• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Irodai iwagumi

inaxis

Kertész segéd
Sziasztok!

Első naplóm itt, viszont ez lesz a harmadik akváriumom. A lényeg, hogy nem nulla tudással vágok bele egy ekkora feladatba de, hogy a napló nélkül nem fogok tudni szép akváriumot fenntartani abban szinte biztos vagyok. Szóval minden segítséget elfogadok!

Az elsőről senki nem szeret beszélni, azon max jókat röhögünk. A második még talpon van de kisebb-nagyobb algásodással eldöcög. Viszont ez a harmadik egy jó alkalom, hogy ne fussak bele megint az eddigi botlásokba.
Sokáig azt gondoltam, hogy naplót vezetni még egy feladat amit a heti rutin mellett csinálni kell de míg az előző akvák otthon a nappaliban foglaltak helyet addig ez már jobban szem előtt lesz, mert egy 60-70 fős irodában fog virítani az összes problémájával együtt, így a felelősség is nagyobb lesz. A szomszédos csoporttól jött ez a zseniális ötlet, hogy mi lenne ha beruháznánk egy akváriumba amit a két csoport tagjai fognak KÖZÖSEN gondozni. Ezek után gondoltam, hogy ha valamikor akkor most jött el az idő, hogy naplót vezessek.

Sajnos nem gazdálkodhatunk korlátlan összegből, így a CO2 - egyenlőre - kimaradt a rendszerből és úgy általánosságban is próbálunk ésszerű keretek közt maradni így nem elég, hogy kezdők vagyunk de még ez is egy plussz kihívást jelent számunkra.

Akvárium: 80X40X40 128L Optiwhite
Szűrő: Eheim 2426 vagy Atman CF1200 (itt van a legbizonytalanabb pontja a technikának)
Világítás: JBL LED Solar Natur 44W (ez is mélyvíz, semmi tesztet nem találtam de a látottak alapján korrekt darabnak tűnik)
Talaj: ADA Amazonia 2X9l
Táptalaj: Tropica Substrate növény táptalaj 2.5l

A layoutról a kollégák döntenek, az irány az iwagumi. Egyszerűen tartható növények, a heti gondozás is megoldható legyen 1 órán belül de legyen szép üde zöld fénypontja az irodának. A köveket három órányi legózás után meg is vették. Most várakozás van az üvegre és a szekrényre. Képet egyenlőre nem tudok feltölteni, de remélem ez is hamarosan megoldódik, mert nagyon kellemes scape-et hoztak össze a művészek.
Nekem alapvető aggályaim vannak a low tech vs iwagumival de meglátjuk mit lehet kihozni ebből a felállásból.
 
Telepakolnám Mátrixxal meg egy kis Purigennel. Nem ismerem az Atmant, árban sokkal jobb, teljesítményben papíron szintén de félek rémálmaim lesznek ha arra gondolok hogy egy reggel bemegyek és tiszta víz minden egy gagyi alkatrész miatt... Szóval is jól jönne minden okosság.
 
Telepakolnám Mátrixxal meg egy kis Purigennel. Nem ismerem az Atmant, árban sokkal jobb, teljesítményben papíron szintén de félek rémálmaim lesznek ha arra gondolok hogy egy reggel bemegyek és tiszta víz minden egy gagyi alkatrész miatt... Szóval is jól jönne minden okosság.
Hát atmant egyáltalán nem ismerem, de szimpatikus a szűrőanyagbefogadó képessége.
 
Telepakolnám Mátrixxal meg egy kis Purigennel. Nem ismerem az Atmant, árban sokkal jobb, teljesítményben papíron szintén de félek rémálmaim lesznek ha arra gondolok hogy egy reggel bemegyek és tiszta víz minden egy gagyi alkatrész miatt... Szóval is jól jönne minden okosság.
Szia! En maradnek az Eheim-nel, minosegben nem hagy kivannivalot maga utan.
 
Minőségben nem is kérdéses, hogy Eheim. A kérdés az, hogy elég e hozzá ha jó minőségű szűrőanyagot teszek bele? Itthon is egy 2222-es van és némán teszi a dolgát. Ha mondjuk jövőre alápakolunk egy kis CO2 akkor nem e lesz kevés?
 
Minőségben nem is kérdéses, hogy Eheim. A kérdés az, hogy elég e hozzá ha jó minőségű szűrőanyagot teszek bele? Itthon is egy 2222-es van és némán teszi a dolgát. Ha mondjuk jövőre alápakolunk egy kis CO2 akkor nem e lesz kevés?
Ha fullra pakolod a 2426-ot jo minosegu biologiai toltettel eleg kell legyen. Co2vel is. Ha megis kevesnek bizonyul, kesobb tudsz meg egy szurot alatenni. En hasonlo meretu akvat egy 2224-el, es egy 2273-al szurok.
 
Én CF-800-as Atmant használtam sokáig, semmi bajom nem volt vele, ha jól emlékszem egy régebbi JBL szűrő koppintása.
Esetleg Tetra 1200-asban is gondolkodhatsz, jelenleg nálam gond nélkül ketyeg most már 3 éve.
 
Nálam már leagalább 3 éve egy Atman CF-1200 -as megy a 200l-es sügérrel teletömött akvában, tényleg semmi bajom vele. Tele van taposva szűrőanyaggal, jó a flow. Attól, hogy olcsóbb, nem mondanám rá, hogy gagyi.
 
Nálam már leagalább 3 éve egy Atman CF-1200 -as megy a 200l-es sügérrel teletömött akvában, tényleg semmi bajom vele. Tele van taposva szűrőanyaggal, jó a flow. Attól, hogy olcsóbb, nem mondanám rá, hogy gagyi.
Nekem az eheim exp. 250-esem úgy levegősödik hogy csak na. Szóval ennyit a biztos tippekről.
 
Mondtam én hogy ez a legbizonytalanabb pontja a rendszernek. Atman lesz, eldöntöttük, a nagyobb szűrőkosár miatt is vonzóbb nem csak az ár a döntő. Jól betárazunk pótalkatrészekből és reménykedünk.
A tegnapi nap folyamán megrendeltük az üveget, 3 hetet mondtak rá. Holnap bútor rendelés lesz, ha minden igaz hasonló érkezési idővel. Arra gondoltunk, hogy a magassága nem 70-es hanem 90-es lesz. Adódhat ezzel bármi gond? Megmértük, simán elérjük az alját állva, nem lenne kényelmetlen a karbantartás. Az az igazság, hogy inkább állva néznénk az akvát és így viszont jobb lenne ez a magasság.
 
Arra gondoltunk, hogy a magassága nem 70-es hanem 90-es lesz. Adódhat ezzel bármi gond? Megmértük, simán elérjük az alját állva, nem lenne kényelmetlen a karbantartás. Az az igazság, hogy inkább állva néznénk az akvát és így viszont jobb lenne ez a magasság.
A szűrő emelési magassága is korlátozhat, de ezzel általában nem szokott gond lenni. A világítás lehet még szempont, mert az akváriummal együtt az is magasabbra kerül, akkor esetleg zavaró lehet a "szembe sütő fény" (pl kanapén ülve stb.). Ha ezzel sincs gond, akkor simán jobb a 90-es magasság.
 
Erre a vakítő fényre nem is gondoltam. Kb 15 grafikus fog körülötte ülni de senki sincs 3-4 méteren belül. Azt a lámpát lehet holnap elhozzuk és még mielőtt megrendelnénk a bútort teszünk egy próbát ezzel a fénnyel a tervezett magasságban nehogy itt lázadás legyen a vége. Köszönöm a tippet! Ez a CF1200-as szerintem megbírkózik azzal a 20cm-többlettel, de az is lehet hogy magasabbra tesszük a pocot.
 
A szűrő emelési magassága is korlátozhat, de ezzel általában nem szokott gond lenni. A világítás lehet még szempont, mert az akváriummal együtt az is magasabbra kerül, akkor esetleg zavaró lehet a "szembe sütő fény" (pl kanapén ülve stb.). Ha ezzel sincs gond, akkor simán jobb a 90-es magasság.

Ha nem veszitek ki vízszint fölé a benyomó ágat, akkor lényegében mindegy a közlekedőedények elvét figyelembe véve.

Erre a vakítő fényre nem is gondoltam. Kb 15 grafikus fog körülötte ülni de senki sincs 3-4 méteren belül. Azt a lámpát lehet holnap elhozzuk és még mielőtt megrendelnénk a bútort teszünk egy próbát ezzel a fénnyel a tervezett magasságban nehogy itt lázadás legyen a vége. Köszönöm a tippet! Ez a CF1200-as szerintem megbírkózik azzal a 20cm-többlettel, de az is lehet hogy magasabbra tesszük a pocot.

Azt is csinálhatjátok, hogy tesztek rá tükröt. Így a növényeknek is tuti több fény jut és a kollégák szemét sem süti ki talán.
 
Erre a vakítő fényre nem is gondoltam. Kb 15 grafikus fog körülötte ülni de senki sincs 3-4 méteren belül.
Bocs, bevallom a bevezetőt átugrottam, de már világos hogy irodai akva lesz. A 44 W egyáltalán nem sok fény (megkockáztatom, kevés is lesz), vsz jó közel is lesz a vízfelszínhez, nem lesz vele gond. Még ha erősebb lámpát feljebb is emelsz, akkor is inkább csak sötétben lehet zavaró ez a fény, legalább lesz kifogás a túlóra ellen :)
 
Gondolkodom ezen a világításon... Eddig meggyőződéssel véstem be a technikához, hogy 44W-os lesz nekünk a nyerő és pont jó lesz a 80-as akva felett de a JBL oldalán található táblázatban ennek a hossza már 849 mm. Viszont ennek a lámpának van egy olyan trükkje, hogy betehető T5/T8-as foglalaltba. Reményeim a műanyag toldásokkal együtt lehet ennyi a hossza, hogy becuppanjon az előbb említett csövek helyére. Úgy látom holnap ezt is mérni kell majd. Egyébként 4800lm tud kihozni a 44W-ból, ha jól számolok akkor literenként 37,5lm-el gazdálkodunk.
 
Egy kis update: ma jött egy nagy csomag a GA-tól, benne lámpával, talajjal, szűrőanyagokkal és tápokkal. Remélem jövőhéten már a bútor is érkezik. Szűrő viszont változott és egy Tetra 1200 Plus lett végül. Nagy az izgalom, de szerintem az ünnepek előtt még nem lesz víz az aksiban. A fényt kipróbáltuk, abban a magasságban ahova terveztük. Szerintem nem lesz gond. Egyékbént az is változott Ody D750-lett végül. Vannak kételyeim az erősségével kapcsolatban, max duplázunk ha később lesz CO.
 
No kérem szépen, lassan tényleg összeáll az akva.
Még decemberben megérkezett a bútor, így az ünnepek között elhelyeztük a helyére ami nem az lett végül mint amit eredetileg terveztünk, de utólag jó ölet volt áthelyezni mert sokkal inkább szem előtt lesz és azt gondolom hogy ez a lényege egy akváriumnak az irodában. Kikerült egy nagy fémlépcső alól és a rövidebbik oldalán egy pillér szomszédságában kötött ki, térbe állítva. Ezzel együtt jött a feladat, hogy olyan scapet találjunk ki ami 3 oldalról fog látszani. Még jó, hogy a kollégák szépen összeválogatták a köveket egy centrális elrendezéshez középen egy hasadékkal :) Ebből kellett végük egy háromszög alakú összeállítást kirakni.
Összeraktuk a rendszert, víz már benne, majd egy héttel később jöttek a növények. Emlékezetből: eleocharis acicularis mini, anubias nana mini illetve pár doboz hydrocotyle tripartita. Összesen lehetett vagy 16 doboz zöldség de szerintem még egyszer ennyit elviselt volna egy ekkora akvárium. Majd egy metszésből még bekerült pár egyéb zöldség is hogy könnyebben induljanak azok a bacik. Holnap vízcsere!

<a data-flickr-embed="true" href="https://www.flickr.com/photos/185360897@N04/49015261682/in/album-72157711643019531/" title="74392399_2505946789649782_568989665281966080_n">49015261682_0157162816_b.jpg

<a data-flickr-embed="true" href="https://www.flickr.com/photos/185360897@N04/49396066501/in/album-72157711643019531/" title="IMG_20200114_161109">49396066501_dcebc61ee5_b.jpg
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére