• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

BZoli akváriuma.

Szia Zoli!

Kezdek egyébként bebizonyosodni, hogy időnként vízcserekor olyan vizet használtam amibe maradt klór, vagy valami ami mérgezi a növényeket. Vagy időnként sokkal több klór van a vízben mint amennyinek kellene. Most kihagyok egy vízcserét, és egy hétig állni fog a víz antiklórral kezelve, mielőtt beleteszem az akiba. Remélem ez így jó lesz. Azt ne mondjam, hogy a kis akiba a csapból cserélek vizet csak abba van másik növény is ami a víz felszinén úszik, és vékony gyökerei lógnak a vízbe, mint a biológiai víztisztítókban. Azt gondolom, hogy az jobban bírja a klórt, esetleg kivonja a vízből.

Azért vízelőkészítőt használj mindenféleképpen, nem csak a klórt köti meg!
Ha bele öntöd akkor viszont már nem kell sokat várni (pláne nem napokat)!

A.ttila
 
Sziasztok ! A Naplókat nézegetve, néhány akváriumra ragasztva látok, olyan színes karikákat. Az egyik olyan pirosas, a másik, meg kékes cikkelyekre van osztva. Gondolom valami teszt lehet. Nézzétek el nekem tudatlanságomat, de hol lehet ezt kapni ?
 
Köszönöm, lehettem volna figyelmesebb, és akkor én is megtalálhattam volna.
Kersesek valami olyan átfogó tesztet amivel kideríthetném, hogy mi mérgezi az akváriumomban az anubiasokat.
Rá kell jönnöm mielőtt minden kipusztul. Az érdekes, hogy a halak kitűnően érzik magukat, pedig tutira van valami a vízben !
 
Sziasztok !

A mai vízcsere alkalmából újabb tő Anúbias ment a kukába, ezért még továbbra is az az érzésem, hogy valami van a vízben aminek nem kéne benne lennie.
Mindeggy kedden ha szerencsém lesz az időjárással akkor eljutok a boltba, és láttam, hogy van 5 az egyben teszt hátha ki tudok vele deríteni valamit.
Most viszont nem is ezért írok. Fentebb beszélgettünk az RO vízről, és ma kínomban méregetni kezdtem. Mivel csak az elektromos PH mérőm van, ezért azt tettem próbára. Két hete volt kalibrálva, tehát a számok érték szerint eltérhetnek a valóságtól, de jól mutatják a vizek közötti külömbséget.

Ki indulásnak a friss csapvíz 7.20 PH
RO Hulladékvize 2 napos állásidő után antiklórral való kezelés előtt 7.09 PH ( Tehát még ez is jobb mint a kiinduló csapvíz )
RO Hulladékvize 4 napos állásidő után antiklórral való kezelés után 7.06 PH ( Ez másik kanna, és az antiklór már 1 napja benne van )
Végül a tiszta friss RO víz mindenféle kezelés nélkül 6.50 PH

Még meg fogom mérni a friss RO hulladékvizet, mert szerintem még becsaphat az állásidő is.
Mindenesetre a tanulság számomra, hogy ugyan van visszasózó az RO rendszer kiáramló részében, de még így is nagyságrendekkel tisztább ez a víz. Persze ez a dolga a készüléknek, erre találták ki.
Tudom ezzel kéne cserélnem a vizet, de már leírtam, hogy heti 80 l vízcserénél, a készülék 400 l vizet enged el hulladékvíznek. A jóérzésem nem engedi, hogy ennyi vizet hetente kidobjak, bár tudom, hogy a növényeim ennek örülnének a legjobban.

Tanulságkén leszögezhetem, hogy jobb minőségű az RO hulladékvíz, mint a csapvíz, de ez még közel sem az ideális, és az általam használt ( Normaflor Antiklór ) vízkezelő sem ér sokat, valószínűleg csak a klórt köti le a többi meg ott marad.

Ti milyen vízkezelőt használtok, valami jóra valószínúleg befizetnék.
 
Ha mész a GA-ba, ott van lehetőség fotométeres vízmérésre, vigyél vízmintát és pontosan meg tudják mondani, mi van a vizedben. Pár száz forint egy mérés és 6-8 paraméterre tudnak mérni.
A pH teszt, pH-t mér ebből arra következtek, hogy amit te GH-nak írtál az pH.
Egy pH tesztből nem fogod megtudni, hogy jobb minőségű-e az RO hulladékvize, mint a csapvíz.

Vízkezelőnek nagyon sokan Seachem Prime-ot használunk, én azt mondom ez a legjobb. Adagolása 5ml/100l.
Seachem Prime vízelőkészítő - 250 ml. - Akvárium vízkezelő - Kellékek Green Aqua
 
ezért még továbbra is az az érzésem, hogy valami van a vízben aminek nem kéne benne lennie.
pl minden amit a membrán kiszűr és fel is dúsítja.

Tudom ezzel kéne cserélnem a vizet, de már leírtam, hogy heti 80 l vízcserénél, a készülék 400 l vizet enged el hulladékvíznek. A jóérzésem nem engedi, hogy ennyi vizet hetente kidobjak, bár tudom, hogy a növényeim ennek örülnének a legjobban.
itt meg is válaszoltad magadnak a megoldást. Nem tudom miért ragaszkodsz ahhoz a vízhez amit nem véletlenül hívnak hulladékvíznek.

Már lehet az is jobb lenne ha sima kezelt csapvizet használnál.


Mivel csak az elektromos PH mérőm van
Ha Ph mérőd van akkor itt elírtad a mértékegységet:

Ki indulásnak a friss csapvíz 7.20 GH RO Hulladékvize 2 napos állásidő után antiklórral való kezelés előtt 7.09 GH ( Tehát még ez is jobb mint a kiinduló csapvíz ) RO Hulladékvize 4 napos állásidő után antiklórral való kezelés után 7.06 GH ( Ez másik kanna, és az antiklór már 1 napja benne van ) Végül a tiszta friss RO víz mindenféle kezelés nélkül 6.50 GH
 
Köszönöm, valóban elírtama PH -t Javítottam !
Nem ragaszkodom annyira a hulladékvízhez, csak két hete cserélek ezzel, előtte a csapvíz is mérgezte a növényeimet, azóta se lett jobb a helyzet, igaz rosszabb sem. Viszek valamennyi mintát a vízből, tényleg mennyit kell vinni ? Szívem szerint vinnék az akvárium vizéből is, és a csapvízből is.

Egyébként már megfigyeltem, hogy délutánonként 1-2 levél a szélén buborékokat enged. Ez az utolsó lehellete, vagy éppen ezek a levelek élnek, és ilyenkor fotoszintetizálnak, és engedik az oxigént a vízbe ?
 
Hát ma eljutottam az üzletbe !
Mit mondjak, leesett az állam. Nagyon szép ! És csodálatra méltó az a munka ami benne van.
Nem tudom hány száz liternyi akvárium van ott, de abban is kell vízcsere.
Tényleg gratulálni tudok ahhoz a munkához amit ott végeznek.

Egyébként hazaértem azzal amit hoztam.
Növényeket vízbe raktam.
Tényleg a moha beddig bírja a dobozban, mert csak holnap, vagy holnapután lesz időm berakni az akváriumba.
 
Sziasztok !

Ma bekerült az akváriumba az a néhány apróság amit vettem az üzletben.
Nem mondom minőségi változás történt, legalábbis látványilag. Már csak az kell, hogy meg is maradjanak a növények.
Mindenesetre bízom a fejlődésben.
 
Amikor az üzletben jártam vittem magammal vizet az akiból. Viktor javaslatára kiteszem ide az eredményeket, rágódjunk rajta.

KH 15
GH 16
szóval közepesen kemény Budapesti csapvized van

NO2 1
NO3 5 - nitrát a többi tápanyaghoz képest nagyon alacsony! nincs bent nitrát megkötő?
PO4 5mg/l - elég magas
K 28mg/l - EI szerint ok lenne
Fe 0.3mg/l - EI szerint ok lenne
NH4 0.5 - magas a vízed szennyezett. karbantartás kellene
COD 8 - terheltség magas. szűrőtaarítás és vízcsere javasolt
CIO 0.1 - Az ADA tesztek szerint ebben az esetben Brighty K hozzátápozás kellene. De a káliumot nem érzem alacsonynak.

Szóval a tápozásoddal valami nem okés. A nitrát nagyon alacsony. A vized terhelt lehet karbantartási problémák vannak.

Ami még infó !
Heti 30-os vízcsere szigorúan a mintának vitt víz keddi, tehát 2 napos volt.
Ilyen nitrát megkötő, gyanta, vagy hasonló még véletlenül sincs benne. Azt sem tudom az mi ?
Eggyik nap 10 ml micro, másik nap 10 ml macro megy tápozásként.
A külső szűrőben kedd este óta 2 liter Sera siporax van, szivacs, 2 liter Matrix, és perlonvatta. és nyomom bele a baktériumot (Seachem Stability)
 
Egy picit visszapörgetve a naplódat az látszik, hogy a tápozási értékek azért eltérőek az általánostól, mert ritkábban adagolsz.
A nitrát ettől függetlenül alacsony. Pláne a tápjainkkal.

Ha jól értem fél fénnyel (közepes fénnyel) üzemelteted az akvriumot. CO2 adagolással?
 
Fény !

Reggel, és este van félóra félfénnyel, hogy a halak megszokják. Egész nap pedig 200W megy. Osram Dulux Lumilux L (865) fénycsövekkel ( 4 db )
Ennek ha utánnanéztek akkor 4550 lumen a fényereje, és 6500 kelvin a színhője. Ez rohadt sok. Amikor az üzletben jártam az ott lévő akváriumoknak ránézésre gyengébb a világítása mint az enyémnek ithon. Nem hinném, hogy ez kevés.

És igen megy a co2 is napközben 6,8 -on. Ezt boltban vásárolható ph tesztel le is ellenőriztem.

A tápadagolásnál azt olvastam, hogy napi 5 ml kell a 200 liter vízhez, de ezt adagolhatom 10 ml-enként kétnaponta felváltva a micro, illetve macro táppal. Ezért így adagolok. Egyébként orvosi fecskendővel mérem, ezért gondolom, hogy pontosan adagolok. KB több mint két hónapja így adagolok.
 
A tápadagolásnál azt olvastam, hogy napi 5 ml kell a 200 liter vízhez, de ezt adagolhatom 10 ml-enként kétnaponta felváltva a micro, illetve macro táppal. Ezért így adagolok. Egyébként orvosi fecskendővel mérem, ezért gondolom, hogy pontosan adagolok. KB több mint két hónapja így adagolok.

1ml/20l az adagolás naponta!
 
Ha ennyi akkor rosszul olvastam ??? Akkor felét tápozok, mint kéne ?

Ezért kérdeztem a fényt és a CO2-t. A mostani bejegyzésed alapján szétpörgeted az akváriumodat a sok fénnyel és CO2-vel. Viszont nem adsz a növényeknek elég tápot. Ez látszik a nitrátodon is. A rossz vízminőség lehet a szenvedő növényeid miatt. Szóval adagolj megfelelő tápot gyári ajánlás szerint ahogy Dani is írta. Mindkettőből 1ml/20L/nap.
Heti vízcserékre figyelj.
 
Szia Zoli!

A rossz vízminőség a halászlé méretű halak miatt is lehet!
Mennyi cm halad van az akváriumban?
A magas foszfát nem lehet aktív széntől (a sok hal végterméken kívül), volt régebben szó róla hogy az olcsóbb szenek felszínét foszforsavval maratják, ez okozhat később kiugró szintet!

A.ttila
 
Back
Oldal tetejére