• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Phoenix

Szoktam néha levelet váltani egy svéd sráccal; legutóbb panaszkodott, hogy náluk csak 8 fok van és fázik mint a cudar s szívesen cserélne velem :ROFLMAO: Sose bírtam ezt a dög meleget... Nyugati tájolású a lakás, az erkélyen sokszor mértem nyáron 40-55°C-t, ami sajnos a lakásba is érezteti hatását. De! Pont ma szereltem fel raschel hálót az erkélyre, hogy védjem a botanikámat a tűző naptól megelőzve a nyári égésveszélyt. Emiatt reményeim szerint a lakásban is jobb lesz az állapot egy picit... Klíma sajna nincs még, de erősen fontolgatjuk egy mobilklíma vásárlását. Akvárium kezdetben 24 fokos volt, de később 25-25,5°C-on volt tartva, hogy a fű és a többi növénynek is még jó legyen, de a csigák se fagyjanak be...annyira. Ahogy orvul jöttek a melegebb napok, elkezdett felkúszni 26°C-ra a hőmérő s amikor már 27,5°C lett mérve, megelégeltem s ellátogattam az új GA-ba s vettem hűtő ventit. Olyan a hangja, mint a hajszárítónké egy az egyben, de vele sikerült beállítani a vizet 25,6-26°C közé s mivel automata, magától hűtöget amikor kell. Szerencsére a zaja nem zavar annyira alvás közben; páromat meg végképp nem. Gyakrabban kell pótolni a vizet, de ez vállalható ár, ha cserébe nem halászlé lesz az akváriumi lakókból :notworthy: A marsiela durván vissza lett vágva, már lassan az egész akvát körbenőtte 3x. A fű közül nem tudtam szépen kiszedni, ott a fű szépsége kicsit megsínylette, de az idő majd megoldja.

Garnélák tobzódnak, tegnap este jöttem haza több napi távollét után s csekkoltam mi a helyzet... Növögetik az újabb generáció, lassan megint lesz vihető darabszám ^^ És láttam egy sötét kéket is o_O Ugyanakkor nem tudom mikor jön el az a pont, amikor érdemes lenne új példányokat betenni vérvonal frissítésre, hogy ne :alien:-k szülessenek a beltenyészet miatt (már ha van ilyen)
Moha tájékon pedig újra kellett kötöznöm mindet, mert mint kiderült a cérna amit szereztem nem műszálas és úgy szétfoszlik egy idő után mint annak a rendje. De a mohákon ettől függetlenül látszik, hogy hoznak új hajtásokat. A gombóc forma az újra kötözgetés miatt még eltolódott:unsure:
Csigusz tájékon amíg nem lesz bontva az aki nem tudok stabil választ adni, de egy baba 1000%, hogy megmaradt, azt napi szinten látom mert mindig a homokban turkál:D Már majdnem akkora, mint a szülők. Azokat is láttam múlt héten, de újabb gyerekcsoportot még nem sajna :/ Bár nincs bizonyítva, hogy külön neműek, lehet hogy mindkettő nőstény és Luigiéknál termékenyültek s úgy hoztam el mindkettőt... fene tudja.

Szárazföldi kertem óriásit nőtt, a fentebb posztolt kép óta már majdnem a korlátig érnek, már látni a virág kezdeményeket a paradicsomokon és a paprikákon egyaránt ^^ Spenót is virágzik lassan. Eprek is már növögetnek szépen. Nyár végén egy hetet Ír honban töltünk és ismerősünk fogja életben tartani a botanikámat-állatkertemet (nemtudjamirevállalkozottszegénypára), cserébe lelegelheti az éppen aktuális terménykészletet az erkélyen :cool: Kaktuszok-pozsgik már kint napoznak; rovaremésztő gyűjteményemet bővítgetem óvatosan, mert nincs még saját ro készülékem (beszerelési anomáliák/használata kínai még/tds mérő hiánya stb) s boltban kell szereznem desztvizet nekik... nem akarok napi 5L-es kannákkal rohangálni :LOL: Most még 10L desztvíz elég nekik sacc 3/4-1 hónapig de jön a kánikula... és annyi szép növényt kell még megszereznem :woot:
 
A minap kipecáztam 2db kukac-szerű valamit, amint az üvegen siklottak felfele... Nem tudom mik voltak, de remélem nincsenek többen O_O Fogalmam sincsen, honnan és hogyan kerültek be a rendszerbe... :eek: A mohákról a cérna rendszerint 1 hét után lefoszlik, ideje valami más után néznem. Egy-két kisebb faágon azon az oldalon, ahol van a lily megjelent pár ecsetalga. Nos, nem panaszkodok, 5 hónap kellett, hogy megtörténjen, szépen állta a sarat az aki :D Lehet majd beszerzek egy süncsiguszt próbaképp, bár a petézéstől kicsit tartok :whistle:
 
Rég jelentkeztem, gyűjtögettem az említésre méltó dolgokat :whistle:

Sajnos az ecsetalga jobban elszaporodott, de még nincs katasztrófahelyzet; próbálok visszavergődni az eredeti felálláshoz és nem elfeledkezni az akvárium tápozásáról (valszeg amiatt borult a bili) GA-ba még sajnos nem jutottam le a csiguszokért és kötözőért, de hamarosan pótolva lesz. (addig a meglévő algák buliznak, a mohák vándorolnak)
A jelenlegi állapot karbantartás előtt:
35508707_2189151497768780_5164504972926124032_n.jpg

A diffúzort kéthetente takarítom, amikor már spenót a javából, az üveget hetente. Aye, ez most nem a legelőnyösebb kép ebből a szempontból :eek: A venti miatt brutál párolog a víz (mivel ez a célja a dögnek), naponta pótlok sacc 3L-t. Cserébe sikerült 27°C-ról visszaszorítani normálra a hőfokot:cool: A lakók jól vannak, nem volt elhullás még. Azt nem mondom, hogy áttérek a lágyvizezésre (még?), de úgy néz ki lassacskán be lesz szerezve egy kisebb RO készülék, igaz elsősorban a rovaremésztő növénykéimnek, akik közben meghatványozódtak létszámilag :whistle:, de mellékhatásként lehet úgy döntök, hogy meg akarok szabadulni a vízkőtől az akvárium üvegéről tartósan :D Természetesen előbb rá kell majd jönnöm a használatára :bookworm:
 
Szia! A vizet RO-val pótlod, vagy csapvízzel? Ha utóbbi, figyelj arra, hogy fel fog keményedni a vized, célszerű lenne a lágyvizes párolgás-töltés.
A ragadozókról is pakolhatnál fel képet, szeretjük a szép növényeket. :D
Az alga így madártávlatból nem látszik, viszont a szép dús növényzet igen. ;)
 
Csapvízzel, még nincs meg az RO készülék, akkor valszeg brutál kemény lehet már a vizem :wideyed::nailbiting::nailbiting:
Csinálj egy nagyobb vízcserét és helyreáll a rend. ;) Annyi van csak a dologban, hogy elpárologni csak a víz tud, a keménységet adó dolgok maradnak. Erre pedig te még rátöltesz plusz keménységet. Ha van lehetőséged az RO beszerzésre, tedd meg. Ha pedig addig is biztosra akarsz menni, vegyél akvarisztikai üzletben RO vizet. Tavaly 40 Ft/liter áron hordtam haza. De nekem csak heti 2szer kellett rátölteni. Vagy ha van ismerős a közelben RO készülékkel, kérhetsz tőle is. Túlaggódni nem kell, a manadom 30 fölé tolta a gh-t tavaly, a myrion, cabombán és ludwigián kívül minden túlélte. És lehet, hogy nem a keménység volt a ludas.
 
Utoljára módosított:
A minap megmutattam barátnénak a GA-t (anno ő fertőzött meg az akvarizálással; neki ~240L-es lowtech akvája van) körbejártuk szépen az akvákat s természetesen nem tudtunk üres kézzel távozni :D 3db zebracsigusz is bekerült a rendszerbe. 7 hónapos az akvárium, mai karbantartás után így fest jelenleg:
IMG_20180709_141726.jpg
...és innen indult :ROFLMAO::
26240605_1999692033381395_3742293662911585766_o.jpg
 
Jelentem a zebracsigák (buce levélszéleinek kivételével) eltüntették az ecsetalgát :D Először kis kétely volt azért bennem, hogy tényleg beváltják-e a hozzájuk fűzött reményeket, de már negyed óra után látszódott, hogy nagyon is igen ^^ + mintha az amanok is rágcsálgatnák, de arra azért nem esküszök...
Garnélák szépen felsokszorozódtak; majd vérfrissítés céljából ősszel kerülnek be melléjük "új" feketék is... amikor már moccanni nem tudnak a létszámtól, akkor egy részük megy barátné 240-es akijába próbaüzemre.
A tylók örülnek a nagy melegnek, ventivel is párszor felcsúszott 27,2-27,5-re a hőfok, jóval aktívabbak voltak, mint nyár előtt.

Gondoltam, kicsit változatosabbá teszem a halak étrendjét a lemezes mellé s vettem a bátorságot na meg egy-egy tábla fagyasztott vörös szúnyoglárvát és vízibolhát... A vízibolhát a razbórák nem kedvelik, a mollyk fogjuk rá csipegetik. A szúnyoglárváért viszont átmennek cápa üzemmódba mindannyian O_O Viszont utóbbinak egy (nagy?) hátránya van... telis tele van planáriával, akik kiolvadás után nagyban ott mászkálnak mindenhol az akiban, nyálkáznak mindent stb... A csigák-garnélák miatt nem szeretnék vegyszerezni; egyelőre napközben nem látom őket mászkálni az üvegen-növényeken így nem zavarna a dolog, de így nem tudom mi legyen, mert úgy látszik a fagyikaja tele van velük...

Pluszként tegnapi zsákmány a GA-ból...
IMG_20180811_071535.jpg
... elsősorban a rovaremésztő növényeimnek lett beszerezve, de lehet majd az akvárium is innen kapja a vizet idővel :whistle: Az utóbbit még majd ki kell tanulnom mit hogy, mert nem tiszta mit kell még adagolni a vízhez, hogy mindenkinek élhető legyen stb. Mindenesetre ma délelőtt lesz beüzemelve. Idővel lehet kelleni fog egy TDS mérő (ha egyáltalán használható erre..?), hogy nyomon követhessem meddig használhatom a növényekhez (mikor kezd elkoszolódni a víz), mert nem kaphatnak vízből tápanyagot mert megförmednek (tudom, az RO se 100%, de az a minimális ami kikerül belőle az bakfity) Persze lehet butaságot mondok, de még új ez a technológia nekem :bag:
 
Szerintem a planária nem a fagyasztott kajában van, hanem arra jönnek elő ők is a talajból.
Ez ügyben viszont akkor ötletem sincs, hogy s mikor s miként hurcoltam be őket :unsure: Ha nagy galibát nem okoznak, akkor jövő évig elevickélek remélhetőleg így is, utána úgyis újrarendezés lesz
 
Nagyon-naaagyon hosszú kihagyás után írok most...

Az akváriummal nagy változás nem történt; szinten tartás van. Külön köszönet ismerősömnek, aki az Írországi tartózkodás alatt életben tartotta az erkélyen levő kertészetet, az állatkertemet az akváriummal egyetemben s bár az első pillanatban tömör kétségbeesést láttam a szemében amint meglátta mik várnak rá, párjával remekül helytálltak :D
Sok időt s energiát vett el a melóhely a közelgő ünnepek miatt már október óta... Sokszor értem úgy haza, hogy paff. Nem vagyok büszke rá, de néha előfordult, hogy két hét után lett csak vízcsere az akiban. Szerencsére alga csak az üvegkifolyó peremén keletkezik, de nem vészes. Máshol nem láttam az akiban ennek ellenére sem. Ettől függetlenül nem követendő példa. Elhullás a kezdetek óta nem volt, nem tapasztaltam.
A buce-k nőnek mint az őrültek, már mindegyik virágzott többször is ill. még most is van 3 virág nyílóban. Láttam újabb baby tilókat, de a dzsungelben ha még egyszer észre fogom tudni venni őket az kész csoda lenne... sajnos a méretük miatt nem hiszem, hogy túlélnék az áttelepítést :(
Vízcsere csapvízzel történik, bár van kis teljesítményű RO készülék, a csapra szerelhető slaggal sokkal könnyebb leereszteni-feltölteni az akit s csak az utánpótlás történik még RO-val.
Az aki újraépítése várat még magára; remélhetőleg jan-febr tájékán meg is ejtem.

OFF: a kürtök telelőhelye készül, kolléga segítségével, karácsonyra készülünk el vele :) Itt tartunk:48392370_209603473254087_3987059832124342272_n.jpg 5-5cm vastag hungarocell alulról-hátulról+OSB lap; ajtók-oldalak 10mm-es légkamrás polikarbonát, fagyőr a fűtéshez... Kis mérete az erkély miatt van. Ha beválik öröm s bódottá' ha nem, akkor megy szobai felhasználásra más növényeknek pl. Heliamphoráknak
 

Hasonló topikok

Válaszok
9
Megtekintések
684
Back
Oldal tetejére