• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Iwagumi 60 literben, low-tech

Chryss

Kertész szaki
Sziasztok!

Full kezdő vagyok még az akvakertészetben (de lassan fél éve olvaslak benneteket... sok-sok óra időráfordítással). :D Azaz, már volt egy 'tanuló' akváriumom, de szerintem minden lehetséges hibát elkövettem vele... aztán pár napja fel is számoltam a 'maradványokat'. Leginkább az alga volt a fő gond, a végére mindent beborított és nem sikerült leküzdenem... reméljük most másként fog alakulni.

Most fejeztem be a legózást... fel is teszek pár képet, hogy ti mit szóltok hozzá? Két elképzelésem is van, de a 2. alá még kell talaj. :) A képek minősége miatt sorry, ennyire volt hirtelen képes a telefon. ;)


Akvárium 60 liter, 60*30*33 cm
Szűrés: Tetratec ex400 (Seachem Purigen, kerámiagyűrű és terveznék bele nem tudom mennyi Seachem Matrix-ot venni). :)
Világítás 2*24W (ebből az egyik növényes cső, de valószínűleg lecserélem, mert karcsúbb fényt ad, mint a sima cső)
Aljzat: Tropica táptalaj, Amazonia és felső rétegnek Amazonia powder
Kövek: Seiryu

+ csapvíz JBL Biotopol-al kezelve, Easy Carbo, Profito, Stability és Biodigest prodibio bacik. :)

Első verzió:
Hátul még mindenképpen emelni szeretnék a talajon, de a lényeg - elképzelés szerintem így is látszik.
aq01.jpg

aq02.jpg


A második verzió:
Itt az aki jobb oldalát terveztem megemelni (ezzel az elrendezéssel, kb. középvonaltól)

aq03.jpg

aq04.jpg

A talaj még nem végleges... a 4 cm mindenhol ott lesz, csak a legózáshoz gondoltam még nem töltöm fel rendesen.

Növények tekintetében mindenképpen lesz benne Glossostigma (az elülső területet teljes egészében azzal terveztem beborítani), aztán tervben van még Staurogyne repens, Fissidens fontanus.
Blyxa japonica-val is próbálkoztam volna, de co2 nem lesz, illetve neki kell a lágy víz is többek között. :)
 
Nos, körvonalazódik a kép. :) Az első elrendezés kerül megvalósításra apró módosításokkal.
A növények az alábbiak szerint fognak alakulni:

Gyep (a kövek előtt): Glossostigma elatinoides. Ez a növény nagyon jól érezte magát az előző akvában is, míg meg nem jelent az alga, és az seperc alatt kicsinálta. :/
A glosso közé gondoltam kellenének még növények, hogy ne legyen az egész túl steril, túl művi... talán így természetesebb lenne a hatás.
Szóval a gyephez még jönnének a következők: Hydrocotyle verticillata (pár szál), ranunculus inundatus (ebből is csak 'mutatóba egy kevés', echinodorus tenellus + pár szál parvula.
A kövek tövébe - lábaihoz Staurogyne repens-t terveztem ültetni, viszonylag alacsonyra bokrosítva őket.
A kövek mögé (abba a hátsó vékony sávba) pedig Eleocharis acicularis-t tervezek... jó sűrűn :) Akár a víz felszínéig érőt. Majd próbálom valahogy úgy belőni a talajt, hogy kb. 17-20 cm-re legyen a víz felszínétől, így elvileg a 15 cm-re növő növény majd a felszínig érne, és így fényt is jóval többet tud 'enni' :D

CO2 még mindig nincs. :( A keretbe sajnos nem fér bele... a tropica féle óccó flakosossal meg nem próbálkoznék, mert akkor jelentek meg az algák előzőleg, amikor azt használtam (gondolom az egyenletlen co2 beoldás meg pontatlan adagolás miatt). A fény még mindig Odyssea 2*24W - amiből a hátsó cső növényes.

Mit gondoltok, működhet az installáció ebben a formában? vagy csak megint leküzdhetetlen algatanya lesz a vége? :)))
 
A glosso közé gondoltam kellenének még növények, hogy ne legyen az egész túl steril, túl művi... talán így természetesebb lenne a hatás. Szóval a gyephez még jönnének a következők: Hydrocotyle verticillata (pár szál), ranunculus inundatus (ebből is csak 'mutatóba egy kevés', echinodorus tenellus + pár szál parvula.

Lehet, hogy hülyeséget beszélek, de ha ebből a mixből valaki nyerni fog (én a tenellusra tippelek) akkor a többiek csak szenvednek majd az árnyékában, és jön az alga. A hydro és a ranunculus még oké, ha karban van tartva, de a tenellust nem tudom mennyire lesz könnyű megfékezned.
 
Akkor a Tenellust húzom. :) A GA-ban láttam parvula gyeppel ezt a növényt, és nagyon tetszett :) Pláne, hogy csak... nem is tudom... egy tőn 8-12 levél volt, tehát nem gondoltam, hogy akkora árnyékot vetne majd az enyémben. Persze, az hightech... az enyém meg... :D Szóval nem ugyanaz a környezet. Esetleg más ötlet, amivel a glossot fel lehetne dobni? :)

A glosso gyoe elképzelése már sok hete megszületett (mert tud ám az gyönyörű is lenni, ha jól érzi magát a növény :), de most elméláztam a Riccia fluitans gyepszőnyegen is. Igaz, az valamire rá kell fogatni, és kérdés, hogy mennyire lassan nőné be a neki szánt előteret... meg nem mellékes, hogy sok-sok-sok kellene belőle... míg glossoból úgy gondoltam, hogy elég lesz 6-8 kis zselés is. :D Tudom, gyors növény, és az akvakertészkedés nagy türelmet kíván...
 
Üdv! ma én leszek az ördög... :devil: :D ez NEM iwagumi, nem köves-növényes... dolgozol még ezen, v. végleges a hardscape szerinted?

nem b...sztatásnak szántan, de ebből lehetne jobbat összehozni. szerintem. ha tudok, és vevő vagy rá, szívesen segítek.
 
Még nincs meg a végleges kép... holnap gondoltam összerakni, úgyhogy még formázható a dolog. :D
Viszont ez miért nem (lesz) Iwagumi? :D Kő és növény lesz benne, semmi más :D Bár kezdő vagyok, lehet én nem vagyok tisztában a fogalmakkal. :$
 
Haha, elsőre nem esett le a fotóbolt. XD
Tehát inkább egy kupacba kellene pakolni? Ami az én képemről nem annyira jön át, hogy a talaj hátrafelé eléggé meg van emelve, és egy kis völgy szerűség van az előtérben. A bal oldalon 'bekanyarodik' a kő, de ez a felülnézeti képen látszik is. Jobb oldalt (szintén csal a kép egy kicsit) van egy kis emelkedő a két kő között... kb. 5-10 cm a kettő között a szintkülönbség - gondoltam oda is felfuttatom a gyepet.

No, de visszatérve. Próbáljak meg inkább akkor 'halmozni'?
Közben böngészem a linket;)
 
Haha, elsőre nem esett le a fotóbolt. XD
Tehát inkább egy kupacba kellene pakolni? Ami az én képemről nem annyira jön át, hogy a talaj hátrafelé eléggé meg van emelve, és egy kis völgy szerűség van az előtérben. A bal oldalon 'bekanyarodik' a kő, de ez a felülnézeti képen látszik is. Jobb oldalt (szintén csal a kép egy kicsit) van egy kis emelkedő a két kő között... kb. 5-10 cm a kettő között a szintkülönbség - gondoltam oda is felfuttatom a gyepet.

No, de visszatérve. Próbáljak meg inkább akkor 'halmozni'?
Közben böngészem a linket;)

igen, teljesen igaza van osbourne barátunknak: mindenképpen próbáld meg néhány jelentősen különböző módon elhelyezni a köveket, mindegyiknél próbálj arra figyelni, hogy mindig legyen egy egyértelmű fókuszpontja annak amit látsz, hogy ha bárki meglátja az akváriumodat, oda nézzen először. Enélkül csak egymás mellé rakot köveid vannak, ezzel viszont valami kompozíciód, amit tovább tudsz támogatni a növényesítéssel. A lejtéssel pedig bátran, az idő lapít úgyis, a tied meg eleve elég lapos így :D
 
Szerintem jó lenne a tenellus a glossó közé. Hnorbi naplójában azt hiszem ilyesmi van és király. Three Trees | Magyar Akvakertész Fórum
remek példa, nézzétek mannyi glosso maradt, ahol megerősödött a tenellus, és Chryss esetében ráadásul low tech körülményekről beszélünk
8844752361_fb8ac3ce84_b.jpg


De glossot low techben....hááát én úgy tanultam, hogy az nem játszik.
necces, igen
Ha már úgyis játszol a gondolattal akkor inkább koppintsd le ezt: HAC 2011 2. hely - ADA inspired low-tech iwagumi | Magyar Akvakertész Fórum Legalább a gyep szempontjából. Riccia-moha kombó. Kötözve.
én amiatt az akvárium miatt kezdtem akvakertészkedni :D
 
Koppintani nem szeretnék, de nagyon szép akvárium! :) Annó sokat nézegettem, a mai napig rajta van a telefonomon a kép :D

A scape-en dolgozok még holnap, aztán meglátjuk, hogy mi sül ki belőle. Majd jövök a képekkel, ha sikerült valamit összedobni. ;)
Glosso. Igen, én is félek tőle, mert mindenhol ott van, hogy 'tapasztalt sportolóknak' és 'nagyon nehéz tartani'. Ehhez képest az előző installban az volt az egyetlen növény, ami kicsattant és jól érezte magát! Egy masszívabb dombot építettem az egyik szikla mögé, és azt futtattam be vele. Szép volt, jó volt. Aztán pár hónappal később megjelent az alga... ami szegény növényt elég rendesen belepte. Elkezdett rohadni... aztán az egyik oldalon elengedte magát.. és szépen lassan feljött az egész 'szőnyeg' :( Ezt szeretném most vhogy elkerülni. A fény nem tudom, hogy elég lesz-e neki... remélem igen.
A CO2-n meg erősen agyalok. Félmegoldásokkal nem próbálkoznék.. meg pici palackokkal, amit pár hetente tölteni kell... de anyagilag most több nem fér bele sajnos.

Tenellus. És ha csak 1-2 tövet teszek a glosso közé? Tehát semmiképpen sem olyan sűrűn, mint ahogy itt lehet látni.
 
Egyébként ahogy nézegettem a photoshopos képet, egyre jobban tetszik. Igaz a bal oldal valahogy túl üres, és full látszana a szűrő szívója. Oda magas növényt pedig nem tudnék elképzelni, illetve a domon nem tudom hogy festene háttérnek az acicularis...? Na majd agyalok rajta :)
 
Én azért megvédenélek, technikailag ez iwagumi. Megmondaná ezt Amano Mester is, csak lehet közben ráncolná a szemét. :)

Szóval tényleg legózni kell ezzel még. Több helyen is le van írva hogy kell egy iwagumit JÓL megcsinálni. egyébként meg első aksinak szerintem nyugodtan koppinthatsz bárhonnan: 1. úgysem lesznek ugyanolyan köveid. 2. Ha más növényeket használsz akkor úgy is más lesz az összkép. Megtanulni rajta a dolgokat ugyanolyan jó és egy év múlva már úgy is meglesz a saját új elképzelésed, amit meg tudsz valósítani.

VISZONT!
Ami feltünt az a 400-as szűrő, szerintem kevés lesz egy ekkora aksira. Én úgy gondolom, hogy a gondok forrása leginkább ott lesz....
 
Ami feltünt az a 400-as szűrő, szerintem kevés lesz egy ekkora aksira. Én úgy gondolom, hogy a gondok forrása leginkább ott lesz....
Remélem nem lesz igazad. ;) Gyári töltettel ment, nem tapasztaltam, hogy gond lett volna vele. Az eszközöket folyamatosan takarítottam (már az esőztető-csövek), figyelve, hogy a szűrő ne álljon sokat. Most megtámogatom a szűrőt purigennel és matrix-al. Remélem még jobb hatást sikerül majd elérnem vele.

Pedig a berendezést a GA-s növénysuli alapján próbáltam elkészíteni. Ugye ott vannak a kövek, hogy mit hova, hogy vezesse a szemet stb, de szerintem én értelmeztem azt félre. :) Nem baj, mindig tanul valamit az ember. Megpróbálok hamarosan egy ilyen halmozásos - dombos képet kialakítani, aztán meglátjuk, hogy sikerült-e? :) Jövök majd a képekkel!
 
Menni fog ez. És gondolj arra, ha elsőre tökéletes lesz, akkor nincs már hova fejlődni, ha meg nem lesz az, akkor megint tanultál valamit! :)

Bízom benne, hogy elég lesz a szűrés, de sok mozgástered nem lesz az biztos...
 
Bízom benne, hogy elég lesz a szűrés, de sok mozgástered nem lesz az biztos...
Szia Chryss!
No igen a szűrés,nekem dettó ugyan ekkora az akim és a Tetra 600-as robog(na jó duruzsol) alatta,és szerintem ha bedurvulnak a növényeim már ez is kevés lesz vagy határeseten mozgok majd.Most már belátom plusz 3000.-Ft-ért vehettem volna Ex 700-ast is és abban egy fakkal több is van :(
No mindegy elképzelhető hogy okos növényválasztással és karbantartással így is tök jó akid lesz kíváncsian várom a folytatást (y)
 
Na erre mit gondoltok? Este csináltam, aztán most látom, hogy képet is készítettem róla :)
Ezeken felül még 1 db nagy kövem van.. gondoltam, hogy esetleg azt lehetne még felaprítani.... ha van rá szükség - akár a bal oldalra. Annyira nem szép az a kő, azért nem is használtam eddig egyik elrendezésnél sem, de lehet, hogy kis darabokban mutatna valahogyan.
Illetve... az aljzat nem fog berohadni? Jobb oldalon 16 cm magas... illetve valahogy meg is kellene fogadni, hogy a 'természet' ne lapítsa el pár hét alatt az egészet. :)

5aq.jpg


Bocs a minőség miatt ismételten!
 
Back
Oldal tetejére