• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

BZoli akváriuma.

BZoli

Kertész tanonc
A kezdet

Az aki 200liter 50*80 -as, és 50cm magas benne a víz.
Panoráma akvárium nincs háttere a lakás közepén van teljesen körül lehet járni.
Legalól van a talajszűrő rácsa, tudom ez növényes akvárumnál, nem jó opció, de e miatt van benne csak anubias.
A talajszűrőn, 5-7-mm-es kavics úgy 5 cm-ter. Ezen van a Aqua depó-tól vásárolt vörös kavics, 1-3 mm-es méretben. Az aki végén csak a nagyobb kő van ott etetem a halakat.

Kéttálcás Altman külső szűrő, per-pillanat alul lávakő, felette Sera siporax van benne.
Aktív, részekben házilag barkácsolt CO rendszer. Elektromos szenzorral, jelenleg 7,2 -re beállítva.
Világítás 2* 50 w külön időkapcsolóval. Reggel 7-16 óráig az eggyik cső, 11- 19.30 ig a másik. Délben van 5 óra amikor megy mindkettő.
Víz csapvíz, Heti 60l vízcsere 1-2 napig pihentetve. A tegnapi olvasgatásból kiindulva ma tettem egy kannát az RO hulladékvizére. Mondjuk nem hinném, hogy heti 60 l-tert termel nekem, de majd kiderül. Ez is szűrtvíz, gondolom némiképp tisztább mint a csapvíz.
Vízcserekor megy a cserevízbe Sera aqutan, és vízcsere után Sera Nitrivec. Itt ezt lehet kapni.
Halak 2 cápaharcsa 6-8 sügér meg némi ajzattisztító kis páncélosharcsák, és 2 anci.
Hőmérséklet 26 celziuszfok.
Meg persze 24 órán át a hosszú porlasztókövön keresztüli szellőztetés.

Tápozni Napi 10ml egyik nap Green Aqua Macro, Másiknap 10ml Green Aqua Micro. A Micro-val, még megy 10ML GA Kálium is, miért a plussz kálium ? Mert csak, úgyérzem segít.
A technikát részben használtan vettem, azóta próbálom használni. Időnként olvasok valamit, aztán kínomban kipróbálom, de segíteni még nem segített semmi.

Itt előttem leírták a szélsőségesen tartott növények karrierét, nekem is van egy kis 25l-es akvárium a gyerekszobában.
Azt se tudom igazán mi van benne, egy dolog ugyanezzel a vízzel cserélek abban is hetente 8l vizet.
Van benne egy belső szűrő, meg egy 10w -os fénycső, és pont.
Abba hetente egyszer megy bele valami filléres neptun gyártmányú növénytápsó vízcsere után, de nem mérem csak belespriccelem, úgy hasraütésre.
Ne mondjam, hogy a benne lévő kis anubias hetente hoz egy új levelet, és gyönyörű !

A nagy akit sem akartam túlénekelni, de már itt tart.
Az indulás után 2 hónappal kellett egy teljes reset. Gyakorlatilag kipusztult belőle minden.
Induláskor kezdtem a talajszűrővel, meg a külső szűrővel.
Eredmény:= Fonálalga, pontalga, zöldüveg, rohadó növényzet. időnként pusztuló halak.
Aztán belekerült a CO Eredmény:= Fonálalga, pontalga, zöldüveg, rohadó növényzet. De a halak legalább már nem pusztulnak !!!!!!!!!!
GA Tápozás előírás szerint. Eredmény:= Fonálalga, pontalga, zöldüveg, rohadó növényzet. Halak nem pusztulnak, de úgyérzem mintha stagnálna az állapot ! HURRÁ !!!!
Ezután jütt a reset. Növények kuka, kövek, fazékba, és legalább negyedóráig főzés ! A szűrő lávakövei is !!!!

6 tő új Nagy Anubias, látszólag egészségesen. ( Ez még itt sem volt olcsó )
Tápozás a fent leírt módon GA tápokkal !
A külső szűrőbe egy hétig aktív szenes fertőtlenítés. Egy hét után került be a SERA Siporax.
Most 2 hónap telt el reset után
Eredmény:= Kristálytiszta víz ! Algának nyoma sincs ! Maradt a rohadó növényzet, viszont úgyérzem a halak jól érzik magukat.
Most ennyi jutott eszembe, ha kérdés, vagy ötlet van megköszönöm. Valamikor még álmodoztam kicsit komolyabb növényekről, már csak abban reménykedem, hogy egyszer talán nem kell sírva ránéznem.

Próbálok fotókat is feltölteni, majd kiderül sikerült -e ?


A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu
 
A mai vízcserével egybekötött kertészkedésnek a legutóbb vásárolt növény maradványai lett az áldozata. Ment a kukába, ami maradt az egyébként egészségesen 2 héttel ezelőtt vásárolt növény. Gondolom az akinak sem tesz jót, ha tovább rohad benne.


A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Viszont fontolóra vettem a soraitokat, és 3 növényt "átültettem" jobbanmondva kikötöttem. Mindenesetre az a tipikus reklámhelyzet jutott az eszembe, hogy az a fotón olyan szép, de az életben, ott a kezedben korántsem úgy néznek ki a dolgok. Mindenesetre meglepődtem, hogy az ugyan leveleiben rothadó, és időnkén leveleket eldobáló növénynek milyen erőteljes gyökere van. Pont ez volt a gond ! Kössem hozzá valamihez ! Jó, de hogyan ? Mit csináljak a gyökereivel. A növények életbenmaradásáért küzdve az a verzió, hogy vágjam le kiesett a kosárból. Hozzákötöztem egy gyökérdarabhoz, és nincs a talajban, de ez így néz ki ! Szépnek nem mondanám, de ki tudja, lehet ez lesz az üdvözítő megoldás. mindenesetre 2 növény kontrol csoportnak maradt a helyén, ahogy eddig volt. A szobanövényeknél amelyiket a hagymájuknál félig kell csak elültetni, ha jobban elültetem akkor kiemeli magát annyira a földből amennyire szeretné ! En nem igaz a vizinövényeknél ?


A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Próbáltam jó képeket csinálni, nem tudom milyen lett, és itt a fórumon nem találom az előnézet gombot !


A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

PH -t 6-8 ra csavartam, és éjszakára kikapcsolom, ez csak egy kapcsoló óra van is, nem gond. Igaz most pipálnak egy kicsit a halak, de hátha túlélik, mindenesetre figyelem őket.

Világítás, most szétszedtem a tetejét, és a csövekre az van írva, hogy osram deluxe l 55/840. Az 55 gondolom a wattszámát jelenti, 840, meg valami színhőt gondolom, vagy fényerőt. Passz !
Mondjuk ezeket a csöveket én vettem odafigyelhettem volna erre. Mindenesetre a fejben 4 csőnek van helye, és meg is van a mási 2 cső is, de azok még fehérebben világítanak, mint ezek. Hameg megy a 4 csó egyszerre átlátok a halakon, látom hol jár bennük a kaja. Nemhiszem, hogy ez természetes, ezért vettem ki a mási 2 csövet. Az órát átállítottan reggel 7 től 17-ig az egyiket, a másikat pedig de 9-től este 19-30 ig. Így megvan napközben a 8 óra folyamatosan a 2 csővel. Reggel, és este a halaknak van idejük alkalmaszkodni. Az én meglátásom szerint a 2 cső egyszerre nem ad kevés fényt a halak csak úgy bújnak az árnyékba.

A szűrőanyagot megfontolom, megnézem itt mit lehet kapni, de itt érzek némi hiányosságot a tudásomban. Próbáltam olvasgatni, de egyértelmű választ nem kaptam, hogyan kell a tölteteket sorba rakni ? Alulról felfelé halad a szennyezett víz. Először a fizikai szűrés, majd a biológiai. Van 2 tálca a készülékben a felsőben van a Sera Siporax, felette szivacs. Ennek lenne a dolga a biológiai szűrés, de akkor mi a dolga az alatta lévő tálcának, abba is biológiai szűrőanyag kerül ? Ha az akkor miért nem jó az ami a felsőben van, vagy minek van akkor benne 2 tálca, vagy abba kéne a szivacs ? Ezt is használtan vettem, gyárilag, mivel, és hogyan van töltve ? Szóval nem értem !

A talajszűrőről pedig úgy értelmeztem, hogy minek ! Ha van jó, de ha nincs akkor meg nincs. Ezt meghagyom, mert ez porlasztja a CO-t és ez csinálja az áramlást is az akváriumban.

Viktor ! Köszönöm az észrevételeket, de az algákkal kapcsolatban azthiszem félreérthetően írtam. A reset előtt voltak algáim, a reset óta eltűntek, Legalábbis szinte nem észrevehetőek, csak a csövek belsejében vélem őket némiképp felfedezni, de nem számottevőek, sőtt akvárium tisztításakor sem érzem csúszósnak az akvárium falát belülről, olyan üveg érintésű, és sem a leveleken, sem a csöveken kívülről nem érzem őket. Igaz van két algaevő, de szerintem ez a tisztaság nem nekik köszönhető. Hetente kapnak egy kis uborkát, arra azonnal rávetik magukat, nemhinném, hogy degeszre ennék magukat egyébként algával.

Most ennyi, kíváncsian várom a fejleményeket.
 
RO

Megint csak okfejtés, és gondolom valóban azért hulladékvíz mert az. Ezen nincs mit szépíteni, de még mindig azt gondolom, mivel ez a hulladékvíz már átment három szűrőn ami azért a szennyeződés nagyrészét kiszűrte, még mindig tisztább mint ami a csapból folyik. Az RO készülékben lévő membrán nem olyan mint egy szűrő, azért nem is hívják annak. Olyan az anyagszerkezete, hogy molekula szinten csak a víz, vagy annál kissebb méretű molekulák jutnak át rajta. Mivel a hulladékvízben is ugye látjuk van még víz molekula, ezért tudjuk, hogy a membránon nem jutott át minden víz molekula, csak azok amelyek éppen jókor voltak jó helyen. Ezért pazarló ez a fajta víztisztítás, de vízben gazdag országok, mint mi megengedhetjük magunknak. Ha sorba kötnénk a hulladékvizen 3-4 RO készüléket akkor még a negyedik is állítana elő tiszta ivóvizet a többi hulladékvizéből mindenféle minőségromlás nélkül. Valóban arányaiban bizonyos összetevők számosságukban nagyobb arányt mutathatnak a hulladékvízben mint a kiinduló csapvízben, de azokban az összetevőkben viszont hiányt kell, hogy mutasson amelyek fentakadtak a fizikai szűrőkön. Elvileg az összes olyan anyagot meg kell, hogy szűrjenek amelyek nem oldott állapotban, hanem kristályos szerkezetben találhatóak meg a ( Só, klór, stb ) vízben. A készülékben a membránhoz már fizikailag kimutatható méretű anyag nem juthat, mert az a membrán elhasználódásához vezetne, és korántsem volna az akár évekig használható. Szerintem a vízkeménységért felelős összetevők jó része nincs benne a hulladékvízben, persze biztosan van ami benne marad, de erre kell a kémiai vízkezelő. Mellesleg a tökéletes megoldás az lenne ha vízkezelővel az RO készülék előtt kezelnénk a vizet, mert így a már megkötött egyébként oldott formában előforduló szennyeződések fentakadnának a fizikai szűrőkön.

Ebbe is beleszaladtam, de nem baj. Egyenlőre nálam marad a vízcserekor RO hulladékvíz, aztán meglátjuk. Eddig csapvíz volt annál rosszabb úgysem lehet.
 
Előrebocsátom, hogy én se értek hozzá, de én ebből a szempontból közelítem meg:

Ami átmegy a membránon az a tiszta víz, ami hulladék az a szennyezett víz. Természetes, hogy a szennyezett részben is van víz, hiszen az a "vivő anyag" a nehézfémeknek, vírusoknak, szennyeződéseknek.
Az alapelv elég egyszerű: Ha zárt rendszerben nyomást gyakorolunk egy oldatra, akkor az oldószer, vagyis a tiszta víz átlép a hártyán a hígabb oldat felé, míg a nagyobb koncentrációjú, "szennyezett" folyadék eltávozik. A szűrő általában 0,0001 mikron körül van, a baktériumok nagyságrendjénél 1000-szer, a vírusokénál pedig 100-szor kisebbek, így azok a szűrőn nem tudnak áthatolni, visszamaradnak a koncentrátumban, ami nem más mint a hulladék víz.

ha 1 egységnek vesszük azt a mennyiségű csapvizet ami bemegy a készülékbe , akkor - ha feltételezzük pl az 1:4 arányt - akkor az egy egységnyi víznek a 20%a lesz tiszta víz, míg a maradék 80%-ban töményen, koncentrálódva jelenik meg a teljes egységnyi csapvíz minden szennyezettsége.
Ebből kiindulva, ha ugyebár sok egységnyi vizet engedsz át a szűrőn, egyre koncentráltabb lesz a szennyeződés. Ez a koncentráltság vezet oda, hogy egy bizonyos mennyiség felett károsabb lehet mint a csapvíz, mivel a "tiszta" részeket kiszűrjük.

A hulladék vizet is lehet használni természetesen, nem kell "kidobni", pl WC tartályba lehet elvezetni, locsolni lehet vele.
 
Ez mind így van ahogy leírtad, ezzel nem is vitatkozom, ez így van, és pont. Viszont én az előszűrőkre építek. Mivel a csapvízből a ( Nem vírus, és nem baktérium ) szennyeződéseket már kiszűrik, és ezt használom az akváriumban. Most azt a tényt, hogy ez a víz a membrán hulladékvize "nagyvonalúan" nem veszem észre. Valóban a hulladékvízben bizonyos szennyeződések 20% -ban nagyobb koncentrációban vannak mint a kiindulási csapvízben. De pont ezért kezelem még kémiai vízkezekővel az akváriumba való behelyezés előtt. Amről ugye nem beszélünk, csak érintőlegesen említettem, hogy a fordított ozmózis (RemoveOzmozis,ha jól írom) elvén működő víztisztítás pazarló módja a víztisztításnak. Ha számolok akkor én a két akváriumban heti 80 liter vizet cserélek. Ha nézem ehhez az RO készülék vízigényét ami papíron 1:4, nálam a valóságban mért érték szerint 1:5 tehát nálam 480 l vizet kell hetente elengednem, és ebből 400l hulladékvíz. Na ez ellen tiltakozik minden jóérzésem. Kell lennie ennél humánusabb módja is 6 tő anubias nevelésének.
 
olcsóbban megoldható hosszabb távon, több akváriumnál, nagyobb víztömegnél a kevertgyantás lágyítás illetve a kémia szerekkel történő "vízkezelés" és ph érték változtatása.
Erre az utóbbira pl mint vízkezelő nagyon jó tapasztalatok vannak a Seachem Prime vízelőkészítő - 100 ml. Green Aqua amiből szó szerinte pár csepp kell egy-egy vízcserénél a káros anyagok pl. klór, ammonia eltávolításához. A ph érték csökkentésére pl ezt használják sokan :Seachem Acid Regulator vízkezelő - 250 gr. Green Aqua
Ezzel még "lágyul " is a víz mert a magnézium és kálcium kicsapásával dolgozik.
kevésbé igényes növényeknél, mint amilyen az anubias is, nem érdemes beruházni RO készülékre szerintem.
 
Szia ezt kifejtenéd nekem egy kicsit? A szenzor is DIY mert az érdekelne.

Szia !
Használtan vettem az egészet, azóta csak a mágnesszelepet cseréltem benne, mert ami benne volt CO heggesztő szelepje az egyszer felakadt, és nyitva maradt. Még szerencse, hogy észrevettem, mert a halak igencsak vergődtek a 6,2 -es szódavízben amit fél óra alatt csinált az akváriumból.


A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Az egész az akvárum alá van beépítve.
A képen balra látod ami mutatja a számokat az a PH vezérlő. DENNERLE tipusú, nem tudom honnan szerezte be az előző tulaj.
Van hozzá egy vízbe nyúló szenzor, ez érzékeli a víz PH értékét, gondolom vezetőképesség alapján mér. Ezt az érzékelőt kalibrálni kell havonta, van hozzá (JBL) folyadék amivel lehet kalibrálni. A kalibrálásra ibőnként maga a készülék figyelmeztet.
Amikor úgy érzi hogy felment a beállított értéknél most 2 tizeddel a víz PH értéke akkor bekapcsolja a mágnes szelepet, és a palackból reduktoron keresztül jön a CO.
Ezt már csak porlasztani kell, én a talajszűrőből kiáramló vízzel porlasztom, de láttam van ehhez athiszem "reaktor" ami valami membránon keresztül oldja be a CO-t. Az biztos jobb mint a talajszűrő, de nekem ez is jól működik.

Működés szerint olyan 2-3 óránként kapcsol be 5 percre, és így tartja a PH-t a beállított értéken.
 
Őszintén szólva abban a hulladék vízben nem fürödnék meg,nem innám meg.Nyilván nem lenne semmi bajom,de gusztus hiányzik.
Ha nálatok mondjuk 15 gh-s víz van,a hull. víz tuti 20-25 fokra felmegy.
 
Működés szerint olyan 2-3 óránként kapcsol be 5 percre, és így tartja a PH-t a beállított értéken.

Az a z 5 perc olyan,mintha adnál egy pofont a semminek.
Ezzel az erővel ki is veheted az egész cuccot.Add el.:p....Bocs.
 
olcsóbban megoldható hosszabb távon, több akváriumnál, nagyobb víztömegnél a kevertgyantás lágyítás illetve a kémia szerekkel történő +"ízkezelés" és ph érték változtatása.
Erre az utóbbira pl mint vízkezelő nagyon jó tapasztalatok vannak a Seachem Prime vízelőkészítő - 100 ml. Green Aqua amiből szó szerinte pár csepp kell egy-egy vízcserénél a káros anyagok pl. klór, ammonia eltávolításához. A ph érték csökkentésére pl ezt használják sokan :Seachem Acid Regulator vízkezelő - 250 gr. Green Aqua
Ezzel még "lágyul " is a víz mert a magnézium és kálcium kicsapásával dolgozik.
kevésbé igényes növényeknél, mint amilyen az anubias is, nem érdemes beruházni RO készülékre szerintem.

A tippeket köszönöm, de a feleségem szavaival amikor kifizettem a GA -s futárt most szeretné látni, hogy az amit eddig beleöltem nem kidobott pénz. Mint a tápozásból látod öntöm bele a GA-s Micro, és Macro tápokat. Jelenleg nem akarok rendelni semmit, mert bennem is kétségek ébredtek. Az is megingatott, hogy a régebbi rendelésből származó Green Aqua Macro átlátszóan tiszta fehér, az új meg megsárgult, pedig ugyanabban a zárt sötét 20 fok körüli szekrényben tartom mindkettőt. Ilyenkor idézőjelek közé szalad a "megbízható minőség" Mellesleg attól, hogy sárga még lehet jó, de akkor miért sárgult be ?

De nem erről beszéltünk, mindenesetre elfogadok minden tanácsot, de most bizonyítaniuk kell a növényeknek, hogy továbblépjek, mint új vízelőkészítő, és vízkezelő vonatkozásában. Lépésenként próbálok váltani, hogy tudjam mikor mit változtattam, mi lehet az oka a rohadásnak.
Most kiültettem (kötöztem) a növényeket a gyökérre, növeltem a világítási időt, csökkentettem a CO-t, RO hulladékvízzel cseréltem vizet Sera vízkezelővel.
Ebből én egyébként az RO vizet látom legesélyesebbnek, még amellett is, hogy ez csak hulladékvíz.

Most kíváncsian várom történik -e valami változás, ha igen akkor jó, ha nem akkor akár egy hét múlva lehet tiszta RO vízzel cserélek vizet minden elvem ellenére, vagy ha kapok jobb tippet akkor azt próbálom ki.

Mellesleg azért ruháztam be CO rendszerbe, mert tovább szerettem volna lépni növények terén az Anubias csak első lépcsőfok, de úgy látom már ez is nagy lépcsőfoknak bizonyul.
 
Az a z 5 perc olyan,mintha adnál egy pofont a semminek.
Ezzel az erővel ki is veheted az egész cuccot.Add el.:p....Bocs.

Legalább már vidám vagy ! Hegalább a hangulatjelből ez derül ki.

Nekem az egész berendezésből, meg a használati útmutatójából az derül ki, hogy ezt erre találták ki. Akváriumok PH szintjének szinten tartására. Gondolom nálam okosabb emberek. Erre gyártják, és a JBL mint akvarisztikához talán értő emberek gyártanak hozzá kalibráló folyadékot. Nem gondolnám, hogy ki kell dobni az egészet, hisz ez ezért készült, ezért gyártják. Szerintem profi a cucc, minden amit olvastam róla ezt támasztja alá.

Normál működésben 5 perc alatt módosít 0,4 -et a PH értéken, (+-0.2 a beállított értékhez képest ) nemhiszem, hogy ez olyan nagy pofon lenne a rendszernek.
Mellesleg megbízhatóan, és szerintem jól működik !
 
Olvasgatom itt a sikertörténeteket, az enyém meg csak vergődik, és dobálja el a leveleket.
 
Szia Zoli!

Lehet hogy az a baj hogy kicsit túl sok a növény igényeihez minden (fény, táp, talaj (bár az jó hogy kivetted belőle), CO2, stb...)!
Olyan mint ha folyamatosan tömnénk valakibe a testéptők által használt szereket, de nem akarna edzeni - mi lesz belőe!?
Szerintem tegyél bele más növényeket is amelyek felveszik egy részét annak a plussznak ami az akvárimuban van!
Kell a verseny, de egy résztvevővel nem érdekes!

Hajrá!

A.ttila
 
Szia Zoli!

Lehet hogy az a baj hogy kicsit túl sok a növény igényeihez minden (fény, táp, talaj (bár az jó hogy kivetted belőle), CO2, stb...)!
Olyan mint ha folyamatosan tömnénk valakibe a testéptők által használt szereket, de nem akarna edzeni - mi lesz belőe!?
Szerintem tegyél bele más növényeket is amelyek felveszik egy részét annak a plussznak ami az akvárimuban van!
Kell a verseny, de egy résztvevővel nem érdekes!

Hajrá!

A.ttila

Megfontolom, A fövő évet majd még valami betelepítésével kezdem.
 
Sziasztok ! Ma kínomban belenéztem a külső szűrőbe, úgy 2 hete tettem bele a Sera siporaxot, és kíváncsi voltam van-e benne baci.
De nincs ! Olyan tiszta volt mint amikor beletettem, pedig 2 * 50 ml Sera nitrivec -et öntöttem bele az akiba. Ez sokkal több az ajánlottnál, Új akváriumba kell ennyit önteni.
Nem lehet, hogy hiába kezelem a vizet mégis marad benne klór ! Itt a neptun antiklór-t lehet kapni. Jó ez valamire ?

Fentebb írtátok, hogy kevés a világításom. Ma beraktam mind 4 csövet. 200w / 200 liter. Az más kérdés, hogy a vitorláshalban látom hol jár a kaja, de fény az van. Csövenként 4550 lumen fényerő, és az új csövek 6500 kelvinesek, szóval ez már nem lehet kevés. Kapott újabb 1 hetet a bizonyításra.
 
Back
Oldal tetejére