• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás A "B" terv - 45x30x30 (40 liter)

CRS vs. CBS, avagy mi legyen benne?


  • Total voters
    25
  • Poll closed .
Annyira tiszta a víz,míg nem láttam a felszálló pár bubit,azt hittem,hogy etetésre kivetted a garnikat,hogy ne koszoljanak! :D
Jó kis vidi és persze akvárium!
 
Ma felhívtam egy szervizest, aki gépvázakat és objektíveket szervizel. Elmeséltem neki, hogy mi a bajom a Sigma 90 mm/f2.8 objektívemmel. Először ő is rávágta, hogy az Tamron lesz inkább. Mondtam neki, hogy tutira Sigma és full fekete. Hallottam a telefon végén a koppanást:D Mondta, hogy ez egy ritka GERONIMO széria volt a 80-as évek végérő, illetve a 90-es évek elejéről. Jellemzően tönkremennek a lencsék külső felületei. Egy polírozással rendbe lehetne hozni, ha nem egy ilyen őskövületről lenne szó. Szóval kuka:(

Ezen felbuzdulva megnéztem az új macro objektívek árát, aztán kihátráltam. Végül vettem egy Polaroid close up szettet (1x,2x,4x,10x) a meglévő és jól működő Sigma 17-50mm/f2.8 objektívemhez. Hazaérve neki is estem fotózni, hiszen holnap workshop lesz a GA-ban, szóval tudnom kell mit tud a cucc. Az elején szenvedtem vele, de aztán rájöttem, hogy milyen beállításokkal és távolságban működik a legjobban. Na sok a duma, lássuk a végeredményt, hogy mit is tud a 10x lencse. A képek kaptak még egy kisebb kivágást és némi utómunkát:

CBS by eMZé, on Flickr

CBS by eMZé, on Flickr
 
Igen egy kicsit mintha "üres" lenne.
Nem gondoltál arra, hogy a szivacs elég ültetsz valami vékonyszálú, fűszerű hosszabb növényt, amit felnövesztenél az aki tetejéig, és az szépen ráfeküdne a felszínre? Szerintem jó lenne az ott, és a szűrőt is elfedné kicsit. hm?
 
Semmiképp.
Ez nem növényes akar lenni, hanem elsősorban garnélás. Azért van benne kevés növény, hogy lássak mindenkit :watching:
 
Fogalmam sincs. Már nagyon régóta van. Lekaparom, aztán egy hónap alatt szépen visszamászik. Áramlástól biztosan nem lehet, arról a Poppy gondoskodik.
Mostanában már inkább nem is kaparászom. Mióta napi szinten kap 1-1 ml ADA tápot, azóta mintha lassan fogyna. Ami vicces, hogy csak a fán van, sehol máshol.
 
Még szeptember 16-án bekerült 26 CRS garnéla @TZ jovóltából:)
Zolival sokat beszélgettünk garnéla tartás témában és ő javasolta, hogy ne hetente cseréljek 50% vizet, hanem sűrűbben, de egészen kis mennyiségeket. Azóta 2-3 naponta cserélek 1/4 körüli mennyiséget.
Elhullás az elmúlt időszakban nem volt. Hogy ez a megváltoztatott vízcseréknek, vagy annak köszönhető, hogy a Blyxa stem méretűre nőtt nem tudom. Egy biztos a nagy mennyiségű növénynek és a kisebb változásoknak is jelentősége lehet.

Egy gagyi telefonos videó (hangot kapcsold ki, ha jót akarsz):
 
Azóta 2-3 naponta cserélek 1/4 körüli mennyiséget.
Jó, hogy írod, már néhányszor megfordult a fejemben, hogy nem lenne-e jobb így vizet cserélni. A heti 50% nem csak abból az elgondolásból ered, hogy hétvégente van az akvaristának egy picit több ideje, hogy takarítson és vizet cseréljen? :)
 
Az 50% inkább az EI tápozás miatt van. Az EI tápozásnál szándékosan túl sok tápanyagot viszünk a vízbe, hogy még véletlenül se legyen egyik alkotó elemből se hiány. Amelyik alkotóelemből viszont nem fogy annyi, ott egy idő után annyira sok lehet, hogy már mérgezést okozna.
Ezért találták ki az 50%-ot, mert így biztosan elkerülhető a túl sok tápanyag jelenléte.
Egy garnélás akváriumban általában óvatos tápozás megy, messze nem EI szerinti, így a heti szigorúan vett 50%-os vízcserének sincs akkora jelentősége. Ennél a 40 literes akváriumnál ez a gyakori vízcsere nem gond. Csak megmerítem a 1,5 literes kancsómat 2x - 3x, majd vödörből visszaöntöm a hiányzó részt. Az egész megvan 5 perc alatt. Viszont a nagy akváriumnál nem vagyok hajlandó 2 naponta előszedni az összes kütyüt, ami a vízcseréhez szükséges, mert azért az már nem 5 perc (kivéve újra indításnál az első héten).
 
Utoljára módosított:
Egy viszonylag hosszabb problémamentes időszak után egyik pillanatról a másikra elkezdtek nagyon gyorsan elhullani a garnélák. Kb. a fele odalett. Egy 90%-os vízcserével egybekötött talajporszívózással és egy bitang nagy Catappa levél behelyezésével sikerült megállítani az elhullást. Amit nem tudok mire vélni, hogy már régóta minden talaj porszívózásnál a leszívott vízben pici apró bolha szerű állatok rohangáltak. A méretük kisebb mint fél milliméter.
Az elmúlt 6 hét megint probléma mentes volt, már ami a garnélákat illeti. Viszont az ecset alga és egy nem kívánt "gyomnövény" elszaporodása miatt nem bírtam tovább nézni az akváriumot.
Az utóbbi 1,5 hétben az Eheim 2213 folyamatosan egyre jobban levegősödött. Kivettem belőle a gyári kosarat és csak a szűrőanyagokat tettem vissza, hogy még véletlenül se az legyen a baj, hogy megcsavarja a vödröt vagy eltartja a fejet. Sajnos így is levegősödött. A szűrő amúgy 3/4 éves és minden alkalommal be lett fújva Eheim spray-val a fej tömítés.

Az akvárium tegnap szétszedésre került, illetve szombaton beszereztem az álom szűrőt, ami végre nem műanyagból van. Jelenleg az üres akváriumban forgatja a vizet.
Az üveg hamarosan kap egy új naplót, amiben reményeim szerint kevesebb gondról és bőséges szaporulatról tudok majd beszámolni.
 
Back
Oldal tetejére