• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes O2.0

Markiboy

Főkertész
O2.0

Akvárium:
  • ADA Cube Garden 60×45×36 cm
Szűrés:
CO2:
  • Magasnyomású rendszer
  • AquaCare 50 CO2 reaktor
Tápozás és aljzat:
  • ADA Power Sand Advance S
  • ADA Aqua Soil Amazonia
  • Teljes ADA Brighty line
  • Seachem Excel
  • ADA ECA Plus
  • ADA Green Gain
Víz és vízkezelés:
  • RO
  • ADA Green Bacter Plus
  • ADA Bacter Ball
  • GH/KH+
Világítás:
Dekor:
  • Fuji kő

Három év kihagyás után visszatérek a hobbihoz. Valójában soha nem engedtem el a kezét, de különböző okokból fel kellett függesztenem az elmúlt időszakban. A felszerelés jelentős része megvan az újrakezdéshez, még egy kisebb átalakítás szükséges, hogy a vízcserék gördülékenyek legyenek, és akkor indulhat az akvárium. Az elmúlt napokban a technika összeszerelésével foglalkoztam, erre álljon itt bizonyítékként két kép az akváriumról:

1.JPG3.JPG

Indulás remélhetőleg valamikor novemberben!
 
A nagy visszatérő! Üdv a fedélzeten!
Jó látni, hogy van, aki még mer belevágni új kalandokba.
Sok sikert, alig várom a folytatást.
 
Üdv!
Én csak a Bacter ballt nem értem. Ugyan az van a Power Sand Advencében is mennyiségileg kiszámolva. Hacsak nem azért van ha esetleg lenne egy hosszabb áramszűneted... akkor jó ha van.
 
Utoljára módosított:
Üdv!
Én csak a Bacter ballt nem értem. Ugyan az van a Power Sand Advencében is mennyiségileg kiszámolva. Hacsak nem azért van ha esetleg lenne egy hosszabb áramszűneted... akkor jó ha van.
Bacter Ball-t a szűrőbe szoktam tenni
 
Hogy ne csak a levegőbe beszéljek, a Green Bacter Plus hasznos nyomelemeket és tápanyagot tartalmaz a növények illetve a szűrő baktériumok számára. Ezzel szemben a Bacter Ball, ami Bacter 100-ból gyúrt golyó, az nyugalmi állapotban lévő baktériumkultúra, vagyis a Bacter Ball és a Green Bacter Plus egymással nem csereszabatos. A kezdeti diatom hullámot sikerült már elkerülnöm szűrőbe tett Bacter Ball-al.

ADA oldaláról másolva:

Bacter 100 is a substrate additive, containing more than 100 kinds of substrate bacteria in a dormant state. By sprinkling on the base substrate, it can make an ideal substrate environment. By applying on top of blue green algae, it suppresses the growth of it.
Bacter Ball is a sphere shape substrate additive made from Bacter 100. You can place it on the substrate and inside the biological filtration system.
GREEN BACTER PLUS is a plant supplement, primarily composed of plant organic acids that feed beneficial bacteria in aquariums and filters, and contains minerals which help stimulate growth of the bacteria.

Kérem javítson ki valaki ha tévedek, fals infót nem szeretnék terjeszteni.
 
Én is a lehető legdiverzifikáltabb baciösszetétel mellett vagyok. Én simán használok indításnál 2-3 különféle gyártmányú bacikoktélt is. Hosszú távon úgy is a leghasznosabbak és legerősebb törzsek maradnak meg. A cél nem az, hogy utólag kezeljük a problémát, hanem hogy el se jussunk a kezelhetetlen problémáig. Tengeriben kicsit előrébb tartanak ebben.
Íme egy videó erről. Érdemes tanulni és levonni más területekről is a következtetéseket.
 
Én is a lehető legdiverzifikáltabb baciösszetétel mellett vagyok. Én simán használok indításnál 2-3 különféle gyártmányú bacikoktélt is. Hosszú távon úgy is a leghasznosabbak és legerősebb törzsek maradnak meg. A cél nem az, hogy utólag kezeljük a problémát, hanem hogy el se jussunk a kezelhetetlen problémáig. Tengeriben kicsit előrébb tartanak ebben.
Íme egy videó erről. Érdemes tanulni és levonni más területekről is a következtetéseket.
Uhhh... ennek a tudománynak nagyon itt (lenne) a helye az édesvizi akvarisztikában is. Valószínűleg sok kérdésre kapnánk választ pl. az algásodással kapcsolatban, a meglévő ismereten felül is. Persze az is lehet, hogy még jobban összezavarná a dolgokat a fejünkben, mert ahogy az előadó is többször említette, ez még egy fiatal, fejlődésben lévő módszer, és bár adatok már vannak, a kiértékelésük még gyerekcipőben jár.
 
Uhhh... ennek a tudománynak nagyon itt (lenne) a helye az édesvizi akvarisztikában is. Valószínűleg sok kérdésre kapnánk választ pl. az algásodással kapcsolatban, a meglévő ismereten felül is. Persze az is lehet, hogy még jobban összezavarná a dolgokat a fejünkben, mert ahogy az előadó is többször említette, ez még egy fiatal, fejlődésben lévő módszer, és bár adatok már vannak, a kiértékelésük még gyerekcipőben jár.
Ez a videósorozat nagyon érdekes dolgokat feszeget. Érdemes megnézni. Az egyik fő konklúziója, hogy az ökoszisztéma felépítésében a micrótól a macróig van a fontossági sorrend. Legfontosabb a bacikultúra (beállt akvárium), aztán a kis microszkópikus lények és a legvégén a csigák és halak. Az algaevő halak már csak tüneti kezelés.
 
Ma megérkezett a Chihiros növénytáp adagoló, kiegészítőkkel együtt.

Használattal és kalibrálással kapcsolatban még nincs tapasztalatom, összeszerelést illetően annál inkább. Leginkább már a korábban a fórumon leírtakat tudom megerősíteni, illetve kiegészíteni: a növénytáp flakonok önmagukban jónak tűnnek, azonban a külön mellékelt matrica a flakonokhoz tényleg gagyi megoldás. Nehéz szépen feltenni őket, és utána is véleményes, hogy mennyire pontos a felragasztás, de az applikáció elvileg monitorozza a folyadékmennyiségeket. Maga az adagoló felszerelését nagyban megkönnyítette a mellékelt sablon, azonban a flakonok falitartója már kínszenvedés volt. A "korlát", ami helyén tartja az üvegeket, kb egy magasságban van a tartó hátulján lévő csavaroknak kialakított lyukakkal, úgyhogy bármilyen eszközzel mocsok nehéz volt hozzáférni, de nem lehetetlen azért. Az all-in csomaghoz járó csövezés, kábelrendező kiegészítők és maga a "befecskendezőfej" fantasztikus, tényleg nagyon elegáns külsőt ad az egésznek.

Pár kép összeszerelés után:
4.jpg6.jpg
 
Hogy a lényegről is szó essen:
7.jpg

Az esetemben ez a "mótvá" kategória, ez a scape sokadik életét fogja megélni nálam. A különbség most az lesz, hogy ez az üveg 15 centivel mélyebb mint az eddigi akváriumom, úgyhogy a háttérben "távoli hegyek" lesznek, az előtérben dekorhomok, a kisebb lávakövek közé beszúrt több fajta növényből álló részlettekkel.
 
Ma megérkezett a Chihiros növénytáp adagoló, kiegészítőkkel együtt.

Használattal és kalibrálással kapcsolatban még nincs tapasztalatom, összeszerelést illetően annál inkább. Leginkább már a korábban a fórumon leírtakat tudom megerősíteni, illetve kiegészíteni: a növénytáp flakonok önmagukban jónak tűnnek, azonban a külön mellékelt matrica a flakonokhoz tényleg gagyi megoldás. Nehéz szépen feltenni őket, és utána is véleményes, hogy mennyire pontos a felragasztás, de az applikáció elvileg monitorozza a folyadékmennyiségeket. Maga az adagoló felszerelését nagyban megkönnyítette a mellékelt sablon, azonban a flakonok falitartója már kínszenvedés volt. A "korlát", ami helyén tartja az üvegeket, kb egy magasságban van a tartó hátulján lévő csavaroknak kialakított lyukakkal, úgyhogy bármilyen eszközzel mocsok nehéz volt hozzáférni, de nem lehetetlen azért. Az all-in csomaghoz járó csövezés, kábelrendező kiegészítők és maga a "befecskendezőfej" fantasztikus, tényleg nagyon elegáns külsőt ad az egésznek.

Pár kép összeszerelés után:
View attachment 171030View attachment 171031
Szia. Nem szoktál a növénytáp adagoló rendszerbe beépíteni visszafolyásgátlókat?Én a biztonság kedvéért szoktam rakni.. Jól néz ki a szekrény én a reaktort hátra szoktam rakni mert ritkán van vele munka és nem zavar a szűrő kivételében.
Látom feljel lefele raktad be a reaktort és a co2 csövön keresztül oldod meg a légtelenítést (okos, ügyes) rakhattad volna teljesen fentre így alatta hasznos helyed marad.
A palack alá tegyél egy darab polifoam darabot vagy gumit mert idővel nyomot hagy a szép fehér bútoron a rozsdás palack, kár lenne érte.
 
Ráfordultunk a célegyenesre! A tegnapi és a mai napon megtörtént a vízszerelési munka, ami egyrészt az RO bekötéséből, illetve a vízcserék drasztikus megkönnyítéséből állt. Ez annyit jelent, hogy a konyhában kapott helyet a víztisztítással kapcsolatos technika, a konyha és a nappali között pedig két ponton át lett fúrva a fal, egy nyomó és egy szívó ággal:
10b.jpg

A bal oldali ág egy Oase pumpán keresztül be van kötve a lefolyóba, így gyorsan le lehet szívni a vizet, nincs vödrözés, nincs kádhoz rögzítés. A jobb oldali ág pedig a konyhában egy 100 literes hordóba vezet, a végén szintén egy Oase pumpával, ami az RO vizet átnyomja a nappaliba.

Ki is próbáltam gyorsan a rendszert, a gardena-s csatlakozóknál egy kevés csöpögéstől eltekintve tökéletesen működik. Ez jó lehetőség volt egy gyors "nyomástesztre" is:
8.jpg

Végül pedig növényesítettem gyorsan :)

9.jpg

Van pár kérdésem is hozzátok: sajnos nem lehetett máshogy megoldani, a falon átvezető csöveken van szerelvény rézből. Kérdés, hogy ez mekkora gondot okozhat a későbbiekben? Tudom, ez eső után köpönyeg, de kíváncsi vagyok a véleményetekre. A másik pedig, hogy vettem ADA visszafolyásgátlókat a növénytápadagolóhoz, viszont a Chihiros csövezése átmérőben kb fele akkora, mint ami az ADA-ra jó lenne. Akinek van tapasztalata az új Chihiros rendszerrel, hogyan oldotta meg ezt a kérdést?
 
Van pár kérdésem is hozzátok: sajnos nem lehetett máshogy megoldani, a falon átvezető csöveken van szerelvény rézből. Kérdés, hogy ez mekkora gondot okozhat a későbbiekben? Tudom, ez eső után köpönyeg, de kíváncsi vagyok a véleményetekre.
Elméletileg semmilyet.
Gyakorlatilag a pangó víz okozhat. Ennek elkerülése érdekében használatkor az első kb. 3-4 litert egy vödörbe engedném. Ehhez egy rövidebb csövet applikálj a csapra, egyszerűbb és nem kell az akváig érő hosszabb csővel vacakolni.
 
Elméletileg semmilyet.
Gyakorlatilag a pangó víz okozhat. Ennek elkerülése érdekében használatkor az első kb. 3-4 litert egy vödörbe engedném. Ehhez egy rövidebb csövet applikálj a csapra, egyszerűbb és nem kell az akváig érő hosszabb csővel vacakolni.
Köszi a tippet!
 
Megvolt az ültetés, elindult az akva!
Na de.
Elindult most első alkalommal a CO2 rendszer, a palackban lévő nyomás rendben van, viszont a reduktor teljesen kitekert állapotban is csak 0,2 bar-os kimenő nyomást mutat. Nem volt még korábban reaktoros rendszerem, úgyhogy nem tudom hogy ez normális-e. A bubik szépen jönnek a számlálóban.
A másik problémám, hogy a skimmeres Chihiros üvegbefolyón a skimmer a befolyó teljesen elzárt állapotában sem szív be elég vizet és nem kezd el forogni. Erre van esetleg tippetek?
 
Back
Oldal tetejére