• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Házi készítésű talajtáp

Moszat

Szakértő
Szakértő
Régóta keresek valami komplex talajba dugható tápot. Low-tech akváriumnál sokkal praktikusabb ez a kiszerelés, mivel gyöp nélkül elég ha a kritikus növények alá kerül, és olyan akváriumokban sem árt, ahol porszívózni is szeretne az ember. Vagy mint az én esetemben, régóta üzemelő akváriumot felturbózni. Érzékeny élőlényeknél és gyengébb fényen hasznos, ha a fő víztömeg nitráttartalma alacsony marad. Hogy a kecskének és a káposztának is jó legyen, arra megoldás, ha a talajt dúsítjuk fel tápanyaggal. Ha makroelemeket is szeretnénk, nem nagyon van választék az elérhető termékek között. Amikkel eddig találkoztam:

JBL golyók - jó, de csak mikroelemes
ADA rudacskák - nagyon jó, de drága is, a leírása nem egyértelmű, de gyanús hogy csak mikroelemes
Sera floreplus "makro" tabletta - szerintük a kalcium és a magnézium makroelem, nitrát és foszfátmentes
Tetra plantastart - elvileg makroelemes, de nem venném meg amíg nem olvasom konkrétan leírva, hogy van benne nitrát. Lásd a sera esetét.
Panzi aquaplant - elvileg komplex, de semmi látható hatása nincs. Ráadásul nagyon drága, ha azt is nézzük milyen kevés egy adag.

Sokaknak megakadt már a szeme a különböző szobanövény táprudakon, amikben bőven van nitrát és foszfát is. Ez a két vegyület ráadásul elég stabil, nem lehet őket elrontani egy rossz minőségű cuccban sem. A baj az, hogy ezek a tápok különböző ammóniavegyületeket is tartalmaznak. Ez problémának probléma, de nem megoldhatatlan. Sok jóféle talaj is tartalmaz ammóniát, mint például az ADA amazonia. Itt a hosszú bejáratási idő alatt a szűrőbacik szépen eltüntetik belőle, és ez a szobanövénytápnál sem lenne másképp. Én viszont üzemelő akváriumba kerestem megoldást. Íme a végeredmény:

IMG_0577_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Ezek "rossmann gazdaságos" virágzó növénynek való táprudak, kétféle agyagba burkolva, darabonként 1-1 ml GA makro-mikro táppal meglocsolva. A virágzó növényeknek való tápok emelt foszfáttartalmúak, valamiért rendszeresen foszfáthiányra utaló tünetei voltak a gazoknak, ezért választottam ezt. A mikroelemtartalmukhoz nem fűzök nagy reményt, egy virágcserépben nem olyan nagy kérdés a stabilitás és a föld eleve sok tápanyagot tartalmaz, ezért a gyártóknak nem érdeke rámenni a témára.

Az agyag mint burkolat három szempontból is jónak tűnt:
- Kis szemcseméretű, tömör anyag, ami erősen visszafogja a diffúziót. A tápanyagok nem oldódnak ki túl gyorsan, és az ammóniát sem engedi hirtelen a vízbe szökni, egy kis mennyiséget meg simán felvesznek a gyökerek, mivel növényszempontból ez a legjobb nitrogénforrás.
- Felületi megkötő képességgel rendelkezik, ami tovább lassítja a leadást, így segíti az egyenletes tápanyagpótlást.
- Sokan használták már előttem is hasonló célra, a JBL tápgolyói is egyfajta agyagból vannak.

Így készültek a krumplik:

Legbelül az apró darabokra tört táprudacska van. Köré bentolitból és GA tápokból készült masszát tapasztottam. A bentolit egy különösen jó felületi megkötőképességgel rendelkező agyagásvány, amit száraz granulátum formában lehet venni, borhoz és macskaalmozáshoz. Így egyszerűen víz helyett folyékony növénytápot adtam hozzá, és azzal gyúrtam meg. A kapott massza agyagszerű, de egyenetlenebb és kevésbé tapadós cucc, könnyen felveszi a folyadékokat. Víz alatt hamar szét is esik. Ezért készítettem egy külső kérget kézműves agyagból. Ez egy jóval ragacsosabb, teljesen homogén massza, ami elég nehezen veszi fel a vizet és nehezen is engedi át, ráadásul az állagát is jól tartja víz alatt. Egy napos száradás után már kopogott a külső része és fel is használtam az első példányokat.

Az első tapasztalatok:

A stagnáló Cryptok végre lendületesen hozzák az új leveleket. Valamiért rövidebb nyelűek, de szélesebbek és nagyobbak a levéllemezek. A vízszintes erek vörösebbek és látványosabbak rajtuk. A Ceratopteris régi hajtásai lassan, de folyamatosan sárgultak, közben folyamatosan hozta a sarjakat a levelek közepén. Végre abbahagyta és mintha gyorsabban is hozná az új hajtásokat. A Pogostemon megtáltosodott, hullámosabb leveleket hoz és jóval gyorsabb is lett. A Marsileával nem történt semmi, de mivel évek óta vegetál, nem lepődtem meg a dolgon. Több gyökeres növényem nincs, a mohákon és a rizómás cuccokon nincs látható változás. Mérhető ammónia nem volt, nem megszokott algaprobléma sem jelentkezett.

Ajánlás:

Azoknak érdemes próbálkozni a módszerrel, akik amúgy csak mikroelemekkel tápoznának, de a növényeken látszik hogy többet igényelnének. Önmagában szerintem nem működőképes, de nem is próbáltam így használni.

Előnyei:
- Olcsó(nagyon).
- Igazíthatod az igényeidhez.
- Ha a talajod is megengedi, akkor lehet mellette porszívózni.
- Könnyen beszerezhetőek az alkatrészei.

Hátrányai:
- Nincs sok tapasztalat a témában, a használata vaktában kísérletezés.
- Csúnya nagy bumszlik ( a JBL golyónál még mindig kisebb).
- Lehet hogy nem mindenkinek válik be.
 
Úgy látom a csajok ebben (is) jobbak :)
De betudom annak, hogy a "nélkülözhetetlenül fontos" teendőink mellett, igazán nincs időnk kis golyócskákra. :)

Már látom a következő workshopot.

- "Te mit hoztál?"
- "Frissen gyúrt talajtápot. Vigyél egyet és kóstoltasd meg a növényeiddel"

:)
 
Van benne kókuszrost, az nem jó? :)
és mi van még benne??
NAGYON ÉRDEKEL, MINDIG IS AKARTAM ILYET CSINÁLNI!!! Azt látom, hogy az állaga tökéletes, és nem az az amorf sárgolyó, amivé én változtattam a cuccot, amivel először különösebb előtanulmányok nélkül próbálkoztam. Most azt olvasom mindenhogy, hogy tözegföld és agyag / akadama / ilyesmi 7:3-as keverékével, és az ebbe kevert tőzegmoha / kókuszrost cuccal kell operálni, de ezt nem tudom elhinni, hogy nem olvad bele a vízbe viszonylag gyorsan. Te hogy csináltad?
 
és mi van még benne??
NAGYON ÉRDEKEL, MINDIG IS AKARTAM ILYET CSINÁLNI!!! Azt látom, hogy az állaga tökéletes, és nem az az amorf sárgolyó, amivé én változtattam a cuccot, amivel először különösebb előtanulmányok nélkül próbálkoztam. Most azt olvasom mindenhogy, hogy tözegföld és agyag / akadama / ilyesmi 7:3-as keverékével, és az ebbe kevert tőzegmoha / kókuszrost cuccal kell operálni, de ezt nem tudom elhinni, hogy nem olvad bele a vízbe viszonylag gyorsan. Te hogy csináltad?
Kézműves agyag, bentolit macskaalom, kókuszrost és egy kevés virágföld. Gyúrás közben folyamatosan adagoltam ezt-azt, mert mindig máshogy voltam elégedetlen vele, így fogalmam sincs a végső arányokról. Ez a trutyi végül jól vizsgázott fellógatott kokedama golyóként. Korallvirágot ültettem bele, már hozott is új leveleket. Vízben viszont túlságosan fellágyult. Nem mertem túl agyagosra keverni, mert attól féltem hogy befojtja a gyökereket, de ez túlzott elővigyázatosságnak bizonyult. A kókuszrostot nem áztattam be előre, így víz alatt elkezdtek felfelé teperni a darabkák és csúnyán megbontották a felszínt.
A következő kísérlet elnapolva, most ázik a kókuszrost. Két nap után szépen lemerült, de egyelőre nincs kedvem megint csatatérré változtatni a lakást :)
A tápgolyók tanulsága, hogy a tömény kézműves agyag remekül tartja az állagát víz alatt. Legközelebb majd csinálok belőle egy külső réteget.
 
Kézműves agyag, bentolit macskaalom, kókuszrost és egy kevés virágföld. Gyúrás közben folyamatosan adagoltam ezt-azt, mert mindig máshogy voltam elégedetlen vele, így fogalmam sincs a végső arányokról. Ez a trutyi végül jól vizsgázott fellógatott kokedama golyóként. Korallvirágot ültettem bele, már hozott is új leveleket. Vízben viszont túlságosan fellágyult. Nem mertem túl agyagosra keverni, mert attól féltem hogy befojtja a gyökereket, de ez túlzott elővigyázatosságnak bizonyult. A kókuszrostot nem áztattam be előre, így víz alatt elkezdtek felfelé teperni a darabkák és csúnyán megbontották a felszínt.
A következő kísérlet elnapolva, most ázik a kókuszrost. Két nap után szépen lemerült, de egyelőre nincs kedvem megint csatatérré változtatni a lakást :)
A tápgolyók tanulsága, hogy a tömény kézműves agyag remekül tartja az állagát víz alatt. Legközelebb majd csinálok belőle egy külső réteget.
köszi!! <3
 
cry1_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

951520420cry2_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Durván 1 hónappal a talajtápozás után ennyi változáson esett át egy Crypto. Naranccsal az új leveleket, zölddel a régieket jelöltem. A többi Cryptom sötétebb helyen van, azoknak minőségileg nem alakultak így át a levelei, de szépen bedúsultak azok is. Közben tönkrement a szűrőm, jelenleg 2 kis belső szűrő forgatja a vizet, de egyáltalán nem lett algásabb az akvárium, mint eddig. Ebből következik, hogy a talajtáp sem algásít.
 
Ja igen, árlista az összetevőkre:

Rossmann növénytáp 299 Ft, ebből felhasználtam úgy az ötödét: 59 Ft
Kézműves agyag, 260 Ft/kg, elhasználtam a tizedét: 26 Ft
Winston(rossmann gazdaságos) bentolit macskaalom: 700 Ft, jelentéktelen mennyiség fogyott belőle,legyen mondjuk 70 Ft
Green Aqua Macro és micro táp:4380 Ft/250-250 ml, ebből fogyott 5-5 ml, azaz 88 Ft

Azaz összesen 243 Ft egy közepes akváriumba való adag.

A macro és micro szerintem elhagyható, mivel csupán az ajánlott egynapi adag harmada van egy gombócban. Az összes alapanyag minimális kiszerelésű ára enélkül: 1259 Ft. Az összes felhasználásával úgy 5 akváriumra elég gombóc jön ki, és még egy macskának is jut egy hétre elég budi a maradékból.
 
Kifogyóban van az akváriumomban az Amazonia alá került JBL Aqua Basis Plus tápanyagtartalma
Gondolkodtam, hogyan lehetne pótolni úgy, hogy ne kelljen restartolni.
A JBL Aqua Basis Plus bejuttatásához kéne valami tárolóanyag, hogy ne érintkezzen közvetlenül a vízzel,
míg az Amazonia alá jut. Elég vastag a talajréteg, így nem akarok plusz agyagot használni, pedig jó ötletnek tűnik.
Arra gondoltam jégkockatartóba teszek JBL-t és kis kockákban lefagyasztom, aztán csipesszel rakom őket
az Amazonia alá. Szerintetek működhet?
Vagy inkább folyékony állapotúvá keverjem és fecskendővel juttassam be?
 
Tegyel erre gyartott golyot/kapszulat. Vannak nagyon jok. Tudom h ez nem ez a topic de sztem tulbonyolitod :)
 
Szokásom :)
Csak gondoltam így biztos, hogy ugyanazok maradnak az arányok.
De lehet, hogy a Moszat féle gombóc lesz belőle, jól néznek ki :)
 
Ha a gombócot csak macskaalomból gyúrod, akkor idővel szét fog esni, viszont egyben le tudod juttatni az agyag talaj alsó rétegébe. Csomósodós macskaalmot kell venni, olyat, amire rá van írva, hogy bentolit, mesterséges adalékanyagok nélkül. Így a táptalajt a helyére kerülhet, de sokkal szabadabban férnek hozzá a növények, mintha kézműves agyagba zárnád.
 
Back
Oldal tetejére