• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Aljzat és táptalaj elválasztása

oRphEus

VIP kertész
Legjobb napló
A CAU oldalán több akvárium dokumentációjában látható, hogy a táptalaj és az általános aljzat közé, az összekeveredés megakadályozása végett hálót (műanyag vagy acél) tesznek. Az egyik írásban kiemelik azt is, hogy ez különösen hasznos amikor ki kell szedni egy növényt gyökerestül; megakadályozza, hogy a táptalaj egy részét a felszínre húzzuk.

Én ezt alkalmazni fogom a készülő akváriumomnál. Ti mit gondoltok erről?

http://www.cau-aqua.net/index.php?optio ... &Itemid=40

http://www.cau-aqua.net/index.php?optio ... &Itemid=40

http://www.cau-aqua.net/index.php?optio ... &Itemid=40
 
Szia!
Én kicsit idegenkedem az fém hálótól de a müa simán jó lehet. (20 éven keresztül mindenhol ezt olvastam, ne tegyünk fémet...)
Nem elhanyagolható szempont az sem, ha szét akarod később kapni az akit nem kell újra megvenned az általános aljzatot, simán ki tudod szedni.
 
Hát ha pl évente átrendezed mindenképp ajánlatos. De egyre többen használják egybként. A felső réteg simán használható a következő akiban is.
 
Szaporítótálcának hívják azt a műanyag csodát, amibe a palántaágyásoknál a kis növendék növényeket teszik és állítják vízbe. kb. 30x50cm-esek, lyukacsos az aljuk, hogy a gyökerek kibújjanak rajtuk és műanyag. lyukméret kb 0.5x0.5cm, a lyukak keretei 3mm-esek. Elég masszív csoda, dekopírral jól vágható azonban. Én ilyenből tettem össze ezt a fedőt.
Ezen felül szintén létezik(vagy tudnak hozni nagyobb kertészetek olyan növénybarát anyagú és vastagságú speckó fóliát, amin luykak vannak vagdosva. A növények gyökerei egy hónap alatt áttörik és megint boldogság. Egy holland ismerősöm sikerrel használja.

Mindkettő kertészeti anyag. Kertészeti nagykerekben biztos kapható. Green Aqua tulajdonosok! Egy ötlet Nektek, hogy én is segítsek valamiben;)
 
Úgy látom ez a téma a ukaps fórumán is megmozgatott néhány embert. Amennyire kivettem a lényeget nem igazán tartják jó ötletnek a táptalaj és az aljzat szétválasztásét. (Bár azt nem mondanám, hogy Barr írását megértettem volna, de mintha ő kicsit másfelé vitte volna el a témát.) Valaki, akinek az enyémnél jobb az angolja esetleg össze tudná foglalni a lényegét, illetve a topic végkövetkeztetését? :)

http://ukaps.org/forum/viewtopic.php?f= ... steel+mesh
 
oRphEus said:
Úgy látom ez a téma a ukaps fórumán is megmozgatott néhány embert. Amennyire kivettem a lényeget nem igazán tartják jó ötletnek a táptalaj és az aljzat szétválasztásét. (Bár azt nem mondanám, hogy Barr írását megértettem volna, de mintha ő kicsit másfelé vitte volna el a témát.) Valaki, akinek az enyémnél jobb az angolja esetleg össze tudná foglalni a lényegét, illetve a topic végkövetkeztetését? :)

http://ukaps.org/forum/viewtopic.php?f= ... steel+mesh

Tom bejegyzéséhez a szemléletét kell elsősorban nézni. Tom abban hisz, hogy a táptalajokkal nem érsz el jobb eredményt (és így talán felesleges) mint pl ha csak sima Amazonia-t használnál. Természetesen ő is EI tápozás mellett van, így az AS + EI tápozást összességében gondolja elégségesnek.

Ő nem használna táptalajt és a bejegyzés is nagyjából erről szól. Bár sokat próbált manusról van szó, aki szeret a dolgok végére járni én mindig szkeptikus vagyok a nézeteivel szemben. Persze fontos amit ír és sokszor tudományos alapokon is nyugszik, sőtt időnként labor teszteket is végez, de a hobbi azért tart ott jelenleg ahol tart mert az emberek nem 1 féle módon érik el a céljaikat sosem. Ki kell próbálni ezt is azt is, van rá elégséges idő, így nem csak más emberek által bepostolt okosságokból építkezel, hanem saját tapasztalatból is. Azt már jobban el tudnám fogadni, hogy a növények jelentős részénél nincs értelme a táptalajnak, mert a gyökerek le sem érnek odáig.

Viszont ahogy nem minden akiban Aqua Soil Amazonia van (egyenlőre még) és nem mindenki EI tápozást használ ez az elmélet nem alkalmazható általánosságban.

De hogy a témához is visszakanyarodjak kicsit mivel 1 év használat után most rendezem újra a nagy akit elmondhatom hogy az Amazonia jól bírta az elmúlt időszakot, így esetleg érdemes a megmentésén gondolkodni aki új akit telepít. Persze van némi porosodás, és biztos nem úgy funkcionál mint egy új talaj, de ezt azzal oldom meg hogy kiegészítem a talajt némi frisss Amazoniával.

Sok növényem olyan nagy gyökeret növesztett, hogy egy ilyen hálóból ember legyen a talpán aki szépen ki tudná venni.

Biztos praktikus, de amikor majd esetleg ki kell venni elképzelhető hogy óriási bosszankodást fog okozni. A növények beleszövik gyökereiket a hálóba nem tudod őket kihúzni, lehet csak hálóval együtt...
 
"Ő nem használna táptalajt és a bejegyzés is nagyjából erről szól. Bár sokat próbált manusról van szó, aki szeret a dolgok végére járni én mindig szkeptikus vagyok a nézeteivel szemben. Persze fontos amit ír és sokszor tudományos alapokon is nyugszik, sőtt időnként labor teszteket is végez, de a hobbi azért tart ott jelenleg ahol tart mert az emberek nem 1 féle módon érik el a céljaikat sosem. Ki kell próbálni ezt is azt is, van rá elégséges idő, így nem csak más emberek által bepostolt okosságokból építkezel, hanem saját tapasztalatból is."

Viktor! Büszke vagyok rád! Ezt amit te leírtál, pontosan én is így gondolom. Már-már a számból vetted kis a szót. :) Ez a gondolkodásmód tényleg erre a fórumra való és követendő! ;)
 
Köszi, Viktor!

viktorlantos said:
Azt már jobban el tudnám fogadni, hogy a növények jelentős részénél nincs értelme a táptalajnak, mert a gyökerek le sem érnek odáig.
Ez szerintem nem is feltétlenül szükséges, ugyanis ha jól gondolom a táptalajban lévő tápanyagok valamilyen szinten kioldódnak és eljutnak az aljzat felsőbb rétegeibe. Hiszen a táptabletta sem úgy működik, hogy a növény gyökerei rátapadnak és közvetlenül a tabletta felületéről "szívják fel" a tápanyagot.. :)

viktorlantos said:
Sok növényem olyan nagy gyökeret növesztett, hogy egy ilyen hálóból ember legyen a talpán aki szépen ki tudná venni. Biztos praktikus, de amikor majd esetleg ki kell venni elképzelhető hogy óriási bosszankodást fog okozni. A növények beleszövik gyökereiket a hálóba nem tudod őket kihúzni, lehet csak hálóval együtt...
Én is ezen gondolkodtam, úgyhogy lehet, hogy inkább valami masszívabb/vastagabb kerti műanyagrácsot teszek be a vékony acélháló helyett. Csak azt kell még kisakkoznom, hogy a 4,5 mm-es, a 3 mm-es, vagy a 2 mm-es lyukméretű lenne megfelelőbb.
 
Orpheus

Szerintem az elhatároló milyensége nem befolyásolja ezt a problémát. Ha egy komoly gyökérrendszer fejlődik ezen keresztül, azt se fogod tudni kiszabadítani belőle, akár rács, akár háló, így marad az olló. Bár megjegyzem, ez nem is jelenthet gondot, mert az újabb ültetéshez amúgy is vissza kell vágni a gyökereket. Hol is itt a probléma? :)
 
Ez szerintem nem is feltétlenül szükséges, ugyanis ha jól gondolom a táptalajban lévő tápanyagok valamilyen szinten kioldódnak és eljutnak az aljzat felsőbb rétegeibe. Hiszen a táptabletta sem úgy működik, hogy a növény gyökerei rátapadnak és közvetlenül a tabletta felületéről "szívják fel" a tápanyagot..

Én azt mondanám is is. Szóval oldódik ki tápanyag ami a felső rétegbe jutva ha pl Amazonia talajt használsz szépen pufferelődik az agyagos talajban.
Nálam az óriási Echi-nek olyan nagy gyökérzete volt hogy az teljesen átszőtte a táptalajt is.

Ha egy 5-7 esetenként 10-15cm vastag talajod van ott biztosan nagyobb a tápkoncentráció a táptalaj szintjén mint a talaj felső rétegeiben.

A mostani átrendezésnél mivel nem fogok táptalajt cserélni és a Sera flordepot már rég megadta magát szerintem, így táprudakkal fogom pótolni az ilyen jellegű hiányt. A tápanyag igényesebb növények mellé lenyomok pár ilyen rudat. Reméljük hasonlóan burjánzó zöld akit sikerül most is csinálni mint az előző volt.

Megjegyzem nem EI tápozást használok majd hanem az ADA tápjait.
 
Mi lenne ha nem elválasztanánk hanem "zacskóba" raknánk?
lrg_sera_tasak_3l.jpg


Vagy venni ilyen hálót varrni belőle egy akkora zsákot mint az akvárium és abba beletölteni....
 
oRphEus said:
Egyébként ezt érdekes lenne megtudni, hogy mért használt kétféle talajt, ráadásul az egyiket behálózva? Csak sajnos a japánom nem elég jó ehhez...
Oops... Időközben egy kedves kolléganő felhívta rá a figyelmemet, hogy a CAU-n át lehet állítani a nyelvet angolra... Ez roppant ciki, úgy látszik csak én nem jöttem eddig rá... :oops:
Viszont akkor a válasz az, hogy a pH csökkentés miatt használ kétféle talajt: így tehát ki tudja használni az Africana erőteljesebb pH csökkentő hatását anélkül, hogy az Amazoniában lévő több tápanyagról le kelljen mondania, illetve esztétikai kompromisszumra sem kényszerül az Africana kevésbé tetsző színe miatt. Hmmm... ez nem hangzik rosszul... Ahogy elnézem az akváriumát, semmiféle negatív hatása nincs a háló használatának sem. Ezt én is megfontolom.
 
Orpheus valami ilyesmire gondoltam csak egy zsákba nyomni az egészet vagy legalább is laposabb zsákokat összehozni. Sikerült véletlen folytán beszereznek szerintem használható anyagot este lövök fel róla képet. Csak méterben kéne szerezni valahogy.
 
viktorlantos said:
Hát ha pl évente átrendezed mindenképp ajánlatos. De egyre többen használják egybként. A felső réteg simán használható a következő akiban is.
Van valaki aki már újrafelhasználta az Amazonia talajt?

Nekem úgy tűnik miután nedves, annyira ereszti az agyagot, hogy lehetetlen lenne vele újraindítani egy akit. Még úgysem, hogy legalább 1/3-a friss talaj.
Tegnap kimostam a szépen leválasztott felső réteget, majd egy éjszakán át lecsorgattam róla a vizet. Aztán egy edényben tettem egy kisérletet, lassan egy levegőcsővel vizzel feltölteni.
Rengeteg anyag oldódik ki belőlle, annyira zavaros, hogy átlátni a vizen már nem lehet. Pedig csak 1 literes üvegedény.
 
Back
Oldal tetejére