• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes O2.0

Elindult most első alkalommal a CO2 rendszer, a palackban lévő nyomás rendben van, viszont a reduktor teljesen kitekert állapotban is csak 0,2 bar-os kimenő nyomást mutat. Nem volt még korábban reaktoros rendszerem, úgyhogy nem tudom hogy ez normális-e.
Teljesen normális. Nincs ellenállása a nemlétező habkőnek, így nem tud felépülni a nyomás. Az lenne a gáz , ha diffúzornál lenne ez a tüneted. Az a 0,2bar nyomás jobbára az akvárium alatt lévő vízmélység és a szűrő vízáramából adódik. 😉
 
Teljesen normális. Nincs ellenállása a nemlétező habkőnek, így nem tud felépülni a nyomás. Az lenne a gáz , ha diffúzornál lenne ez a tüneted. Az a 0,2bar nyomás jobbára az akvárium alatt lévő vízmélység és a szűrő vízáramából adódik. 😉
Köszi a megnyugtatást!
 
Megvolt az ültetés, elindult az akva!
Na de.
Elindult most első alkalommal a CO2 rendszer, a palackban lévő nyomás rendben van, viszont a reduktor teljesen kitekert állapotban is csak 0,2 bar-os kimenő nyomást mutat. Nem volt még korábban reaktoros rendszerem, úgyhogy nem tudom hogy ez normális-e. A bubik szépen jönnek a számlálóban.
A másik problémám, hogy a skimmeres Chihiros üvegbefolyón a skimmer a befolyó teljesen elzárt állapotában sem szív be elég vizet és nem kezd el forogni. Erre van esetleg tippetek?
A reduktoron a fekete csavart befelé csavartad, a palack teljesen nyitva van?
 
Egy kis BTS:
11.JPG
13.JPG

Egyelőre nagyon opálos még az akvárium, azért nem lőttem róla képet, de remélem egy-két napon belül már tudom fotózni. Addig is, az első oldalon az utolsó hozzászólásomban lévő kérdésekre várom a megfejtéseket!
 
14b.jpg

A mai az akvárium hatodik napja. Még mindig nem tűnt el teljesen az opálosság, de napról napra egyre jobb a helyzet.
Jelenleg napi 6 órát megy a lámpa, amiből kétszer fél óra a napfelkelte és a naplemente. Ehhez jön még hozzá a háttérvilágítás napi öt órát. A fő lámpa minden tartománya 65%-os teljesítményre van jelenleg beállítva.
A végső növénylista:
  • Cryptocoryne parva
  • Pogostemon helferi
  • Staurogyne repens
  • Lilaeopsis brasiliensis
  • Riccardia chamedryfolia
  • Eleocharis acicularis
  • Micranthemum Sp. 'MonteCarlo'
  • Hygrophila pinnatifida
  • Anubias Mini Coin
  • Rotala rotundifolia
  • Rotala Sp. 'Wayanad'
  • Rotala ‘Vietnam H'ra’

Mennek a napi vízcserék, az új rendszert sikerült kitapasztalni, így nagyon gyorsan lehet nagy mennyiségű vizet cserélni az akváriumban, a karosszékből végig nézve az egész folyamatot. Pénteken amikor eléri az egy hetes kort az akvárium, csinálok egy teljeskörű víztesztelést, hogy legyen egy jó referenciaalap a későbbi mérésekhez.
 
Ma jutottam végül oda, hogy megcsináljam a vízteszteket. Tápozásról és vízkezelésről röviden:
  • ADA Brighty K, ADA Brighty Mineral, ADA Brighty Iron és ADA Brighty Nitrogen minden nap 3 ml
  • Az akvárium indítása óta (december 23.) a tegnapi napig minden nap volt vízcsere, köztük egy 100%-os vízcsere szűrőtisztítással (felkavarodott dekorhomok miatt)
  • Az RO visszasózása Green Aqua GH/KH Plus-szal megy,
  • Minden vízcsere után eddig ment 5 csepp ADA Green Bacter Plus és Green Gain Plus
Eredmények:
  • KH: 4 °dKh (itt valami félresikerült a tesztnél, ez biztos hogy nem pontos eredmény)
  • GH: 4 °dGh
  • PH: 6,1
  • NH4: 5< mg/l
  • NO2: 0,025 - 0,05 mg/l
  • NO3: 3 mg/l
  • PO4: <0,02 mg/l
  • SiO2: 2,5 mg/l
  • Fe: <0,02 mg/l
  • Cu: <0,05 mg/l

Vélemények?
 
Ma jutottam végül oda, hogy megcsináljam a vízteszteket. Tápozásról és vízkezelésről röviden:
  • ADA Brighty K, ADA Brighty Mineral, ADA Brighty Iron és ADA Brighty Nitrogen minden nap 3 ml
  • Az akvárium indítása óta (december 23.) a tegnapi napig minden nap volt vízcsere, köztük egy 100%-os vízcsere szűrőtisztítással (felkavarodott dekorhomok miatt)
  • Az RO visszasózása Green Aqua GH/KH Plus-szal megy,
  • Minden vízcsere után eddig ment 5 csepp ADA Green Bacter Plus és Green Gain Plus
Eredmények:
  • KH: 4 °dKh (itt valami félresikerült a tesztnél, ez biztos hogy nem pontos eredmény)
  • GH: 4 °dGh
  • PH: 6,1
  • NH4: 5< mg/l
  • NO2: 0,025 - 0,05 mg/l
  • NO3: 3 mg/l
  • PO4: <0,02 mg/l
  • SiO2: 2,5 mg/l
  • Fe: <0,02 mg/l
  • Cu: <0,05 mg/l

Vélemények?
Egyelőre magas a szilikát. Jöhet a homokból, de érdemes lenne megmérni a RO vizedet is, hátha átengedi. Diatom alga várható.
 
Tegnapi vízcserénél alaposan átporszívóztam a homokot, ma rámérek, hogy segített-e
Hát nem. :D Most valami egészen rémisztő, 6 mg/l körüli szilikát szintet mértem. Megmértem az RO vizet is, 0,8 mg/l lett az eredmény. Az egyik lávakő felszínén be van ékelődve egy bab méretű kristály, fogalmam sincs milyen kristály lehet, de akár az is okozhat gondot
 
Hát nem. :D Most valami egészen rémisztő, 6 mg/l körüli szilikát szintet mértem. Megmértem az RO vizet is, 0,8 mg/l lett az eredmény. Az egyik lávakő felszínén be van ékelődve egy bab méretű kristály, fogalmam sincs milyen kristály lehet, de akár az is okozhat gondot
A RO vized is magasabban ad, mint kéne. A 0,2-0,4ppm lenne a tökéletes, de 0,8ppm-től még nem lesz olyan nagy baj. Néhány hét után magától is csökkenni kellene ennek a hirtelen soknak. Vízcserékkel.
 
A RO vized is magasabban ad, mint kéne. A 0,2-0,4ppm lenne a tökéletes, de 0,8ppm-től még nem lesz olyan nagy baj. Néhány hét után magától is csökkenni kellene ennek a hirtelen soknak. Vízcserékkel.
Bekötök egy gyantás utószűrést az RO rendszerbe, ha egy hét múlva se kezd el csökkeni a szilikát szint, akkor meg berakok a szűrőbe szilikát megkötőt. Aztán még megoldásra vár az alacsony pH szint, a mérhetetlen KH és a magas ammónia. Kellett nekem vízteszteket venni :D
 
Beszereltem az UV lámpát, ha minden igaz, akkor holnap jön a gyantás szűrés is. Most egész éjszaka megy az UV, reggel pedig lecserélem a víz 70-80%-át, hogy leszívjam a vízből az esetlegesen elpusztult baktériumokat és spórákat.
 
Bekötök egy gyantás utószűrést az RO rendszerbe, ha egy hét múlva se kezd el csökkeni a szilikát szint, akkor meg berakok a szűrőbe szilikát megkötőt. Aztán még megoldásra vár az alacsony pH szint, a mérhetetlen KH és a magas ammónia. Kellett nekem vízteszteket venni :D
Elég sok lávakövet látok. Nem lehet, hogy abból oldódik ki? Esetleg kivehetnél egy darabot, és egy befőttes üvegben tiszta RO vízben áztatva pár napig (közben többször meglötykölve vagy kis szürővel forgatva a vizet) mérhetnél egy SiO2 szinten az áztató vízben. Talán közelebb lennél a megoldáshoz, akár milyen eredménnyel is jár a teszt. Én az elmúlt hetekben végeztem így mérést egy aljzatnak szánt anyagon, és az eredmény siralmas lett. :( Még szerencse, hogy az SiO2 tesztet is elvégeztem rajta, mert egyébként, a többi teszt alapján, alkalmas lett volna aljzatnak.
Nekem nem jött be a szűrőbe rakott szilikát megkötő. Mindent megköt, amit nem kellene megkötni, de csak a legvégén, kismértékben a szilikátot.
A gyantás RO rendszernek elégnek kell lenni. Esetleg gyanta után betenni a SiO2 szűrést. De ezt már erős túlzásnak tartom.
 
Bekötök egy gyantás utószűrést az RO rendszerbe, ha egy hét múlva se kezd el csökkeni a szilikát szint, akkor meg berakok a szűrőbe szilikát megkötőt. Aztán még megoldásra vár az alacsony pH szint, a mérhetetlen KH és a magas ammónia. Kellett nekem vízteszteket venni
Nekem is @Zsoltiabéka segített ezzel a problémával. Leírom a tapasztalataimat hátha segít. Nekem 1,6 mg/l szilikát volt az akváriumban. Volt (és még van is) diatom rendesen. Innen indult a nyomozás, hogy mi lehet a probléma. A RO víz szilikát tartalma 1,2 mg/l volt. Zsolt tanácsára kötöttem be egy gyantás szűrőt a RO készülékbe a membrán után. Így már megfelelő a víz szilikát szempontból. 0,2 mg/l, persze a diatom maradt :(. Valószínű felesleges lenne a szűrőbe a szilikát megkötő elég lesz csak a gyantás a RO szűrőben. Egyébként a fórumon másoknak volt rossza tapasztalata a szűrős szilikát megkötővel, olyan tápanyagokat is kivesz a vízből amit nem kellene. Nálunk a csapvíz szilikát tartalma >6. Tehát a RO szűrő a gyantás szűrő nélül kiszedte a 80%-t, de a maradék még így is sok volt. Még olyat is tapasztaltam, hogy vízcsere utáni magas szilikát lecsökkent a vízcsere előtt egészen alacsony szintre. Ez kicsit zavaró volt mert a helyzet nem javult, csak felvették az algák.
 
Nekem is @Zsoltiabéka segített ezzel a problémával. Leírom a tapasztalataimat hátha segít. Nekem 1,6 mg/l szilikát volt az akváriumban. Volt (és még van is) diatom rendesen. Innen indult a nyomozás, hogy mi lehet a probléma. A RO víz szilikát tartalma 1,2 mg/l volt. Zsolt tanácsára kötöttem be egy gyantás szűrőt a RO készülékbe a membrán után. Így már megfelelő a víz szilikát szempontból. 0,2 mg/l, persze a diatom maradt :(. Valószínű felesleges lenne a szűrőbe a szilikát megkötő elég lesz csak a gyantás a RO szűrőben. Egyébként a fórumon másoknak volt rossza tapasztalata a szűrős szilikát megkötővel, olyan tápanyagokat is kivesz a vízből amit nem kellene. Nálunk a csapvíz szilikát tartalma >6. Tehát a RO szűrő a gyantás szűrő nélül kiszedte a 80%-t, de a maradék még így is sok volt. Még olyat is tapasztaltam, hogy vízcsere utáni magas szilikát lecsökkent a vízcsere előtt egészen alacsony szintre. Ez kicsit zavaró volt mert a helyzet nem javult, csak felvették az algák.
A napokban elolvastam a naplódat, onnan jött a gyantás szűrő ötlete. Köszi szépen, hogy megosztottad a tapasztalataidat, meg neked is @elektrorudi, egyelőre elvetem akkor a szilikát megkötő ötletét, illetve van még maradék lávakövem, azzal csinálok egy tesztet.

Megvolt az UV szűrő első éjszakája is, reggel csináltam egy nagyobb vízcserét. Szerintem van javulás, még nem 100%-os a dolog. Várok pár napot és ha fennmarad ez az állapot, akkor jön a Clarity.
 
Back
Oldal tetejére