem. Az nyilvánvaló számomra, hogy az egész titka a részletekben rejlik, tehát nem is a fô elrendezés a lényeg, hanem az apró kis részletek, ahogy a kis kövek el vannak helyezve a nagyobb kövek elôtt, hogy jelennek meg a növények a faágakon, stb. Szóval erre kell majd rágyúrni.

Ez az egész hasonlít a terepasztal készítéshez. Igaz, abban sincs tapasztalatom, de valahogy azt is így képzelem el, ott is a részleteken múlik a dolog és nem azon hol futnak a kisvasút sínei, hanem azon, hogy a sorompó melletti lámpaoszlopra felfut az iszalag, hogy a csatornakifolyó környékén látszik a rozsda, stb.

A kettô között van azonban egy nagy különbség amit legjobban egy viccel lehet megvilágítani:

Egy autószerelô egy Harley motorjának a hengerfejét szerelte le, amikor meglátta, hogy egy híres szívsebész lép be a szervízbe. A szívsebész a szervízvezetôre várt, hogy nézze meg a motorját. A szerelô átkiabált a termen:
- Hé, doki, kérdezhetek valamit?
A sebész kicsit csodálkozva odasétált a szerelôhöz, aki épp a motort szerelte. A szerelô kiegyenesedett, letörölte a kezét, és ezt kérdezte:
- Szóval, doki, nézze meg ezt a motort. Én is kinyitom a szívet, kiveszem a billentyûket, megjavítom, beteszem az új alkatrészeket, és amikor kész, úgy mûködik, mintha új lenne. Hogy lehet az, hogy ezért alig kapok egy kis lóvét, míg maga nagy pénzeket akaszt az alapjában véve ugyanilyen munkáért?
A sebész elgondolkodott, elmosolyodott, és odasúgta a szerelônek:
- Próbálja meg mindezt járó motorral!

Várom az Amazóniát.
 
Nah, mondtam én hogy lassan fog haladni a project...:pigeon: Most jutottam el odáig, hogy végre megvan szinte minden már csak a CO2 palack kell. Na meg az élőlények, elsősorban a növények. Az akvárium mérete 45x30x30, ehhez kellene növáénylista. Nos én kiválasztottam pár növényt és azt szeretném kérdezni, hogy vajh jól választottam-e? (első akvárium) Miket hagyjak el és miket tegyek bele mást esetleg? Ültetési terv még nincs, egyelőre csak a fajok kiválasztásánál tartok.
Nos a lista:
marsiela crenata
fissidens fontanus
elatine hydropiper
cardamine lyrata
vesicularia ferriei
lindernia rotundifolia
hemianthus micranthemoides
hottonia palustris
limnophila aquatica
micranthemum umbrosum
 
Nah, mondtam én hogy lassan fog haladni a project... Most jutottam el odáig, hogy végre megvan szinte minden már csak a CO2 palack kell. Na meg az élőlények, elsősorban a növények. Az akvárium mérete 45x30x30, ehhez kellene növáénylista. Nos én kiválasztottam pár növényt és azt szeretném kérdezni, hogy vajh jól választottam-e? (első akvárium) Miket hagyjak el és miket tegyek bele mást esetleg? Ültetési terv még nincs, egyelőre csak a fajok kiválasztásánál tartok.
Nos a lista:
marsiela crenata
fissidens fontanus
elatine hydropiper
cardamine lyrata
vesicularia ferriei
lindernia rotundifolia
hemianthus micranthemoides
hottonia palustris
limnophila aquatica
micranthemum umbrosum

Szia!

Na erre a DIY-re lehet azt mondani, hogy 'patent'!
Mivel high-tech lesz az akváriumod nem nagyon kell aggódni, hogy valami nem fog megmaradni.
Ami szerintem nagy lenne ebbe az akváriumba az a cardamine lyrata.
Ha még nincs palackod, akkor van egy kőbányai bolt amit tudok ajánlani. Egy 2 literes palack töltve 15000Ft, sokan járnak oda a fórumról.
Kíváncsian várom a megvalósítást.
 
Már azt hittem senki nem fog válaszolni:) Nagyon köszönöm a tanácsot, akkor a cardamine-t kihagyom. És köszönöm a tanácsot a palackra vonatkozóan és elküldhetnéd nekem a bolt címét.;)
 
Back
Oldal tetejére