• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Gyakorló pálya 715 literben

KicsiBond

Nézelődő

Méret: 170 cm (h) x 70/50 cm (sz) x 70 cm (m),
Térfogat: bruttó 715 liter, nettó ~ ? liter

12-es sima üveg, fekete szilikonozás, két hosszanti és négy helyen keresztben merevítve. Az aki alja körben szintén (üvegcsíkokkal) merevítve. Hátsó fal fekete fóliával borítva és hátterezve (rejtet fűtő test, nyomó-szívó csonkok.)

Aljzat:
- Fekete bazalt
- Tropica táptalaj


Dekoráció:
- Kövek (fehér)
- mangroowe gyökér (4db)




Technika
I. Szűrés:
1. SunSun HW series 404B
- teljesítmény: 2000 l/h
- Szűrőanyagok: 4 különböző méretű szivacs +1 zacskó Pro Aua-Clean műgyanta (500l)
- UV lámpa beépítve a külső szűrőbe

II. Világítás:
HSD-6TB54W 6x54 W T5 fénycső.A fénycsövek kettesével kapcsolhatók.
Tervek szerint időkapcsoló fogja külön-külön kapcsolni az alábbiak szerint:
10:00-tól 2 cső, 1 óra
11:00-tól 4 cső, 1 óra
12:00-tól 6 cső, 8 óra
20:00-tól 4 cső, 1 óra
21:00-tól 2 cső, 1 óra


III. CO2 rendszer:
- palack: Messer 54,2 kg J
- reduktor: UP aqua CO2 regulator A-164
- mágnesszelep: UP aqua CO2 regulator A-164
- CO2 diffusor: 2db UP aqua CO2 Blass Diffuser D-526
- visszafolyásgátló szelep: 2db EHEIM
- CO2 cső: levegő cső
- 2db Aquili CO2 buborékszámláló
- UP Aqua CO2 Long term monitor (1db) (idővel beszerzek még párat)
Az akvárium két végénél történik a beoldás.

IV. Hőmérséklet szabályozás:
- Fűtés: EHEIM 300W automata fűtő
- Hűtés: -

V. Szellőztetés:
- ADA AP-2400 légpumpa, 4,5 l/min teljesítménnyel
- ? porlasztókő
- Sera levegőcső
- visszafolyást gátló szelep: 2db EHEIM




Kémia

Vízkezelés:
- Sera Nitrivec vízkezelő szer (csak beindításkor)
- Sera Auatan vízkezelő szer (csak beindításkor)

Tápozás:
- Sera florena növénytápoldat





Élőlények

Növények:
- Anubias barteri
- Anubias nana
- Lándzsás vízipáfrány - Microsorum pteropus (2db)
- Kerekleveleő törpebakopa - Hemianthus micranthemoides (8 tő, de nem igazán bírja)
- Brazil fűnövény- Lilaeopsis brasiliensis
- gömbmoha - Cladophora aegagropila (2db)
- echinodorus radicans (3db)
-


Halak:
- Kék Neon hal - Paracheirodon innesi (50+50db)
- Fekete tetra - Gymnocorymbus ternetzi (29db) ELADÓ vagy CSERE
- Páncélos harcsa
- 4db albínó - Corydoras aeneus albino,
- 5db foltos - Corydoras paleatus,
- 5db Tarka - Megalechis thoracata,
- 5db kékpajzsos
- Vitorlás hal (2db) ELADÓ vagy CSERE
- Pleko (1db)
- Cápa márna - Balantiochellos melanopterus (6db)
- Stendhal - Epalzeorhynchos bicolor (1db)
- Denisoni márna - Puntius denisonii (2db)
- Ogyessza rubinmárna - Pethia padamya (10db)
- Moszatevő márna - Gyrinocheilus aymonieri (6db)
- Sziámi ormányos márna - Crossocheilus oblongus (8db)
- Repülő róka - Epalzeorhynchos kalopterus (2db)
 
Elég komoly dimenziók, biztos a lakás ékessége! ;)
Sajnos a szűrés teljesen elégtelen egy növényeshez, de még egy halashoz is épp csak elég, és a világítás is lehetne erősebb...
Mindenesetre várom a képeket!
 
Szép méretek, a szűrésre én is kíváncsi leszek, hogy mennyire lesz elégséges. Várjuk a képeket! ;)
 
Először az algás topicba kezdtem írni, így nem 100% aktuális hozzászólás:

Sziasztok!
Szerintem ez inkább Staghorn alga, nem fonál!
Egyet értek atti76 véleményével!
A.ttila
Egyetértek, ebben az akváriumban egy deka fonálalgát nem látok, ellenben staghorn(agancs) algát bőségesen. A saját tapasztalataim alapján a staghorntól annyira nem nehéz megszabadulni, nálam akkor jelenik meg, ha elhanyagolom a tápozást, és 2 hét alatt felszívódik, ha rendesen csinálom. Ha él ecsetalga is az akváriumban, akkor hajlamosak váltótársat játszani. Alacsony tápanyagszinteknél a staghorn virul, magasaknál az ecset. Mondjuk ha jó a CO2-d, akkor ettől nem kell tartani. Lehet hogy elsiklottam felette, de mintha a tápozásod nem említetted volna egyáltalán, szerintem ezt is meg kéne vizsgálni mielőtt variálni kezdesz.
Amivel mindenképpen kezdeni kéne valamit, az a szűrőanyagod. Szivacs+nitrátkötő műgyanta együtt nem éppen hatékony biológiai szűrés. Mondhatni 0 esélye van az ammónia ellen. Ha a műgyanta friss, akkor könnyen nullázhatja a nitrátot, ami már magában okozhatja ezt az algásodást.
A beépített UV lámpa láthatóan nem segít, a növényi tápanyagoknak viszont biztosan nem tesz jót, így a szenvedő növényeken keresztül még hozzá is járul az algásodáshoz.
 
Ami közben kiderült, az a tápozásod. A sera florena egy híg lötty ami nem tartalmaz makroelemeket. Nekem rossz tapasztalataim vannak vele. A profito papíron azonos körülményekhez való táp, a gyakorlatban mégis jobban beválik és az ára is sokkal kedvezőbb. A növényeid között rengeteg a gyökértápigényes faj. A helyedben ezeknek a tövét telenyomnám táptablettával, méghozzá a makroelemeket is tartalmazó fajtából. A tetra plantastart vagy a sera floreplus ilyen például. Ilyen alacsony fényhez szerintem ez egy működő megoldás, ha nem akarod az egész akváriumot újragondolni és minden létező dolgot fejleszteni.
Azt is írtad, az aquatant csak indításkor használtad. Hogyan oldod meg a vízcseréket?
 
Szia!
A hsz.- engedelmeddel ide is beszúrom, jobb helye van itt:
"Amit én hibákat látok, első sorban kevés növényed van, kellene bele sok-sok gyors növekedésű pld: Egeria densa, , Hygrophila difformis,Limnophila aquatica, A halak táborát harmadolnám azonnal, csak a kis testű egyedeket tartanám meg+a sziámikat./tudom, nehéz döntés, de muszáj/. A világítás időtartamát csökkenteném 8 -órára. És a szűrés, bár nem sok adat van róla, de a fő problémát itt látom,nagyon kevés. Ha van rá lehetőség leírhatnád, hány liter a szűrőanyag. A szűrőanyag térfogatának minimum el kell érnie az aki térfogatának az 5%-át de a 10% az ideális. A megforgatás, is kevés ekkora akváriumnál is kell az óránkénti 8X-os tehát min: 6000L/óra szűkséges és ettől csak felfele térhetsz el.
-Amit még észrevettem, a Co2-höz nem jó a sima levegő cső-átereszti a gázt,sok kárba vész, használj Co2 csövezést. A gyantát Moszat már leírta. És a tápozás ezen is változtatnod kéne, teljes értékű tápozást alkalmazz. Elég összetett a probléma, nem tudom mennyire engedi a "kereted" de a sorrend:

-1 halmennyiség drasztikus csökkentése:cry: /tudom ez a legfájóbb de muszáj, a halak és az akvárium érdekében is!
-1 világítás idő csökkentése
-1 szűrés , gyanta ki, +1 szűrő, megfelelő biológiai szűrőanyag használata
-1 megfelelő tápozás
-2 sok-sok gyors növekedésű növény betelepítése-a megfelelő tápozással




Üdv:w-rig!
 
Fény!

Mindenki (na jó, nem mindenki, de a többség) azt mondja kevés a fény...
Nigro írásai között olvastam (azt hiszem), hogy max 12 órát lehet világítani a növényeknek...és a WPG számítás alapján én úgy számoltam, hogy még jó a nővényes kategóriában ez a teljesítmény.
De akkor most mi a helyzet?

Szűrés!
Vagy becserélem egy nagyobbra (ha van) vagy kérek még egy hasonló (de inkább nagyobb gépet) és összekombinálok egy hagyományos szivacsos-befolyós és egy extra bios-esőztetőst. Így minden fórumozó örülhet. (y)


Halak!
Rajta vagyok az ügyön...

Tápozásra kérnék konkrét javaslatokat. Típus, adagolás stb.

Nővények... A meglévő növényeim így is kb 2 hét alatt a 10cm-es tőtávolságból egybefüggő rétté / hátsó részben napi 3-5cm-es levélnövekedés és 2-3 naponkénti új levéllel gyarapodnak.
Szeretnék egy picit megmaradni a társas és a nővényes akvárium határán...

Csak füvet nyírni ott a kert... ;)
 
Így minden fórumozó örülhet. (y)

Óóó a fórumozók akkor örülnének leginkább ha 10 wattal és egy szivacsszűrővel lehetne hightech medencéket üzemeltetni.
Ami itt tanács elhangzik az csak "sorvezető" számodra én nekifutnék és a saját hibámból tanulnék szinte bármi működhet.Nekem van egy halas "növényes" medencém is és nulla világítással kevés növény él meg de azok nagyon jól érzik magukat. Én magam is csodálkoztam, h ez működik de igen.
Tápozás porokból kh2po4, kno3, k2so4. Excel táblát átküldöm ha emellett maradsz. Mikrot is ki lehet keverni de azt itthon nem lehet beszerezni úgy tudom.
 
Tápozásra kérnék konkrét javaslatokat. Típus, adagolás stb.

Nővények... A meglévő növényeim így is kb 2 hét alatt a 10cm-es tőtávolságból egybefüggő rétté / hátsó részben napi 3-5cm-es levélnövekedés és 2-3 naponkénti új levéllel gyarapodnak.
Szeretnék egy picit megmaradni a társas és a nővényes akvárium határán...

Csak füvet nyírni ott a kert... ;)

Hát ha így nőnek a növényeid, akkor csak jól csinálod :) Szinte már egy kész akvárium lehet, már csak meg kellene mutatni nekünk ;)
 
Hello,

Képeket én is szívesen látnék, de így látatlanba is csatlakozom azokhoz, akik keveslik a szűrést.
Szerintem jobb megoldás, ha nem nagyobbra cseréled, hanem teszel még legalább egyet mellé! Akkor már óránként 5x a vízszűrésed, azért ez már nem annyira vészes, max. egy Koralia még elférhet. A több szűrő mellett szól, hogy esetlges meghibásodás, hosszabb karbantartás mellett sem marad szűretlen a víz.
Persze ha a pénztárcád engedi, akkor 3 szűrővel végkép megvan a tuti. Vagy csinálsz magad DIY szűrőt, a fórumon lehet pár nagyon jó ötletet látni.

Ami a fényt illeti, tényleg kevésnek tűnik. Itt nem csak arról van szó, hogy nőljön a fű, mint a bolond, hanem arról is, hogy sok növény pont akkor mutatja legszebb oldalát, ha megfelelőek a fényviszonyok.
Ekkora méret mellé már biztosan nem vennék gyárit, nagyon egyszerűen és jó áron megoldható barkácsáruházi alapanyagokkal is. Amire érdemes odafigyelni, hogy 6500K-s legyen a színhőmérséklet, de ilyen csövekből is van választék az áruházakban, s itt a márkásabb nem sokkal drágább.
Sokáig én is azt hittem, hogy 0,5W / L bőven elég, hisz mionden nőt, de kis fejlesztéssel jelenleg 0,9 körül járok és hatalmas a különbség. Nem csak növekedésben, hanem a növényekre ránézve látszik, jobban érzik magukat, egészségesebbek.

Ami a tápozást illeti, én az egyszerű utat választottam: Green Aqua Micro, Macro. Nincs vele gond. Heti 2x kis vasat adok még hozzá, és a Ludwigia Repes 'Rubin' nagyon hálás érte, gyönyörű bordós-pirosos árnyalatokban pompázik.

Üdv.
 
Azzz méretes medence :D Tényleg fürdeni lehetne benne, ha képeket is tudsz felrakni, akkor jobban tudunk segíteni. ;)
 
Csak nem medencés bulira gondolsz? :)
Akár! :D
De hogy konstruktívan is hozzászóljak: a szűréshez mehetne akár egy powerhead + nagy szivacs, nem éppen esztétikus megoldás, de nem drága, és idővel elég hatékony szintén.
 
Ma az alábbi változások történtek az akiban:

Szűrés:
SunSun HW series 404B
teljesítmény: 2000 l/h
Mechanikai: Szűrőanyagok: 4 különböző méretű szivacs
Biológiai: 3l Uartzite Glass - Efficient filter material + 40ml JBL Denitrol
Kémiai: 1 zacskó Pro Aua-Clean műgyanta (500l)
UV lámpa beépítve a külső szűrőbe


Tápozás:
- 30ml Happy-Plant
- 25ml Happy-Carbo

Gázt átállítom a világítás előtt 2 órával és a világítással együtt kapcsol majd le...

Egyelőre a világítás idején nem változtatok...megnézem most mi lesz...

+szűrő beszerzés alatt.


Ha lehet akkor konyhanyelven kérem a tanácsokat egyelőre...mert nem értem még a szakzsargont... Tehát milyen szivacsot tegyek a szűrőhöz? (n)
 
A pro aqua clean még mindig nem kéne a szűrődbe. Ezek a gyanták kétféle hatással lehetnek a nitrátszintre: A) a gyanta friss és felnyalja az összes nitrátot, csak egy nagyon kevés marad B) a gyanta telítődött és nem csinál semmit. Ennek az az eredménye, hogy vagy túl kevés a nitrát az akváriumban, vagy szabadon halmozódhat és könnyen túl sok lesz belőle. Ha túl kevés, akkor hiába hajtod a növényeket a CO2-vel. mivel nincs elég tápanyag, nem tudják hasznosítani az extra CO2 mennyiséget. Ha meg sok van és kimerült a gyanta, akkor meg totál feleslegesen foglalja a helyet a szűrőben.
Az UV lámpa árt a növényi tápanyagoknak, eloxidálja a mikroelemeket. Szerintem jobb ha kicsavarod az izzót vagy fénycsövet vagy amivel üzemel, és csak akkor kapcsolod be, ha zöldül vagy homályosodik a víz, vagy darakórosak lesznek a halak.
Az Echinodorusok tövébe mindenképpen keresnék valami tápanyagtablettát, ezek a fajok főleg gyökérről táplálkoznak, meghálálják a tápanyagdús talajt.
 
Az UV lámpák általában külön kapcsolhatóak, ha jól tudom, Tegyél elé egy időkapcsolót, és napi 1, max 2 órát menjen csak. Az már fertőtlenít, de még nem zúz le mindent a vízben.
 
Szép jó reggelt Mindenkinek!

A gyantát kiveszem...
Az UV lámpát lekapcsolom, aztán majd manuálisan pár órára bekapcsolom... Nem akarom annyira szétszerelni, hogy időkapcsolót nyomjak rá... még garis ;)

Viszont helyzet van az akváriumban. Két páncélos harcsám kimúlt tegnap... Egy albínó és egy kék pajzsos... Valakinek valami ötlete? :cry:

Örömhír viszont, hogy a nővények ezerrel nőnek. A leveleik délután már tele vannak bubival...és sokuk egy-egy csíkban bubikat eregetnek felfelé... :happy:
Pár óra alatt is szemmel látható a növekedésük.
A felső 5 cm talajréteg Tropica táptalaj... Az Echinodorusok nőnek a legdurvább ütemben... akkor is adjak nekik tablettát?

Képeket fogok felrakni...de meg szeretném várni vele a mohákat, illetve a füvet, valamint a fekete tetrák elköltözését... :)
 
Az UV lámpát lekapcsolom, aztán majd manuálisan pár órára bekapcsolom... Nem akarom annyira szétszerelni, hogy időkapcsolót nyomjak rá... még garis ;)

Időzítős konnektor. Semmit se kell szétszerelni.

A felső 5 cm talajréteg Tropica táptalaj... Az Echinodorusok nőnek a legdurvább ütemben... akkor is adjak nekik tablettát?

A felső 5 cm táptalaj? De ugye raktál rá valami "fedő" általános talajt?
 
Back
Oldal tetejére