• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Wabi Kusa Egy Wabi, nem Wabi...

A tegnapi nap még a villanyszereléssel telt (sikerült a lakás felét lekapcsolnom a hálózatrtól mitán átvágtam egy használaton kívűlinek tűnő összeköttetést). Ez lesz az első próbálkozásom, és rögtön két edénnyel indítok:

#wabi1

#wabi2

Valójában a második nem is igazán wabi, inkább egy paludárium, de ezt a tényt most engedjük el....

A fentiek még csak terv, vasárnap tervezem összerakni. Minden javaslatot, ötletet és véleményt nagyon köszönök előre is!
 
Utoljára módosított:
Két kérdésem lenne:
  1. Szerintetek a fenti növények jók lesznek ezekhez a körülményekhez? Mit lenne érdemes még használni? Ezeket össze lehet ültetni?
  2. A Terra Base-hez gyűjtött, élő erdei mohát szeretnék használni. Jó az erre a célra? Vagy használjak inkább akváriumi mohát (Taxiphyllum barbieri és Taxiphyllum 'Spiky' van itthon bőven)?
Köszönöm a segítséget!
 
Szia. Anubias es buce nekem csak ugy maradt meg, ha mohaval jol korul volt agyazva es folyton nedves volt. Az anubiasbol ezek tul nagy leveluek, valami minivel probalnam meg es sokkal tovabb kell miattuk fedni a wabikat. Ragaszkodsz hozzajuk?
 
Szia. Anubias es buce nekem csak ugy maradt meg, ha mohaval jol korul volt agyazva es folyton nedves volt. Az anubiasbol ezek tul nagy leveluek, valami minivel probalnam meg es sokkal tovabb kell miattuk fedni a wabikat. Ragaszkodsz hozzajuk?
Köszi, dehogy ragaszkodom, de ezek vannak itthon most. Ma megyek a Green Aqua-ba, szerinted mit vegyek?
 
Szia. Nalam az amazoniak jol nukodtek. Taptalajnak tropikat hasznaltam, de az ada is tuti. Manadot soha...nekem az nem jott ossze( bar azt a parom felugyelte a melohelyen es ott tobb sebbol is elverezhetett.
A parasitas es szelloztetes aranya fontos. A fokozatossag. A feny: en ezeket az izzokat hasznaltam, ha tul magasan van azt a novenyek nyurgulasabol latod, lehet, hogy lentebb kell ereszteni. Masok masra eskusznek.
A gomb uveg jobban tartja a parat, a lapos edenyek kevesbe. Ha szaradnak a novenyek lassitani kell.
 
Szia, ha megengeded, én is belekotyogok picit. Talán segítenek a wabiban és a nyitott paluban szerzett tapasztalataim az indulásban és a fenntartásban.

@Zuzmi által linkelt "gyorstalpaló" segíthet, érdemes átolvasni, a szerzője @schruz szaktekintély ezen a téren.
Gömb forma, páratartalom megtartása tekintetében, egyértelműen kezelhetőbb, de láthatunk a fórumon lapos tálakban alkotott csodákat is.

Táptalajnak https://greenaqua.hu/hu/dennerle-deponitmix-professional-9in1-noveny-taptalaj-2-4kg.html használtam. Fedőrétegnek használt Amazonia volt elterítve.
Ha szeretnél dekorként fát, követ ezeket egy alapos mosás után lehet beépíteni. A fákat áztatni nem kell, mivel nem lesznek víz alatt.

Világítást lehet tolni ezerrel. Ledet használok 6500K 1500lm napi 12 órában.

A wabi indulásakor öntözésre akvárium vizet használtam, mivel ez tápozott, így nem kellett foglalkoznom a tápanyagszintek beállításával.
A tálban csak a talajszintig töltöttem a vizet. A növények "talpa" állt vízben, első perctől szokatatva őket a szárazföldi léthez.
Párásítást kézi spricnivel oldottam meg, naponta két alkalommal (reggel, délután) szintén akváriumból szipkázott vízzel.
Érdemes arra figyelni, hogy a víz utántöltése és a spricnizés mennyisége összhangban legyen, ne álljon több víz az edényben, mint amennyi szükséges.

Az indulás pillanatától szükséges a fóliatakarás biztosítása a kellő páratartalom megőrzéséhez. Emellett fontos a szellőztetések beiktatása, mert állandó zárt edényben rövid időn belül megjelenik a penészesedés. A szellőztetést fokozatosan kell végezni, mind időtartamban, mind a fólia nyitottságát illetően. Erre nem tudok sémát írni, ki kell tapasztalnod, hogy nálad mi lesz a megoldás.

Növényzet terén anubias és buce hajlamos a száradásra, intenzív párásítást igényel. Nálam wabiban anubias csak talajszinten, árnyékos részen él (inkább stagnál).
Paluban víz alatt vannak tartva, csak a felső pár levél bújik a vízszint fölé.
Javaslom zselés növények beültetését. Sokkal biztosabb a megmaradásuk, mint az akváriumból, víz alóli átneveléssel kísérletezve. Hamarabb lesz látványos növekedés.

Amiket sikerrel tartottam:
Montecarlo, Cuba, Myriophyllum, Rotala, Ludwigia, Lobelis cardinalis, Tripartita, Staurogyne, Alternanthera reineckii mini, Pogostemon erectus, Ammania bonsai

Az Utricularia nálam külön sztori. Indításnál tettem be, de nem fejlődött egy szemernyit sem, sőt, a kipusztulás szélén állt.
Keresgéltem a fórumon infókat róla, és többen azt írták, hogy nem szereti a tápanyagokban bővelkedő közeget.
Amikor kimerült a táptalaj, elkezdtem csak tiszta RO vizet használni. Ez meghozta a számomra várt eredményt, az UG, fejlődésnek indult, majd "virágtengerré" változtatta a wabit.
Ez a folyamat közel egy éve áll fenn. Igaz a többi növény fejlődése megtorpant, volt amelyik eltűnt a tápanyaghiány miatt, de nekem ez az UG özön megéri.

Elnézésedet kérem, ez egy "picit" hosszúra sikeredett, de próbáltam minden tapasztalatot leírni.
Remélem sikerrel jársz, örömöd leled a wabik világában!
 
@Zuzmi, @kmisi nagyon köszönöm nektek a segítséget, mindent elolvastam, de mivel a beszerzésekkel egy kicsit előreszaladtam, nem mindenben tudtam követni a javaslatokat, leírásokat. Amivel kapcsolatban gondolkodom az a fényforrások cseréje. Jelenleg mindkettő cucc felett egy-egy Inesa LED van, ami 580 lumen, de ez a Terra Base-nél biztosan kevés lesz. Találtam egy GU10-es LED-et, ami 1000 lumenes, már berendeltem, remélem lesz értelme...
 
#wabi1 berendezés

Táptalajnak ADA Power Sand Basic S-t választottam, aljzatként pedig ADA Aqua Soil Powder Amazonia Light-ot. A tál az IKEA CYLINDER szettjének egyik darabja lett (átmérő 22cm, magasság 9cm), nem valami kifinomult darab, de olcsó és az első wabinak talán megteszi.
IMG_0796.JPG

Mondjuk eléggé meglepett, hogy ez a táptalaj ennyire fura, nem igazán erre számítottam a szemcseméret és az összetétel kapcsán. Kb. 2 cm-es réteget tettem az edény aljára belőle, egyenletesen elosztva.
IMG_0798.JPG

Az aljzat erre került rá, nagyjából 3 cm vastagságban. Úgy döntöttem, hogy most nem játszok a tereppel, egységes vastagság van mindenhol.
IMG_0803.JPG

A növények közül van olyan ami az akváriumból származik (Ludwigia repens 'Rubin', Hydrocotyle tripartia) és van olyan ami friss beszerzés (Utricularia graminifolia, Hygrophila pinnatifida). Igazából a növények kiválasztásában voltam a legbizonytalanabb, a nagy méretű Anubias-t elvetettem, az Utricularia viszont annyira megtetszett virágzás közben egy wabiban, hogy beválasztottam az utolsó pillanatban.
IMG_0795.JPG
A beültetett tál a végleges helyén. Tudom ez így kicsit káosz, de most inkább csak tanuló-wabinak fogom fel a dolgot. Elvileg be lett tervezve egy mohás gyökérdarab is, de azzal macerás lett volna befedni most a tálat, így majd később kerül bele.
IMG_0810.JPG
 
Utoljára módosított:
#wabi2 berendezés

Ez igazából nem is wabi kusa, hanem inkább egy paludárium a DOOA Terra Base hengerén. Egy napon át beáztattam, anélkül sem egy könnyű darab, de amikor megszívta magát vízzel különösen masszív és súlyos lett. A mohák felkötözéséhez moha kötöző gyapotot használtam, a növények felkötözéséhez pedig az ADA műanyag Riccia kötözőjét (ez utóbbi kapcsán kétségeim vannak afelől, hogy érdemes volt-e pénzt kiadni érte).
IMG_0746.JPG

A növényeket már mind beszereztem korábban és előneveltem az akváriumban. A mohák néhány hét alatt 3-4x-esére nőttek (Taxiphyllum barbieri, Taxiphyllum sp. 'Spiky'), de a többi növény is sokat erősödött. Úgy döntöttem hogy most nem teszek bele miniatűr orchideát, mert nem sikerült tisztáznom hogy melyik faj lenne az ideális, csak olyan növényekkel próbálkozóm, amit mások már sikerrel alkalmaztak a Terra Base-en.
IMG_0748.JPG

Eléggé megszenvedtem a hohák felkötözésével, ráadásul keverten került fel a hengerre, úgy hogy nem nagyon látszik majd, hogy valójában melyik működik igazán jól.
IMG_0766.JPG

Itt már egy kis méretű Anubias is felekrült a Terra Base-re, a Anubias barteri v. Nana Petite. A tövét rendes természetben gyűjtött mohával fedtem le, úgy rögzítettem.
IMG_0778.JPG

A Microsum Pteroptus 'Trident' páfrányfajból egy viszonylag nagy tövet tettem rá, az akváriumban nagyon jól érezte magát, remélem itt is jól fogja...
IMG_0782.JPG


A Bucephalandra sp. 'Red' viszonylag a tetejére került a hengernek, remélem hogy megerősödik, mert egy kicsi növény és az akváriumban sem igazán indult meg.
IMG_0783.JPG

Vágül egy Bolbitis heteroclita 'Difformis' páfrány került még fel, ami nagyon pocsékul érezte magát az akváriumban, majd meglátjuk itt mire megy.
IMG_0784.JPG

Kapott ez is egy kis DOOA Wabi Kusa Mist-et. Eléggé büdös...:(
IMG_0789.JPG
 
Jó lesz ez 👍
Fóliát neki aztán, türelem.
Ludwigia és a tripartita színei csodás kontrasztot fognak adni. Ha beindul a buli ezt a két növényt kaszabolhatod rendesen, olyan vehemenciával növekszenek. Utricularia téren szurkolok, hogy sikered legyen vele. Wabi naplómban láthatod virágzó állapotban, remélem nálad is megmutatja magát.
 
Jó lesz ez 👍
Fóliát neki aztán, türelem.
Ludwigia és a tripartita színei csodás kontrasztot fognak adni. Ha beindul a buli ezt a két növényt kaszabolhatod rendesen, olyan vehemenciával növekszenek. Utricularia téren szurkolok, hogy sikered legyen vele. Wabi naplómban láthatod virágzó állapotban, remélem nálad is megmutatja magát.
Igen, az ötlet tőled jött! Az elgondolkodtatott, hogy a tapasztalataid szerint nem szereti a sok tápanyagot, ebben viszont ha minden igaz akkor van rendesen...
 
#wabi2 berendezés

Ez igazából nem is wabi kusa, hanem inkább egy paludárium a DOOA Terra Base hengerén. Egy napon át beáztattam, anélkül sem egy könnyű darab, de amikor megszívta magát vízzel különösen masszív és súlyos lett. A mohák felkötözéséhez moha kötöző gyapotot használtam, a növények felkötözéséhez pedig az ADA műanyag Riccia kötözőjét (ez utóbbi kapcsán kétségeim vannak afelől, hogy érdemes volt-e pénzt kiadni érte).
View attachment 88023

A növényeket már mind beszereztem korábban és előneveltem az akváriumban. A mohák néhány hét alatt 3-4x-esére nőttek (Taxiphyllum barbieri, Taxiphyllum sp. 'Spiky'), de a többi növény is sokat erősödött. Úgy döntöttem hogy most nem teszek bele miniatűr orchideát, mert nem sikerült tisztáznom hogy melyik faj lenne az ideális, csak olyan növényekkel próbálkozóm, amit mások már sikerrel alkalmaztak a Terra Base-en.
View attachment 88024

Eléggé megszenvedtem a hohák felkötözésével, ráadásul keverten került fel a hengerre, úgy hogy nem nagyon látszik majd, hogy valójában melyik működik igazán jól.
View attachment 88025

Itt már egy kis méretű Anubias is felekrült a Terra Base-re, a Anubias barteri v. Nana Petite. A tövét rendes természetben gyűjtött mohával fedtem le, úgy rögzítettem.
View attachment 88026

A Microsum Pteroptus 'Trident' páfrányfajból egy viszonylag nagy tövet tettem rá, az akváriumban nagyon jól érezte magát, remélem itt is jól fogja...
View attachment 88027


A Bucephalandra sp. 'Red' viszonylag a tetejére került a hengernek, remélem hogy megerősödik, mert egy kicsi növény és az akváriumban sem igazán indult meg.
View attachment 88028

Vágül egy Bolbitis heteroclita 'Difformis' páfrány került még fel, ami nagyon pocsékul érezte magát az akváriumban, majd meglátjuk itt mire megy.
View attachment 88029

Kapott ez is egy kis DOOA Wabi Kusa Mist-et. Eléggé büdös...:(
View attachment 88030
Ez állati jó. Nagyon kíváncsi vagyok rá.
Légyszi rendszeresen naplózd, lássuk ezt a csodát a fejlődés minden stádiumában.
 
Ez a henger úgy működik mint a Hygrolon szövet?
Pár centi vízbe állítva megszívja magát és így biztosítja az állandóan nyírkos közeget?
 
Back
Oldal tetejére