• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

MP126 újratöltve

Status
Not open for further replies.

eMZé

Kertész bálvány
Üdvözlet mindenkinek !

Nem hiszem, hogy rövid lesz, de akit érdekel, azzal megosztom az egyre inkább „zöldségesedő” ;) különösebb koncepció nélküli akváriumunk történetét. Remélem van aki érdekesnek, esetleg tanulságosnak vagy éppen elkerülendőnek látja az én esetemet.

Az akváriumunk egy Eheim MP szériás 126 literes szerzemény. 2011 februárban vettem használtan a gyári szekrényével illetve egy Eheim 2213 külső szűrővel együtt. A váltás oka, hogy a korábbi 46 literesünkön feladta a harcot a lámpa vízzáró? :) háza. Mivel amúgy is nagyobbra szerettem volna váltani, így kitűnő vételnek tűnt ez a szinte gyári állapotú és sokkal szebb kivitelű szett. Egyetlen probléma, hogy a szekrény valamint a dekor csík és a lámpa borítása is nagyon világos fa utánzat, ami nem igazán passzol a nappaliban található sötét színű bútorokhoz. Párommal ezért csináltattunk egy színben és formában is megfelelő színű sötét bútort. Bár az első tulajdonos high-tech növényest üzemeltetett benne - aminek én sajnos csak a lehervadt változatát láttam, mivel tönkrement a külső szűrője – fel sem merült a fejemben, hogy valaha én is növényezésre adjam a fejemet. De ettől kezdve a gondolat ott motoszkált a fejemben….mi le ha……áááá nem, az túl drága……basszus, de olyan szép. :?

Az akvárium beüzemelés után:
r%2525C3%2525A9gen.jpg



Az előző akváriumból áttelepítettem jó pár tő Anubias barteri nana-t, egy tő Sagittaria platyphylla-t(remélem tényleg az), illetve a 45 centiméteres magasságnak köszönhetően végre választhattam magas növényt is. A választás egy Echinodorus osiris és talán egy Echinodorus bleheri-re esett.
Ez az állapot nem sokáig működött, az új növények hamar foltosodni kezdtek, a következő technika miatt:
Akvárium: 80x35x45 cm 126 liter
Szűrés: Eheim 2213 (440 liter/óra) gyári töltettel
Világítás: 2x 18 Watt T8(60cm) eltolt elrendezésben / napi 9 óra időtartamban
Aljzat: kavics
Tápozás:0
Légpumpa: Sera

Látva a leépülést ellátogattam a GA-ba egy kis segítségért, mivel az ex-tulaj kifejezetten ajánlotta a céget. Bár a neten láttam már képeket növényes akváriumokról, azért elsőre leesett az állam rendesen. Leginkább a minőségi kivitelezés és kinézet fogott meg, egyéb akvarisztikai boltokban ezt eddig sajnos még nem tapasztaltam. :eek:

Mivel jó néhány növény végezte nálam már a kukában a hozzáértésem/technika hiánya miatt :cry: , ezért elhatároztam, hogy ezen innentől változtatni fogok. A fiúk tanácsára először is elkezdtem a napi szintű tápozást, ami első körben Easy Life Pro Fito és Easy Carbo alkalmazásával valósult meg. Valamint a világítást felemeltem 11 órára.

Az új növények továbbra is foltosodtak, de jelentősen lelassult mértékben, ezért újra segítséget kértem Viktortól és Attilától. Az újabb konzultációt a heti egyszeri foszfát adagolása, valamint JBL golyók elhelyezése követte.
A lassú, de folyamatos javulás mellett régi vágyamat sikerült teljesítenem azzal, hogy az aquamorf-tól vásárolt sziklás hátteret – a teljes kitelepítést követően – sikeresen beragasztottam. Természetesen az 1 napos száradás után mindent visszaraktam az eredeti helyére. (A derekam nem kis örömére) Szerencsére a régi 46 literest nem adtam el, így volt hol vendégeskedni a lakóknak.
A háttér szerintem kifejezetten élethű, viszont két probléma még is csak van vele. Az első, hogy kb. 5 cm helyet elvesz a mélységből, pedig nagyon igyekeztem hátratolni amennyire csak lehet. A beszívó cső helyét például kifaragtam, hogy ennyivel is hátrébb kerüljön. A másik probléma, hogy túlságosan is vonzza a szemet a nagy felület, így kissé elvonja a figyelmet a bent lakókról és növényekről.

Új terv: még több növény !!

h%2525C3%2525A1tfallal.jpg



Beköltözött egy csokor Cabomba caroliniana valamint egy Ludwigia glandulosa is.

Átalakítottam a befolyó csövet is, mivel egyrészt nem tetszett a gyári sok lyukas esőztetős megoldás, másrészt nem volt elég a flow a 440 liter/óra mellett. Az új befolyó 90 fokos könyökökből készült rövid csődarabos toldozgatással. A kilépő oldalt többször megmelegítettem és addig alakítgattam, míg kellően lapos és széles nem lett, némi tölcsérformával egyetemben.


Közben eltelt kb.3,5 hét. Minden igyekezetem ellenére a Ludwigia glandulosa szépen lassan elveszítette az összes levelét, a többi növény nagyon lassan, de nőtt egy kicsit és a barna foltok eltűntek. Elkeseredésemben aktív olvasója lettem a fórumnak és lassan, de biztosan kezdett kirajzolódni az út, míg végül döntésre jutottam: nekem high-tech kell!!!

1.lépés Szűrő csere 2213-at 2217-re cseréltem, így 440-ről 1000 liter/órára nőtt a szűrésteljesítmény.
Sajnos a szekrény fizikai méretei miatt nagyobb szűrő nem fér el, pedig eredetileg nagyobbat szerettem volna. A szűrőtöltetből kivettem a fekete kerámiagyűrűket és 2 liter ADA Bio Riora cseréltem. Az állandó - vasfából eredő - víz színeződésemet egy Seachem Purigen oldotta meg véglegesen.

2.lépés CO2 rendszer beszerzése

3.lépés talaj csere

4.lépés DIY LED lámpa építése amiről itt olvashattok: viewtopic.php?f=10&t=1495&start=80

A folyamatos változások mindig egyre látványosabb eredményeket hoztak, míg végül hat hét alkatrészre várakozás után végre elkészült a lámpa. Innentől minden megváltozott, jöttek az új növények és minden bubizni és nőni kezdett.

A tuning utáni akvárium adatai:

Akvárium: 80x35x45 cm 126 liter(a hátfal miatt nettó kb.100 liter)

Szűrés: Eheim 2217 (1000liter/óra) szűrőanyagok(alulról felfelé): 2db durva szivacs(kék), 2 liter ADA Bio Rio, 2 liter Eheim Substrat Pro, 100ml Seachem Purigen, perlon

Világítás: DIY LED 70 Watt 6000 Kelvin, 35-35 watt külön kapcsolható, jelenleg napi 8 órában működik

Fűtés: nincs rá szükség, mert a hőmérséklet sosem esik le 24 fok alá(panel)

Hűtés: Ventilátoros + lakás klíma

CO2: 2kg palack, Papillon reduktor, Aqua Medic mágnesszelep, GreenWorks cső, Papillon visszafolyásgátló, Green Aqua tartósteszt, Papillon buborékszámláló, reaktor: GreenWorks New CO2 Atomizer, 70 bubi/perc

Táptalaj:Tropica Növény táptalaj - 2.5 liter, JBL Manado általános növénytalaj - 15 liter

Dekoráció: 2db vasfa, Aquamorph édesvízi sziklás háttér

Tápozás:
GA Mikro-Makro 3-3 ml
Easy Carbo 4ml
Foszfát(PO4) heti 2-3 ml

Vízkezelés:
D&D RO készülék
Alga Exit
Seachem Stability
vízcsere heti legalább 1x 50%

Élőlények:
Neon 17db
Ékfoltos razbóra 6db
Serpa lazac 2db
Citromlazac 3db
Parázsszemű 3db
Oto 2db
Amano garnéla 10 db

Növények:
Anubias barteri nana
Sagittaria platyphylla
Ludwigia glandulosa
Marsilea Hirsuta
Echinodorus Osiris
Micranthemum umbrosum
Ceratopteris thalictroides
Myriophyllum matogrossense
Rotala rotundifolia
Proserpinaca palustris ''Cuba''


A technika elkészülése utáni állapot:

3_3.jpg


3 hét múlva, a teljes növényzettel:

A Ceratopteris thalictroides és a Proserpinaca palustris ''Cuba'' a legaktívabbak, már 3x kellett nyírni őket. :D :D :D

2011_07_11.JPG


Végül néhány közeli:
n%2525C3%2525B6v1.jpg


n%2525C3%2525B6v2.jpg


n%2525C3%2525B6v3.jpg
 
Gratu! Szépen látható a fejlődés az akin és rajtad is ;) Ez a bolt már csak ilyen bemész és megfertőződsz. Ha a növények benövik a területüket pofás kis aki lesz ;)
Először azt hittem, hogy valami fegyvert akarsz eladni :lol:
 
Már csak utolsó lépésként a hátteret fogod kikapni belőle és teljesen növényes aki lesz! Annak is majd eljön az ideje! :lol:
 
bitumen said:
Már csak utolsó lépésként a hátteret fogod kikapni belőle és teljesen növényes aki lesz! Annak is majd eljön az ideje! :lol:

Neeee. Azért nem kis munka volt berakni ám. Ráadásul, még mindig nagyon tetszik. Tudom, tudom a növényesek nagyon nem kedvelik, de lehetek én a kakukktojás? :?: Ebből az akiból biztosan nem fogom kivenni, mert nem bírom a technika látványát. :x
Talán majd egyszer egy opti, de szigorúan oldalt elvezetett átlátszó csövezéssel és üveg be és kifolyókkal, viszont ahhoz új szekrény is kell. :shock:
 
eMZé said:
... Neeee. Azért nem kis munka volt berakni ám. Ráadásul, még mindig nagyon tetszik. Tudom, tudom a növényesek nagyon nem kedvelik, de lehetek én a kakukktojás? ...
Nyugodtan lehetsz az, en is az vagyok! Meg egy ideig ... :lol:
A hatter rucskeiben gyonyoruen pang a viz, igazi alga ovoda, ami a legaprobb hibara azonnal beindul. Egy berakott hatter eseten nehezkes tud lenni az aramlas megfelelo belovese stb.
Viszont nagyon tudjak imadni a garnelak is. Azert lehet, hogy erdemes beruhazni egy elektromos fogkefere es egy vizforgato pumpara is, tudod az alga nem alszik ;)
 
vinczi said:
A hatter rucskeiben gyonyoruen pang a viz, igazi alga ovoda, ami a legaprobb hibara azonnal beindul.

Ez sajnos nem újdonság. Havonta egyszer nem csak 50% vizet engedek le, hanem ameddig bírom vödrökkel. Aztán jön a rettegett :twisted: kis ecset és Easy Carbo páros. Majd a vödrökből gyorsan vissza a víz meg a friss RO víz.
A következő 2 hétben az algának esélye sincsen.
 
inadsz said:
Gratu! Szépen látható a fejlődés az akin és rajtad is ;)

Köszönöm szépen !

inadsz said:
Ha a növények benövik a területüket pofás kis aki lesz ;)

Igérem igyekezni fogok, nagyon ;)

inadsz said:
Először azt hittem, hogy valami fegyvert akarsz eladni :lol:

Nem is rossz ötlet: Algae killer MP 126 a tökéletes fegyver. Vegye meg még ma. Most ajándékba kap hozzá egy.....
 
Úgy gondolom ezzel még tartoztam:

DSC02417.JPG

A nappali dísze??

A technika:

a%252520technika.jpg

A Tea nagyon fontos, nélküle üres lenne a polc.

ajt%2525C3%2525B3.jpg

Mondtam, hogy nem fér nagyobb szűrő, sőt a zsanér is útban volt, ezért a mágneszáras átalakítás.

Unatkoztam. Így lőttem ma néhány képet:

DSC02388.JPG

DSC02391.JPG

DSC02389.JPG

DSC02405.JPG

DSC02409.JPG


Na igen egy kicsit nőtt minden, íme:
DSC02404.JPG
 
Tudom sokan leszólják az épített hátteret, de ebben a környezetben mutatós, harmonikus. Nem kell mindegyik akváriumnak iwagumi kinézetűnek lennie. Ki ne szedd!
Gratula
 
Kissé régen írtam már ide. Bizony nem is ok nélkül.
Először azt terveztem, hogy megvárom míg teljesen elfoglalja minden növény a neki szánt helyet, és csak akkor teszek fel róla képeket.
Ez majdnem be is következett, hiszen nagyon jól haladt minden, egészen az augusztusi 1,5 hetes nyaralásig.
De most nem is rohanok előre lássuk milyen is volt fénykorában:
DSC00007.JPG

Ez egy vágás utáni állapot. A stemek rendszeresen a plafonig nőttek, illetve látszik, hogy a Marsilea igencsak jól érezte magát a bőséges fény és CO2 mellett.

A nyaralás előtt csináltam egy nagyon brutális vágást, hogy majd 1,5 hét múlva biztosan ne legyen gond, míg én pihenek. 3 naponta jött is a bátyám és a felírt mennyiségű tápokat szépen be is adagolta, valamint megetette a halakat.

Hazaérkezve ez a látvány fogadott:
DSC01827.JPG


Nem, nem kentem össze az objektívet. A homályt ezúttal a nem kevés alga okozta, amit pedig az időközben eldugult szűrőbejárat okozott.
Na igen, csak tápozást, de karbantartást nem kapott az akvárium.
Bár a stemek kétségkívül hatalmasra nőttek és a halak is alig fértek a maradék helyen, de nem ez volt a legnagyobb probléma.
Hanem ez:
DSC01822.JPG

DSC01836.JPG

DSC01851.JPG


Hatalmas vágások, porszívózások, rendszeres 70%-os vízcserék következtek. Alga Exit, emelt adag Easy Carbo de minden hiába, egyszerűen nem tudtam megfékezni az algát és a Marsilea pusztulását. Az amanokat viszont sikerült egytől-egyig kivégezni a sok vegyszerrel. :( :( :(
Végül úgy tűnt, hogy nincs más választásom, mint kiszedni az összes Marsileat, kiválogatni a legszebb részeket és egy alapos talaj tisztítás után újraültetni az egészet.
Ez drasztikus változást hozott kinézetben, de gondoltam majd csak visszanő hamarosan.
Sajnos nem így lett. A növények innentől kezdve nem igazán fejlődtek úgy mint régebben. A problémát az alga illetve egy akkor még ismeretlen tényező okozta.
A küzdelmeknek pár növény is áldozatául esett, amiket újakra cseréltem, de azok sem igazán kapták el a fonalat és algásodni kezdtek.
Csináltam egy három napos Black Out-ot is ami csak rövid időre oldotta meg a problémát. Bár megjegyzem a kicsomagoláskor tényleg nagyon meglepődtem mennyire hatásos ez a sötét kúra.

A problémát mint kiterült a KH erőteljes csökkenése okozta. Gyakorlatilag a KH 0 volt, mivel tisztán RO vizet használtam.
Korábban ebből nem volt semmi probléma, hiszen a Manado talaj a kezdeti időszakban kifejezetten keményítette a vizet, ismétlem kezdetben.
Hülye voltam, mert nem mértem, ha mértem volna nem lett volna ekkora a baj.
Igazából azt nem értettem, hogy miért nem bubiznak a növények, hiszen régebben vastagon bubiztak és én nem változtattam semmin.
Mostanában már keményítem a vizet. Jelenleg stabilan 3 a KH. El is indult a bubizás, de még nem annyira mint régebben, hiszen a növényeket nagyon megviselte az elmúlt időszak. Az új hajtások már nagyon szépek, de a régi satnyákon még mindig ott az alga. Persze kisebb mértékben de még most is algásodik a hátfal és az üveg is, ezlrt két hete úgy döntöttem, hogy nagyobb szűrőre váltok. Egy Tetra Ex1200-ra. Valamint lecseréltem az in-line diffúzort egy AM1000 reaktorra. A beállt szűrőanyagok természetesen a régi szűrőből költöztek át, és kapott még 2 liter friss Bio Rio-t.

Jelenleg még mindig nem vagyok elégedett a javulás mértékével, amiről feltételezésem szerint a hátfal illetve a mögötte lévő takaríthatatlan terület tehet leginkább.
Jelentem feladtam és rendeltem egy új akváriumot. Remélem azzal majd sikeresebb leszek, de ez még a jövő zenéje.

A HAC-ra szerettem volna nevezni. Bár tudom, hogy az utolsó harmadban végeztem volna, de azért érdekelt volna, hogy hova. Feltéve, hogy sikerül véghez vinni az elképzeléseimet.

Na mindegy, most már ez van.
Lássuk, hogy néz most ki az aki:
DSC03138.JPG

DSC03141.JPG

DSC03142.JPG

DSC03143.JPG

DSC03145.JPG
 
Még egy kép Cecska Mesternek !

Kérdezted, hogy mekkorára nő.
Ekkora egy szépen fejlett Marsilea:
DSC03146.JPG


Persze a kép kicsit csalóka, mert nem volt egyszerű kézből fotózni meg a centit is tartani.
Tulajdonképpen a talaj emelkedése miatt 1cm-től kell számolni.
 
A pH-ra is rá kellene mérned. Ez a talaj kicsit lenyomja a pH-t. Ha mindez full lágy vízzel megy, akkor lehet túlságosan lent van a pH az akiban. A baktériumok ilyen környezetben nem dolgoznak olyan jól. Ez mondjuk az algásodásra lehet magyarázat.

A stagnálásra inkább valami más. Vagy lehet a vegyszerek vágáták haza egy időre a növényeket esetleg a blackout.
 
Sajnálattal olvasom a történteket... Szegény amanok itták meg a levét :| :) Sok sikert a kövi akival !!!
 
eMZé said:
Jelentem feladtam és rendeltem egy új akváriumot. Remélem azzal majd sikeresebb leszek, de ez még a jövő zenéje.

A HAC-ra szerettem volna nevezni. Bár tudom, hogy az utolsó harmadban végeztem volna, de azért érdekelt volna, hogy hova. Feltéve, hogy sikerül véghez vinni az elképzeléseimet.

Végig olvastam újból a naplódat, nem semmi ami történt az akváriumoddal :( .De szerintem (bár az nem mérvadó) nyugodtan nevezhetsz a HAC-ra. Szépen helyre pofoztad, a megmaradt növényeid egészségesek :thumbup: , jó az előtér nem olyan mint régen.
Ne hagyd ki a nevezést már csak azért se mert érdekelt volna, hogy hova.
Sok sikert a következő akváriumodhoz.
 
viktorlantos said:
A pH-ra is rá kellene mérned. Ez a talaj kicsit lenyomja a pH-t. Ha mindez full lágy vízzel megy, akkor lehet túlságosan lent van a pH az akiban. A baktériumok ilyen környezetben nem dolgoznak olyan jól. Ez mondjuk az algásodásra lehet magyarázat.

A stagnálásra inkább valami más. Vagy lehet a vegyszerek vágáták haza egy időre a növényeket esetleg a blackout.
A csapvíz KH-ja 10. Így 70% RO víz + 30% csapvíz együtt 3 KH értéket ad stabilan, mostanában többször is mértem.
Amióta így megy, azóta például nagyon szép hajtásokat hoz a rotala és ezek a hajtások bubiznak is vastagon.

Ez a pH dolog elég érdekes. A Drop Checker finom lime szinű. Az kevés? Hogyan kell mérni a pH-t?
Ez érdekelne nagyon !

recon said:
Sok sikert a kövi akival !!!

Köszi !

kisszsu said:
eMZé said:
Jelentem feladtam és rendeltem egy új akváriumot. Remélem azzal majd sikeresebb leszek, de ez még a jövő zenéje.

A HAC-ra szerettem volna nevezni. Bár tudom, hogy az utolsó harmadban végeztem volna, de azért érdekelt volna, hogy hova. Feltéve, hogy sikerül véghez vinni az elképzeléseimet.

Végig olvastam újból a naplódat, nem semmi ami történt az akváriumoddal :( .De szerintem (bár az nem mérvadó) nyugodtan nevezhetsz a HAC-ra. Szépen helyre pofoztad, a megmaradt növényeid egészségesek :thumbup: , jó az előtér nem olyan mint régen.
Ne hagyd ki a nevezést már csak azért se mert érdekelt volna, hogy hova.
Sok sikert a következő akváriumodhoz.

Még meggondolom. Köszönöm a biztatást !
 
inadsz said:

Ok. Csak kissé kétkedem bennük ezek miatt: https://akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=19&t=1717
Gondolom Viktorék jóval profibb mérést csinálnak ezeknél a gyorsteszteknél.

viktorlantos said:
Ha jövőhéten felénk jársz hozz be egy fél liter vizet megnézzük.

Köszi !

Megpróbálok, de csak hétfőn van rá némi esély. Egyébként PRINTEXPO látástól vakulásig.
Reggeli(Co2 nélküli) vagy esti(Co2-vel teli) vizet vigyek? Vagy az mindegy?
 
PrintExpo.... azok a régi szép idők a nyomdai melókkal ;)

Reggeli víz is okés. Lehetőleg akkor hozz, ha egyből be tudod dobni, mert a pH elmászik.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Oldal tetejére