• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Aljzat és táptalaj elválasztása

Miután eleget kisérleteztem a Rhizoclonium-al, úgy gondoltam ideje nulláról kezdeni. Elvégre úgyis most szabin vagyok, legalább most nekieshetek az új layoutnak amit már egy ideje forgatok a fejemben.

A Rhizoma miatt csakis úgy lett volna menthető a talaj, ha lehetne mosni. Ezért aztán elvégeztem jó néhány kisérletet az Amazonia-val.
A felső réteget eltávolítottam, no meg a táptalaj réteget.
Sikerült elég sokat jól leválasztani, így azokat szépen felengedtem vízzel egy vödörben. Hiába a levegőztető cső, a lassú víz ráengedés, így is elképesztően zavaros lett a víz.
Folytattam a kisérletezést, elkezdtem átmosogatni egy hálóval. Jó néhányszor ezt megtettem, aztán kiterítettem száradni.
Másnap egy kisebb adagot próbáltam vízzel feltölteni egy kisebb edényben. Ugyanolyan zavaros lett a víz.
Megfigyeltem, hogy a golyócskák egyre kisebbek lesznek. Olyan mint az a fagylalt típus, ami hasonló méretű bogyókból áll mint az Amazonia, elolvadva egyre kisebbek lesznek a rögök.

Úgyhogy el lehet mondani, az Amazonia nem alkalmas átrendezésre, hacsak nem sikerül érintetlenül hagyni a talajt. De ettől még a leg természetesebb talaj. Talán éppen ezért ilyen.

Legalább már ezt is tudjuk.
 
Milyen rizómákkal kísérleteztél én lemaradtam :oops:
Miért kellett leválasztani a felső réteget? Ha jól értettem a rizómák miatt de az miért volt ott? :)
Az aqua soil talajokat nem hiába nem mossák :ugeek:

Gilgames said:
Olyan mint az a fagylalt típus, ami hasonló méretű bogyókból áll mint az Amazonia
Ice'n'Go :D
 
inadsz said:
Milyen rizómákkal kísérleteztél én lemaradtam :oops:
Miért kellett leválasztani a felső réteget? Ha jól értettem a rizómák miatt de az miért volt ott? :)
...
Javítottam, nem rizóma...
További információta naplóban olvashatsz.

A tőled kapott növényeket sajnálom. Azóta négyszer nőtte be az akit, azaz négyszer nyírtam meg, mindig kb 20cm-es szálakat vágtam le, legalább 4-5 szálat.
 
Üdv Mindenkinek!

A témával kapcsoltaban. A terra kertészetben használatosak különféle agroszövetek, amit talajtakarónak használnak a pl a legyökeresedés megelőzésére. Ha csak a "bombabiztos" szétválasztás a cél, ajánlom. Hátránya, ami persze egyes esetekben előny is lehet (pl "növénymentes" ösvény kialakítása) hogy a növény gyökérét nem engedi át. Persze ez esetben is van megoldás (a kellő méretben kivágni) de akkor az alapprobléma fennáll.

...aki holtig tanul
 
Éppen ezen a témán agyalok én is, Tropica táptalaj lesz az akváriumban, felette Amazonia. Gondoltam szúnyoghálóra, vagy dryvit hálóra, de nem lesz az nagyon sűrű? Egyáltalán, van-e értelme szétválasztani a kétféle réteget? Ha mondjuk egy év múlva átrendezem az akváriumot, és fel akarom használni a aljzatot, lehet-e probléma abból, ha az Amazonia valamennyire összekeveredik a Tropicaval?
 
Szia Norbi!

van-e értelme szétválasztani a kétféle réteget?

Nincs értelme.
Egy év múlva miután kiszedted az élőlényeket, leszívod a vízzel együtt a fedő réteget, majd egy szűrőben átöblíted (mehet vissza aljzatemelésnek).
A bent maradt régi táptalajt meg kilapátolod (kevés keveredés miatti veszteséged azért lehet, de nem éri el a 10%-ot)!

A.ttila
 
Üdv
Lehet hülyeség, de akkor a növényt nem a táptalajba kell ültetni? Viktor az előző oldalon dobott egy linket, ahol táptalaj háló majd aljzat, elég ha az aljzatba rakom a növényeket?
 
Üdv
Lehet hülyeség, de akkor a növényt nem a táptalajba kell ültetni? Viktor az előző oldalon dobott egy linket, ahol táptalaj háló majd aljzat, elég ha az aljzatba rakom a növényeket?
Mivel az általános aljzat elég vastag akár 5cm vagy több is lehet ezért ha lenyomod a táptalajig a növényt az biztos nem szereti senki. De különösen a valiznériák cryptok, echinok. Ezen kívűl a gyepnövényeket is elásnád mert azok még aprók is.
A növények dolga oda lejuttatni a gyökerüket. Ezt általában sikerrel teljesítik is:)
 
Sziasztok!

Lehet én is rossz helyre írok.
Táptalajnak 4 cm. minimumot írnak, majd erre minimum 5 cm aljzatot. Az akvárium elején ez már elég magasnak látszódik (9 cm).
Az akváriumom előterébe csak alacsony növésű fű féléket szeretnék. Ez esetben csökkenthető a minimum előírások táptalaj és aljzat tekintetében?
Az elválasztást is kipróbálnám, növénycserénél vagy növény átrendezésnél szerintem hasznos lehet.
 
Sziasztok!

Lehet én is rossz helyre írok.
Táptalajnak 4 cm. minimumot írnak, majd erre minimum 5 cm aljzatot. Az akvárium elején ez már elég magasnak látszódik (9 cm).
Az akváriumom előterébe csak alacsony növésű fű féléket szeretnék. Ez esetben csökkenthető a minimum előírások táptalaj és aljzat tekintetében?
Az elválasztást is kipróbálnám, növénycserénél vagy növény átrendezésnél szerintem hasznos lehet.
Hello
Szerintem a táptalajból elég az 1-2cm is.Viszont az elválasztást nem tartom jó ötletnek,mert ha ahogy írtad átrendezésnél vagy növénycserénél a belenött gyökerekkel nagyobb felületet szakíthatsz fel.Ez nem túl jó.:)
 
Aquatic Nature Pro-Soil

szia ilyen talajt vettem de sajnos felkeveredett mit tegyek a szürő mehet vagy kapcsoljam ki és várjak
 
Sziasztok!

Lehet én is rossz helyre írok.
Táptalajnak 4 cm. minimumot írnak, majd erre minimum 5 cm aljzatot. Az akvárium elején ez már elég magasnak látszódik (9 cm).
Az akváriumom előterébe csak alacsony növésű fű féléket szeretnék. Ez esetben csökkenthető a minimum előírások táptalaj és aljzat tekintetében?
Az elválasztást is kipróbálnám, növénycserénél vagy növény átrendezésnél szerintem hasznos lehet.

Valamit félreértettél.A táptalaj elég 1-2cm.Erre kell minimum 4 cm általános talajt tenni.
 
Táptalajtól függ, hogy milyen vastagon kell, de azért a 4cm elég sok.
 
Tényleg.Bekavart az "általános növénytalaj számológép" :)
Akkor nem is kerül sokba a talaj egy 120 literes akváriumba :)
 
85 x 33 -as alapterületre 4 cm vastagon 11 liter aljzat.
Táptalajból meg akkor kb. 6 liter?
Nekem ekkorába van 4 táp és 12 liter általános ha dombot is akarsz akkor legyen még több általános, mondjuk akkor már a két 9 literes kiszereléssel jobban jársz.
 
Back
Oldal tetejére