• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akasztós szűrő "tuning" garnéláknak

Tibóka

Kertész szaki
Sziasztok,

Ha valaki nano akváriumban gondolkodik kifejezetten garnéláknak, de egy kicsit több növényt szeretne belerakni, mint amint egy sima levegőpumpás-szivacsos szűrővel lehet kezelni, akkor jó megoldás lehet low-techben az akasztós szűrő. A garnélák nem szeretik a túl nagy áramlást, de a növényeknek a tápozást el kell juttatni.

A leírtakban egy HEQOS Flex-200-ast láttok a képeken, de egy Aqua Flow vagy egy Blau FM is ugyanez a kategória.

A cél: low-tech szűrés garniknak, olcsón és lehetőleg a leghalkabban, nano akváriumba.

Első körben szívóág biztonságossá tétele a lényeg, miszerint a garnélák / ivadékok ne a szűrőben kössenek ki. Erre a leírásban én az Aqua Flow 60 hármasával kapható szűrőjét húztam a szívócső-re, aminek az alja is lyukas, így "dugózni" kell a cső végét (lehet kapni sokkal finomabb szivacsot, aminek az alja zárt, illetve GA-ban lehet kapni kifejezetten erre kitalált védőhálót - nagyon jók!).

Kezdeti állapot:
8174964329_9f969afdec_z.jpg


Én nem dugóztam, hanem FPS-el leragasztottam a cső végét:
8174964953_32fa87451d_z.jpg


És itt ráhúzva a szivacs, kompletten:
8174997094_9d0dd821c9_z.jpg


Ezután jöhet a belső rész. Mivel a gyári töltetek általában elég gyérek, így én a következőt tettem:
kivettem a perlont, csak a szivacsot hagytam meg és a lehető legtöbb helyet kitöltöttem Substrat pro-val.
Hogy minél több Substrat elférjen, a szivacsot beraktam a perlon helyére:

8174963709_c11454a017_z.jpg


A következő probléma a zaj. Tapasztalatom szerint a cucc nem túl hangos, de jelentősen csökkenthető a zaj két dologgal: ha nem érintkezik a szűrő közvetlenül az üveggel és ha a töltet nem "találkozik" a szűrő lapátjával.

Az üveg találkozásra azt a megoldást használom, hogy barkácsboltban (vagy otthon elfekvőben) lehet találni ablak huzat szigetelő rakasztócsíkot, ebből a legjobb a C profilú, sajna ezt én csak 6m-es hosszban találtam és kell belőle 6 cm, szóval nem jó üzlet :) Tehát levágva a méret és közében ketté vágva, így néz ki:

8174962781_04f177f23e_z.jpg


Majd a szűrő alsó részére (a HAQOS-on van egy távtartó, amit be lehet forgatni, hogy ne azon üljön fel többé) és a "perem" alá ragasztva valami ilyesmi lesz a vége:

8174994910_74cb7afb87_z.jpg


A substrat vs. lapát esetére pedig egy darab nagy szövésű háló (én szúnyoghálót használtam rá) kell berakni a lapátok elé. Figyeljünk arra, hogy csak annyira magas legyen, hogy "ráhajolva" csak a nyitott részt takarja el, vagyis ne legyen magasabbra vágva.

A problémás rész:

8174995806_22567c5128_z.jpg


A háló berakása után:

8174961849_195e10dff7_z.jpg


Amikor a substrat pro-t ezek után töltjük bele, ha elérjük a lapátok szintjét, akkor a szúnyoghálót hajtsuk rá a nyitott részre a lapát fölé, és már mehet is bele a többi.

Nekem így sikerült egy olcsó, low-tech viszonylag csöndes megoldáshoz jutnom garnélák tartásához, nano-ba.

Amennyiben valaki tökéletesíti a módszert, jöhet ide bármi új!

Köszönöm

Tibó
 
Egyetlen dologra vigyázz de nagyon. Az ilyen akasztós szűrők kiömlő részei beleérnek a vízbe. A garnélák pedig a természetükből adódóan simán felmásznak az ilyen kis csobogós helyen.
Onnan be a szűrőbe. Ami még nem is lenne gond, de könnyen bemásznak a rotor részre ami pillanatok alatt ledarálja őket.

Nálunk is történt ilyen baleset és az összes ilyen szűrőt kivágtam utána. Lehet sosem lesz ilyen, de ha látod hogy másznak fel a kiömlőn vagy engedd lejjebb a vizet, vagy valamit találj ki mert horror lesz a vége.
 
Aquatic Nature flow 60-as szűrőm, eheim substrate tuninggal. A képen még nem, de azóta már egy darab ritka szövésű szivacs védi a rotort a szűrőanyag daraboktól, a fülemet meg a zörgéstől. Zaja alacsonyabb egy PC ventilátornál. A rezonanciát egyszerűen egy papírdarabbal oldottam meg, ennyi már elég, csak ne legyen direkt kontakt semmi rideg felülettel. A szűrőanyagok sem zizegnek, a belső áramlás a szűrőházban nem mozgatja meg őket.
8109202399_7b6d09b9ed_c.jpg
 
Nekem is a Haqos Flex-200 as üzemel én a perlont kicseréltem kicsit vastagabbra mert így a lebegő koszokat szépen megfogja. Szintén teleraktam substrat proval viszont én a szívóágra egy normál szivacsszűrőt húztam rá így nem kerülhet be semmi élőlény. :cool:
Szerintem egy szuper kis szűrő simán megküzd egy 20literes akvával.
Nekem kb. 2-3 cm-ert csobog így biztos nem másznak fel a garnélák.
 
Egyetlen dologra vigyázz de nagyon. Az ilyen akasztós szűrők kiömlő részei beleérnek a vízbe. A garnélák pedig a természetükből adódóan simán felmásznak az ilyen kis csobogós helyen.
Onnan be a szűrőbe. Ami még nem is lenne gond, de könnyen bemásznak a rotor részre ami pillanatok alatt ledarálja őket.

Nálunk is történt ilyen baleset és az összes ilyen szűrőt kivágtam utána. Lehet sosem lesz ilyen, de ha látod hogy másznak fel a kiömlőn vagy engedd lejjebb a vizet, vagy valamit találj ki mert horror lesz a vége.
Köszönöm, oda fogok figyelni! A rotort itt azért egy háló védi, igaz, hogy elég ritka szövésű. Ha lesznek ivadékok, akkor majd megfigyelem, hogy mi történik.
 
Nálam a szívócsonkot régebben kék szivacs védte, de ezt lecseréltem egy viszonylag sűrű szövésű hálóra, mert pár napos garnélák simán átfértek rajta. A szűrőtartályban nálam kerámiagyűrű van - a semminél több - a perlont, meg a már nem túl aktív szenet kiszedtem és hydor syntethic fiberre cseréltem, mert az volt kéznél. Egyelőre beválni látszik.

Szerencsére nálam nem mennek a szűrőbe a garnélák, de van a kiömlőnél is egy kis tuning... Egy 5cm hosszú gumicsövet felvágtam hosszában, így rá tudom csíptetni a kiömlőre, a közepére pedig vágtam egy 3 cm széles részt, mert ha ez nincs, akkor a cső két oldalán jön ki a víz nagy része, ami nem teljesen okés. Így elég jól néz ki most a flow, nem a tank aljára zúdul az összes víz, hanem majdnem olyan, mintha egy lily-ből jönne.
 
Nálam a szívócsonkot régebben kék szivacs védte, de ezt lecseréltem egy viszonylag sűrű szövésű hálóra, mert pár napos garnélák simán átfértek rajta. A szűrőtartályban nálam kerámiagyűrű van - a semminél több - a perlont, meg a már nem túl aktív szenet kiszedtem és hydor syntethic fiberre cseréltem, mert az volt kéznél. Egyelőre beválni látszik.

Szerencsére nálam nem mennek a szűrőbe a garnélák, de van a kiömlőnél is egy kis tuning... Egy 5cm hosszú gumicsövet felvágtam hosszában, így rá tudom csíptetni a kiömlőre, a közepére pedig vágtam egy 3 cm széles részt, mert ha ez nincs, akkor a cső két oldalán jön ki a víz nagy része, ami nem teljesen okés. Így elég jól néz ki most a flow, nem a tank aljára zúdul az összes víz, hanem majdnem olyan, mintha egy lily-ből jönne.
Tudnál róla képet küldeni?
 
Sziasztok, vettem egy használt Flex-200-at, egy garnélás akvárium összeállítását tervezem. Külső szűrőkkel nincs tapasztalatom. Kérdésem, hogy lehet legjobban megoldani egy külső szűrő esetén az akvárium lefedését? Van egy csupasz 14 literesem, illetve egy csúsztatható üvegtetős 21 literesem. Valamelyiket a kettő közül (nagyobb a preferált) hamarosan be fogom üzemelni, de nem szeretném fedetlenül hagyni az akit. Köszi a javaslatokat és ha esetleg fotókat is tudtok küldeni azt megköszönném. Üdv. Zoli
 
Van egy csupasz 14 literesem, illetve egy csúsztatható üvegtetős 21 literesem. Valamelyiket a kettő közül (nagyobb a preferált) hamarosan be fogom üzemelni, de nem szeretném fedetlenül hagyni az akit. Köszi a javaslatokat és ha esetleg fotókat is tudtok küldeni azt megköszönném.

Szia Zoli,

Flex200-as kicsi lesz 21 literre, inkább a 14L-eshez ajánlanám. Amúgy én úgy vágattam tetőt, hogy kivágattam azt a részt, ahol szűrő van. Ezt úgy tudja megoldani az üveges, hogy megfúrja és kivág egy téglalapot.
 
Köszi a javaslatot, kipróbálom a 14literessel. Remélem kialakul az egyensúly, mindenhol azt olvasni, hogy minél nagyobb az aki annál jobb, ezért gondoltam a nagyobbra. A szűrőre pedig azt találtam, hogy gyárilag 25 literig ajánlják, de gondolom, ha külső szivacs előszűrő kerül rá akkor csökken a vízforgató hatása. Ugye ilyen kis méretnél is elegendő a heti 25-30%os részleges vízcsere? Aljzatnak vékony réteg bazalt lesz és gyökér nélküli növények (főleg mohafélék). Köszi.
 
Köszi a javaslatot, kipróbálom a 14literessel. Remélem kialakul az egyensúly, mindenhol azt olvasni, hogy minél nagyobb az aki annál jobb, ezért gondoltam a nagyobbra. A szűrőre pedig azt találtam, hogy gyárilag 25 literig ajánlják, de gondolom, ha külső szivacs előszűrő kerül rá akkor csökken a vízforgató hatása. Ugye ilyen kis méretnél is elegendő a heti 25-30%os részleges vízcsere? Aljzatnak vékony réteg bazalt lesz és gyökér nélküli növények (főleg mohafélék). Köszi.
Szia! Növényes akváriumoknál 10-15x-ös szűréssel érdemes számolni, sőt, kis méretnél érdemes fölé is menni. A gyári ajánlásokkal nem érdemes foglalkozni. :)
A minél nagyobb dolgot inkább fordítva közelíteném meg: Minél kisebb egy nano, annál könnyebben borul az egyensúly, de ettől függetlenül a nano az vékony jég. A minél nagyobbat a nagy akikra mondják, mert könnyebb kialakítani és fenntartani bennük az egyensúlyt.
Én a 12 literesemben heti 50% körül cserélek mostanában. az optimális a heti kettő lenne. Ha 30%-ot szeretnél cserélni, akkor érdemes a heti két cserére beállnod szerintem, pláne, ha a szűrésed nem az igazi.
 
Nálam a 10L-es nanómat (kép az aláírásomban) egy 60l/h-s akasztós szűri (bár szerintem max 35-40l/h körül teljesíthet), heti 25% vízcsere. Nincs panaszom, pedig a világításom is erős hozzá, 8W... Minden stabil, csak oda kell figyelni, és némi szerencse sem árt. :D
Szóval semmi sem szentírás, csak ki kell tapasztalni a dolgokat.
 
Nálam a 10L-es nanómat (kép az aláírásomban) egy 60l/h-s akasztós szűri (bár szerintem max 35-40l/h körül teljesíthet), heti 25% vízcsere. Nincs panaszom, pedig a világításom is erős hozzá, 8W... Minden stabil, csak oda kell figyelni, és némi szerencse sem árt. :D
Szóval semmi sem szentírás, csak ki kell tapasztalni a dolgokat.

Szia Beni!

Látom hogy te tatabányai vagy esetleg egy személy találkozás valamikor? De csak ha nem jelent gondot! ;)
 
Sziasztok nekem 5 db ehyforma namo van egymás mellé rakva.
Mind 10 literes azonos talaj azonos világítás ami sajna sok szerintem mert 11 w/ aki fulltükrös refiben.
Szóval ugyanaz a szűrő csak a garnélák és a növény más.
Heti egyszer van benne vízvsere 30% .
Kettő akármit csinálok algásodik kettő tiszta állandóan 1 pedig mindig tele megy hosszú vékony fonalszerű szerintem algával amit hurkapálcával feltekerve szedek le mint a vattacukrot és lejön a nővényekről is.
Ezekkel igaz a múlt héten álltam át időzített világításra mert eddig reggel hatkor be azt este 10 ki alapon világítottam.
Mennyi lenne vajon egy ekkora kis akinak a világítása azt most próbálom ki.
Most 8 órával kezdek és az egyikbe tettem co palackos beoldó harangot.
Mindegyiken akasztós külső szűrő van amiket siporaxal felturbóztam a szívó csőre a legfinomabb szűrőszivacsot húztam így garnéla védett lett. Az igazi áttörést az hozta mikor vettem sat műgyantát 120 liteteresre valót és kiporcióztam a nanokra.
Bement a szűrőkbe azóta kristálytiszta a víz bennük.
De a nanokkal többet kinlódok mint a 112 literessel.
 
Back
Oldal tetejére