• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Aljzat és táptalaj elválasztása

Aki szedett már szét akváriumot, az tudja, hogy a táptalaj pár hónap alatt úgy beáll alul, mint a beton. :) Egy csővel szépen le lehet szívni a fedőtalajt a táptalaj tetéről. Legalábbis én minden akimnál ezt csináltam gond nélkül. Aquabasis és Tropica ebből a szempontból mindegy. A veszteség minimális, szinte nulla. Ettől még lehet hálózni persze......:)

Egyetértek. A hálózás szerintem több problémát okoz, mint amit az ember nyer vele....
 
Aki szedett már szét akváriumot, az tudja, hogy a táptalaj pár hónap alatt úgy beáll alul, mint a beton. :) Egy csővel szépen le lehet szívni a fedőtalajt a táptalaj tetéről. Legalábbis én minden akimnál ezt csináltam gond nélkül. Aquabasis és Tropica ebből a szempontból mindegy. A veszteség minimális, szinte nulla. Ettől még lehet hálózni persze......:)
Hát nem tudom, én három hónapja szedtem szét, 9 hónapot ment összesen azt megelőzően, de betonnak nyomát sem láttam... ;)

Ugyanakkor hozzáteszem, hogy még ha sikerült is jelentős mennyiséget megmenteni, nem árthat némi frissel keverni, legalábbis ez a terv a következő indításnál.

Zoli
 
Sziasztok! Manado alá, ha teszek 1-2 cm AquaBasis Plust is érdemes szerintetek valamiféle hálóval (Dryvit, szúnyogháló stb.) elválasztani a kétféle talajt?
 
Srácok!
A 16.-ai összejövetelen tényleg valami textildarabot tettetek be az akváriumba? Olvastam a témában valami geotex-ről, ezt tettetek be?
Fontos - [2014. Aug 16 ] Akvárium berendezős workshop Green Aqua (Törökbálint) | Page 6 | Magyar Akvakertész Fórum

Igen geotextilia volt, de azzal nem a talajt és a táptalajt válaszuk el hanem pl a kövek mögé rakjuk hogy a talaj ne tudjon a réseken előre folyni.
Az emeleti Blue lagoon https://akvakertesz.hu/threads/ozzy-csapat-blue-lagoon.4405/ esetében a fák mögött egy zsák forma van belerakva amibe alulra ment a táptalaj és rá a sima talaj, a kövek és fák eltakarják az egészet.
 
Sziasztok!

Hamarosan jön a megrendelt 200 literes aksim amihez már szeretnék táptalajt tenni. A 80 literesembe sima bazalt van amibe szépen fejlődnek a növényeim, de a talajlakók nem szeretik, valamint szeretnék még szebb növényeket tartani, amihez viszont már nem biztos, hogy elég lenne egy sima bazaltos aljzat. JBL Aquabasis Plus lenne alul és 4cm JBL Sansibar black takarná le a táptalajt. Az ültetéssel nincs probléma, mert ugyebár akkor csak belenyomod a földbe a növényt, de ha az egyik növény szépen megnőtt és ketté akarom szedni, hogy máshova is ültethessek belőle akkor ki kell venni. Na most ilyenkor mi a teendő? Ha kiveszem és a gyökerek már a táptalajba is belementek akkor felkavarodik az egész... Ti, hogy csináljátok?
 
Sziasztok!

Hamarosan jön a megrendelt 200 literes aksim amihez már szeretnék táptalajt tenni. A 80 literesembe sima bazalt van amibe szépen fejlődnek a növényeim, de a talajlakók nem szeretik, valamint szeretnék még szebb növényeket tartani, amihez viszont már nem biztos, hogy elég lenne egy sima bazaltos aljzat. JBL Aquabasis Plus lenne alul és 4cm JBL Sansibar black takarná le a táptalajt. Az ültetéssel nincs probléma, mert ugyebár akkor csak belenyomod a földbe a növényt, de ha az egyik növény szépen megnőtt és ketté akarom szedni, hogy máshova is ültethessek belőle akkor ki kell venni. Na most ilyenkor mi a teendő? Ha kiveszem és a gyökerek már a táptalajba is belementek akkor felkavarodik az egész... Ti, hogy csináljátok?
Én óvatosan, lassan, kicsit "legyezgetve" húzom ki a talajból a gyökeres növényeket, így szinte semmi kavarodás sincs, ahogy jön ki a gyökér, úgy hullik vissza a talajra róla a cucc. A sansibar black helyett szerintem a manadoval jobban jársz.
 
Kérdés:
A táptalajból szivárognak az elemek a vízbe? Ez nem baj?
Ha egy adott táptalaj akár évekig elég lehet, de akaratlanul nem mosódik bele (illetve ki) a vízből?

illetve a Prodac Fondovivo táptalajjal kapcsolatban van-e valakinek tapasztalata?

Köszi!
 
Sziasztok! Manado alá, ha teszek 1-2 cm AquaBasis Plust is érdemes szerintetek valamiféle hálóval (Dryvit, szúnyogháló stb.) elválasztani a kétféle talajt?

Érdekes felvetés.Egyszer,ha gyakorlatilag odaérek kellene-e használnom akkor én ilyesmit tudnék elképzelni.A rács 5mmX5mm
1767538-20150301-dk9faF.jpg

Régebben elevenszülők medencéjét választottam le vele.Így nagyobb biztonságban voltak a kicsik.A mai véleményem szerint lehet egy 20 literesbe majd kipróbálom.
 
Sziasztok!

Jelenleg újraindításon gondolkodom. Felelőtlenül,táptalaj nélkül kezdtem bele az akvarisztikába. Szeretném javítani a hibákat, ezért érdeklődnék,hogy az 54 literes kis aksikámba milyen táptalajt ajánlanátok? Valamint milyemn vastagon lenne erre szükségem? Szeretném,ha a növényeimnek adott lenne néhány alapvető dolog( ami sajnos a türelmetlenségem miatt az elején elmaradt) a szép fejlődéshez.
Az adott táptalajra milyen aljzatot javasolnátok? Most nagyobb szemcseméretű kavicsom van, de nem egy leányálom takarítani. :(
Viszont vannak páncélos harcsàim és azt a tanácsot kaptam,hogy homok vagy hasonló apró méretűt felejtsek el,mert nagyon széttúrják.

Szerintetek? :)
 
Táptalajt kb 1 cm vastagon tegyél, általános talajt a tetejére 4-5 cm vastagon. Kb 1,5-2 liter táptalajra van szükség és 7-10 liter általános talajra egy 60*30 cm alapterületű akváriumban. A milyenségre nem mondok semmit, válassz kedvednek megfelelőt, általános talajból meg olyat, aminek a szine tetszik. Ha megvan a választás, majd elmondják a jelenlévők, hogy jó bele ültetni, vagy a harcsák kitúrnak belőle mindent. Ne kapkodj.
 
Sziasztok!

Jelenleg újraindításon gondolkodom. Felelőtlenül,táptalaj nélkül kezdtem bele az akvarisztikába. Szeretném javítani a hibákat, ezért érdeklődnék,hogy az 54 literes kis aksikámba milyen táptalajt ajánlanátok? Valamint milyemn vastagon lenne erre szükségem? Szeretném,ha a növényeimnek adott lenne néhány alapvető dolog( ami sajnos a türelmetlenségem miatt az elején elmaradt) a szép fejlődéshez.
Az adott táptalajra milyen aljzatot javasolnátok? Most nagyobb szemcseméretű kavicsom van, de nem egy leányálom takarítani. :(
Viszont vannak páncélos harcsàim és azt a tanácsot kaptam,hogy homok vagy hasonló apró méretűt felejtsek el,mert nagyon széttúrják.

Szerintetek? :)
Táptalaj behelyezésénél figyelj arra, hogy az oldalfalaktól 1-2 cm távolság maradjon üresen. Oda már csak általános aljzat mehet.
 
Sziasztok!

Jelenleg újraindításon gondolkodom. Felelőtlenül,táptalaj nélkül kezdtem bele az akvarisztikába. Szeretném javítani a hibákat, ezért érdeklődnék,hogy az 54 literes kis aksikámba milyen táptalajt ajánlanátok? Valamint milyemn vastagon lenne erre szükségem? Szeretném,ha a növényeimnek adott lenne néhány alapvető dolog( ami sajnos a türelmetlenségem miatt az elején elmaradt) a szép fejlődéshez.
Az adott táptalajra milyen aljzatot javasolnátok? Most nagyobb szemcseméretű kavicsom van, de nem egy leányálom takarítani. :(
Viszont vannak páncélos harcsàim és azt a tanácsot kaptam,hogy homok vagy hasonló apró méretűt felejtsek el,mert nagyon széttúrják.

Szerintetek? :)
Tápgolyó, tápkapszula? Ha tetszik a látvány és csak a táptalaj hiánya miatt szednéd szét, akkor van alternatíva: tápgolyóval, vagy tápkapszulával történő gyökértápozásra, és nem kell szétszedni berendezést. ;)
 
Növényes , aktív talajok közül nekem csak a manadóval volt tapasztalatom, de annál felejtős mindenfajta talajlakó hal, de még a nagyobb méretű aktívabbak is. Kakadu törpesügérem csapott egyet a farkával és talajködbe burkolózot, márkásabb talajok nem tudom mennyire harcsaállóak . Ha mindenképpen szeretnél páncélos harcsát akkor használhatsz apróbb méretű kavicsot, hengerelt bazaltot lényeg, hogy ne legyen éles széle. De tudom ajánlani a Freshnapf-ban kapható színezett aljzatot, én is ezt használom évek óta, tartottam benne páncélost is, és nem tudták széttúrni, de a garnélák miatt most nem merek venni belőlűk az akváriumba. Sőt én most nem is tettem alá táptalajt. Talajszűrő jellegű megoldással van megoldva a gyökerek tápozása.
 
Utoljára módosított:
Táptalajt kb 1 cm vastagon tegyél, általános talajt a tetejére 4-5 cm vastagon. Kb 1,5-2 liter táptalajra van szükség és 7-10 liter általános talajra egy 60*30 cm alapterületű akváriumban. A milyenségre nem mondok semmit, válassz kedvednek megfelelőt, általános talajból meg olyat, aminek a szine tetszik. Ha megvan a választás, majd elmondják a jelenlévők, hogy jó bele ültetni, vagy a harcsák kitúrnak belőle mindent. Ne kapkodj.

Rendben. Nagyon szépen köszönöm a segítséget! :) Nem szeretnék megint elhamarkodott lenni. Minden információt szeretnék összegyűjteni,hogy a jövőbe megfelelő módon tudjam berendezni a medencémet. Mind technikailag,mind pedig látványilag.
 
Back
Oldal tetejére